وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

راههای ایجاد تنوع در رابطه زناشویی

همانگونه که می‌دانید، غريزه جنسي در انسان، همچون ديگر غرائز، يکي از نيازهاي به وديعه گذاشته شده توسط خداوند است که بايد به طور معقول و متعادل تأمين و ارضا شود. در آموزه‌هاي ديني نيز بر اهميت اين موضوع تأكيد شده است. پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: «هر مومنی که با همسرش آمیزش نماید، هفتاد هزار فرشته بال‌هایشان را برای آنها می‌گسترانند و رحمت خدا بر آنان نازل می‌گردد.»

0

راههای ایجاد تنوع در رابطه زناشویی

فهرست این نوشتار:

 

«وَ مِن آياتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِن أَنْفُسِكُم أَزواجاً لِتَسكُنوا اِليها وَ جَعَلَ بَينَكُم مَوَدَّةً وَ رَحمَةً»؛ يكی از نشانه‌های او اين است كه از جنس خود شما، همسري برایتان آفريد تا با او آرام گيريد و ميان شما مهر و محبت قرار داد (سوره مبارکه روم ، آیه شریفه 21)
همانگونه که می‌دانید، غريزه جنسي در انسان، همچون ديگر غرائز، يکي از نيازهاي به وديعه گذاشته شده توسط خداوند است که بايد به طور معقول و متعادل تأمين و ارضا شود. در آموزه‌هاي ديني نيز بر اهميت اين موضوع تأكيد شده است. پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: «هر مومنی که با همسرش آمیزش نماید، هفتاد هزار فرشته بال‌هایشان را برای آنها می‌گسترانند و رحمت خدا بر آنان نازل می‌گردد.» (مستدرک الوسائل، ج 14،ص 154) نيز امام صادق (علیه السلام) فرمودند: «هیچ مباح و حلالی نزد خداوند، دوست داشتنی تر از آمیزش با همسر نیست. پس زمانی که مومن با همسرش نزدیکی كرده و غسل جنابت می‌کند، شیطان به گریه می‌افتد و می‌گوید: ای وای! این بنده از پروردگارش اطاعت نموده و گناهانش بخشیده شده است.» (وسائل الشیعه، ج2، ص 179)
اين نيروي طبيعي، انسان‌ها را به سوي توليد نسل پاكيزه، رهنمون كرده و در رسيدن به آرامش رواني و خواسته‌هاي اقتصادي و اجتماعي و … نيز كمك مي نمايد. اعتدال و ميانه روي همراه با بهره‌گيري معقول و مشروع از اين نعمت الهي، نه تنها توليد فساد نمي كند، بلكه خود مسكّن دردها و مشكلات ديگر و محركي براي تحصيل معاش، علم و فراهم ساختن آرامش لازم براي حضور در موقعيت‌هاي اجتماعي و خدمت به جامعه بشريت به حساب مي آيد.

نکته قابل تأمل:

نکته اي كه غالبا در بين همسران، مورد غفلت قرار مي‌گيرد اين است که در انسان برخلاف ساير جانداران، کيفيت همبستر شدن با همسر و انجام رفتار جنسي غريزي نيست، بلکه آموختني است و بايد روش صحيح آن را ياد گرفت، گرچه اصل وجود غريزه جنسي غريزي و فطري است. به همين دليل، يکي از آموزه هاي ضروري براي هر پسر و دختر جوان که تصميم دارند زندگي مشترك خويش را آغاز کنند اين است که دانستني هاي لازم براي اين کار را ياد بگيرند. اين دانستني ها شامل: مقدمات همبستر شدن، شناخت نيازهاي عاطفي يکديگر در هنگام آميزش و رعايت آن، شناخت شيوه‌هاي مختلف همبستر شدن، آگاهي از راه‌هاي جلوگيري از بارداري، تنظيم خانواده، آگاهي از احکام شرعي آن اعم از زمان و مکان آميزش و مسائل ديگر آن مثل غسل و امثال آن، رعايت بهداشت ظاهري مثل مسواک زدن، خوشبو بودن و امثال آن، آگاهي از نکات بهداشتي آميزش و رعايت آن، آگاهي ضمني از اختلال هاي جنسي و صدها نکته ريز و درشت که بيان آنها در اين نامه مقدرو نيست و براي فراگيري آن لازم است به کتاب هاي مفيدي که در اين زمينه تأليف شده و خدمتتان معرفی خواهد شد، مراجعه کنيد.

