وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

توصیه هایی برای بهتر شدن رابطه با شوهر

0

توصیه هایی برای بهتر شدن رابطه با شوهر

احساس مى كنم به تازگى شوهرم با من مانند سابق برخورد نمى كند او نمى فهمد كه من تا چه اندازه او را دوست دارم چگونه محبتم را به اوگوشزد كنم؟

يكى از عوامل بسيار مهم براى استحكام خانواده و رضايت زن و شوهر از زندگى زناشويى، داشتن نگرش مثبت نسبت به همسر و مثبت ‏انديشى درباره اوست. مثبت‏انديشى به مفهوم پذيرفتن توانمندى‏ها، صداقت، قابليت اعتماد و صميميت يك شخص ديگر است. مثبت انديشى نسبت به همسر به معناى خوب ديدن همسر، علاقه داشتن به او، و داشتن احساس مثبت نسبت به اوست. تا زمانى كه زن و شوهر چنين احساسى نسبت به هم پيدا نكنند همواره در معرض اختلاف و تعارض با يكديگر قرار دارند. پايه خانواده بر محبت بين زن و شوهر بنا نهاده شده است و اين تنها در سايه نگرش مثبت زن و شوهر نسبت به هم امكان پذير است. حسن ظن و نگرش مثبت يكى از همسران به ديگرى، محبت او را به سوى خود جلب مى‏كند. على (عليه‏السلام) مى‏فرمايد: «من حسن ظنه بالناس حاز منهم المحبه كسى كه نسبت به ديگران گمان نيكو برد محبت آنان را به دست آورد.»

تمركز بر ويژگى‏هاى مثبت همسر

از كدام رفتار همسرتان استقبال مى‏كنيد؟ كدام رفتارش را مى‏پسنديد؟ كدام جنبه از روابط زناشويى‏تان را دوست داريد؟ نقطه مثبت شما در اين رابطه كدام است؟ چه اتفاقى مى‏افتد اگر همه آن چيزهايى را كه قصد تغيير دادنشان را داريد كنار بگذاريد؟ چه اشكالى دارد از فكر اين كه چه امورى مى‏توانستند جز آنچه هستند باشند بگذريد و تمام توجه‏تان را به آن چه در همسرتان مى‏پسنديد معطوف نماييد؟ چه اتفاقى مى‏افتد اگر متوجه نشانه‏هايى كه ثابت مى‏كنند همسرتان شما را دوست ندارد نباشيد؟

جواب ساده ‏اى دارد: اتفاقى كه مى‏افتد اين است كه در مسيرى بالنده به حركت درمى‏آييد. وقتى به آن چه شما را شاد مى‏كند توجه مى‏كنيد به احساس بهترى مى‏رسيد و خشنودتر مى‏شويد. وقتى خشنودتر شديد جذابيت بيشترى پيدا مى‏كنيد و ديگران از با شما بودن لذت مى‏برند. وقتى بودن با شما لذت‏بخش باشد همسرتان تمايل بيشترى براى با شما بودن نشان مى‏دهد و متقابلاً احساس بهترى پيدا مى‏كند. وقتى همسرتان، احساس بهترى پيدا مى‏كند احساس شما هم بهتر مى‏شود.

توجه به ويژگى‏هاى مثبت همسر بدين معناست كه براى مدتى افكار و احساسات منفى را كنار بگذاريد. وقتى مى‏بينيد در حال فكر كردن به مسائل و مشكلات هستيد، به آرامى خودتان را تشويق كنيد كه به جاى آن‏ها به جنبه‏هاى مثبت بينديشيد. اين كار ممكن است در ابتدا دشوار باشد اما با آشكار شدن نتايج مثبت آن در انجام آن كوشاتر مى‏شويد.

