وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

برخورد با نوجوانی که فیلم و عکس مبتذل دیده

اغلب والدین در واکنش به تماشای محتوای غیراخلاقی در موبایل فرزندشان یا دچار یاس و و خودسرزنشی نسبت به نوع رابطه با فرزندشان می‌شوند یا نمی‌توانند خونسردی‌شان را حفظ کنند و عکس‌العملی نشان می‌دهند که اوضاع را بدتر می‌کند.

16

برخورد با نوجوانی که فیلم و عکس مبتذل دیده

فهرست این نوشتار:

شاید یک نظرسنجی از والدینی که در خانه نوجوان دارند یا بچه‌های‌شان این سن را رد کرده‌اند نشان بدهد که طیف وسیعی از والدین حتی برای یک‌بار با این مسئله روبه رو شده‌اند. روزی که از روی شک و تردید یا اتفاقی در موبایل فرزندشان تصویر یا فیلمی را دیده‎‌اند که نباید آن را می‌دیدند و یا اصلا انتظار دیدنش را هم در موبایل فرزندشان نداشته‌اند.

در این جور مواقع والدین واکنش‌های متفاوتی از خود بروز می‌دهند اما واقعیت این است که اغلب والدین در واکنش به تماشای محتوای غیراخلاقی در موبایل فرزندشان یا دچار یاس و و خودسرزنشی نسبت به نوع رابطه با فرزندشان می‌شوند یا نمی‌توانند خونسردی‌شان را حفظ کنند و عکس‌العملی نشان می‌دهند که اوضاع را بدتر می‌کند.

 تماشای محتوای غیراخلاقی از سمت نوجوان لزوما به معنای انحراف جنسی نیست و ممکن است پیامد اثرات روحی و روانی دیگری باشد. 

والدین باید خونسردی‌شان را حفظ کنند

والدین معمولا اتفاقات مربوط به بلوغ جنسی یا کنجکاوی بچه‌ها نسبت به مسائل جنسی را یک اتفاق غیرمنتظره وشوک‌آور تلقی می‌کنند. درحالی که همان‌قدر که اتفاقاتی مثل از پوشک گرفتن بچه، از شیر گرفتن او یا چهار دست و پا راه رفتنش طبیعی هستند، بلوغ جنسی، آگاهی از بدن و کنجکاوی نسبت به این مسائل هم جزئی از فرآیند رشد انسان است.

پس اگر والدی متوجه کنجکاوی و حساسیت فرزندش نسبت به مسائل جنسی شد و در موبایل و تبلت شخصی او عکس و فیلم غیراخلاقی مشاهده کرد اولین واکنش باید واکنشی عاقلانه و به دور از تصمیمات هیجانی باشد. معمولا والدین در مواجهه با این مسئله سریعا روحیه خود را می‌بازند و می‌گویند: «این چه بلایی بود سرمان آمد؟»، «بچه من که تا دیروز سرش توی کتاب و درسش بود»

دسته‌ای دیگری از والدین هم خودشان را سرزنش می‌کنند. مثلا می‌گویند:«من چه مادر بدی هستم که متوجه این موضوع نشدم». یعنی دچار احساس گناه می‌شوند که انگار به خاطر کم‌توجهی آن‌ها فرزندشان به تماشای محتوای غیراخلاقی گرایش پیدا کرده است. این‌ واکنش‌ها باعث بروز حجم زیادی از هیجانات و افکار منفی می‌شود که واکنش‌های نسنجیده را هم به دنبال دارد. مثلا مادر، اینترنت خانه را قطع می‌کند یا پدر موبایل بچه را از او می‌گیرد یا دستور می‌دهد که دیگر نباید با دوستانی که من فکر می‌کنم ماجرا زیر سر آنهاست در ارتباط باشی!

