وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

توضیحات آیت الله العظمی مکارم شیرازی درباره جوایز مسابقات تلویزیونی

در کشور اسلامی نباید این وضع باشد، باید شفاف باشد. مال حرام برکت ندارد، در راه بد مصرف می شود و خیری در آن نیست

2

توضیحات آیت الله العظمی مکارم شیرازی درباره جوایز مسابقات تلویزیونی

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی صبح امروز در آغاز درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم، توضیحاتی درباره برخی مسابقات و جوایزی که در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد، ارائه کردند.

معظم له گفتند: بدون این که اسم دستگاهی را ببرم اگر یک دستگاهی پیدا شود، سؤالاتی مطرح کند و بگوید هرکس جواب بدهد ما جایزه می دهیم، آیا درست است یا نیست؟

ایشان با تاکید بر این که سؤالات نیز باید معقولانه باشد چراکه گاهی اوقات حتی سؤالات مذهبی نامعقولی مطرح می کنند، ادامه دادند: فرض بگیریم سؤالات خوب، اگر پول جوایز را از خودشان بدهند اشکالی ندارد، در واقع می خواهند برای کار خیر و مسائل علمی و آموزشی خرج کنند، در اینجا مانعی ندارد.

سپس افزودند: اما اگر پول را از شرکت کنندگان بگیرند کما این که عده‌ی زیادی به روش های مختلف این کار را می کنند و غالباً بخش اعظم پول به جیب برگزار کننده مسابقات می رود و درصد اندکی به شرکت کنندگان می دهند، در اینجا هر دو حرام می شود.

ایشان با تاکید بر این که این مساله نوعی بخت آزمایی و قمار است، تصریح کردند: سایر حضرات آقایان هم همین نظر را گفته اند و ما البته با صراحت بیشتری بیان کرده ایم.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی ادامه دادند: در کشور اسلامی نباید این وضع باشد، باید شفاف باشد. مال حرام برکت ندارد، در راه بد مصرف می شود و خیری در آن نیست.

ایشان گفتند: گاهی اوقات گفته می شود بعضی از موسسات در مضیقه مالی هستند، سخن این است که باید تلاش کنیم از راه های مشروع کمبودها را جبران کنیم، نه از راه های غیر مشروع.

معظم له افزودند: خدا کند انسان به گونه ای باشد که مرز حلال و حرام را بهم نزند، خط قرمزها را نشکند، ما شیعیان علی(ع) هستیم که فرمود اگر تمام دنیا را به من بدهند یک کار خلاف کوچک نمی کنم.

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.

2 نظرات
 1. حسین می گوید

  ایت الله خامنه ای درباره باینری اپشن گفتند مالک نیست و شما گفتید آن درامد مال شخص نیست باید آن پول را به شخص یا با اجازه مرجع صدقه بدهید- حالاسوال من اینجاست اگه اون پول را صدقه ندهیم یا بگزاریم در جیبمان چه میشود؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   نمی توانید تصرف کنید باید با دفتر مرجعتان تماس بگیرید.
   وفقکم الله لکل خیر