وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

دستورالعمل نفی خواطر

شاید نوع مردم، گرفتار گفتن از درون نفس باشند که اکثر مطالب نفس جهت الهی نداشته و به خواطر نفسی و شیطانی نزدیک‌تر باشد. در ادامه دستورالعملی برای نفی خواطر را بخوانید.

2

دستورالعمل نفی خواطر

دستورالعمل نفی خواطر

حدیث نفس

شاید نوع مردم، گرفتار گفتن از درون نفس باشند که اکثر مطالب نفس جهت الهی نداشته و به خواطر نفسی و شیطانی نزدیک‌تر باشد.

امام صادق علیه‌السلام فرمود: حضرت آدم علیه‌السلام به‌سوی خداوند عزوجل از حدیث نفس شکایت کرد. پس جبرئیل نازل شد و گفت بگو: «لا حَول و لا قُوّة الّا بالله» حضرت آدم علیه‌السلام این ذکر را گفت و حدیث نفس او برطرف شد…

از امام صادق علیه‌السلام روایت است که: هیچ مؤمنی بر او چهل صبح نمی‌گذرد مگر آن‌که حدیث نفس او را عارض شود… پس هرگاه حدیث نفس عارض شد دو رکعت نماز بگزارد و پناه به خدا ببرد. (۱)

از مرحوم حضرت استاد آیت‌الله کشمیری سؤال شد کدام ذکر برای حدیث نفس گفتن خوب است؟

فرمودند: گفتن تهلیل «لا اله الا الله» .

فقیر گوید: باید دید اسباب حدیث نفس از کجاست؟ از فقر، از ترس، آمال و آرزو، عقب‌ماندگی، غصّه و فشار زندگی و… مراقبه نفس در حفظ و تمرکز ذهن و گفتن ذکر می‌تواند راه‌گشایی برای دفع حدیث نفس باشد.

از ذکرهایی که حضرت استاد برای عافیت می‌دادند، ذکر «لا حول و لا قوة الّا بالله» است که حضرت صادق علیه‌السلام فرمودند: هر کس هر روز صد مرتبه این ذکر را بگوید خداوند هفتاد نوع بلا را از او دور کند که کمترین آن‌ها همّ و غم باشد و به روایت دیگر هرگز پریشان نشود.

تحفه دانشجو، حجت الاسلام صداقت.

[1]- …عَنْ أَبَانِ بْنِ تَغْلِبَ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: إِنَّ آدَمَ ع شَكَا إِلَى‏ رَبِّهِ‏ حَدِيثَ‏ النَّفْسِ‏ فَقَالَ أَكْثِرْ مِنْ قَوْلِ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ‏. المحاسن، ج‏1، ص: 4

راه درمان افکار شیطانی +فیلم

مقاطع دشوار سیر و سلوک 

ذکر برای درمان وسواس از آیت الله بهجت

دوام ذکر در سیر و سلوک

راه میان‌بر در سیر و سلوک

باطل كردن سحر و اثر چشم زخم +دستور آيت الله بهجت

دستورالعمل نفی خواطر دستورالعمل نفی خواطر دستورالعمل نفی خواطر دستورالعمل نفی خواطر دستورالعمل نفی خواطر دستورالعمل نفی خواطر دستورالعمل نفی خواطر دستورالعمل نفی خواطر دستورالعمل نفی خواطر دستورالعمل نفی خواطر

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.

2 نظرات
 1. Reza می گوید

  سلام …
  بدون استاد چطور باید بطور کامل نفی خواطر کرد؟
  چون در زندگی روزمره ، بویژه سر کار هر عامل خارجی از جریان هوا گرفته تا کوچک ترین صدا ها و … ذهن را دچار کثرت میکند؟!
  لطفا چند راهکار و دستورالعمل ارائه بدید.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   شاید برای نفی کامل خواطر استاد کامل انسان نیاز داشته باشد، اما مقدار زیادی از خواطر را می توان حتی بدون استاد هم کم کرد.
   یک راه ذکر هست که در متن نوشتار آمده است و راه اصلی عشق به خداست. در هر کاری به خدا توجه کنید، زندگی عارفان ربانی مثل آیت الله بهجت را بخوانید تا عشق به خدا در قلب شما زیاد شود، راه دیگر توسل و گربه بر امام حسین علیه السلام است. و راه مهم قرائت زیاد قرآن کریم است که علما از این مسیر موفق به طی کردن مراحل کمال شده اند.
   سعی کنید از آثار شهید مطهری، آثار استاد قرائتی و سپس آثار آیت الله مصباح یزدی برای تقویت اعتقادات هم استفاده کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر