وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

حکم محرمیت مادر زن بعد از پایان ازدواج موقت

13

حکم محرمیت مادر زن بعد از پایان ازدواج موقت

آيت الله شبيري زنجاني
آيت الله شبيري زنجاني

محرمیّت مادر زن با عقد

1045 – آیا با خواندن صیغه عقد موقت، مادر زن بر داماد محرم می‌شود؟ آیا با اتمام مدت عقد موقت محرمیت مرد با مادر زن منتفی می شود؟

پاسخ
با عقد موقت نیز مادر زن محرم می‌شود و این محرمیت دائمی است.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی شبیری زنجانی.

تبصره: پدرشوهر نیز همین حکم را  دارد و با عروس خود محرم ابدی هست و هیچگاه نمیتوانند با هم ازدواج کنند.

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.

13 نظرات
 1. اسد می گوید

  حاج اقا سلام
  بنده با شخصی دو سال هست در ارتباطم.دوبار هم به طور صحیح صیغه موقت جاری شده و باطل شده..حال سوال بنده:من قصدم هست صیغه محرمیت دفتری بخوانم با ایشون در صیغه موقت دختر و مادر و خواهرای ایشان با من محرم میشوند؟؟کدام میشوند کدام نمیشوند..؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   چه خودتان با ایشان بخوانید چه در دفتر بخوانید، مادر و دختر ایشان محرم شما هستند و خواهر ایشان نامحرم هستند.
   دقت کنید مادر ایشان تا ابد محرم شما هستند. یعنی اگر بعدا زمان صیغه محرمیت شما هم تمام شود نمی توانید با مادر و دختر این خانم ازدواج کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. مجتبی می گوید

  سلام وقت بخیر . اگر برای محرمیت با خواهر زن به اذن شوهرش با دختر خواهر زن عقد موقتی برای یک ساعت خوانده شود … میدونم محرمیت ایجاد میشه اما بعد از پایان یک ساعت که نزدیکی نبوده آیا محرمیت پابرجاست … مقلد مقام معظم رهبری

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   با دفتر معظم له تماس حاصل فرمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. ناشناس می گوید

  سلام من دختری هستم که در سن ۱۴سالگی برای اینکه با خانواده ای زیاد رفت و آمد داشتیم برای اینکه مادر من پیش نامحرم راحت باشد مرا به صیغه یک ساعته آن آقا دراوردند و من خود هیچ تصمیم گیری در این رابطه نداشتم و به من گفتند تو بله بگو اون اقا پسری دارد که الان بعد چندسال میخاهبم ازدواج کنیم میخام بدونم حکم بین ما چیست؟!

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   چنانچه در زمان عقد، دختر به این عقد رضایت داشته و به مصلحت او بوده، عقد صحیح است و ازدواج آن دختر و پسر، حرام و باطل است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:1 ستاره

 5. ارزو می گوید

  سلام ،سوالی داشتم ، در مورد محرمیت یکی از پسران خانواده با بنده ، به این صورت که صیغه محرمیت با دخترم به مدت کوتاه خوانده شد و ایشون با من محرم شدن و البته صیغه رو خودمون خوندیم میخاستم از صحت این کار مطمعن بشم و اینکه از این به بعد صحبت کردن و ارتباط اجتماعی با ایشون مشکلی نخاهد داشت ، چون هنوز یه مقدار نگرانم که نکنه ایرادی داشته باشه و اینکه بعد از محرمیت اجازه همسرم در مورد ارتباط با ایشون لازم هست یا نه ?

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   پس از خواندن صیغه ازدواج موقت، داماد شما به شما محرم ابدی هست. و ارتباط اجتماعی با حفظ حریم شرعی اشکال ندارد.
   ارتباط متعارف و شرعی نیاز به اذن همسر ندارد، اما مراقب باشید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 6. رضا می گوید

  چه اشکالی داره کسی با مادر زن سابق خود بعد از جدایی از همسرش عقد موقت بخواند؟آنها که باهم غریبه هستند.اشکالی نمیبینم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   از نظر شرع و احکام ازدواج با مادر زن حتی پس از جدایی از همسر چه عقد موقت چه دائم حرام است و مادر زن محرم است و غریبه نیست!.
   ضمنا پشتوانه احکام اراده الهی هست در ملکوت اعلی، و بدیهی است که انسان در دید ظاهری ضعیف هست و چندصد متر جلوتر از خود را نمی بیند چه رسد به اینکه ادعای درک چرایی دستورات الهی را داشته باشد!.
   اعاذناالله من شرور انفسنا

   1. سميع می گوید

    حرف شما درست است ولي دليل نمي شود كه انسان فكر نكند و مبلغين دين فوايد و خواص احكام دين را بيان نكنند و ندانند و از سر خود باز كنند

    1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم
     بله دلیل نمی شود واحکتم ادله خود را دارد، اما دقت کنید حکم ها تماما بر اساس روایات صادر می شود و هیچ مرجعی از سمت خود حکمی را به خدا العیاذ بالله نسبت نمی دهد.
     گاهی علت برخی از احکام بر ما مخفی است مثل اینکه چرا نماز صبح ۲ رکعت است ولی حکمت برخی از احکام یا علت آن در روایات گفته شده و یا عقل مستقلا درک می کند. هزاران کتابی که در زمینه فقه و احکام توسط روحانیت نوشته شده همین مهمی که شما مد نظر دارید را بر عهده گرفته است و کسی از سر خود باز نکرده، و اگر کسی به دنبال یادگیری آن است باید وارد مسیر سیستماتیک و مطالعه علمی شود و الفاظ و اصطلاحات علم فقه را یاد بگیرد.
     در باب ازدواج با مادر زن، روایت هست، و اینکه واقعا مادر همسر انسان در عرف هم همانند مادر خود انسان است و انسان حریمهایی را در مورد مادر نگه می دارد و عقلی و عرفی هست.
     وفقکم الله لکل الخیر