وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

طی الارض امام علی علیه السلام از مدینه تا مدائن برای تدفین سلمان فارسی

0

طی الارض امام علی علیه السلام از مدینه تا مدائن برای تدفین سلمان فارسی

آيا امام على(ع) در يك شب از مدينه به مداين آمده است؟

از جمله كرامت‏هاى معروف و مشهور مولا على (ع) آن است كه وقتى جناب سلمان فارسى (ره) از دنيا رفت،(1) آن حضرت به طورى خارق‏العاده از مدينه به مداين آمد و امر غسل و كفن و دفن او را انجام داد و بر پيكر مطهرش نماز خواند. در برخى از روايات آمده كه اين واقعه در روز صورت گرفته است و در برخى ديگر از نقل‏ها آمده كه سير و حركت خارق‏العاده امام از مدينه به مداين در شب تحقق يافته است. راوندى در اين‏باره مى‏گويد: «در صبح يكى از روزها على (ع) به مسجد مدينه آمد و فرمود: در خواب رسول اللَّه (ص) را ديدم كه فرمود: سلمان وفات نمود. و ايشان غسل و تكفين و خواندن نماز بر او را به من توصيه فرمود. آگاه باشيد كه من براى انجام اين فرامين به مداين مى‏روم… سپس خارج شد و مردم به همراه ايشان تا بيرون شهر آمدند. آن گاه به حركت خود ادامه داد و مردم بازگشتند وقتى پيش از ظهر همان روز شد، آن حضرت به مدينه بازگشت و به مردم فرمود: او را دفن كردم. ولى قول اين مطلب براى بيشتر مردم سنگين بود. پس از مدتى نامه‏اى از مداين واصل شد كه سلمان در فلان روز از دنيا رفت. و مردى از مردم عرب نزد ما آمد و غسل و كفنش نمود و بر او نماز خواند و دفنش كرد و آن گاه بازگشت. از اين گزارش مردم شگفت ‏زده شدند.(2)

به نقل از مؤسسه آموزشى پژوهشى مذاهب اسلامى

(1) سلمان فارسى از طرف خليفه دوم به حكومت مداين منصوب شد و در آخر خلافت عثمان در سال 35 هجرى وفات نمود. درباره سال وفاتش اقوال ديگرى نيز وجود دارد ر. ك: بحارالانوار، علامه مجلسى، ج 22، ص 391، ح 29، (مؤسسه الوفاء، بيروت).
000 (2) ر. ك: سلمان فارسى، سيدجعفر مرتضى عاملى، ص 14، (مؤسسه النشر الاسلامى، قم) بهجه الامال فى شرح زبده المقال، سيد هدايه اللَّه مسترحمى، ج 4، ص 405، فصل 12، (بنياد فرهنگ اسلامى) معارف و معاريف، حسين دشتى، ج 6، ص 312 منتهى الامال، شيخ عباس قمى، ج 1، ص 222- 221، باب اول، فصل دهم، احوال اصحاب، (مؤسسه انتشارات هجرت). پرسمان

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.