اهميت ارضاء جنسي همسران، بويژه زن

همان گونه كه غريزه جنسى، يكي از عوامل اساسى در پيدايش خانواده و زندگى مشترك است، همين غريزه در استمرار و استحكام خانواده نيز نقش مهمى دارد. اسلام آنقدر به مسأله ارضاء جنسي طرفین، عنایت داشته که در ضمن احادیثی که از طرف اولیای دین مطرح شده به ظریف ترین مسایل در کسب لذت همراه با حفظ کرامت انسانی طرفین اشاره كرده است. لازم به تذکر است که هیچیک از منابع دینی بدلیل جمع بین حفظ حیای گفتاری و آموزش روابط مهم جنسی، وارد جزئیات نشده‌اند. کلیات را نیز طوری بیان فرموده‌اند که ذهن می‌تواند جزئیات را تا حدود زیادی برداشت نماید. بايد در نحوه و کيفيت صحيح اين رابطه دقت نماييم تا شخصيت طرفين مخصوصا شخصيت زن در اين راستا پايمال نشود و ارضای کامل حاصل شود و الا ارضاهای ناقص، در برخی موارد موجب مشکلات زيادي اعم از جسمي و رواني و درگيری‌های طرفين در بخش های ديگر زندگی خواهد شد.

تحقيقات انجام شده حاكى از آن است كه بخش معظمى از طلاق ها، معلول عدم ارضاى جنسى صحيح و متعادل اين غريزه مى باشد. سرد مزاجى زنان يا مردان و يا بى اهميتى به ارضاى صحيح و طبيعى غريزه جنسى، خانواده را در آستانه طلاق قرار مى دهد. روابط زناشويى با ارضاى غريزه جنسى فرق دارد. چه بسيارند افرادى كه به عمل زناشويى اقدام مى كنند، ولى به هيچوجه غريزه جنسى آنان ارضا و اشباع نمى گردد. به عبارت ديگر، تحقق ارضاى جنسى تنها در ارتباط با برقرارى روابط جسمى نيست، بلكه احتياج به آمادگى جسمى و روانى دارد.
مردان بايد بدانند كه زنان تنها به دفع عمل جنسى نياز ندارند، بلكه از نظر روحى و تمايلات زنانه، احتياج دارند كه از طرف مردان به عنوان زن بودن و تمايلات زنانگى مورد تأييد قرار گيرند. مرد پيش از عمل جنسى، بايد با اعمال و رفتارى كه نشانگر بازى و شوخى است، زن را براى عمل جنسى مهيا سازد. نتيجه ديگرى كه از اين رهگذر عايد مى گردد، آن است كه زن تمام شخصيت زنانه خود را در اين حالت حس مى‌كند و مى‌فهمد كه همتاي مرد بوده و شريك زندگيست.

نکته دوم:

نکته ديگري که در اينجا لازم است يادآوري کنيم اين است که رسيدن زن و شوهر به اوج لذت جنسي (ارگاسم) يکي از علائم انجام شدن موفقيت‌آميز آميزش جنسي است. هرچند همانگونه که آموزه‌هاي ديني و روان‌شناختي تأکيد کرده‌اند، کمال موفقيت در اينگونه روابط، به ادامه رفتارهاي عاطفي با زن براي لحظاتي پس از آميزش، گره خورده است. البته در رسيدن به اوج لذت جنسي، که علامت آن انزال در زن و مرد است، بين زن و مرد تفاوت وجود دارد و معمولاً مرد بسيار زودتر از زن به اين مرحله مي رسد. به همين خاطر بسياري از مردان وقتي به ارگاسم مي رسند دست از کار مي کشند در حالي که هنوز همسرشان به ارگاسم نرسيده است. رها کردن زن دراين حالت باعث مي شود مشکلات جسمي زيادي، از جمله بروز درد در ناحيه کمر و شکم، براي زن به وجود آيد. پس لازم است مرد به اين نکته توجه کند و قبل از آميزش، همسرش را با تحريک کردن، آماده اين کار کند و همچنين تا رسيدن زن به اوج لذت جنسي، او را رها نسازد.
حال با توجه به مطالب بالا، بايسته‌هاي بهداشتي، معنوي، روان‌شناختي و ديني ارتباط جنسي را در سه بخش تقديم می‌نمايم:

* آنچه بطور كلي بايد در اين رابطه مورد توجه قرار دهيد:

1. قرار به وقت عاشقي: زندگی مشترک شما هیچ گاه نمی‌تواند تنها بر اساس برقراری رابطه جنسی استوار بماند. برای باقی ماندن در کنار هم، نیازمند پیوند روحی، روانی و احساسي هستيد. بهترين عامل براي تازه نگهداشتن طراوت جنسي اين است كه تعيين زمان رابطه را به عشق واگذار كنيد. در صورتيكه بگذاريد عشق و علاقه باعث كشش گردد، روح شما سريعاً آماده مي‌گردد. براي هردوي شما، رابطه جنسي بايد نهايت ميزان ابراز علاقه به يكديگر باشد و نه فقط وظيفه زناشويي و يا عاملی برای ارضاء جسمي. در حديثی می‌خوانيم: «مِن أَخلاقِ الأنبياءِ حُبُّ النِّساءِ» محبت به همسر، از ويژگي‌هاي اخلاق پيامبران است. بايد براي پالايش روح و تعالي عشقتان، از رابطه جنسي استفاده كنيد، نه براي خلاص شدن از يك حالت فيزيكي. اجازه دهيد كشش عشق شما را وادار به ايجاد رابطه كند، نه فشار جسمي. در اينصورت شما و همسرتان هميشه در يك آرامش روحي قرار داريد و زندگی مشترک برایتان دلنشین است.
2. كلمات سحرآميزي وجود دارند كه قبل از رابطه جنسي مي‌توانيد از آنها استفاده كنيد: «دوسِت دارم»، «عشق پاك مني»، «بزرگترين شانس زندگي من، آشنايي و ازدواج با توست»، «بهترين دوست در تمام دوران زندگي من، تو هستي»، «در اين دنيا هيچكسي براي من مثل تو نميشه»، «بدون تو به هيچ و با تو به همه چيز مي‌رسم»، «مي‌خوام هميشه با تو باشم»، «دنياي بدون تو رو حتي تصور هم نمي‌تونم كنم»، «هميشه تو رو از خدا مي‌خواستم و به آرزوم رسيدم»، «رؤياها و آرزوهاي من با وجود تو تحقق پيدا مي‌كنه»، «تو خيلی خيلي براي من عزيزي»، «تو باعث شدی که ما، توی زندگي خوشبخت بشيم»، «تو، زندگيمو دگرگون كردي»، «بسيار خوشحال مي‌شم وقتي مي‌بينم كه اينطور دلسوزانه تو زندگيمون تلاش مي‌كني»، و …
3.شناخت ویژگی های بدنی: سعی کنيد از ساختمان جنسی خود و همسرتان، اطلاعات کافی بدست آورده و نقاط حساس فيزيكي و حساسيت‌هاي تحريكي او را بشناسيد تا نزدیکی کامل و کم‌آسيبي داشته باشيد.
4. افراط و تفريط نداشته باشيد: راز موفقیت زوج‌هاي خوشبخت این نیست که هر روز با هم رابطه جنسی دارند؛ زوج‌های موفق و خوشبخت، بر اساس یک برنامه زمانی مشخص رابطه جنسی دارند. از سوی دیگر عدم برقراری رابطه جنسي در دراز مدت نیز به هیچ وجه قابل قبول نیست؛ چرا که روابط جنسی، نزدیکی عاطفي شما و همسرتان را تقویت کرده و به آن ژرفا می‌بخشد.
5. در طول روز هم یکدیگر را نوازش کنید: یکی دیگر از دلایل موفقیت و خوشبختی برخی از زوج ها این است که گاه و بی گاه بدون اینکه هیچ دلیل خاصی وجود داشته باشد، یکدیگر را در آغوش می‌کشند، بسیاری از زوج ها تنها دو نوع ارتباط لمسی دارند: یا هیچ چیز یا مقاربت، و زمانیکه این چنین باشد معمولا «هیچ چیز» بیشتر تکرار می‌شود! اين تكرار باعث مي‌شود زن احساس كند تنها به ويژگي‌هاي جسمي و جنسي او اهميت داده‌ايد، نه عواطف و شخصيت زنانه او. بانوان نیز هرچند خسته کارهای دشوار روزانه منزلند، از نیازهای عاطفی همسر خود غافل نباشند و چند لحظه ای خواب را به تأخیر اندازند. رسول خدا (صل الله علیه و آله) فرمودند: «شب هنگام که پرده ها فرو می افتد، خواب بر پلک ها چیره می شود بر هیچ بانویی روا نیست که بخوابد، مگر آن که خویشتن را به آغوش شوهر بسپارد. باید لباس از تن برکَنید، کنار شوهر بیارامید و پوست بدن خویش به بدن شوهر بچسبانید. این چنین خود را به شوهر عرضه داشته اید» (وسائل الشیعه، ج14 ،ص126)
6. به هر حال باید گاهی «آميزش ویژه» داشته باشید: چه خوب است در سالگردهايی که دارید یک روز را نیز به «سالگرد رابطه جنسی» اختصاص دهید. اين روز مي‌تواند همزمان با سالگرد تولد خانم، آقا يا سالگرد ازدواجتان باشد البته لازم نیست این کار را فقط به همین یک روز محدود کنید؛ اگر بتوانید در طول سال چند روز دیگر را نیز به همین منوال طی کنید، کار فوق العاده‌اي انجام داده و به زندگی مشترکتان کمک خوبي نموده‌اید. پوشیدن یک لباس خواب جدید به جای پیجامه‌های کهنه و نخ نما (!) آنقدرها هم که فکر می‌کنید، مشکل نیست. یک فضای رمانتیک ایجاد کنید و شور و هیجان لازم را به وجود آورید. بر روی ملافه‌های نو بخوابید (در خانه یا هتل)، موقعیت‌های جدید را امتحان کنید و هر کار دیگری که لازم است تا شما را از نظر ذهنی و جسمی تحریک کند، انجام دهید تا احساس کنید به وجود هم معتاد هستید.
