وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

بختك چیست

0

بختك چیست

آيا بختك وجود دارد؟ اگر نه چرا بعضى ها احساسش مى كنند؟ مثلا يكى از آيه هاى قرآن را مى شنود و از خواب بيدار مى شود و يا ديگرى در خواب احساس مى كند كه روح از جسمش خارج شده است؟

بسيارى از افراد گاهگاهى دچار كابوس يا خوابهاى نامطبوعى مى شوند كه به بيدارى آنها منجر مى شود. اين خوابديده هاى ترسناك معمولا نادر و كوتاه مدت اند و مشكل مهمى در رفتار فرد ايجاد نمى كنند. اما اگر مكرر و به مدت طولانى باشد و به قطع مكرر جريان خواب منجر شود، اختلال محسوب مى شود و بايد درمان شود. تحقيقات و بررسى ها نشان مى دهد، كابوس ها در زنان 2 تا 4 برابر مردان است و فشارها و ناراحتى ها مى تواند بروز آن را افزايش دهد.

بختك نيز نوعى كابوس است كه گاهى افراد دچار آن مى شوند. اما اين كه بختك چيست و چه درمانى دارد تا به حال توضيح دقيق و قطعى از طرف روان شناسان ارائه نشده است.

تنها چيزى كه درباره آن مى گويند اين است كه بختك صورت رمزى شده احساساتى چون ترس، جدايى، تهاجم يا تنبيه است كه فرد در خواب با آن مواجه مى شود، بدين معنا كه وقتى فرد در طول روز با اين احساسات اضطراب انگيز روبرو مى شود، در خواب به صورت بختك ظاهر مى گردد. درباره درمان آن نيز گفته اند: حفظ آرامش قبل از خواب و نداشتن استرس و خيال پردازى هاى ذهنى و نيز اهميت ندادن به محتواى كابوس، مى تواند تا حدودى در درمان بختك مؤثر باشد. در منابع اسلامى نيز براى خوابيدن آدابى ذكر شده است و تجربه ثابت كرده كه در درمان اين مشكل مؤثر است. بعضى از اين آداب از قرار زير است:

1 خواندن بعضى از سوره هاى قرآن مثل سوره توحيد و فلق و ناس و آيت الكرسى قبل از خوابيدن.

2 تنها نخوابيدن در اتاق، خصوصا مرد تنها نخوابد.

3 رعايت تمام اداب خواب كه در مفاتيح بيان شده است

4 قبل از خواب فكر خود را تصحيح نموده و افكار پريشان نداشته باشيد

5 امام صادق (ع) فرمود: هر كس در خواب دچار ترس مى شود، قبل از خواب ده مرتبه بگويد: «لا اله الا الله وحده لا شريك له يحيى و يميت و يميت و يحيى و هو حى لا يموت».

پرسمان/.

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.