وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

رازهای یک زندگی عاشقانه

رازهای یک زندگی عاشقانه براي يک زندگي بهتر و عاشقانه با همسر، چه روش هايي را بايد بکار برد؟ خوشحاليم از اينكه با فردي هم صحبت هستيم كه براي درست عمل كردن در مواجهه با دغدغه هاي ذهني اش، اقدام به مشاوره خواهي مي كند. اين را بدانيد كه يكي از نشانه هاي افراد عاقل […]

0

رازهای یک زندگی عاشقانه

براي يک زندگي بهتر و عاشقانه با همسر، چه روش هايي را بايد بکار برد؟

خوشحاليم از اينكه با فردي هم صحبت هستيم كه براي درست عمل كردن در مواجهه با دغدغه هاي ذهني اش، اقدام به مشاوره خواهي مي كند. اين را بدانيد كه يكي از نشانه هاي افراد عاقل و پويا كسب آگاهي در زمينه هاي مورد نياز است.
پرسشگر محترم؛ توجه شما را به نكات كاربردي زير جلب مي كنيم و اميدواريم با عمل كردن به آن ها محبت و عشق و علاقه متقابل بين شما و همسرتان همواره گسترش پيدا كند و تا آخر عمر عاشقانه زندگي كنيد و همراهان خوبي در اطاعت از خدا براي يكديگر باشيد.

