وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

رها كردن عمره تمتع استحبابى‏

رها كردن عمره تمتع استحبابى‏

لگو احکام حج و عمره

رها كردن عمره تمتع استحبابى‏

 

۲۳۴- كسى كه عمره تمتّع استحبابى به جا آورده، آيا مى‏تواند بدون عذر و به دلخواه خود، آن را رها كرده و حج تمتع به جا نياورد؟ و در فرض جواز، آيا انجام طواف نساء نيز لازم است يا نه؟[۱]

 

[۱] ( ۱). آيت‏ اللَّه بهجت: مانعى ندارد فقط ثواب حج از دستش رفته است و با تقصير از احرام خارج شده و عمره‏اش خاتمه پيدا كرده و طواف نساء هم كه از اول لازم نبوده تا فعلًا لازم باشد گرچه احتياط مستحب در آوردن طواف نساء مى‏باشد.

آيت‏ اللَّه تبريزى: كسى كه به قصد حج تمتّع استحبابى، احرام عمره را بسته است نمى‏تواند آن را رها كرده و عمره مفرده به دلخواه انجام دهد و حج را ترك كند.

آيت‏اللَّه خامنه‏ اى: مى‏تواند رها كند و چيزى بر او نيست و احتياط آن است كه طواف نساء را هم انجام دهد.

آيت ‏اللَّه سيستانى: نمى‏تواند و بايد حج انجام دهد.

آيت‏ اللَّه صافى: بدون عذر نمى‏تواند.

آيت‏ اللَّه فاضل: خير حتماً بايد در صورت امكان حج تمتع به جا آورد؛ و به هر صورت اگر حج به جا نياورد، طواف نساء مستحب است نه واجب.

آيت‏ اللَّه مكارم: رها كردن آن اشكال دارد و بايد حج تمتع را به دنبال آن به جا آورد.

آيت‏ اللَّه نورى: لازم است كه حج تمتع را اگر مستطيع است نيز به جا بياورد و رها كردن عمره تمتّع در وسط اعمال اصلًا جايز نيست و بايد به آخر برساند.

منبع: سایت هدانا برگرفته از مناسك حج با حواشى و مطابق با فتاوای دوازده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: خامنه ای، سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، وحید خراسانی، بهجت،فاضل ، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام حج و عمره

ویژه نامه احکام جامع سایت هدانا

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.