يكى از مهم‏ترين وظايف زن و شوهر در خانواده، محبت كردن به يكديگر است. از ديد اسلام، اساس زندگى خانوادگى بر محبت است. خداوند در قرآن كريم مى‏فرمايد:

«و من آياته ان خلق لكم من انفسكم ازواجا لتسكنوا اليها و جعل بينكم موده و رحمه… 9 و از نشانه‏ هاى خدا اين كه از جنس خود شما همسرانى برايتان آفريد تا در كنار آن‏ها آرامش يابيد و در ميان تان مودت و رحمت قرار داد…»

خداوند متعال انسان‏ها را به ‏گونه‏اى آفريده كه وقتى نيازها و مصالح يكديگر را تأمين مى‏كنند كم‏كم رابطه‏ اى ميانشان ايجاد مى‏شود و رشد مى‏كند. اين عاطفه به شكلى نيرومند و طور طبيعى ميان دو همسر به وجود مى‏آيد و مى‏تواند نقش مهمى در تأمين مصلحت كل خانواده ايفا كند.

افكار و تخيلات شما، تا حدود زيادى مسئول احساس و رخدادهاى زندگى شماست. اين تصور كه همسرم عاشق من نيست و الا آن را بر زبان مى‏آورد، به‏ويژه شما را به سوى افسردگى و اضطراب سوق مى‏دهد. بيشتر وقت‏ها احساس سردرگمى و درماندگى چيزى نيست به جز حالتى ذهنى، كه شما قادر به تغيير دادنش هستيد.

اگر شوهرتان با زبان به شما ابراز محبت نمى‏كند و آن سخنان خوب را كه شما دوست داريد تحويلتان نمى‏دهد، بايد به كارهايى كه برايتان مى‏كند توجه كنيد. وقتى شما را در شستن ظرف‏ها يا پختن غذا كمك مى‏كند، وقتى خريدهاى منزل را بدون آن‏كه به او گفته باشيد انجام مى‏دهد، وقتى حاضر مى‏شود براى اين‏كه شما لباس يا كفش بخريد، به همراهتان بيايد، وقتى برايتان هديه مى‏خرد و… در واقع با شما سخن از عشق مى‏گويد. مردها اهل كار و عمل‏اند. آنان در واقع، با عملشان با شما ارتباط برقرار مى‏كنند. شوهرتان در واقع با كارش به شما مى‏گويد: «دوستت دارم عزيزم».

ثانياً، صبر نكنيد شوهرتان گفتار يا رفتارى عاشقانه داشته باشد. خودتان پا پيش بگذاريد و به او نشان دهيد در زير بارانى از احساس مهر و عاطفه قرار گرفتن چقدر عالى و هيجان‏انگيز است. با گفتار و رفتارتان احساسات شوهرتان را تحريك كنيد. براى اين كار:

1 غم و نگرانى را از چهره خود بزداييد و با رويى باز و چهره‏اى خندان با او روبه‏رو شويد. هنگام ورود شوهرتان به خانه به استقبال او برويد، به او سلام و خسته نباشيد بگوييد، از حالش جويا شويد، به او بگوييد كه از آمدن او خوشحاليد و دلتان براى او تنگ شده بود.

2 شما سر صحبت را باز كنيد، و با او حرف بزنيد با شوهرتان شوخى كنيد و او را بخندانيد كنارش بنشينيد و با او درد دل كنيد از اتفاقاتى كه در روز برايش رخ داده بپرسيد، به سخنانش با توجه و علاقه گوش دهيد كنار شوهرتان بنشينيد و با هم فيلم مورد علاقه‏اش را تماشا كنيد.

3 به شوهرتان توجه كنيد به سينه فراخ و مردانه‏اش، به چهره زيبايش، به چشمان خوش حالتش، به دستان بزرگ و مردانه‏اش و… به هر چيزى كه از او يك مرد مى‏سازد توجه كنيد. به شوهرتان بگوييد كه چه مرد پر شور و حرارتى است و شما از رابطه زناشويى با او خيلى احساس رضايت مى‏كنيد. به وى اظهار داريد كه چقدر با احساس است و شما از اين كه با مردى مثل او پيوند زناشويى بسته‏ايد بى‏اندازه احساس خوشبختى مى‏كنيد.