*** نكات كاربردي (44 نكته) براي داشتن زندگي عاشقانه : (مخصوص همسران)

1 . با مطالعه كتب مربوط به آيين همسردارى، چگونگى ايجاد ارتباط با ديگران و نيز شركت در جلسه‏ هاى آموزش خانواده، دانش و مهارت خود را در اين زمينه افزايش دهيد .
2 . با همدلى، همفكرى، همكارى و مشورت با يكديگر درباره مسائل مختلف ميان اعضاى خانواده روابط سالم پديد آوريد .
3 . هر يك از زوجين، ديگرى را نزديك‏ترين و محرم‏ترين فرد بداند و او را نيمه تن، حامى و پشتيبان خود تلقى كند .
4 . با يادگيرى مهارت ‏هاى ارتباطى نظير فعالانه به حرف ‏هاى يكديگر گوش كردن، احترام به نظرها و عقايد يكديگر و تشريك مساعى و مشورت كردن، روابط خود را بهبود بخشيد .
5 . بكوشيد با ايجاد كانونى گرم و صميمى، مسؤوليت رسيدن به تفاهم را پذيرا شوید . تا كه از جانب معشوق نباشد كششى/ كوشش عاشق بيچاره به جايى نرسد
6 . هنگام اختلاف نظر يا سوء تفاهم، به جاى سرزنش كردن يكديگر يا تفسير نادرست، به شناسايى مساله و يافتن راه حل آن بپردازيد و در صورت لزوم از كمك و مشاوره افراد با تجربه و متخصص، بهره ببرید .
7 . براى رسيدن به امنيت روانى وعاطفى در روابط زناشويى، داشتن صداقت، پذيرش، سعه صدر، انصاف و اعتماد متقابل را اصل اول قرار دهيد .
8 . در صورت به وجود آمدن هر گونه سوء تفاهم و سوء برداشت، در نخستين فرصت ممكن به حل و فصل آن بپردازيد تا به فرآيندى مخرب و پيشرونده تبديل نشود .
9 . به هر طريق ممكن رفتارهاى مطلوب همسرتان را مورد توجه و تاييد قرار دهيد، به گونه‏ اى كه همسرتان بفهمد برايش ارزش قائل هستيد .
10 . تشويق و تاييد و بيان نكات مثبت ‏به طور آشكار يا در جمع باشد و تذكر نكات منفى و انتقاد به طور محرمانه و در تنهايى صورت گيرد .
11 . براى خصوصيات و نيازمندى ‏هاى يكديگر ارزش قائل شويد و در روابط كلامى، عاطفى، اقدام ‏ها و تصميم ‏گيرى ‏ها به افكار و خواسته‏ هاى همسرتان توجه كنيد .
12 . اگر رفتار خاصى براى شما مبهم است، ساده‏ ترين راه اين است كه از همسرتان هدف و علت آن رفتار را بپرسيد و با روش مسالمت‏ آميز، صميمانه و خوش بينانه موضوع را روشن كنيد .
13 . خشونت همسرتان را با خشونت پاسخ ندهيد . خشونت را با سكوت پاسخ گوييد و در موقعيتى مناسب درباره مساله مورد نظر به بحث منطقی و گفت و گو بپردازيد .
14 . بكوشيد در سراسر زندگى، به خصوص در روابط بين خود و همسرتان، به جاى هر گونه پيش‏ داورى يا مشاهده اشكالات و ضعف‏ها نقاط مثبت و قوت را ببينيد؛ به عبارت ديگر، به جاى توجه به نيمه خالى ليوان به نيمه پر آن توجه كنيد .
15 . سعى كنيد در برنامه ريزى براى فعاليت‏هاى اجتماعى، اوقات فراغت، ديد و بازديدهاى خانوادگى و نظاير آن به مشورت كردن با يكديگر بپردازيد و از يك جانبه نگرى بپرهيزيد .
16 . در هر فرصتى كه پيش مى ‏آيد، با همسر و اعضاى خانواده ‏تان ارتباط كلامى و عاطفى برقرار كنيد . شايان ذكر است زن‏ها از صحبت كردن با همسرشان بيش‏تر لذت مى‏ برند . بنابراين، مردان بايد فعالانه به سخنان همسرانشان گوش كنند و واكنش مناسب نشان دهند .
17 . اگر هر يك از زوجين در شرايط خاصى نمى ‏تواند به سخنان همسرش گوش كند، بايد صادقانه و صميمانه اين موضوع را به وى انتقال دهد، و تقاضا كند صحبت كردن درباره آن موضوع را به فرصتى ديگر واگذارد .
18 . هر از چند گاهى زوجين در فضايى محرمانه، محبت‏ آميز و صميمانه به ارزيابى رفتار و روابط يكديگر بپردازند و از يكديگر بپرسند، چه بايد كرد تا روابطمان بهتر و بانشاط تر شود؟
19 . هميشهدر رويارويى با مسائل و مشكلات خانوادگى، خود را در وضعيت طرف مقابل قرار دهيد و با قبول مسئوليت‏ خود و شناخت انتظارات متقابل به حل و فصل اختلافات روى آوريد .
20 . در روز يا در هفته، زمان مشخصى را براى گفت و گو درباره مسائل و مشكلات و به اصطلاح درد دل كردن با همسرتان اختصاص دهيد .
21 . از داشتن نگرش‏ هاى آرمان گرايانه و شاعرانه در مساله ازدواج و روابط زناشويى و نيز انتظارات غير واقع بينانه اجتناب كنيد .
22 . ارتباط زوجين بايد از هر گونه سوء ظن و حدس نادرست وغير واقع بينانه دور باشد . اگر موضوع و مساله‏ اى ذهن يكى از زوجين را به خود مشغول كرده است، بايد آن را به صراحت و صادقانه مطرح كند و درستى و نادرستى اش را با همسرش مورد بررسى قرار دهد .