7. شما و همسرتان، مي‌توانيد هرگونه لذتي از هم ببريد: پس سعی کنید با آموزش تکنیک‌های مختلف نزدیکی، در رابطۀ جنسی خود تنوع و نشاط ایجاد کنید.
8.منعی برای تعداد دفعات آمیزش وجود ندارد: از نظر دينی ماداميکه مانع شرعی (مثل عادت ماهيانه زنان) وجود نداشته باشد و در صورتيکه از نظر جسمی و روحی آمادگی داشته باشيد، منعی برای تعداد رابطه جنسی و تعدد آن، وجود ندارد. اگر سلامتي سيستم رواني و جسمي خود را حفظ کنيد، ميزان اين رابطه بطور خودکار تنظيم خواهد شد. البته در سال‌هاي اوليه زندگي مشترک، فراواني ارتباط جنسي طبيعي است ولي در ادامه، مقدار معتدل آن، هفته‌اي دو و حداكثر سه بار است. البته از ارتقاء كيفيت، غفلت نكنيد.
9.برنامه ریزی: برای همبستر شدن، گاهي از قبل، برنامه ریزی داشته باشيد تا رسیدن به روز و ساعت موعود، سبب افزایش شادی و نشاط گردد. (البته از كساني كه دچار اضطراب در رابطه جنسي هستند، از اين راهكار استفاده نكنيد)
10.یادداشت های کوتاه: در یادداشت های خود (مثل پیام‌های کوتاه) برای همسرتان از جملات زیبا، دلنشین، دوست داشتنی و مهیج استفاده کنيد تا هنگام برگشت به منزل، اشتیاق و میل به دیدن يكديگر در شما بیشتر شود. يک تماس تلفني از محل کار يا منزل به همسرتان، هزينه زيادي نخواهد داشت!
11. بدانید که خرید متعادل لباس‌های متفاوت و عطری که همسرتان می‌پسندد، هرگز اسراف نیست. پس در موقعیت‌های مختلف، وسایل آرایشی یا لباس‌های سبک متناسب با ارتباط زناشویی، را به او هدیه کنيد و تا آنجا که امکان دارد سلیقه او در رنگ و جنس را تأمین نماييد.
12. به لباس اهميت دهيد: از خانم خود بخواهيد هنگام تنهایی با يكديگر، از لباسهای سبکتر و رنگارنگ استفاده کند. پيامبر اكرم (صل الله علیه و آله) در خصوص وظايف جنسي زنان مي فرمايد: «بهترين زنان شما زنی است كه اگر با شوهرش [تنها] باشد، لباس حياء از تن بر مي‌كَنَد». خانم‌ها هم توجه کنيد لزومي ندارد با همان لباسي که آشپزي کرديد، گردگيري کرديد و به بچه‌ها رسيديد، نزد همسرتان بياييد و خيلي خود را بپوشانيد! شما آقايون هم اجباري به استفاده از لباس کار یا زیرپوش عرق‌کرده در منزل نداريد!
13. خوشبو باشيد: استفاده از عطر، یکی از عواملی است که در تحریک شدن زن و مرد دخالت دارد. در حديثي از امام صادق (علیه السلام) در خصوص وظايف جنسي زن آمده است كه: «زني نزد پيامبر (صل الله علیه و آله) آمده و پرسيد: اي رسول خدا حق شوهر بر زن چيست؟ آن حضرت فرمود: آنكه خود را به بهترين عطري كه در اختيار دارد خوشبو سازد، زيباترين لباس خود را بپوشد در بهترين وجه خود را بيارايد و هر صبح و شام خود را بر شوهرش عرضه نمايد». چه اصراريست هميشه زمان رابطه را با زماني تنظيم كنيد كه از بوي عرق و تعفن مي‌خواهيد به حمام برويد؟!
14. کمي احساس خرج کنيد: همسرتان را در صورت داشتن ظاهر، آرایش و پوشش متناسب، تشویق نمایيد و نشان دهيد که از این امر خوشحال هستيد.
15. پاکيزه و تميز باشيد. مستحب است موهای زائد بدن را کوتاه کنيد. (زیر بغل، بالای عورت، شکم و…)
16. از تکرار عمل آمیزش در مکان واحد بپرهیزيد: سعی کنيد با تغییرات و لو اندک در مکان همبستر شدن، تنوع و هیجان جدیدی ایجاد کنيد. (براي كساني كه در رابطه جنسي دچار اضطراب هستند، تغيير مكان مناسب نيست اما ايجاد تنوع در مكان واحد،‌ مفيد خواهد بود)
17.تهییج غیر شرعی ممنوع: در تمایل به ارتباط جنسی باید از تهییج جنسی بوسیله عوامل غیر شرعی مانند نگاه به نامحرم، دیدن تصاویر و فیلمهای تحریک کننده و… خودداری کرد. این گونه رفتارها ضمن گناه بودن، تأثیرات مضر روانشناختی بر ارتباط عاطفی و جنسی همسران خواهد گذاشت و آنها را از اعتدال خارج خواهد نمود. علاوه بر اينكه به مرور زمان باعث ناتواني جنسي طرفين خواهد شد.
18. از آنچه بنابر روايات، توان جنسي را تقويت مي‌کند و بر آميزش يارى مى‌دهد، غافل نشويد: خوردن زردك، خرماى برنى، انجير، خربزه، پياز، تخم مرغ، تخم مرغ همراه با پياز و روغن زيتون، تخم مرغ با گوشت، كباب، هوبره، حليم و سويق با روغن زيتون، نوشيدن شير با عسل، استفاده از مشك، بوى خوش، شانه زدن موها، سرمه كشيدن، خضاب كردن و نوره كشيدن.

