وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

جواب منفی محترمانه به خواستگار

0

جواب منفی محترمانه به خواستگار

فهرست این نوشتار:

چگونه به خواستگارتان «نه» بگویید ؟

جواب شما «نه» است! هنوز لحظاتي از شروع اولين جلسه خواستگاري نگذشته که دختر يا پسر به اين نتيجه مي رسند که به درد هم نمي خورند. شايد هم بعد از چندين جلسه خواستگاري، يکي از طرفين به اين نتيجه رسيده است که اين ازدواج سرانجام خوشي ندارد.

 به طور طبيعي در اين مواقع، يکي از خانواده ها تصميم مي گيرد به درخواست ادامه اين خواستگاري جواب «نه» بدهد. جوابي که اگر حساب شده و منطقي نباشد ممکن است براي دختر يا پسر مشکلاتي مانند افسردگي، بي حوصلگي و احساس پوچي ايجاد کند. در بعضي مواقع هم که دختر يا پسر با مهارت هاي زندگي و آموزش هاي قبل از خواستگاري آشنا نيستند ممکن است نه شنيدن به خودکشي و اسيد پاشي بينجامد و زندگي دو خانواده را نابود کند. براي آشنايي با مهارت ها و نحوه «نه» گفتن در جلسات خواستگاري اين مطلب را از دست ندهيد.

بهترين زمان براي يادگيري مهارت «نه» گفتن، کودکي است

يکي از مهارت هاي مهم در زندگي، مهارت «نه» گفتن است. اين مهارت مانند ديگر مهارت هاي زندگي بايد از همان ابتداي کودکي فراگرفته شود. 3 تا 4 سالگي بهترين زمان براي يادگيري اين مهارت در کودکان است زيرا کودک در اين سنين به دنبال استقلال است و در صورت فراهم بودن زمينه اعتماد به نفس اين مهارت به آرامي در او شکل مي گيرد. بعضي خانواده ها کودک شان را با قيد و شرط (!) تربيت مي کنند، مثلا اين خانواده ها به فرزندان شان مي گويند: «اگر اين غذا را نخوري، مي دهيم نمکي ببردت!» و کودک براي به دست آوردن توجه والدين، جنبه هاي مهم شخصيت خود را ناديده مي گيرد. گاهي قدرت «نه» گفتن محترمانه در شخصيت اين کودکان براي اجتناب از خشمگين شدن والدين، شکل نمي گيرد و اين مشکل تا بزرگسالي با آن ها همراه است.

چه کار کنيم «نه» گفتن راحت شود

در فرهنگ ما، معمولا «نه» گفتن کار ساده اي نيست. چه بسا گاهي سبب تنها شدن افراد مي شود. گاهي فکر مي کنيم با نه گفتن در نظر ديگران خودخواه جلوه مي کنيم. در اغلب مواقع، گمان مي کنيم بايد به همه درخواست هاي ديگران پاسخ مثبت دهيم تا بتوانيم آن ها را در کنار خودمان داشته باشيم و رضايتشان را جلب کنيم اما چنين تصوري، کاملا اشتباه است. همه ما در رأس ارتباط مان، در کنار توجه به نياز ديگران بايد به نيازها و صلاح خودمان هم توجه کنيم. با تعيين حد و مرزي مشخص با دوستان و اقوام، احتمال بروز ناراحتي و دشمني در اثر «نه» گفتن را کمتر کنيد.