23 . هر يك از زوجين بايد زمينه‏ هاى بروز سوء تفاهم‏ ها و سوء ظن ‏ها را از بين ببرد و از رفتارهايى كه موجب بروز سوء تفاهم و سوء ظن مى ‏شود، خوددارى كند .
24 . هر يك از زوجين بايد بكوشد با روان‏شناسى همسرش آشنا شود تا بداند زن يا مرد به چه امورى بها مى ‏دهد و نظام ذهنی اش چگونه است؛ براى مثال معمولا زن به وابسته بودن، كسب امنيت عاطفى و مورد حمايت واقع شدن اهميت مى‏ دهد و مردان مى ‏خواهند مستقل و خود مختار باشند و آزادى عمل را داراى ارزش مى‏ دانند .
25 . زن و شوهر از مسخره كردن يكديگر و گفتن سخنان طعنه‏ آميز و دو پهلو جداً پرهيز كنند .
26 . از رفتارهايى نظير متلك، تحقير، سرزنش و به رخ كشيدن يكديگر كه موجب افزايش مقاومت‏ هاى روانى در طرف مقابل است، جداً بايد پرهيز شود .
27 . در سراسر زندگى، از جمله در زندگى خانوادگى، بكوشيد به نقاط مثبت، موهبت و نعمت هايى كه در اختيار داريد بينديشيد نه به امورى كه در اختيار نداريد .
28 . از خطاهاى يكديگر سريعا بگذريد و خطاهاى همديگر را تحمل كنيد .
29 . با يادآورى برخى ايام مانند روز تولد، سالگرد ازدواج و نظاير آن و دادن هديه ‏هايى هر چند كوچك (مثل يك شاخه گل) به طور نمادين يا سمبليك عشق و علاقه خود را به همسرتان اعلام كنيد .
30 . خود را در برابر همسرتان آراسته و پاكيزه و جالب توجه نگه داريد و از پريشانى و وضع نامرتب بپرهيزيد .
31 . در انتخاب دوست و برقرارى روابط دوستانه و معاشرت ‏هاى خانوادگى با زوج‏ هاى ديگر دقت كنيد و اين امور را با توافق يكديگر انجام دهيد .
32 . از هر گونه رفتارى كه به مرد سالارى يا زن سالارى مى ‏انجامد، پرهيز كنيد .
33 . خطاى يكديگر را در حضور ديگران، آشنايان، والدين يكديگر و . . . بازگو نكنيد .
34 . هرگز همسرتان را با زن يا مرد ديگر مقايسه نكنيد .
35 . از رفتارهاى مطلوب همسرتان تشكر كرده، او را تشويق كنيد و انگيزه تكرار آن رفتار را بيش‏تر سازيد .
36 . از تصميم ‏هاى نادرست و غير منطقى و كلى ‏گويى‏ هاى منفى و شكل ‏گيرى افكار منفى درباره همسرتان شديداً پرهيز كنيد .
37 . به قول ‏هايى كه به همسرتان داده‏ ايد عمل كنيد تا به سلب اعتماد و احساس فريب خوردگى نينجامد .
38 . از نسبت دادن القاب و زدن برچسب‏ هاى ناگوار و نامطلوب مانند بدقول، شلخته، كله ‏شق، يك دنده، لجباز، خودخواه و … به يكديگر پرهيز كنيد .
39 . در مواردى كه غمگينى و افسردگى و يا عصبانيت زن يا شوهر شدت مى ‏يابد و احتمال اختلال در كار سيستم عصبى يا غدد درون‏ ريز به ويژه غده تيروئيد وجود دارد، در نخستين فرصت‏ به پزشك متخصص مراجعه كنيد تا از عادى بودن ترشح غدد از جمله غده تيروئيد مطمئن شويد .
40. همواره نيازهاي جنسي يكديگر را پاسخگو باشيد و در اين امر به هيچ وجه كوتاهي نكنيد.
41. توقعات تان را متناسب با امكانات و توانايي هاي همسرتان تنظيم كنيد و توقع بيجا نداشته باشيد.
42. زوجين بايد همواره احترام خانواده همسرشان را داشته باشند.
43. براى داشتن يك زندگى با نشاط و موفق، خوب بينديشيد، وقت‏ بگذاريد، احساس مسؤوليت كنيد، موانع ارتباط سالم را از ميان برداريد و به عوامل ايجاد كننده روابط سالم توجه كنيد .
44. نکته آخر و بسیار مهم اینکه، برای داشتن آرامش در زندگی زناشویی و سعادت دنیوی و اخروی، به عنوان یک مسلمان، دستورات دینی و اخلاقی را همیشه مدنظر داشته باشید و به آنها عمل کنید .

*** در اين رابطه مطالعه كتابهاي زير نيز مفيد خواهد بود :

1- آئین همسرداری؛ابراهيم اميني (كتابی اسلامي و متناسب با فرهنگ ما)
2-آئين همسرداري؛ دوروتي كارنگي، ترجمه مهستي شهلايي
3- تسخير قلب؛ خانم ها چگونه بايد به قلب همسر خود راه يابند؟ رابرت، ترجمه كيهان نيا
4- زن، مرد،ارتباط؛ گري، ترجمه مهدي قراچه داغي
5- رازهايي درباره مردان؛ باربارادي آنجلس، ترجمه هادی ابراهيمي
6- رازهايي درباره زنان كه هر مردي بايد آنها را بداند؛ باربارادي آنجلس، ترجمه هادی ابراهيمي
7- زندگي شيرين؛ محمود اكبري
8- رازهاي مردان،آنچه هر زني بايد بداند؛ گلدبرگ، ترجمه عباس چيني و پروانه نفت چي
9- كلبه عشق.آنچه عروس و داماد بايد بدانند؛ مهدي دانشمند
10- نظام حيات خانواده در اسلام؛ علي قائمي

موفق باشيد. باز هم با ما سخن بگوييد.

پرسمان

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.