وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

حكم باقي مانده خون در مرغ و گوشت

حكم باقي مانده خون در مرغ و گوشت

حكم باقي مانده خون در مرغ و گوشت

خون حیوان حلال گوشت مانند مرغ و گاو و گوسفند (که خون جهنده دارند) نجس است اما اگر به صورت شرعی ذبح کنند یعنی سر ببرند و خون بدن حیوان کامل خارج شود به شرطی که دوباره به داخل بدن برنگردد، آنچه از خون باقی می ماند یا هنگام پخت و پز آثارش هست پاک است، البته پس از کباب کردن یا طبخ اگر خون باقی ماند، آن خون را نمی شود خورد بلکه باید جدا کرد و بقیه گوشت را میل نمود.

رساله توضیح المسائل طهارت

[خون ذبیحه]

مسأله ۹۷ اگر حیوان حلال گوشت را به دستوری که در شرع معیّن شده بکشند و خون آن به مقدار معمول (۱) بیرون آید، خونی که در بدنش می‌ماند، پاک است، (۲) ولی اگر به علت نفس کشیدن یا به واسطه این که سر حیوان در جای بلندی بوده خون به بدن حیوان برگردد، آن خون نجس است (۳).

(۱) (سیستانی:) به مقدار لازم..

(۲) (مکارم:) مگر این که سر حیوان را در جای بلند قرار دهند و خون به بدن حیوان برگردد، و اگر به علّت نفس کشیدن خون برگردد نیز احتیاط واجب اجتناب است.

(زنجانی:) ولی اگر به علت نفس کشیدن خون به بدن حیوان برگردد، یا به واسطه این که سر حیوان در جای بلندی بوده خون به مقدار متعارف بیرون نیاید آن خون نجس است، و بنا بر احتیاط مستحب از خونی که در اجزاء محرمه از حیوان حلال گوشت مانده، اجتناب کنند.

(۳) (گلپایگانی، صافی:) و احتیاط لازم، اجتناب از خون باقی مانده در اجزاءِ حرام ِ حلال گوشت است. (بهجت:) و هم چنین چیزی که با آن خون ملاقات کند آن هم نجس است.

 • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

خون باقى مانده در بدن حيوان ذبح شده

شاید این مطالب را هم بپسندید:

استفتائات جدید

س: خونى که همراه گوشت و مرغى که از قصابى يا مرغ فروشى مى‌خريم چه حكمى دارد؟

ج) اگر ندانيد از نوع خون پاک يا نجس است، محکوم به طهارت است.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

مسأله ۱۰۳ـ هرگاه حیوان حلال گوشت را مطابق دستور شرع سر ببرند و خون آن به مقدار معمول بیرون آید خونى که در بدنش باقى مى ماند پاک است، مگر این که سر حیوان را در جاى بلند قرار دهند و خون به بدن حیوان بر گردد و اگر به علّت نفس کشیدن، خون برگردد نیز احتیاط واجب، اجتناب است.
رساله توضيح المسايل آيت الله مكارم شيرازي.


مطابق نظر آيت الله سيستاني
مطابق نظر آيت الله سيستاني

مسأله ۲۶۰۰ ـ حیوان حلال‌گوشت چه وحشی باشد چه اهلی اگر آن را به دستوری که بعداً گفته می‌شود سر ببرند، پس از جان دادن، گوشت آن حلال و بدن آن پاک است، و برای حلال شدن شتر و ماهی و ملخ راه دیگری است که در مسائل آینده خواهد آمد. رساله توضيح المسائل آيت الله سيستاني.

لينك كوتاه مطلب: https://hadana.ir/?p=20555

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانید

* ویژه نامه احکام طهارت

 1. حكم خون مردگی زیر ناخن
 2. باقی ماندن رنگ خون بر لباس
 3. حکم خون لثه و دندان
 4. خون دادن روزه دار چه حکمی دارد
 5. حکم خون کمتر از یک درهم روی لباس
 6. حکم خون داخل تخم مرغ
 7. ادرار و مدفوع حیوانات حلال و حرام گوشت


كليد: حكم باقي مانده خون در مرغ و گوشت حكم باقي مانده خون در مرغ و گوشت حكم باقي مانده خون در مرغ و گوشت خون باقى مانده در بدن حيوان ذبح شده استفتائات جدید س: خونى که همراه گوشت و مرغى که از قصابى يا مرغ فروشى مى‌خريم چه حكمى دارد؟ خون مرغ در هنگام پخت  ایا خون مرغ نجس است حكم باقي مانده خون در مرغ و گوشت حكم باقي مانده خون در مرغ و گوشت حكم باقي مانده خون در مرغ و گوشت حكم باقي مانده خون در مرغ و گوشت 

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

2 نظرات
 1. حسین می گوید

  با سلام بنده مقلد آیت الله مکارم هستم و میخواستم بدانم خون موجود در گوشت هایی که از مغازه گرفته میشود و میدانیم که ذبح شده اما اطلاعی نداریم که با تنفس به داخل بدن برگشته یا حالت بدن حیوان پس از ذبح چگونه بوده نجس محسوب میشود؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   گوشت هایی که از بازار مسلمین خریداری می کنید پاک است و نیاز به تحقیق و بررسی درباره اینکه خون با نفس به داخل برگشته یا نه نیست.
   وفقکم الله لکل خیر