وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

روزه گرفتن و چشم ضعیف

پرسش: بیماری که مبتلا به مرض چشم است روزه اش چه حکمی دارد؟ آیا مریض می تواند روزه بگیرد؟

8

روزه گرفتن و چشم ضعیف

 در نوشتار قبل حکم روزه با داشتن بیماری مطرح شد در تکمیل این بحث حتما از اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید.

 

مطابق نظر آيت الله خامنه ای
مطابق نظر آيت الله خامنه ای

751: چشم پزشک مرا از روزه گرفتن منع کرده و گفته است که به علت ناراحتی چشم به هیچ وجه نباید روزه بگیرم، ولی من به گفته او توجه نکرده و شروع به روزه گرفتن کردم که باعث بروز مشکلاتی برای من در اثنای ماه رمضان شد. به‌طوری که در بعضی از روزها هنگام عصر احساس ناراحتی می‏کنم، لذا متحیّر و مردّد هستم بین اینکه روزه نگیرم و یا ناراحتی‏ام را تحمل کرده و روزه را تا غروب ادامه دهم. سؤال این است که آیا اصولاً روزه گرفتن بر من واجب است؟ و در روزهایی که روزه می‏گیرم و نمی‏دانم قدرت ادامه آن را تا غروب دارم یا نه، آیا روزه‏ام را ادامه دهم؟ و نیت من چگونه باید باشد؟
ج: اگر از گفته پزشک متديّن و امين اطمينان حاصل کنيد که روزه براى چشم شما ضرر دارد و يا خوف ضرر داشته باشيد، روزه گرفتن براى شما واجب نبوده و بلکه جايز هم نيست، و با خوف ضرر نيت روزه صحيح نيست و در صورت عدم خوف ضرر نيت روزه اشکال ندارد، ولى صحّت‏ روزه متوقف بر اين است که براى شما واقعاً ضرر نداشته باشد.

س 752: من از عینک طبی استفاده می‏کنم و در حال حاضر چشمانم بسیار ضعیف است. هنگامی که به پزشک مراجعه کردم به من گفت که اگر برای تقویت چشمانم تلاش نکنم، ضعیف‏تر خواهند شد، بنا بر این اگر از روزه ماه رمضان معذور باشم، چه وظیفه‏ای دارم؟
ج: اگر روزه براى چشمان شما ضرر دارد، واجب نيست روزه بگيريد، بلکه واجب است افطار کنيد و اگر بيمارى شما تا ماه رمضان آينده استمرار پيدا کرد، قضاى روزه بر شما واجب نيست، ولى واجب است که عوض هر روز يک مدّ طعام به فقير بدهيد. 

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات حضرت آیت الله العظمی خامنه ای

تذکر: اگر پزشک متدین و امین بیمار را از روزه در زمانی خاص منع کرد، و شخص یقین کرد که روزه واقعا برای او ضرر دارد، باید دقت کند اگر در زمان دیگر یا فصل دیگری می تواند قضا کند باید قضا کند.


مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: جوانی هستم ۱۷ ساله که درجه چشمانم روی هم بالای ۱۱ است. آیا روزه گرفتن بر من واجب است؟

پاسخ: اگر ترس ضرر یا شدت مرض باشد واجب نیست.
 

پرسش: بیماری که مبتلا به مرض چشم است روزه اش چه حکمی دارد؟ آیا مریض می تواند روزه بگیرد؟

پاسخ: روزه بیمار هرچند بیماری چشم باشد در صورتی که ضرر داشته باشد صحیح نیست، چه به این دلیل که بیماری را زیاد کند یا علاج را طولانی کند یا درد را تشدید نماید. البته در همه آنها باید ضرر به مقدار معتنابهی باشد که معمولاً تحمل نمی شود. و فرقی نیست بین اینکه یقین به ضرر داشته باشد یا گمان بلکه حتی اگر احتمال بدهد ولی به نحوی باشد که موجب خوف بشود و این خوف مستند به موجبات عقلایی باشد. و همچنین صحیح نیست روزه از انسان سالمی که خوف بروز بیماری از آن داشته باشد چه رسد به اینکه بیماری قطعی باشد. و اما بیماری که روزه برای او ضرر ندارد باید روزه بگیرد و روزه اش صحیح است. و اگر بیماری تا رمضان سال بعد ادامه داشت قضا از او ساقط است و باید برای هر روز ۷۵۰ گرم گندم یا نان و امثال آن به یک فقیر فدیه بدهد.
منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات حضرت آیت الله العظمی سیستانی.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام روزه

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.