توصیه ما به والدین این است که قبل از این رفتارها و تصمیمات هیجانی اول از همه خودشان را کنترل کنند. والدینی که بر رفتار و هیجانات خود کنترل ندارند نباید انتظار داشته باشند که فرزندشان به آن‌ها اعتماد کند و درباره مسائل حساسیت‌برانگیز با آنها راحت باشد. پس طبیعی است که از راهی مثل مخفی کردن یا اعتماد کردن به دوستان دنبال پاسخگویی با این کنجکاوی های طبیعی برود.

برای کودک هندوانه در بسته نباشید

واقعیت این است که رشد کودک یک مسیر دارد و ما به عنوان والد اگر بخواهیم در برهه‌های حساسی مثل نوجوانی در مواجهه با فرزندمان درست عمل کنیم باید بذر این عمل درست را از قبل بکاریم. والدین باید در طول مسیر رشد، ذهنشان را در اختیار کودک قرار بدهند و از کودک هم بخواهد ذهنش را در اختیار آن‌ها قرار بدهد. بعضی از والدین خودشان مثل یک هندوانه دربسته یا یک صندوقچه قفل‌شده هستند ولی از فرزندشان انتظار دارند که تمام افکارش را برای آن‌ها بازگو کند.

 

 در موقعیت‌های مختلف والدینی، ما باید به کودک این اطمینان را بدهیم که برای او یک پایگاه قابل اطمینان و قابل اتکا هستیم. هیچ اشکالی ندارد اگر به فرزند در آستانه نوجوانی‌مان بگوییم: «تو داری بزرگ می‌شوی و ممکن است من نتوانم خیلی از دغدغه‌های تو را درک کنم. اما دوست دارم تو کمکم کنی تا دنیا و افکارت را بفهمم و درک کنم» این دست رفتارها کودک را به سمتی می‌برد که اولین مرجع هر سوال و هرپرسشی که برایش پیش می‌آید؛ حتی درباره مسائل جنسی والدینش باشند. چون والدینش را آدم‌هایی دیده که قرار نیست از سوال‌های او درباره مسائل حساسیت‌برانگیز برآشفته بشوند، ساختار روانی‌شان به هم بریزد و تبدیل به آدم‌هایی عصبانی و غیرقابل پیش‌بینی بشوند.

پس یک پیشگیری خوب این است که قبل از این که کودک به سن کنجکاوی درباره مسائل جنسی برسد به او این اطمینان را بدهیم که من نسبت به همه سوال‌ها و کنجکاوی‌های تو پذیرش دارم و هرچه باشی تو را دوست دارم.

به روی نوجوان نیاورید تا حرمت‌ها حفظ بشود

اما اگر ما والدینی بودیم که این مسیر را طی نکردیم و فهمیدیم که کودک سابق و نوجوان فعلی ما تصمیم گرفته جواب سوال‌ها و کنجکاوی‌های ذهنی‌اش را خودش پیدا کند کار سخت‌تری داریم.

 روزی پدر یا مادر لب‌تاپ فرزندش را باز می‌کند و با محتواهای غیراخلاقی روبه رو می‌شود. توصیه من به عنوان روان‌شناس این است که در عین حفظ خونسردی در ابتدای امر این موضوع را به روی فرزندمان نیاوریم. در قدم اول لب‌تاپ را ببندید و به نوجوان چیزی نگویید.

این کار دو مزیت دارد. اول اینکه در اصطلاح روی شما به روی فرزندتان باز نمی‌شود و حریم و حرمتی در این بین شکسته نمی‌شود. دومین مزیتش هم این است که اعتماد نوجوان به شما سرجایش باقی می‌ماند. درست است که والدین در این لحظه می‌توانند مچ فرزندشان را بگیرند و فرزند هم مسلما خطاکاری‌اش را می‌پذیرد اما در عمل والدینش را به چشم افرادی می‌بیند که مدام وسائل شخصی او را چک می‌کنند و او را می‌پایند. این احساس پاییده شدن یکی از بدترین احساسات برای فرزندان در چارچوب یک خانواده است و اثرات بسیار سوئی روی رفتار آن‌ها دارد.