** آنچه مناسب است هنگام رابطه جنسي، مورد توجه قرار گيرد:

1. توجه داشته باشيد كه محيط، فضا و اتاقي كه در آن استراحت مي‌كنيد بايد فضايي آرام و امن باشد زيرا فضاي امن و آرام، زمينه كافي را براي عمل زناشويي فراهم مي كند و آرامش رواني محيط، زمينه ساز عجله نكردن براي تمام شدن كار، لازم و ضروري است. ولي اگر احساس شود ممكن است در معرض مشاهده ديگران حتي كودك خردسال و يا شيرخوار واقع شويد دچار مشكل مي‌شويد؛ بنابراين توصيه مي‌شود همبستري در اتاق اختصاصي و دربسته و حتي قفل شده انجام گيرد. در قرآن كريم ساعاتى از شبانه روز، به عنوان ساعات اختصاصى و خلوت كردن زن و شوهر با هم معرفى شده است و در اين ساعات، ممنوعيت ورود به جايگاه خصوصى زن و شوهر – پدر و مادر – اعلام شده و همه، حتى كودكان نابالغى كه قدرت تشخيص مسائل جنسى را دارند و خدمتكاران زن و مرد در هر خانه، بايد با اجازه وارد شوند (نور، 58) و اين همان محل استراحت زن و شوهر، يا اتاق خواب است كه نقش تربيتى و تسكينى و آرام بخشى آن در زندگى مشترك، بى‌نياز از توضيح است.
2. اگر از مطلب خاصي دچار اضطراب مي شويد به رفع علت اضطراب بپردازيد زيرا اضطراب از هر مطلب و موضوعي، به از دست دادن كنترل و تسلط بر اعصاب و وضيت رواني منجر مي شود.
3. در مورد آميزش، خطاها را فراموش کنید و ببخشید.
4. منع آميزش، ابزار مناسبي برای مجازات همسرتان نيست! اين لحظات را به صحنه دادگاهي تبديل نکنيد که پرونده اشتباهات را بررسي مي‌کند!
5. به دنبال آميزش‌هاي خيالي و فراتر از تصور نباشید. توهّمات هندي و هاليوودي را کنار بگذاريد!
6. مستحب است قبل از همبستر شدن، وضو بگيريد.
7. قبل از شروع، «اعوذ بالله من الشيطان الرجيم» يا «بسم الله الرحمن الرحيم» بگوييد.
8. (اگر با نيت فرزنددار شدن نزديكي مي‌كنيد) دو رکعت نماز بخوانيد و بعد از آن براي خوشبختي يکديگر، دوام و ازدياد عشق و محبت و نيز براي دارا شدن فرزند صالح دعا کنيد.
9. خوب است به برخي از آنچه در مورد آمیزش جنسی، مکروه است توجه كنيد:
• نزديکي کردن در شب‌هاي اول ماه (غير از شب اول ماه مبارك رمضان)، وسط و آخر ماه قمري
• آمیزش بدون مقدمه و آماده سازی زن
• آمیزش از مقعد در حالت حيض زن، اگر زن راضی باشد. از امام صادق (علیه السلام) درباره آمیزش از مقعد پرسیدند. حضرت در نهايت زيبايي فرمودند: «همسرت، عروسک و عشق زندگی توست؛ پس او را با این کار اذیت مکن.» (وسائل الشیعه، ج20،ص143)
• ایستاده آمیزش کردن
• استفاده از انواع داروها و وسائل آميزشي توسط مرد در صورتی که باعث آزار زن شود
• آمیزش در ساعات اولیه شب
• آميزش در شبى كه خسوف (ماه‌گرفتگي) شده است
• آميزش در روزى كه كسوف شده است
• آميزش در سه شب آخر ماه قمري
• آميزش در حاليکه سر يا کف پا، رو به قبله است
• آميزش در شب عيد قربان، شب عيد فطر و شب نيمه ماه شعبان
• آميزش در وضعيت كاملا عريان (هنگام قصد فرزنددار شدن)
• آمیزش در حالت جنابت مرد
• آمیزش با زن حامله بدون گرفتن وضو
• آميزش با شكم و مثانه پر
• آميزش با انگشترى كه نام خدا يا آيه اى از قرآن بر آن نقش بسته است
• آميزش با پير زنان
• سخن گفتن در حال آميزش به خصوص براى مرد (هنگام قصد فرزنددار شدن)
• نگاه كردن به عورت زن (هنگام قصد فرزنددار شدن)
• پاك كردن خود بعد از آميزش، با دستمال مشترك
• آميزش در موقعى كه زن يا مرد موهاى خود را خضاب كرده باشد
• آميزش بدون روانداز
10. به آنچه در مورد آمیزش جنسی، حرام است توجه كنيد:
• آميزش در ايام عادت ماهانه زن (پريود)
• آمیزش از مقعد، اگر زن راضی نباشد
• خوردن منی و ادرار و آب‌هایی که قبل از انزال، از آلت خارج می‌گردد.
11. خوب است لباس همسرتان را شما از تن او درآوريد تا علاقه‌تان را به او ثابت کنيد و از لذت جنسي و روحي بالايي بهره‌مند گرديد .
12. هنگام رابطه جنسي، حتي تخيل ارتباط با ديگري را نکنيد تا به اصطلاح، شيطان در نطفه يا رابطه شما شريک نگردد. علي (عليه السلام) در اين باره مي‌فرمايد: «هرگاه کسي قصد هم بستري دارد، بگويد: بسم الله و بالله. اللهم جَنِّّبني الشيطان ما رَزَقتَني: به نام خدا و براي خدا، خدايا دور ساز شيطان را از آنچه به من روزي مي‌دهي». (وسائل الشيعه،ج 20،ص 136). از نظر روان‌شناختي نيز واضح است که اينگونه تخيلات، روابط گرم عاطفي و جنسي شما را تهديد خواهد نمود.
13. یکی از نیاز های اساسی زن، لمس و نوازش کردن است. بسيارى از مردان بدون توجه به مسائل عاطفى و روانى، زن را در لذت جنسى يارى نمى دهند، بلكه شخصيت او را تنزّل داده، عملا او را در حدّ يك وسيله و ابزار پايين مى‌آورند. از طرف ديگر همين امر باعث عدم همکاری‌های لازم از طرف زن شده، ارضای کامل صورت نمي‌گيرد. در نتيجه، عطش جنسی همچنان باقی می‌ماند و رابطه را به تکرار های آزارگر مبدل مي‌کند. امام صادق (عليه السلام) از پيامبر اكرم (صلى الله عليه وآله) نقل مى كنيد كه فرمود: «هرگاه مردى بخواهد با همسرش هم بستر شود، نبايد در انجام اين كار شتاب كند.» (وسائل الشيعه، ج14، ص82، ح2، باب56). در روايات فراواني تصريح شده است که يکي از آداب همبستر شدن با همسر، «ملاعبه» يعني تحريک زن از طريق لمس و مالش بدن و در آغوش گرفتن است و این کار ممکن است با دست دادن و یا دستان را روی شانه همسر قرار دادن و یا در آغوش گرفتن که بیشترین احساس شادی و نشاط را به او دست می‌دهد انجام دهند. در حديثي آمده است، مردي که قبل از نزديکي با همسرش ملاعبه کند، مورد نظر و لطف و رحمت ويژه خدا قرار مي گيرد. لذا پيش از ارتباط جنسي، با ماساژ نقاط حساس و جنسي، بدن زن را تحريك كند و او را به سر رضايت و شوق آورده تا زماني كه زن به آمادگي كافي براي عمل زناشويي پيدا كند زيرا زن براي رسيدن به اوج لذت جنسي مدت زمان بيشتري نياز دارد. بخلاف مردان كه زودتر تحريك شده و به اوج لذت جنسي مي رسند. بنابراين مرد بايد تحمل كند و با ايجاد آمادگي در زن زمان ارگاسم همديگر را نزديك‌تر كنيد لذا گاهي لازم است 15 دقيقه مقدمات عمل زناشويي طول بكشد. افراد زاهد منش و مقدس نبايد اين خيال را به خود راه دهند كه اين سرگرمى، انسان را از ياد خداوند و توجه به واقعيات باز مى‏دارد، زيرا پيامبر (صل الله عليه و آله) مى‏فرمايد: «هر كار لهو، سرگرمى و بى‏فايده‏اى از مؤمن، باطل و بى‏اثر است جز سه كار: فراگرفتن سوارى، تيراندازى و ملاعبه و بازى با همسر، اينها حق هستند نه باطل».
14. زبان يکديگر را بمکيد؛ تحريک لذتبخشي را تجربه خواهيد کرد.
15. ارتباط کلامی و رفتاری شما در این هنگام، لذت عاطفی و جنسی شما و همسرتان را چند برابر خواهد نمود.
16. خانمها توجه کنيد در هنگام رابطۀ جنسی، نقش صرفا منفعل نداشته باشيد. با ابرازهاي کلامي و حرکتي، مشارکت و احساس لذت خود را به همسرتان نشان دهيد تا بازخورد اين رفتارها، فضاي بهتري براي هردوي شما ايجاد نمايد.
17. به نگاه‌ها اهميت دهید: «ارتباط چشمی در اوج لذت»؛ این لحظه آنقدر بی نظیر است که اگر بتوانید آنرا با شریک زندگیتان تقسیم کنید، صمیمیت موجود بین شما دو نفر دو چندان خواهد شد. باز نگه داشتن چشم‌ها در طول برقراری رابطه جنسی، شما را شهوت انگیزتر نشان می‌دهد. زمانی که در حال نگاه کردن به همسرتان مي‌باشيد، وي احساس آرامش پیدا می‌کند و فکر می‌کند كه به ‌اندازه کافی جذاب است. این امر سبب می‌شود که با روی بازتری از شما استقبال کند .
18. بعضي جملات را هرگز بکار نبريد: جملاتی مثل «زود باش»، «عجله کن»، «خسته شدم» و … موجب بیزاری و ناراحتی خواهد شد و هر دوي شما را از لذت با هم بودن در آن لحظات، محروم خواهد نمود.
19. گفتن حرف های دلنشین، نازک، عاشقانه و بوسه و نوازش یکدیگر، احساس طرف مقابل را افزایش می‌دهد.
20. كلمات جادويي هنگام آميزش را فراموش نكنيد: «چقدر جذاب شدي»، «زيبا بودي، زيباتر شدي»، «دلم فقط تو رو مي‌خواهد»، «قبلا هم گفتم بازم مي‌گم كه‌ اندامت خيلي ناز و خواستنيه»، «از تو نمي‌شه گذشت»، «دوست دارم با تو و نزديك تو باشم»، «دلم برات تنگ ميشه»، «بيا در آغوشم»، «گرماي بدنت رو دوست دارم» و …
21. سعي كنيد در روابط زناشويي مسائل بهداشتي، تمايل و توان همسرتان را رعايت نماييد تا دچار مشكلات بعدي نشويد. مثلا در مورد سکس دهاني و ليس زدن آلت تناسلي همسر، گفتني است گرچه شرعا حرام نيست اما خوردن ترشحاتي كه از زن يا مرد خارج مي شود از خبائث شمرده شده و خوردن آن حرام است و ترشح خانم‌ها در اوج شهوت جنسي حكم مني دارد و نجس مي باشد که خوردن آن نيز حرام است. زن و شوهر هرگونه لذتي مي توانند از هم ببرند ولي نه در حدي كه از حالت انسانيت خارج و به واسطه لذايذ جنسي به اعمالي كه در شأن انسان نيست روي بياورند. اين عمل براي حفظ شان و شخصيت يک انسان مسلمان و مومن مناسب نيست. خداوند متعال راه صحيح آميزش با زن را از مجاري خاصي قرار داده است. او غريزه جنسي را وسيله اي براي تكثير نسل و تربيت فرزنداني قرار داده است كه جانشين (خليفه الله) او در زمين باشند و مدارج بالاي انساني صعود كنند. متاسفانه در دنياي غرب از آنجا كه تمام مسائل حول محور انسان و لذايذ شخصي او مي چرخد (اومانيسم) تا حدي در ارضاي غرائز جنسي پيش رفته‌اند كه به اعمال ناپسند و مشمئز كننده‌اي مانند آنچه شما فرموده‌ايد روي آورده‌اند. انساني كه قرار است با دهان خود در مقابل خدا بايستد و با خداي خود مناجات كند چگونه به خود اجازه مي دهد دهان خود را در راهي مصرف كند كه پست‏ترين حالات انسان از نظر معنوي است؟ انساني كه قرار است با زبان خود قرآن بخواند و ذكر حق را بگويد چگونه مي تواند با زبان آلوده به اين گونه اعمال، به گفتگو با خدا بپردازد؟ کسيکه با اين لبها همسر خود را مي بوسد و با اين دهان با او هم غذا مي شود، سزاوار است که به چنين رفتاري دل خوش کند؟ علاوه بر آنکه کم کم زشتي اين گونه کارها بين زن و شوهر از بين مي رود و به اعمال پست تر از آن که حتي در حيوانات نيز ديده نمي شود، رو خواهند آورد. علاوه بر اين با توجه به اين که معمولا محل عورتين، مركز انواع ميكروب‌هاي خطرناك است، خلاف احتياط‌هاي بهداشتي نيز هست هرچند اگر مرد و زن مبتلا به بيماري‌هاي آميزشي مانند سيفيليس (Syphilis)، سوزاک (Gonorrhea)، كلامديا (Chlamydia) و … باشند يا موقع دستشويي رفتن، طهارت و پاکيزگي خود را به خوبي رعايت نكنند خطر اين رفتار، چند برابر خواهد بود.