4 پيش از ورود شوهر، خود را بياراييد، لباس‏هاى زيبا و اغوا كننده بپوشيد، عطر يا ادكلن خوش بو استعمال كنيد، و به او نشان دهيد كه همه اين كارها را براى او انجام داده‏ايد.

5 به اين نكته مهم توجه داشته باشيد كه، براى مردان نشان دادن عشق خود از طريق معاشقه و آميزش بسيار راحت‏تر از بيان لفظى آن است. بنابراين، تمايل شوهرتان را به معاشقه و آميزش، نوعى ابراز عشق و علاقه به حساب آوريد. البته، مرد نياز دارد احساس كند دوستش دارند نه آن‏كه تحملش مى‏كنند و اين زمانى حاصل مى‏شود كه زن با رغبت به اين خواسته شوهرش پاسخ دهد.

به طور خلاصه، از هر راه و روشى براى باز كردن دريچه‏هاى قلب شوهرتان به سمت خودتان استفاده كنيد. با انجام اين كار، حتى اگر لفظ «دوستت دارم» را از او نشنويد رفتار و گفتارش نشان دهنده نهايت عشق و علاقه او به شما خواهد بود.

در اين زمينه لازم مى دانيم به وظايف متقابل زن و شوهر يعنى وظايفى كه بر عهده هر دو نفر است بپردازيم بعد به وظايف اختصاصى هر يك اشاره مى كنيم. همانگونه كه مى‏دانيد اسلام براى زن و شوهر، حقوق واجب و مستحبى قرار داده كه لازم است

رعايت كنند و مراقب باشند كه اين دستورات حيات‏بخش را زير پا نگذارند چرا كه اين حقوق، پايه‏هاى اساسى خانواده را تشكيل مى‏دهد و خير و سعادت، لذّت و آرامش و بقاى زندگى مشترك را تأمين مى‏كند. در ذيل به مهمترين وظايف متقابل زن و شوهر نسبت به هم اشاره مى‏شود:

– حفظ حريم و احترام و خوش رفتارى با هم.

– تأمين نياز جنسى و روحى و روانى يكديگر.

– اجتناب از سوء ظن‏هاى بى‏مورد.

– پرهيز از تندخوى، بدزبانى، درشت گفتارى، ترشروى و سرسنگين نبودن در برابر يكديگر.

– اجتناب از تمجيد ديگران در مقابل يكديگر يعنى هيچگاه زن نبايد از مرد ديگر در مقابل شوهر تعريف كند و متقابلا مرد نيز نبايد از زن ديگرى در مقابل همسرش تعريف و تمجيد كند.

– تحقير نكردن يكديگر و همين طور خويشان و بستگان همديگر.

– تندخويى و گاهى بداخلاقى همديگر را تحمل نمودن.

– هرگز به هم دروغ نگفتن و رعايت صداقت، امانت، فداكارى و گذشت.

– با تمام توان از ميهمانان يكديگر پذيرايى كردن و ابراز ناراحتى نكردن از اينكه ميهمانان متعلق به همسر هستند.

– به خويشاوندان هم خصوصا خويشاوند نزديك او احترام فوق العاده بگذاريد.

– عيوب يكديگر را پيش هيچ كس بازگو نكنيد و به رخ هم نكشيد.

– در حق همديگر دعا كنيد و از خداوند بخواهيد كه در كارها موفقتان بدارد.

– با مشكلات زندگى به طور منطقى برخورد كردن و كمتر دچار احساسات شدن.

– در تمام مدت زندگى به هم ابراز علاقه و عشق كردن و در مناسبتها براى هم هديه (هر چند ارزان قيمت) تهيه كردن.

با توجه به اين نكات و وظائف مذكور، بعضى از خصوصيات بارز يك مرد هم بدست مى‏آيد از جمله غيرت و مردانگى، صداقت، راستگوئى و امانت‏دارى، داشتن روحيه‏ى فداكارى، گذشت و ايثار، داشتن روحيه محبّت، همكارى و هميارى و…

اما وظايف اختصاصى زن در برابر شوهر عبارتند از:

– بدون اجازه شوهر در مال او تصرف نكردن.

– بدون اجازه و توافق شوهر از خانه بيرون نرود.

– توجه داشتن به مسائل محرم و نامحرم هم در نزد شوهر و هم در غياب او سعى كند در سه مورد فوق اعتماد شوهرتان را جلب كند.

– خود را براى شوهر آرايش كردن.

– هنگامى كه همسر مى‏خواهد از خانه خارج شود او را تا دم در همراهى كند.

– هنگام ورود او به خانه سعى كند خود را از قبل آماده و مهيا نموده به استقبال او برود.

– هيچ‏گاه از مردان ديگر نزد او تعريف نكند.

– اگر مشكلى در خانه بوجود آمده در بدو ورود او مطرح نكند.

– سطح توقعات و انتظارات خود را با ميزان درآمد شوهر تنظيم كند و از او چيزى كه توان تهيه آن را ندارد نخواهد و دائما مردان ديگر را در اين زمينه به رخ او نكشد.

برخى از وظايف اختصاصى مرد در قبال همسرش عبارتند از:

در رابطه با رفتار مرد با خانم خود قرآن در (سوره نساء آيه 19) مى فرمايد: ((و عاشروهن بالمعروف به نيكى با آنان معاشرت و زندگى كنيد)).

نيكى به همسر داراى شاخص هاى ثابت و متغير است شاخص هاى ثابت عبارت است از:

– تأمين مسكن و تهيه پوشاك و خوراك در حد شأن شخصى و خانوادگى همسر.

اما شاخص هاى متغير به تناسب شرايط زندگى طرفين متفاوت است و هر فردى در طول زندگى با همسر خود و با توجه به شرايط زندگى و روحيات طرف مقابل بهتر مى تواند موارد تعادل را شناسايى و اعمال كند، مثلا پيامبر بزرگوار اسلام مى فرمايند: خدمت و كمك مرد به زن در امور خانه، نشانه صداقت و علاقه اوست.

علاوه بر آنچه در مورد وظايف زوجين بيان شد، 40 نكته زير را به عنوان راهكارهاى اوليه براى زوج هاى جوان برايتان ارسال مى كنيم و اميدواريم با عمل كردن به آن دستورالعمل ها محبت و عشق و علاقه متقابل بين شما ايجاد و گسترش پيدا كند و تنش هاى موجود يا احتمالى به حداقل كاهش پيدا كند.

1. با مطالعه كتب مربوط به انتخاب همسر، آيين همسردارى، چگونگى ايجاد ارتباط با ديگران و نيز شركت در جلسه‏هاى آموزش خانواده دانش و مهارت خود را در اين زمينه افزايش دهيد.

2. با همدلى، همفكرى، همكارى و مشورت با يكديگر درباره مسائل مختلف ميان اعضاى خانواده روابط سالم پديد آوريد.

3. هر يك از زوجين ديگرى را نزديك‏ترين و محرم‏ترين فرد بداند و او را نيمه تن، حامى و پشتيبان خود تلقى كند.

4. با يادگيرى مهارت‏هاى ارتباطى نظير فعالانه به حرف‏هاى يكديگر گوش كردن، احترام به نظرها و عقايد يكديگر و تشريك مساعى و مشورت كردن روابط خود را بهبود بخشيد.

5. بكوشيد، باايجاد كانونى گرم و صميمى، تمام اعضاى خانواده به ويژه زن و شوهر مسؤوليت رسيدن به تفاهم را پذيرا شوند.

تا كه از جانب معشوق نباشد كششى‏
 
كوشش عاشق بيچاره به جايى نرسد
 

6. هنگام اختلاف نظر يا سوء تفاهم، به جاى سرزنش كردن يكديگر يا تفسير نادرست، به شناسايى مساله و يافتن راه حل آن بپردازيد و در صورت لزوم كمك و مشاوره افراد با تجربه و متخصص را جلب كنيد.

7. براى رسيدن به ا منيت روانى وعاطفى در روابط زناشويى داشتن صداقت، پذيرش، سعه صدر، انصاف و اعتماد متقابل را اصل اول قرار دهيد.

