وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

درس و مباحثه علمی در اعتکاف

درس و مباحثه علمی در اعتکاف

درس و مطالعه

 پرسش ۶۲ .  آيا جايز است در اعتكاف، مطالعه و گفت و گوى درسى داشت؟

آيات عظام امام، بهجت، خامنه‏ اى، صافى و فاضل: درس خواندن، حل مسائل و مباحثه – به ويژه در امور دينى – بسيار كار پسنديده‏اى است؛ ولى اگر مباحثه و مجادله به منظور غلبه بر ديگرى و اظهار فضل باشد، حرام است و بنابر احتياط واجب اعتكاف را نيز باطل مى‏سازد. معيار تشخيص آن، قصد و نيت شخص است[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][1].

آية اللّه‏ تبريزى: مباحثه – به ويژه در امور دينى – بسيار كار پسنديده‏اى است؛ ولى اگر مباحثه و مجادله به منظور غلبه بر ديگرى و اظهار فضل باشد، حرام است؛ ولى اعتكاف را باطل نمى‏سازد. معيار تشخيص آن، قصد و نيت شخص است[۲].

آيات عظام سيستانى، مكارم، نورى و وحيد: مباحثه – به ويژه در امور دينى – بسيار كار پسنديده‏اى است؛ ولى اگر مباحثه و مجادله به منظور غلبه بر ديگرى و اظهار فضل باشد، حرام است و اعتكاف را نيز باطل مى‏سازد. معيار تشخيص آن، قصد و نيت شخص است[۳].

  •  [۱]. امام و فاضل، تعليقات على العروة، ج ۲، احكام الاعتكاف، م ۳ ؛ صافى،هدايه‏العباد، ج ۱، م ۱۴۲۱ و ۱۴۲۳ و بهجت، وسيلة النجاة، ج ۱، م ۱۲۰۸ و ۱۲۱۰.
  •  [۲]. منهاج ‏الصالحين، الاعتكاف، م ۱۰۸۰.
  •  [۳]. نورى و مكارم، تعليقات على العروة، ج ۲، احكام الاعتكاف، م ۳ ؛ سيستانى و وحيد، منهاج‏ الصالحين،الاعتكاف، م ۱۰۸۰.(احکام اعتکاف/ پرسمان).

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام اعتکاف

ویژه نامه احکام روزهکلید: درس و مباحثه علمی در اعتکاف درس و مباحثه علمی در اعتکاف درس و مباحثه علمی در اعتکاف درس و مباحثه علمی در اعتکاف درس و مباحثه علمی در اعتکاف درس و مباحثه علمی در اعتکاف درس و مباحثه علمی در اعتکاف درس و مباحثه علمی در اعتکاف 

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.