وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

حكم ورزش ايروبيك و زومبا چيست

حكم ورزش ايروبيك و زومبا چيست

حكم ورزش ايروبيك و زومبا چيست

سوال :آيا رفتن به باشگاهي كه ورزش ايروبيك و يا زومبا انجام مي دهند اشكال دارد؟

جواب: اصل ورزش كردن في نفسه اشكالي ندارد و مطلوب نيز هست، اما اگر شركت در اين فعاليت ها همراه با گناه باشد، خب انجام چنين اموري جايز نيست. بايد دانست صرف عنوان ورزشي دادن به يك كار سبب نمي شود آن كار جايز شود.

از دو جهت اين كارها بايد بررسي شود:

۱– نوع حركات

۲-موسيقي هنگام تمرين كردن

اگر نوع حركات ورزشي مثل رقص باشد، به نظر بسياري از فقها چون رقص زن براي غير شوهر حرام است انجام چنين حركاتي جايز نيست. علاوه بر اين اگر از موسيقي حرام و محرك شهوت استفاده شود باز نمي توان در چنين باشگاه هايي شركت داشت. به هيچ وجه نمي توان به  موسیقی حرام گوش داد، حتي تحت بهانه ورزش كردن باشد!. ضمنا اگر موسيقي از نوع موسیقی لهوی باشد، گوش دادن به آن حرام است اعم از اینکه مهیّج باشد یا خیر و هرگاه ترانه هايي که همراه با موسیقی خوانده می شوند به‌صورت غنا و آواز لهوی مناسب مجالس لهو و لعب در آیند، خواندن و شنیدن آنها نيز حرام خواهد بود. از اينها گذشته نبايد كارهاي حرام ديگري صورت گيرد. لذا اگر اين امور را ندارد، انجام چنين ورزشي اشكال ندارد.

 

مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

شنيدن موسيقى در حال ورزش

س: شرکت در کلاسهاى ورزشى که در آنها موسيقى پخش مى‌شود چه حکمى دارد اگر از هدفن استفاده کنيم به نحوى که موسيقى را نشنويم يا به طور ضعيف بشنويم چطور؟
ج) اگر موسيقى مطرب لهوى نباشد مانعى ندارد و تشخيص آن به عهده خود مکلّف است. استفتائات جديد.

ملاک حرمت موسيقى‌

۴۵۷. هر موسيقى که به حسب طبيعت خود از نوع موسيقى لهوى مضلّ عن سبيل الله باشد، حرام است اعم از اينکه مهيّج باشد يا نباشد و موجب ايجاد حزن و اندوه و حالات ديگر در شنونده بشود يا نشود،  و در صورتى که موسيقى مناسب با مجالس لهو و گناه نباشد و مفسده‏اى هم بر آن مترتّب نگردد، دليلى بر حرمت آن وجود ندارد.پرسش هاي متداول.

–  رقص زن برای زنان اگر عنوان لهو بر آن صدق كند مثل این‌‌كه جلسه زنانه تبدیل به مجلس رقص شود، محل اشكال است و احتیاط واجب در ترك آن است؛ در غیر این‌صورت هم اگر به‌‌گونه ‏ای باشد که شهوت را تحریک کند و یا مستلزم کار حرام و یاترتّب مفسده‏ ای باشد، حرام است و تَرک آن مجلس به عنوان اعتراض بر کار حرام، چنانچه مصداق نهی از منکر محسوب شود، واجب است. اجوبه س۱۱۶۸


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

. ورزش آيروبيك :

هرگاه همراه با آهنگ لهوى نباشد وحركاتى شبيه به رقص نداشته باشد مانعى ندارد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی


مطابق نظر آيت الله سيستانيمطابق نظر آيت الله سيستاني

۵پرسش: حکم انجام ورزش (همراه با موزیک) جهت سلامتی جسمی توسط خانمها چیست ؟

پاسخ:

ورزش اشکالی ندارد و موسیقی اگر لهوی باشد گوش دادن به آن جایز نیست.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی سیستانی.

حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احكام نگاه و ارتباط با نامحرم 

رقص چه حكمي داردکلید: حكم ورزش ايروبيك و زومبا چيست حكم ورزش ايروبيك و زومبا چيست حكم ورزش ايروبيك و زومبا چيست حكم ورزش ايروبيك و زومبا چيست حكم ورزش ايروبيك و زومبا چيست حكم ورزش ايروبيك و زومبا چيست 

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.