8. در صورت به وجود آمدن هر گونه سوء تفاهم و سوء برداشت، در نخستين فرصت ممكن به حل و فصل آن بپردازيد تا به فرآيندى مخرب و پيشرونده تبديل نشود.

9. به هر طريق ممكن رفتارهاى مطلوب همسرتان را مورد توجه و تاييد قرار دهيد به گونه‏اى كه همسرتان بفهمد برايش ارزش قائل هستيد.

10. تشويق و تاييد و بيان نكات مثبت‏به طور آشكار يا در جمع باشد و تذكر نكات منفى و انتقاد به طور محرمانه و در تنهايى صورت گيرد.

11. براى خصوصيات و نيازمندى‏هاى يكديگر ارزش قائل شويد و در روابط كلامى، عاطفى، اقدام‏ها و تصميم‏گيرى‏ها به افكار و خواسته‏هاى همسرتان توجه كنيد.

12. اگر رفتار خاصى براى شما مبهم است، ساده‏ترين راه اين است كه از همسرتان هدف و علت آن رفتار را بپرسيد و با روش مسالمت‏آميز، صميمانه و خوش بينانه موضوع را روشن كنيد.

13. خشونت همسرتان را با خشونت پاسخ ندهيد. خشونت را با سكوت پاسخ گوييد و در موقعيتى مناسب درباره مساله مورد نظر به بحث و گفت و گو بپردازيد.

14. بكوشيد در سراسر زندگى، به خصوص در روابط بين خود و همسرتان، به جاى هر گونه پيش‏داورى يا مشاهده اشكالات و ضعف‏ها نقاط مثبت و قوت را ببينيد به عبارت ديگر، به جاى توجه به نيمه خالى ليوان به نيمه پر آن توجه كنيد.

15. سعى كنيد در برنامه ريزى براى فعاليت‏هاى اجتماعى، اوقات فراغت، ديد و بازديدهاى خانوادگى و نظاير آن به مشورت كردن با يكديگر بپردازيد و از يك جانبه نگرى بپرهيزيد.

16. در هر فرصتى كه پيش مى‏آيد، با همسر و اعضاى خانواده‏تان ارتباط كلامى و عاطفى برقرار كنيد. شايان ذكر است زن‏ها از صحبت كردن با همسرشان بيش‏تر لذت مى‏برند. بنابراين، مردان بايد فعالانه به سخنان همسرانشان گوش كنند و واكنش مناسب نشان دهند.

17. اگر هر يك از زوجين در شرايط خاصى نمى‏تواند به سخنان همسرش گوش كند، بايد صادقانه و صميمانه اين موضوع را به وى انتقال دهد، و تقاضا كند صحبت كردن درباره آن موضوع را به فرصتى ديگر واگذارد.

18. هر از چند گاهى زوجين در فضايى محرمانه، محبت‏آميز و صميمانه به ارزيابى رفتار و روابط يكديگر بپردازند و از يكديگر بپرسند، چه بايد كرد تا روابطمان بهتر و بانشاطتر شود؟

19. هميشه، در رويارويى با مسائل و مشكلات خانوادگى، خود را در وضعيت طرف مقابل قرار دهيد و با قبول مسؤوليت‏خود و شناخت انتظارات متقابل به حل و فصل اختلافات روى آوريد.

20. در روز يا در هفته زمان مشخصى را براى گفت و گو درباره مسائل و مشكلات و به اصطلاح درد دل كردن با همسرتان اختصاص دهيد.

21. از داشتن نگرش‏هاى آرمان گرايانه و شاعرانه در مساله ازدواج و روابط زناشويى و نيز انتظارات غير واقع بينانه اجتناب كنيد.

22. ارتباط زوجين بايد از هر گونه سوء ظن و حدس نادرست وغير واقع بينانه دور باشد. اگر موضوع و مساله‏اى ذهن يكى از زوجين را به خود مشغول كرده است، بايد آن را به صراحت و صادقانه مطرح كند و درستى و نادرستى اش را با همسرش مورد بررسى قرار دهد.

