وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

خمس بازنشستگى

خمس بازنشستگى

پرسش ۳۷ . به حقوق بازنشستگى كارمندان، چه زمانى خمس تعلق مى گيرد؟
همه مراجع (به جز امام، سيستانى و وحيد): حقوق بازنشستگى جزء درآمد همان سال (بازنشستگى) محسوب مى شود و اگر چيزى تا آخر سال از آن باقى بماند، خمس دارد.
آيات عظام امام، سيستانى و وحيد: چنانچه طبق قرارداد، بايد پس از بازنشستگى حقوق را دريافت دارد، جزء درآمد سال محسوب مى شود و اگر از مخارج سال زياد آمد، خمس دارد. اما اگر در دوران خدمت مقدارى از حقوق شخص كسر شده و بعد از زمان خدمت به او مى دهند، فورا خمس دارد.[۲]

  • [۱]. مكارم، توضيح المسائل، م ۱۵۲۴، تبريزى، استفتاءات، س ۸۹۹، خامنه اى، اجوبة، س ۸۷۱؛ فاضل، جامع المسائل، ج ۱، س ۸۶۴؛ دفتر: بهجت، صافى، نورى.
  • [۲]. امام، استفتاءات، ج ۱، س ۱۳۰ و ۱۳۴؛ دفتر: سيستانى و وحيد.(احكام خمس،پرسمان).

مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مبالغ پرداخت شده به بازنشستگان

س۱۴: مرسوم است به كارمندانی كه بازنشسته می‌شوند مبلغی اعطا می‌شود كه خود شامل سه بخش است:

الف: مبلغی كه به عنوان پاداش به بازنشسته پرداخت می‌شود.

ب: مبلغی كه از حقوق فرد ماه به ماه كم شده و در هنگام بازنشستگی دوبرابر آن به فرد داده می‌شود.

ج: مبلغی كه در قبال مرخصی‌هایی كه فرد می‌توانسته استفاده كند و استفاده نكرده است به او داده می‌شود. نظر شما در مورد خمس این مبالغ چیست؟

ج) مورد اول خمس ندارد.

و اما مورد دوم، آن مقدار كه از حقوق كسر شده و سر سال خمسی قابل استرداد بوده، پس از دريافت مشمول خمس است و اگر قابل استرداد نيست حکم مورد سوم را دارد.

و مورد سوم، اگر تا فرا رسيدن سر سال خمسی باقی بماند، خمس دارد.

س۱۷۹: اینجانب خانم معلم بازنشسته آموزش و پرورش هستم. چند سال پیش یک واحد آپارتمان خریداری نموده‌ام که نیمی از قیمت آن بابت پاداش بازنشستگی می‌باشد که خمس شامل آن نمی‌شود، و نیمی هم از بانک وام گرفته‌ام که باید به مدت ۱۰ سال ماهیانه قسط آن را پرداخت نمایم. هدف اینجانب از خرید این واحد آپارتمان واگذاری به فرزندانم می‌باشد و هم اکنون هم فرزندم در آن ساکن است. آیا به این اقساط، خمس تعلّق می‌گیرد یا خیر؟ و اگر تعلّق می‌گیرد، هر ماهه باید پرداخت شود یا یكباره؟
ج) اگر واحد آپارتمانی را به فرزندانتان بخشيده‌ايد، اقساط پرداختی بابت وامِ خريد آن واحد آپارتمانی خمس ندارد ولی اگر ساختمان را به فرزندان واگذار نکرديد، و مؤونه شما هم به حساب نمی‌آيد اقساط پرداختی وام آن در هر سال، سر سال خمسی، خمس دارد.

س۱۳: افراد بازنشسته که همچنان حقوق ماهیانه دریافت می‏‌کنند، آیا باید خمس حقوقی را که در طول سال دریافت می‏‌کنند، بپردازند؟
ج) در صورتی که از مخارج سال اضافه بيايد، پرداخت خمس آن سر سال خمسی واجب است.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

پاداش بازنشستگی کارمندان دولت

پرسش :لطفا بفرمایید پاداش بازنشستگی کارمندان دولت که معمولا در طی سالیان خدمت آنها تحت عنوان صندوق های مختلف از حقوق آنها کسر می گردد مشمول خمس می شود.
پاسخ :چنانچه پس از تحویل گرفتن سال بر آن بگذرد و مصرف نشود خمس دارد.

تعلق خمس به حقوق بازنشستگی

پرسش :آیا خمس به حقوق بازنشستگى تعلق می گیرد؟
پاسخ :پولى را که از دولت بعد از بازنشستگى دریافت می کند در آمد همان سال محسوب مى شود و اگر از مخارج آن سال اضافه باشد خمس دارد.

خمس حقوق و پاداش بازنشستگى [منافع کسب و کار ]

پرسش :آیا به حقوق بازنشستگی و پاداش آن خمس تعلّق می گیرد؟

پاسخ :حقوق بازنشستگى و یا مبلغى که به عنوان بازخرید کار داده مى‏شود جزء درآمد همان سال محسوب مى‏گردد و اگر چیزى تا آخر سال از آن باقى نماند خمس ندارد، امّا اگر اضافه بماند خمس دارد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مكارم شيرازي.

مطابق نظر آيت الله سيستاني
مطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: آیا پولی که از بیمه می رسد و نیز حقوق بازنشستگی و یا دیه ای که در وسط سال دریافت می شود متعلق خمس است؟

پاسخ: به پول بیمه خمس تعلق می گیرد اگر تا سر سال صرف در مؤونه نشود خمس آن واجب است و به دیه شرعی تعلق نمی گیرد.

و نسبت به حقوق بازنشستگی اگر کسر بخشى از حقوق توسط دولت در دوران کارمندى به عنوان تملک دولت با موافقت کارمند باشد حقوق بازنشستگى خمس ندارد مگر پس از قبض مال وگذشتن یک سال تمام (وارد شدن به حساب کافى نیست). ولى اگر کسر بخشى از حقوق توسط دولت به عنوان قرض باشد که آن را پس از بازنشستگى تدریجا مى پردازد مقدار کسر شده خمس دارد ودر این صورت کارمند مى تواند هر ماه به مقدار کسر شده ماهیانه را خمس بدهد ومى تواند همه حقوق دریافتى را خمس بدهد تا وقتى که تمام مبلغ کسر شده در طول دوران کارمندى پایان یابد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی سيستاني.

حتما بخوانيد 

*- ويژه نامه احكام خمسكليد: خمس بازنشستگى خمس بازنشستگى خمس بازنشستگى خمس بازنشستگى خمس بازنشستگى خمس بازنشستگى  خمس حقوق بازنشستگی خمس حقوق بازنشستگی خمس حقوق بازنشستگی خمس حقوق بازنشستگی کارمندان خمس پول پس از بازنشستگی قرض، حقوق ماهیانه، بیمه، و بازنشستگی‏حق سنوات (پاداش بازنشستگی) خمس احکام خمس و حقوق کارمندی در ادارات تعلق خمس به پاداش بازنشستگان آیا به حقوق و پاداش کارمندان خمس تعلق می گیرد؟ حقوق بازنشستگی  آیا به حقوق بازنشستگی خمس تعلق می گیرد؟ تقاعد پاداش آخرخدمت برای کارمندان بازنشسته  خمس پول پس از بازنشستگی خمس بازنشستگى خمس بازنشستگى خمس بازنشستگى خمس بازنشستگى خمس بازنشستگى

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.