اما این به معنای رها کردن اوضاع نیست. بعضی از والدین تصمیم می‌گیرند که موضوع را به فرزندشان نگویند اما خودآگاه یا ناخودآگاه رفتارهایی بروز می‌دهند که تاثیرات بدتری دارد. مثلا ناگهانی وارد اتاق فرزندشان می‌شوند یا دنبال فرصتی هستند تا در غیاب او موبایلش را بررسی کنند. این رفتارها به وسواس واضطراب در والدین منجر می‌شود که اگر طولانی مدت ادامه پیدا کند تبدیل به بیماری خواهد شد و البته کمکی هم به حل مشکل فرزندشان نخواهد کرد.

کشف کنید چرا نوجوان به تماشای محتوای نامناسب گرایش پیدا کرده است

نادیده گرفتن گرایش نوجوان به سمت محتوای غیراخلاقی باید با یک هوشمندی از طرف والدین همراه باشد. بهتر است این وظیفه را والدین همجنس برای دختر یا پسر به عهده بگیرند یا آن را به نزدیکان همجنس مثل خاله و عمو بسپارند. به این صورت که در موقعیت‌هایی با نوجوان همراه بشوند و سر حرف درباره کنجکاوی‌های جنسی را باز کنند: «من وقتی همسن تو بودم راجع به فلان موضوع سوالات زیادی داشتم». «یک بار از مادربزرگت فلان سوال را پرسیدم و او هم اینطوری جواب داد» طرح مسائلی از این دست کم‌کم موضع نوجوان را خواهد شکست و او با شما درباره دغدغه‌های مربوط به مسائل جنسی که در ذهنش دارد  گفت‌و گو می‌کند یا حداقل به آن‌ها اشاره می‌کند.

در مرحله بعد می‌شود به اتفاق مذکور یعنی محتوای غیراخلاقی که در وسیله شخصی نوجوان دیده‌ایم هم اشاره کنیم. این‌جا جایی است که می‌توانیم بفهمیم اصلا نوجوان ما چرا به سمت دیدن محتوای غیراخلاقی گرایش پیدا کرده است.

گاهی پای اضطراب در میان است

خیلی از نوجوان‌ها متوجه ماهیت عکس و فیلم‌های غیراخلاقی که در اینترنت می‌بینند نیستند. آگاهی دادن در مرحله‌ای که اعتماد نوجوان را جلب کرده ایم مهم است. برای او بگوییم که آیا نمی‌داند این دست محتواها اغلب غیرواقعی و اغراق‌شده هستند؟ آیا می‌داند که این محتواها اکثرا به خاطر تبلیغات تولید می‌شوند و به همین خاطر هیچ پشتوانه‌ای از واقعیت ندارند؟

در این مرحله شاید متوجه بشویم که کودک فقط کنجکاو بوده است. جایی اسمی یا تعریفی را شنیده و در اینترنت جست‌وجو کرده است. از دوستانش چیزی را شنیده و خواسته خودش ببیند و… . بهترین راهکار برخورد با این نوجوان این است که اولا این مسئله را زیاد به روی او نیاوریم و مرتبا و به‌صورت مستقیم درباره آن صحبت نکنیم. سطح آگاهی‌اش را بالا ببریم و او را نسبت به هدف و مقصود این دست محتواها در فضای مجازی آگاه کنیم. ایجاد سرگرمی، تنها نگذاشتن او در خانه و پاسخ مقتضی به سوال‌ها و دغدغه‌هایش در زمینه مسائل جنسی احتمالا تا حد زیادی این رفتار را در او کاهش می‌دهد و از بین می‌برد.

اما گاهی بیماری اضطراب و وسواس شدید باعث گرایش نوجوان به سمت محتوای غیراخلاقی می‌شود. در حالت مزمن شخص به دیدن این دست محتواها اعتیاد پیدا می‌کند. البته در این حالت هم از نظر روان‌شناسی بعید است که نوجوان به خاطر لذت جنسی به دیدن محتوای غیراخلاقی اعتیاد پیدا کند. در واقع بیماری‌های زمینه‌ای دیگری مثل وسواس و اضطراب که به خاطر رفتارها یا نوع تربیت والدین در سنین پایین‌تر به وجود آمده، در سن نوجوانی به صورت این سبک از اعتیاد بروز و ظهور پیدا می‌کند.

 اگر متوجه این موضوع در فرزندمان شدیم باید هرچه سریعتر موضوع را با یک روان‌شناس درمیان بگذاریم. وقتی این اضطراب به عنوان یک بیماری روانی از بین برود اعتیاد او به دیدن محتوای غیراخلاقی یا هرمدل وسواس و اعتیاد دیگری از بین خواهد رفت.

تربیت ناآگاهانه منجر به ایجاد وسواس می‌شود

والدین نباید وجود وسواس در فرزندشان را انکار کنند. گاهی ما فکر می‌کنیم که در حال انجام یک والدگری نرمال هستیم اما در واقع داریم زمینه‌های بروز وسواس و بیماری‌های بعد از آن را در کودک به وجود می‌آوریم. مثلا وقتی داریم کودک را از پوشک می‌گیریم هر پنج دقیقه نظام فکری او را به هم می‌زنیم و می‌پرسیم: «دستشویی نداری؟ مطمئنی؟ می‌خواهی برویم دستشویی؟ حواست باشه‌ها! هر وقت دستشویی داشتی بگو»

من مراجع سه‌ساله‌ای داشتم که به جمع کردن جعبه‌های دستمال کاغذی و وسائلی از این دست اعتیاد داشت. خب این رفتار غیرنرمال بود و وقتی بررسی کردیم دیدیم یک کودک سه ساله به خاطر تربیت ناآگاهانه والدین به اضطراب و وسواس مبتلاست.

 دیدن محتوای غیراخلاقی برای نوجوان لزوما به معنای انحراف جنسی نیست

 قطعا توضیح اینکه تماشای محتوای غیراخلاقی برای نوجوان اشکال شرعی دارد لازم است اما واقعیت این است که اغلب تماشای این سبک محتواها از سر کنجکاوی است و انحراف جنسی تلقی نمی‌شود. از آن‌طرف توضیح احکام شرعی مربوط به تماشای محتوای غیراخلاقی یا توضیح مفهوم روابط نامشروع ممکن است باعث کنجکاوی بیشتر نوجوان بشود یا موضوعاتی که برای سن او لازم نیست را برایش باز کند.

برای همین توصیه این است که قبل از توضیح مسئله شرعی برای نوجوان؛ والدین یک وظیفه شرعی برای خودشان در نظر بگیرند. وظیفه شرعی مبنی بر کنترل و نظارت بر روی رفتار مجازی نوجوان.

وظیفه دیگر می‌تواند رشد سواد والدین در زمینه تکنولوژی‌های مجازی باشد. بعضی از بچه‌ها از عدم آگاهی والدین سواستفاده می‌کنند و یا غفلت آن‌ها را به وسیله‌ای برای کنجکاوی بیشتر تبدیل می‌کنند. درحالی که اگر والدین پابه‌پای فرزندشان از تازه‌های تکنولوژی خبردار باشند می‌توانند کنترل و نظارت بیشتری را به صورت غیرمستقیم اعمال کنند.

 

اما در کنار همه این‌ها باید بدون اشاره مستقیم به روابط جنسی قبح تماشای محتوای غیراخلاقی را برای نوجوان جا بیاندازیم. لازم است این دو موضوع از هم تفکیک بشود که روابط زناشویی شامل محبت، لمس و… برای پدر و مادر و یا هر زن و شوهری دیگری اشکال ندارد اما تماشای رابطه خصوصی زن و مرد برای فرد سوم دارای اشکال شرعی، حرام و یکی از بزرگترین گناهان است.

اگر به صورت کلی روابط بین زن و شوهر را قبیح و بد توصیف کنیم حتما برای کودک و نوجوان این سوال پیش می‌آید که پس چرا بین پدر و مادرم یا دیگر زن و شوهرها روابط عاطفی کلامی و حتما روابط عاطفی لمسی وجود دارد؟ بنابراین تفکیک این موضوع برای نوجوان مخصوصا در سنین پایان نوجوانی ضروری است که روابط زناشویی ایرادی ندارد اما تماشای آن به هر طریقی از جمله عکس و فیلم و… از طریق نفر سوم حرام است.

نکته مهم در تبیین این مطلب این است که اولا به نوجوان برچسب منحرف اخلاقی نزنیم و بعدهم به صورت غیرضروری باب مسائلی مثل روابط نامشروع و کم و کیف آن را برای او باز نکنیم تا اگر چیزی را هم نمی‌داند در سن نامناسب به آن آگاه بشود.

فارس با ویرایش

انتهای پیام/

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.

16 نظرات
 1. زیگزاک می گوید

  بسیارمفیدو پرباربود.واقعا متشکرم از اطلاعات خوبتون🌹🌹

 2. باران می گوید

  سلام وقت بخیر من مادرم و یک پسر ۱۳ ساله دارم . امروز اولین باره که دیدم پسرم چندتا صفحه غیرمجاز و ناجور تو کروم باز کرده و خیلی جاخوردم و تعجب کردم ولی نتونستم عکس العملی نشون بدم چون واقعا نمیدونم باید چی بگم بهش که بدتر نشه متاسفانه بخاطر فیلترینگ حتی برای بازی آنلاین هم مجبورا vpnنصب کنن نمیدونم چیکار کنم الان و نمیدونم چندوقته که این کارو انجام میده .بازیشو حذف کنم ؟ تبلتشو کنترل کنم باز هم فکر نکنم فایده ای داشته باشه لطفا راهنماییم کنید ممنونم که بتونم سر صحبت و باز کنم باهاش

  1. حجت الاسلام دکتر مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   می توانید یک زمان مشاوره از سایت داشته باشید، بهت راهنمایی کنیم.
   بله بچه ها به هیچ عنوان نباید دسترسی به فیلتر شکن بدون نظارت والدین داشته باشند، آسیب زاست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. سمیرا محمدی می گوید

  سلام وقت شما بخیر
  من یه دختر ۱۵ ساله ام
  تقریبا ۲ ۳ ماه پیش یه فیلم غیرراخلاقی و بد دیدم توی تلگرام که بعدش خیلی خیلی پشیمون شدم تا الان هم عذاب وژدان درگیرم و همش فکرای بد و منفی در رابطه با این میاد تو ذهنم و لا افسرده شده ام
  چجور میشه که من بتونم این افکار منفی رو ترک کنم
  من از بچگی یاد گرفم که هر مسئله ای رو با مادرم در میان بذارن و واقعا هم همه چی رو گفتم بهش اما این فیلمی که توی تلگرام دیدم افکارمو بهم ریخته و افسرده شدم و نمیتونم بهمادرم بگم چون میدونم بد جور تنبه ام میکنه و از همه چی محدودم میکنه اما یه جوری غیر مستقیم بهش گفتم مامان من یه عکس بد دیدم توی تلگرام و پشیمونم گفتش و مامانم هم غیر اخلاقی باهام بر خورد نکرد و چیزی نگف اماجوری باهام صحبت کرد که حل شد بین خودمون اما دیگه نمیدونه که عذاب وژدان وجودمو گرفته
  چیکار کنم تو روخدا یه راه حل بدین بهم
  و شرایط این رو هم ندارم که هیچونه مشاوره ای رزرو کنم تو روخدا فقط راهنمایم کنید که از شر فکرای بد و عذاب وژدان در رابطه با این مسئله خلاص شم لطفا🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺🖤🖤

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   حتما توبه کنید، یاد خدا را زیاد بگویید. حتما ورزش کنید و خودتان را مشغول بکنید. سعی کنید روضه امام حسین ع را گوش کنید و اشک بریزید تا دل پاک گردد از خود حضرت کمک بگیرید تا انشاالله آرام آرام هیجان گناه از بین برود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. 🔴 می گوید

  سلام دخترم رمان هایی میخونه که بعضی قسمت هاش ۱۸+ هست میخواستم بدونم دلیل این کارش چیه طبیعیه یا رفتارش پر خطره؟
  و اینکه ما خانواده مذهبی هستیم خیلی ناراحتم از این موضوع

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   یک وقت مشاوره بگیرید بیشتر بررسی کنیم و بهتر راهنمایی داشته باشیم.
   وفقکم الله لکل الخیر

 5. معصومه می گوید

  سلام… دختر من مرتب نماز می خونه …شاگرد اول کلاس هست.. حجابش رو کامل رعایت می کنه..امروز خودش اکمد به من گفت که مدتی این فیلم ها را میدیده و خودش هم ترک کرده..خیییلی ناراحتم و عذاب وجدان دارم که چرا غافل شدم الان چکار کنم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   مشاوره بگیرید، تا ریشه یابی کنند و بهتر راهنمایی کنند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 6. Asal می گوید

  سلام دختر۱۶ساله ای دارم که خیلی مثبت بود ولی از تاریخچه مرورگر فهمیدم که چندمورد منفی و دنبال کرده ..قفل برنامه نصب کردم به نظر شما کارم درسته ؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   محدود کردن منطقی برنامه ها به نحوی که دسترسی به فساد نباشد، بسیار کار خوبی است تا نوجوان از این سن احساسات انشاالله به سلامت عبور کند. البته تقویت بستر های معنوی و در کنار آن فعالیت های تفریحی سالم مثل ورزش بسیار برای نوجوان شما مفید خواهد بود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 7. شهبازی می گوید

  سلام پسر ۱۶ ساله ای دارم که تازه فهمیدم مدتهاست درگیر پورن شده ما یه خانواده مذهبی هستیم دارم سکته میکنم دیگه نه درس میخونه نه هیچ فعالیتی انجام میده لطفاً راهنمایی بفرمایید

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   فعلا واکنش نشان ندهید، ابتدا به یک مشاور نوجوانان مراجعه کنید. ریشه ها و زمینه ها را بررسی کنند.
   زمینه هایی که باعث گناه هست را شناسایی و مسدود کنید. مثلا تلفن همراه و … را باید بگیرید یا طبق قوانین خاصی در اختیار او قرار بدهید.
   مشاور به شما در این زمینه راهنمایی خواهند کرد.

   وفقکم الله لکل الخیر

 8. س می گوید

  سلام مطلبتون واقعا عالی بود. هزاران بار دعا کردم براتون.دیروز متوجه شدم خواهرزاده ۱۲ ساله ام فیلم های نامناسبی دیده. از تاریخچه سایت هایی که رفته بود متوجه شدم و به خواهرم اطلاع دادم خیلی نگران بودیم.هیچ واکنشی نشون ندادیم و من کمی تحقیق کردم که به مطالب شما رسیدم. بسیاااار سپاس گزاااارم نمیدونید چقدددرررر مفید بود برامون.کلی دعای خیر کردم براتون

 9. مافی می گوید

  سلام از مطالب مفیدتون و نوجوان ۱۳ ساله دارم که نگران همین مسئله هستم آیا شما در این زمینه می تونید کمکم کنید یا کسی را سراغ دارید که بتونه به من کمک کنه

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   در این مورد می توانید از یک روانشناس و مشاور نوجوانان کمک بگیرید.
   وفقکم الله لکل الخیر