23. هر يك از زوجين بايد زمينه‏هاى بروز سوء تفاهم‏ها و سوء ظن‏ها را از بين ببرد و از رفتارهايى كه موجب بروز سوء تفاهم و سوء ظن مى‏شود، خوددارى كند.

24. هر يك از زوجين بايد بكوشد با روان‏شناسى همسرش آشنا شود تا بداند زن يا مرد به چه امورى بها مى‏دهد و نظام ارزشى‏اش چگونه است براى مثال معمولا زن به وابسته بودن، كسب امنيت عاطفى و مورد حمايت واقع شدن اهميت مى‏دهد و مردان مى‏خواهند مستقل و خود مختار باشند و آزادى عمل را داراى ارزش مى‏دانند.

25. زن و شوهر از مسخره كردن يكديگر و گفتن سخنان طعنه‏آميز و دو پهلو جدا پرهيز كنند.

26. از رفتارهايى نظير متلك، تحقير، سرزنش و به رخ كشيدن يكديگر كه موجب افزايش مقاومت‏هاى روانى در طرف مقابل است، جدا بايد پرهيز شود.

27. در سراسر زندگى، از جمله در زندگى خانوادگى، بكوشيد به نقاط مثبت، موهبت و نعمت هايى كه در اختيار داريد بينديشيد نه به امورى كه در اختيار نداريد.

28. از خطاهاى يكديگر سريعا بگذريد و خطاهاى همديگر را تحمل كنيد.

29. بايادآورى برخى ايام مانند روز تولد، سالگرد ازدواج و نظاير آن و دادن هديه‏هايى هر چند كوچك (مثل يك شاخه گل) به طور نمادين يا سمبليك عشق و علاقه خود را به همسرتان اعلام كنيد.

30. خود را در برابر همسرتان آراسته و پاكيزه و جالب توجه نگه داريد از پريشانى و وضع نامرتب بپرهيزيد.

31. در انتخاب دوست و برقرارى روابط دوستانه و معاشرت‏هاى خانوادگى با زوج‏هاى ديگر دقت كنيد و اين امور را با توافق يكديگر انجام دهيد.

32. از هر گونه رفتارى كه به مرد سالارى يا زن سالارى مى‏انجامد، پرهيز كنيد.

33. خطاى يكديگر را در حضور ديگران، فرزندان، آشنايان، والدين يكديگر و… بازگو نكنيد.

34. هرگز همسرتان را با زن يا مرد ديگر مقايسه نكنيد.

35. از رفتارهاى مطلوب همسرتان تشكر كرده، او را تشويق كنيد و انگيزه تكرار آن رفتار را بيش‏تر سازيد.

36. از تصميم‏هاى نادرست و غير منطقى و كلى‏گويى‏هاى منفى و شكل‏گيرى افكار منفى درباره همسرتان شديدا پرهيز كنيد.

37. حتى‏المقدور به قول‏هايى كه به همسرتان داده‏ايد عمل كنيد تا به سلب اعتماد و احساس فريب خوردگى نينجامد.

38. از نسبت دادن القاب و زدن برچسب‏هاى ناگوار و نامطلوب مانند بدقول، زرنگ، شلخته، كله‏شق، يك دنده، لجباز و خودخواه به يكديگر پرهيز كنيد.

39. در مواردى كه غمگينى و افسردگى و يا عصبانيت زن يا شوهر شدت مى‏يابد و احتمال اختلال در كار سيستم عصبى يا غدد درون‏ريز به ويژه غده تيروئيد وجود دارد، در نخستين فرصت‏به پزشك متخصص مراجعه كنيد تا از عادى بودن ترشح غدد از جمله غده تيروئيد مطمئن شويد.

40. براى داشتن يك زندگى با نشاط و موفق خوب بينديشيد، وقت‏بگذاريد، احساس مسؤوليت كنيد، موانع ارتباط سالم را از ميان برداريد و به عوامل ايجاد كننده روابط سالم توجه كنيد.

پرسمان

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.