*** آنچه لازم است پس از مقاربت، مورد توجه قرار گيرد:

1. بعد از نزديكي، كمي عسل بخوريد.
2. همسران، بويژه شما آقايان، دقت نماييد پس از رسيدن به اوج لذت جنسي، همسران خود را رها نكنيد. هرچند احساس خواب آلودگي شوهران بعد از رابطه (كه اغلب باعث ناراحتي بانوان است) امري فيزيولوژيكي است، اما آقايان تحمل كنيد و دقايقي را به نوازش و صحبت بگذرانيد.
3. مستحب است مرد، پيش از آميزش و پس از آن ادرار کند.
4. مناسب است جهت حفظ سلامت آلت تناسلي و دوري از كراهت شرعي، پس از نزديکي غسل کنيد و با حالت جنابت نخوابيد.
5. اگر قبل از غسل تصميم داريد دوباره نزديکي کنيد، بهتر است آلت تناسلي خود را بشوييد و وضو بگيريد.
6. بعد از نزديكي، دفع شهوت و حصول آرامش، معمولا حالت معنوي و حضور قلبي‌تان بيشتر مي‌شود. مراقب باشيد اين حالت را با گناه يا ترک وظايف ديني (مانند نماز) از دست ندهيد.
7. پس از پايان رابطه، خدا را بخاطر داشتن چنين همسري شكر گوييد و از همسر، بدليل ايجاد لحظاتي خاطره انگيز، تشكر كنيد.
8. در صورت بروز هرگونه اختلال حاد در رابطه زناشويي، در اولين فرصت به روان‌شناس باليني ماهر يا سکسولوژيست مراجعه نماييد.

کتاب‌های مفیدی که توصیه می‌شود:

براي دريافت آموزه‌هاي علمي و ديني بيشتر، مطالعه این منابع را مفيد مي‌دانيم:
1. حليه‏المتقين
پديدآورنده: علامه مجلسى
ناشر: هجرت، قم
2. ازدواج مكتب انسان سازى، ج 3
پديدآورنده: شهيد دكتر پاك‏نژاد
ناشر: اخلاق، قم
3. بهشت خانواده
پديدآورنده: سيد جواد مصطفوى
ناشر: دار الفكر، قم
4. بهداشت ازدواج از نظر اسلام
پديدآورنده: صفدر صانعى
ناشر: كنكاش، 1381، اصفهان
5. ازدواج و مسائل جنسى
پديدآورنده: گروهى از نويسندگان
6. مشاوره جنسي و زناشويي
پديدآورنده: علي اسلامي نسب
ناشر: نوانديش، تهران
7. آيين همسردارى
پديدآورنده: ابراهيم امينى
ناشر: انتشارات اسلامي، قم
8. دانستنی‌های جنسی
پدیدآورنده: شهناز چوپانکاره
ناشر: راهیان سبز، مشهد
9. پاسخ به پرسش‌های جنسی
پدیدآورنده: آبراهام استون، گلوریا استون ایتکن، آکوئیلس سوب ررو، بهزاد رحمتی (مترجم)، ابوالفضل نظری (مترجم)
ناشر: ساحل، تهران
10. آگاهی‌های جنسی
پدیدآورنده: سیدمحمدرضا حسینی
ناشر: شلاک، تهران
11. مشکلات جنسی جوانان
پدیدآورنده: ناصر مکارم شیرازی
ناشر: نسل جوان، 1387، قم
12. اخلاق و رفتارهای جنسی
پدیدآورنده: یوسف غلامی
ناشر: دفتر نشر معارف (وابسته به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها)، قم
13. زندگی جنسی مردان: آشنایی با رفتارهای جنسی و روشهای شناخت و درمان اختلالهای جنسی مردان
پدیدآورنده: محمدرضا نیکخو
ناشر: سخن، تهران
14. زندگي جنسي زنان: با رفتارهای جنسی و روشهای شناخت و درمان اختلال‌های جنسی زنان
پدیدآورنده: محمدرضا نیکخو
ناشر: سخن، تهران
15. دانستنی‌های جنسی مردان (آشنایی با رفتارها، تمایلات، پاسخ ها و اختلال‌های جنسی مردان)
پدیدآورنده: محمدرضا دژکام
ناشر: موسسه منشأ دانش، تهران
16. پاسخ به مسائل جنسي و زناشويي
پدیدآورنده: هانا استون، آبراهام استون، طراز الله اخوان (مترجم)
ناشر: ارغوان، 1379، تهران
17. اخلاق جنسی
پدید آورنده: مرتضی مطهری
ناشر: صدرا، قم
18. روان شناسي زناشويي
پدیدآورنده: حسین نجاتی
ناشر: بیکران، 1388، تهران

پرسمان

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.