با نگفتن «نه» فقط موضوع را پيچيده تر مي کنيد

«نه» گفتن در مراسم خواستگاري زماني راحت تر مي شود که بدانيد به چه چيز يا چه کسي مي خواهيد «بله» بگوييد. هر بار که شما در زندگي تان مي گوييد «نه»، به اين علت است که تشخيص داده ايد، اين چيزي نيست که به دنبال آن هستيد. وقتي موضوع علاقه و خواستگاري به ميان مي آيد همه ما حساس و آسيب پذير مي شويم. براي فردي که نسبت به احساسات ديگران حساس است، نه گفتن مشکل تر است و خاطرات تلخي را به او ياد آوري مي کند. دليلش هم اين است که او نمي داند چگونه بايد جواب منفي بدهد. اگر نمي خواهيد با کسي ازدواج کنيد، ايجاد اميدواري و رفتار تظاهر آميز، تنها موضوع را پيچيده تر مي کند. توصيه مي شود با استفاده از تکنيک هاي مفيد براي «نه» گفتن به آرامي و ملايمت ميزان ناراحتي را براي آن شخص کاهش دهيد. با وجود اين که مهرباني و ملايمت هدف اصلي شماست، اگر به طور واضح صحبت نکنيد ممکن است از حرف هاي شما برداشت اشتباهي شود. چه بخواهيد و چه نخواهيد کمي نا اميدي در اين جا لازم است و تا زماني که شخص از شما جواب منفي نشنود از شما دور نمي شود.

براي «نه» گفتن از خودتان مايه بگذاريد

گاهي اوقات هيچ راهي به جز «نه» گفتن وجود ندارد. در اين صورت بهترين کار اين است که اين ارتباط را تا جايي که ممکن است کم کنيد. هر چه زودتر جواب «نه» را به طرف مقابل تان بدهيد تا هر دو نفرتان زودتر به زندگي عادي تان برگرديد و انرژي خود را صرف پيدا کردن کسي کنيد که نيازها و خواسته هاي بيشتري از شما را برآورده مي کند. براي«نه» گفتن خود دلايل مختلف و طولاني نياوريد.

اگر طرف مقابل، جواب «نه» را از شما نمي پذيرد، جواب خود را براي او تکرار کنيد. هرچه از شما بيشتر سوال کند مجبور مي شويد دلايل بيشتري بياوريد و اصلا نيازي به اين کار نيست زيرا به اعتماد به نفس هر دو طرف لطمه وارد مي شود. بسياري از پاسخ هايي که ذکر خواهيم کرد در اين مورد کار سازند و بايد آن قدر تکرار شوند تا مورد قبول قرار گيرند. نيازي نيست که کار خود را توجيه کنيد. وقتي که به کسي جواب «نه» مي دهيد بيشتر از کلمه «من» استفاده کنيد. مثلا «من آمادگي لازم را ندارم» يا «به نظر من اين ازدواج مناسب نيست» اين جملات از سوء تفاهم براي آن شخص و تصور اين که او خوب و مناسب نيست، جلوگيري مي کند.

خداحافظي به سبک متشخص ها

اگر مي خواهيد يک پايان بندي خوب ايجاد کنيد و مثل يک انسان متشخص به طرف مقابل نه بگوييد، کمي ويژگي هاي مثبت او را تحسين کنيد. در ذهن تان فهرستي از نقاط قوت او را مرور کنيد و وقت «نه» گفتن، با اشاره به همه آن ها برايش توضيح دهيد که باز هم مي تواند شانس عاشق شدن و دوست داشته شدن را داشته باشد و اين پاسخ به معناي بد بودن يا ناتوان بودن او نيست. بهتر است گاهي در همان جلسه اول مخالفت خود را اعلام کنيد. به طور قطع تحمل ناراحتي شنيدن جواب منفي، بسيار راحت تر از تحمل سختي هاي ازدواج ناموفق است.

به صريح ترين حالت «نه» بگوييد

موضعتان را طوري بيان کنيد که امکان هيچ برداشت ديگري وجود نداشته باشد و مهم تر اينکه، هيچ اميدي براي آينده به او ندهيد. جملاتي مثل «فعلا قصد ازدواج ندارم»، «بگذار باز هم فکر کنم»، «به دليل مخالفت خانواده ام نمي توانم» و… مواردي است که نه تنها کمکي به شما نمي کند بلکه او را هم معلق و بلاتکليف مي گذارد و آينده اش را تحت تاثير قرار مي دهد. مثل آدم هاي ضعيف رفتار نکنيد و با اعتماد به نفس و محکم و قاطع حرف دلتان را بزنيد.

براي خواستگار سمج شرط بگذاريد

اگر مي بينيد که بعد از گفتن حرف دلتان همچنان خواستگار شما براي برقراري اين ارتباط مصرانه تلاش مي کند، موضوع مشاوره پيش از ازدواج را مطرح کنيد و بگوييد اگر واقعا با شما بودن را مي خواهد بايد شرط شرکت در جلسات مشاوره را بپذيرد. يک روانشناس خبره پيدا کنيد، تست هاي شخصيت که از هر دوي شما گرفته مي شود، مي تواند تاحدودي آينده ازدواج تان را پيش بيني کند.

روانشناس با تحليل تستي که از شما مي گيرد مي تواند بگويد که چقدر با هم تفاهم داريد و در چه مواردي ممکن است دچار مشکل شويد. مشاوره پيش از ازدواج به شما کمک مي کند تا تصميم هاي مناسبي اتخاذ کنيد و مهارت هاي ارتباطي و حل اختلاف را فرا گيريد و بتوانيد با بحران هاي زندگي مشترک مقابله کنيد تا ازدواج شاد و رضايت بخشي داشته باشيد.
 
خراسان .

 

جواب نه به خواستگار جواب نه گفتن به خواستگار جواب نه به خاستگار چطور جواب نه به خواستگار بدهیم جواب نه دادن به خاستگار جواب نه دادن به خواستگار چطور جواب نه به خواستگار بدهیم چطور جواب نه به خواستگار بدهیم چگونه به خواستگار جواب نه بدهیم جواب نه گفتن به خواستگار جواب نه به دختر جواب نه دختر به پسر جواب نه دادن به خاستگار جواب نه دادن به خواستگار جواب نه دختر به پسر  جواب منفی محترمانه به خواستگار جواب رد مودبانه جواب رد دادن به دختر جواب رد شنیدن از دختر جواب رد دادن به پیشنهاد دوستی چطور به خواستگار جواب رد بدیم نحوه جواب مثبت دادن چه طور به خواستگار نه بگوییم پاسخ مناسب به خواستگار جواب رد به خواستگار جواب رد به خواستگاری جواب رد به خواستگار سمج چگونه جواب رد به خواستگار بدهیم جواب رد محترمانه به خواستگار پشیمانی از جواب رد به خواستگار تعبیر خواب جواب رد به خواستگار نحوه جواب رد دادن به خواستگار چگونگی جواب رد دادن به خواستگار تعبیر خواب جواب رد دادن به خواستگار تعبیر خواب جواب رد به خواستگار تعبیر خواب جواب رد دادن به خواستگار چگونه به خواستگار خود جواب رد بدهیم؟ چگونه به خواستگار خود جواب رد دهیم جواب رد خواستگاری به حتک حرمت دختر انجامید چگونه جواب رد به خواستگار بدهیم چگونگی جواب رد دادن به خواستگار چطور به خواستگار جواب رد بدهیم چگونه به خواستگار جواب رد دهیم چطور به خواستگار جواب رد بدیم جواب رد به خواستگار سمج چگونه به خواستگار سمج جواب رد بدهیم چگونه به یک خواستگار جواب رد بدهیم؟ چگونه جواب رد به خواستگار بدهیم چطور به خواستگار جواب رد بدهیم چگونه به خواستگار خود جواب رد بدهیم؟ چگونه به یک خواستگار جواب رد بدهیم؟ پشیمانی بعد از جواب رد به خواستگار چطور به خواستگار جواب رد بدیم چگونه به خواستگار سمج جواب رد بدهیم پشیمانی از جواب رد به خواستگار پشیمانی بعد از جواب رد به خواستگار تعبیر خواب جواب رد به خواستگار تعبیر خواب جواب رد دادن به خواستگار نحوه جواب رد دادن به خواستگار نحوه جواب رد به خواستگار جواب رد محترمانه به خواستگار جواب رد مودبانه به خواستگار طریقه جواب رد دادن به خواستگار راههای جواب رد دادن به خواستگار جواب رد دادن به خواستگار نحوه جواب رد دادن به خواستگار چگونگی جواب رد دادن به خواستگار تعبیر خواب جواب رد دادن به خواستگار جواب رد خواستگاری به حتک حرمت دختر انجامید طریقه جواب رد دادن به خواستگار چگونه به خواستگار جواب رد دهیم چگونه به خواستگار خود جواب رد دهیم پشیمانی از جواب رد به خواستگار پشیمانی بعد از جواب رد به خواستگار

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.