وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

عدول به حج افراد بعد از عمره و خيال استحاضه

0

عدول به حج افراد بعد از عمره و خيال استحاضه

لگو احکام حج و عمره

عدول به حج افراد بعد از عمره و خيال استحاضه 228-

 

زنى به گمان استحاضه، در ميقات محرم شده و با انجام وظايف مستحاضه، اعمال عمره تمتّع را بجا آورده و پس از اعمال متوجه شده كه حائض بوده، وظيفه او نسبت به اعمال عمره و حج چيست؟[1]

 

[1] ( 2). آيةاللَّه بهجت: بعد از پاك شدن اگر وقت دارد اعمال عمره را اعاده مى‏كند وگرنه حج او افراد شده است و پس از حج در صورت امكان عمره مفرده بجا مى‏آورد.

آيت اللَّه خامنه اى: اگر نتواند با تدارك اعمال عمره، محرم به احرام حج شود، چنانچه عادت او پيش از احرام از ميقات حادث شده باشد، حج او بدل به حج افراد مى‏شود، كه بايد پس از انجام مناسك حج، عمره مفرده بجا آورد، ولى اگر عادت ماهانه بعد از احرام از ميقات عارض شده باشد، عمره تمتّع او صحيح است، فقط طواف و نماز آن باطل است، كه بايد بعد از برگشت از عرفات و مشعر و منى و مناسك آن، طواف عمره و نماز آن را تدارك كند.

آيت اللَّه تبريزى: در فرض مزبوركه زن در زمان احرام حائض بوده، چنانچه وقت براى انجام اعمال، بعد از پاك شدن ازحيض دارد، بايد اعمال را اعاده كند و اگر وقت وسعت انجام‏اعمال را ندارد، با همان احرامى كه بسته حج افراد را به جا مى‏آورد و در صورت تمكّن، بايد بعد از آن، عمره مفرده به جا آورد.

آيت اللَّه سيستانى: اگر تا قبل از وقت حج، فرصتِ انجام اعمال عمره را دارد، بايد صبر كند و اعمال را پس از پاكى، دوباره انجام دهد و اگر فرصت نباشد بايد حج افراد انجام دهد و پس از اعمال، اگر ممكن بود، عمره مفرده انجام دهد.

آية اللَّه صافى، آية اللَّه گلپايگانى: زن مذكور محرم است، بنابراين اگر پاك شود و وقت براى عمره تمتع باقى باشد، مجدداً اعمال عمره را انجام مى‏دهد و اگر وقت براى انجام عمره نباشد، به طورى كه بتواند وقوف عرفات را درك كند، حجّش بدل به افراد مى‏شود؛ يعنى با همان احرام بعد از پاكى و غسل، نيت حجّ افراد مى‏كند و اعمال حج را تا آخر انجام مى‏دهد و قربانى ندارد و بعد از حج هم، عمره به‏جا مى‏آورد و همين حجش مجزى است.

آيت اللَّه فاضل: اگر وقت براى اعاده اعمال عمره تمتع دارد، طواف و نماز را اعاده كند و احتياطاً سعى و تقصير را نيز اعاده نمايد، ولى اگر وقت ندارد، حج افراد انجام دهد( حجش مبدّل به افراد مى‏شود) وپس از حج، عمره مفرده به‏جا آورد.

آيت اللَّه مكارم: بايد طواف‏ها و نماز طواف را از سر بگيرد و احتياط اين است كه اگر در مكه حاضر است، بقيه اعمال؛ مانند سعى و تقصير را نيز اعاده كند ولى كفّاره‏اى بر او نيست.

منبع: سایت هدانا برگرفته از مناسك حج با حواشى و مطابق با فتاوای دوازده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: خامنه ای، سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، وحید خراسانی، بهجت،فاضل ، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام حج و عمره

ویژه نامه احکام جامع سایت هدانا

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.