8 نظرات
 1. علیرضت می گوید

  با عرض سلام.من جوانی ۲۱ ساله ام و یکی از چشمانم نمره اش ۱۲ هس ایا روزه بر من واجب هست یا نه؟؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   با پزشک مشورت کنید، یا وضعیت جسمی خودتان را ببینید، اگر ضرر دارد و آسیب زاست، یا اگر می دانید با چند روز درمیان گرفتن می توانید و آسیب و ضرر هم ندارد چنین کنید، یا اگر می دانید زمستان توانایی دارید آن زمان بگیرید، و اگر اصلا توانایی ندارید به احکام فدیه بیماران در سایت عمل کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. امیر رضا می گوید

  سلام علیکم
  نمره چشمام خیلی بالاست روی هم بالای ۳۰ میشود و تبیلی چشم هم دارم ازچند تا دکتر پرسیدم یکیشون گفت نگیر یکی دیگه گفت مانعی ندارد قبلا مرتب روزه میگرفتم ولی چند سال که میترسم روزه یگیرم باید چیکار کنم وتکلیف روزه های قضا شده چی هست

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر ترس شما جنبه عقلایی دارد و واقعا تاثیر گزار هست، باید به احکام بیماران عمل کنید، اما اگر می توانید بگیرید، حالا چند روز درمیان و آسیبی به شما نمی رسد، به همین شیوه باید بگیرید، یا اگر می توانید در زمستان که کوتاه تر هست، باید چنین کنید. مطابق وضعیت جسمی خود عمل کنید، با پزشک هم مشورت کنید که در آینده آیا تاثیر منفی می گذارد یا نه مثلا در فرض چند روز در میان روزه گرفتن.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. hassan می گوید

  باسلام من بیست و دو سالمه و از عینک طبی استفاده میکنم و زمانی که روزه میگیرم بعد از افطار احساس کاهش دید و ضعف دید میکنم ولی نمیدونم اثر روزه هستش یا اثر مطالعه و امثالهم. چه باید بکنم؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   می توانید با پزشک مشورت کنید. ضمنا اگر بتوانید با کم کردن حجم کاری به چشم استراحت بدهید و روزه بگیرید لازم است چنین کنید.
   و اگر واقعا ضرر دارد یا احتمال عقلایی ضرر می دهید، واجب نيست روزه بگيريد، بلکه واجب است افطار کنيد و اگر بيمارى شما تا ماه رمضان آينده استمرار پيدا کرد، قضاى روزه بر شما واجب نيست، ولى واجب است که عوض هر روز يک مدّ طعام به فقير بدهيد.
   اگر در زمستان بتوانید قضا کنید دیگر نیازی هم به مد طعام هم نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. فرانک می گوید

  با سلام من از عینک طبی استقاده میکنم و مشکل چشم دارم درباره ی روزه گرفتن از دکترم سوال کردم و گفتن که اگر به نظر خودت فشار بر چشمت میاره نگیر در غیر این صورت مشکلی نداره . و در برخی روز ها که روزه هستم در اواسط روز که روزه هستم کمی احساس درد در چشم میکنم حالا نمیدونم واقعا اسیب وارد میکند یا نه باید چی کار کنم

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   هر گاه مطمئن شدید که آسیب می زند یا احتمال آسیب دادید می توانید افطار کنید، پس روزه بگیرید، تا می توانید استراحت کنیدف حالا روزهایی که نتوانستید و آسیب زا بود، افطار کنید، و پس از ماه رمضان مثلا در زمستان روز ها کوتاه تر هست، قضا کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر