وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

حکم شرعی ازدواج اجباری

0

حکم شرعی ازدواج اجباری

فهرست این نوشتار:

ازدواج اجبارى

پرسش 57 . پدر و مادرم مرا به ازدواج با پسرى در آورده اند؛ در حالى كه هيچ گونه رضايتى به آن ندارم، تكليف ازدواج ما چگونه است؟

همه مراجع: رضايت زن و مرد به ازدواج شرط است و بدون آن عقد صحيح نيست.

پرسش 58 . اگر دختر عقد را با كراهت اجازه دهد؛ ولى در باطن به آن رضايت داشته باشد آيا عقد صحيح است؟

همه مراجع: آرى، عقد صحيح است.[2]

  • [88]. توضيح المسائل مراجع، م 2370؛ نورى، توضيح المسائل، م 2366؛ وحيد، توضيح المسائل، م 2379 ؛ سيستانى، منهاج الصالحين، ج 2 م 41 و خامنه اى، اجوبه الاستفتائات س 70.
  • [89]. توضيح المسائل مراجع، م 2370؛ وحيد، توضيح المسائل، م 2434؛ نورى، توضيح المسائل، م 2366؛ سيستانى، منهاج الصالحين، ج 2، م 41 و خامنه اى، استفتاء، س 70. (احكام ازدواج،پرسمان).

[مسأله 2374]
مسأله 2374 اگر زن و مرد یا یکی از آن دو را به ازدواج مجبور نمایند (1) و بعد از خواندن عقد راضی شوند و بگویند به آن عقد راضی هستیم (2) عقد صحیح است (3)

(1) (خوئی )، (تبریزی )، (سیستانی ): و بعد از خواندن عقد ( (سیستانی ): به نحوی که در مسأله قبل گفته شد) اجازه نمایند، عقد صحیح است و بهتر آن است که دوباره عقد را بخوانند.

(2) (گلپایگانی )، (صافی ): اگر عقد با قصد خوانده شده باشد لازم نیست دوباره بخوانند ( (صافی ): اگر چه بهتر است ).

(3) (زنجانی ): ولی احتیاط مستحب ّ آن است که دوباره عقد را بخوانند.

(مکارم ): احتیاط واجب آن است که صیغه عقد را از نو بخوانند.

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید جلد 2 / احکام‌ نِکاح‌ ‌ یا ‌ ازدواج‌ و زناشویی‌ / شرایط عقد / [مسأله‌ 2374]

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

سؤال 945 ـ پدر و مادرم به اجبار مرا به عقد شخصى درآوردند، بعد از مدّتى که با او زندگى کردم متوجّه شدم که او شیعه نیست و مانع انجام فرایض دینى ام مى گردد. او به من صریحاً دستور مى دهد: «که باید به مذهب من درآیى، در غیر این صورت تو را خواهم کشت» تکلیف مرا روشن بفرمایید تا از این گرفتارى نجات یابم.

جواب: در فرض مسأله شما مى توانید به دادگاه شکایت کنید، اگر او از کارش دست برنداشت و حاضر به طلاق نشد، حاکم شرع مى تواند شما را طلاق دهد. و هرگاه ازدواج شما به اجبار بوده از اوّل باطل بوده است و احتیاج به طلاق ندارد و اگر شما راضى به ازدواج شده اید در حالى که او خود را به عنوان شیعه معرّفى کرده و از مذهب او آگاه نبوده اید، حقّ فسخ دارید و نیازى به طلاق نیست.

اجبار زانی به ازدواج با زانیه

پرسش : اگر زانى و زانیه با یکدیگر ازدواج کنند فساد کمترى در محلّ آنها به وجود مى آید و اصلاح مى شوند در این صورت آیا مى توان آن دو را مجبور به ازدواج کرد؟
پاسخ : کسى را نمى توان مجبور به ازدواج کرد ولى توصیه و ارشاد آنها بلامانع است، همچنین در مواردى که قاضى مى تواند عفو کند و از اجراى حدّ صرف نظر کند حق دارد عفو کردن را مشروط به ازدواج آنها نماید.

سؤال 327. در بین عشایر عرب خوزستان رسمى به نام «نهوه» وجود دارد (اجبار دختر عمو به ازدواج با پسر عمو یا دیگر نزدیکان، و منع از ازدواج با دیگران) چنین رسمى از نظر شرعى چه حکمى دارد؟

جواب: چنین رسمى برخلاف شرع است، و باید از آن پرهیز کرد، مگر این که زوج و زوجه هر دو بدون اجبار رضایت دهند.

سؤال 648ـ در بین عرب هاى خوزستان مرسوم است که خانواده قاتل در عوض خون بها، به خانواده مقتول دختر مى دهند. چنین رسمى از نظر شرعى چه حکمى دارد؟

جواب: در صورتى که ارباب دم بجاى گرفتن دیه به این کار رضایت بدهند، و دختر و ولىّ دختر راضى به این امر باشند اشکالى ندارد. استفتائات آیت الله مکارم شیرازی.

لينك كوتاه مطلب: https://hadana.ir/?p=26785

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احکام ازدواج 

ویژه نامه احکام زن و شوهر

نحوه خواندن صیغه ازدواج دائم 

نحوه خواندن صیغه ازدواج موقتکلید: حکم شرعی ازدواج اجباری حکم شرعی ازدواج اجباری حکم شرعی ازدواج اجباری اگر دختری به اجبار پدر، راضی به عقد دائم با شخصی شود خواستگاري و اجبار راضی شدن دختر. …حکم اجبار فرزند به ازدواجبا ازدواج اجباری با دختر عمو مجبور کردن به ازدواج با چه کنیم حکم ازدواج اجباری با پسر عمو  وبدون رضایت  حکم جواب بله اجباری عروس به داماد؟ عقد اجباری دختر توسط مادر عقد اجباری دختر توسط پدر حکم شرعی ازدواج اجباری

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.