وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

توصیف جدید آیت‌الله سیستانی از «جهاد کفائی»

0

توصیف جدید آیت‌الله سیستانی از «جهاد کفائی»

خبرگزاری فارس: توصیف جدید آیت‌الله سیستانی از «جهاد کفائی»

مرجعیت عالی شیعیان در عراق جایگاه شهدای جهاد کفائی را متذکر شد و برای آنها علو درجات مسئلت کرد.

 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، آیت‌الله العظمی «سید علی السیستانی» مرجعیت عالی شیعیان در عراق که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان با صدور فتوای جهاد کفائی در ژوئن 2014، نابودی داعش با فداکاری‌های نیروهای داوطلب مردمی را کلید زد، بار دیگر این فتوا را یادآوری کرد.

به نوشته پایگاه خبری «بغداد الیوم»، مرجعیت عالی شیعیان عراق اعلام کرد: «شهدای دفاع کفائی حق بزرگی بر گردن همه ما دارند و جایگاه آنان والا و غبطه‌ برانگیز است. از خداوند متعال مسئلت دارم که آنها را با یاران امام حسین (ع) محشور کند.»

در تاریخ دهم ژوئن 2014 و پس از گذشت سه روز از حمله عناصر داعش به عراق و اطراق بغداد و فروپاشی نیروهای امنیتی حاضر در موصل، آیت‌الله سیستانی با صدور فتوایی که به اعتقاد کارشناسان تاریخی و در طول 100 سال گذشته بی‌سابقه بوده، به جهاد کفائی حکم داد.

این فتوا موجب شد تا بیش از 40 گروه مسلح با 100 هزار رزمنده در چارچوب «الحشد الشعبی» عازم جبهه‌های جنگ با داعش شوند و الحشد تبدیل به یک نهاد امنیتی شد که در کنار نیروهای ارتش و پلیس در چارچوب قانونی مشخص و تحت فرمان فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق، به نبرد با داعش پرداختند و نقش بزرگی در شکست داعش ایفا کردند.

فارس.

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.