وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

باغ بابلان در كجاي قم قرار دارد؟

0

باغ بابلان در كجاي قم قرار دارد؟

در گذشته همان مكاني كه قبر حضرت معصومه (ع ) فعلا در آن جا قرار دارد، به نام بابلان خوانده مي شد. آن جا زميني بود متعلق به موسي خزرج ، همان كسي كه حضرت معصومه بعد از ورود به قم به منزل او وارد شد .

حضرت اول ذي القعده سال ۱۷۳هـ.ق در مدينه منوره به دنيا آمد . در ۲۸ سالگي در روز دهم(۱) يا دوازدهم (۲) ربيع الثاني سال ۲۰۱هـ.ق در شهر قم از دنيا رفتند.

در سال ۲۰۰هـ.ق و يك سال پس از سفر تبعيد گونه حضرت رضا (ع) به شهر « مرو» حضرت فاطمه معصومه همراه عده اي از برادران و محارم خود براي ديدار برادر(امام رضا) راهي ديار غربت شد. در طول راه به شهر ساوه رسيدند، ولي از آن جا كه در آن زمان مردم ساوه از مخالفان اهل بيت بودند، با ماموران حكومتي همراهي نموده و با همراهان حضرت وارد نبرد و جنگ شدند. عده اي از همراهان حضرت در اين حادثه غم انگيز كشته شدند.(۳) سپس حضرت به طرف قم حركت نمود.

بزرگان قم وقتي از اين خبر مسرت بخش مطلع شدند، به استقبال حضرت شتافتند. در حالي كه موسي بن خزرج، بزرگ خاندان اشعري زمام شتر حضرت را به دوش مي كشيد؛ ايشان در ميان شور و احساسات مردم قم وارد آن شهر شد. به منزل شخصي موسي بن خزرج رفت.(۴)

فاطمه معصومه هفده روز در قم به سر برد. در اين مدت مشغول عبادت و راز و نياز با پروردگار متعال بود . واپسين روزهاي عمر پر بركت خويش را با خضوع و خشوع در برابر ذات پاك الهي به پايان رساند. سرانجام بعد از هفده روز دار فاني را وداع نمود و به ديار حق شتافت.

بعد از وفات حضرت را غسل دادند و كفن نمودند. سپس در بابلان كه امروز روضه مقدسه اوست، دفن كردند. (۵)

پي نوشت ها :

۱. وسيله المعصوميه، ميرزا ابوطالب بيوك، ص ۶۵، به نقل از نزهه الابرار. چاپ سنگي، تهران، كاتب احمد زنجاني، ربيع المولود ۱۳۷۱ق،

۲. مستدرك سفينة البحار، شيخ علي نمازي شاهرودي، ج ۸، ص۲۶۱، ۱۴۱۹، مