وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

روانشناسی بعد از خیانت

وقتی حرف از خیانت می‌شود اولین چیزی که به ذهنم می‌آید این است که رابطه زن و شوهر قبل از این اتفاق چطوری بوده؟ آیا بنای رابطه محکم و رفاقتی بوده و این خیانت در حد یک شیطنت بوده؟ آیا درجه این خیانت به حدی هست که بشود روی تمام خاطرات خوش گذشته چشم پوشید و طرف مقابل را محکوم و محروم کرد؟ آیا فرد متهم پشیمان است؟

0

روانشناسی بعد از خیانت

 

 برای پاسخ به سوال «آیا می‌تونم با این آدمی که بهم خیانت کرده زندگیم رو ادامه بدم؟» لازم است کل زندگی زناشویی خود را مورد ارزیابی قرار دهید و به احساسی که همان لحظه دارید فکر نکنید.

اگر پایه اول رابطه را محکم بنا کرده باشید و حس و حال‌های خوبی که باهم تجربه کرده‌اید بیشتر از جروبحث‌ها و ناسازگاری‌هایتان است، احتمال ادامه رابطه وجود دارد، اما اگر همواره و در طی سال‌هایی که زندگی مشترک داشتید، رابطه‎ی پرتنشی را تجربه کرده‌اید جای امیدواری برای ادامه وجود ندارد و اگر از این خیانت چشم‌پوشی شود باز هم احتمال اتفاق افتادن آن وجود دارد.

اما هنگام بازنگری خاطرات چیزی که ضروری‌ست این است که مراقب باشید در این حین با عینک بدبینی به گذشته خود نگاه نکنید و اتفاقی که این اواخر بین‌تان افتاده موجب تحریف حسی که در کل زندگی به هم داشتید، نشود. ‏طبیعی‌ست که در این برهه سوال‌هایی مدام ذهن‌تان را مشغول خود کند.

سوالاتی از قبیل: «نکند تغییراتی که در همسرم به یکباره ایجاد شد موقتی باشد؟» یا «نکند مرا گول بزند که با او بمانم و بعد دوباره رابطه‌های پنهانی داشته باشد؟». به محض جرقه زدن این سوالات لازم است که بدبینی را کنار بگذارید و عجولانه قضاوت نکنید.

به همسرتان فرصت دهید صداقت خود را به شما ثابت کند تا ببینید چند مرده حلاج است. اگر در را به رویش ببندید او چطور می‌تواند به زندگی شما قدم بگذارد و دوباره اعتماد شما را برانگیزاند‎.‎

در این مواقع چند شاخص وجود دارد که سرنخ‌هایی را در خصوص امکان اعتماد دوباره به دست‌تان می‌دهد، که در زیر آنها را باهم مرور می‌کنیم‎:

‏۱-‏‎ ‎اگر اعتقاد زیربنایی کسی که به شما خیانت کرده در مورد زندگی زناشویی، تعهد و اعتمادسازی است احتمال کمتری وجود دارد که دوباره به شما خیانت کند‎.‎

‏۲-‏‎ ‎این که فرد چندمین بار است که خیانت می‌کند تا حدی می‌تواند میزان بازگشت او را به زندگی متعهدانه تعیین کند. لازم نیست خیانت‌های قبلی در حد رسوایی بزرگی باشند.

حتی گاهی ممکن است شما وقتی با طرف مقابلتان به بیرون می‌روید، از نگاه‌های او به دیگران حس خوبی نگیرید و این خودش می‌تواند یکی از دلایل محکم برای بی‌اعتمادی شما نسبت به او باشد‎.‎

‏۳- توانایی فرد در ایجاد ارتباطی صریح و به دور از پرده پوشی. آگاهی از نیازها و خواسته‌های خود و توانایی برخورد مسالمت‌آمیز و همدلانه با دیگران، احتمال پایبندی به خانواده را بالا می‌برد‎.‎

‏۴- توانایی گوش دادن و همدلی کردن: همسرانی که نمی‌توانند پا را از نیازهای خود فراتر گذاشته و به نیازها و خواسته‌های شما گوش دهند، بیشتر مستعد خیانت دوباره به شما هستند.

آیا همسرتان می‌تواند در خصوص ضربه عاطفی که به شما وارد کرده از شما دلجویی و شما را درک کند؟ از بابت چنین عملی اظهار تاسف می‌کند و آیا این اظهار تاسف ساختگی‌ست یا واقعی؟ بلد است با وجود اختلاف عقیده‌ای که دارید، به شما گوشکند؟

‏۵-‏‎ ‎تمایل به قبول مسئولیت لازم در قبال رابطه نامشروع: تا زمانی‌که همسرتان در مورد رابطه نامشروع به شکلی منصفانه قبول مسئولیت نکرده امید شما به داشتن رابطه‌ای متعهدانه پوشالی است.

گاهی افراد برای شانه خالی کردن از اشتباهشان، اشتباه خود را بی‌ارزش جلوه می‌دهند و با عبارت «مگه حالا چی شده؟» سعی می‌کنند خود را بی‌گناه نشان می‌دهند.

اگر فرد به شدت از کاری که انجام داده احساس گناه می‌کند و بسیار نادم و پشیمان است و برای اثبات قابل اعتماد بودنش حاضر است تن به هر کاری که شما از او می‌خواهید بدهد، پس می‌شود به او فرصت یک شروع دوباره داد‎.‎

توصیه‌هایی برای خیانتکاران

اگر به همسر خود خیانت کرده‌اید و از این موضوع احساس گناه نمی‌کنید، ممکن است این دلایل در مورد شما صدق نماید‎:‎

‏۱‏‎-‎‏ مهم‌ترین دلیل این است که از دست همسرتان عصبانی هستید. زیرا همسرتان مثل یک اسباب بازی با شما برخورد کرده و شما خود را قربانی این زندگی می‌بینید. در این مواقع چیزی برای از دست دادن در آن زندگی ندارید و برای خود توجیه می‌آورید که عدم دلبستگی به همسرتان باعث شده شما دست به چنین کاری بزنید‎.‎

‏۲‏‎-‎‏ دچار اختلال شخصیت هستید و نمی‌توانید دلسوزی یا تأسف را تجربه کنید‎.‎

‏۳‏‎- ‎‏ مفروضات ذهنی شما درباره خیانت، رابطه نامشروع‌تان را موجه جلوه می‌دهد و گمان می‌کنید کار اشتباهی انجام نداده‌اید‎.‎

در کنار این مواردی که ذکر شد به دلیل حساسیت بالای مشکل خیانت، پیشنهاد می‌شود حتماً این گونه موضوعات را با یک مشاور در میان بگذارید، بخصوص مشاوره خانواده‌ای که متخصص در زمینه مشکلات زناشویی و خیانت باشد.

همچنین توصیه اکید می‌شود از مشاوره گرفتن از دوستان و آشنایان و حتی کسانی که خود مشابه چنین تجربه‌ای داشته‌اند، بپرهیزید.
سلامت نیوز.

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.