وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

تفسیر قرآن رهبر انقلاب| دوری از طاغوت و عبودیت دو جهت بعثت انبیاء+فیلم

رهبر معظم انقلاب در یکی از دیدار‌ها با اشاره به آیه ۳۶ سوره مبارکه نحل با اشاره به بعثت انبیاء فرمودند: فرستادن پیامبران در قرآن به بعثت، به معنی برانگیخته شدن آمده و معنی آن این است که پیامبران فقط برای آموزش و تعلیم نیامده‌اند بلکه برای برانگیختن انسان‌ها برای عبودیت و اجتناب از طاغوت مبعوث شده‌اند.

0

تفسیر قرآن رهبر انقلاب| دوری از طاغوت و عبودیت دو جهت بعثت انبیاء+فیلم

در مسأله مبعث نکته‌ای وجود دارد. ارسال رسل و فرستادن پیامبران که برای هدایت بشر است در قرآن مکرر به بعثت تعبیر شده است، یعنی برانگیختن.

بعثت و برانگیختن. این نکته مهمی است، یک مسأله معمولی درس‌آموز نیست. پیامبر فقط نیامده یک چیز‌هایی به مردم یاد دهد بلکه برای برانگیختن انسان‌ها آمده است. بله، درس آموختن و تعلیم هست اما همه این‌ها در قالب بعثت است.

جهت و سمت‌وسوی این برانگیختن هم در قرآن مکرر ذکر شده است. اولاً عبودیت خدا یعنی چارچوب حیات را در خدمت اوامر الهی قرار دادن و ثانیاً  اجتناب از طاغوت.

طاغوت همه ظالمان، پادشاهان خبیث، مثل همه رؤسای جمهور امروزی در آمریکا و بعضی از کشور‌ها، این‌ها طواغیت هستند. معنی اجتناب از طاغوت این نیست که دامنت را از آنها دور کن تا آلوده نشوی. یک خطی در مقابل خط الهی وجود دارد که خط طاغوت است و کفر به طاغوت همراه و ملازم با ایمان با‌الله است و این جهت بعثت انبیاء است.

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.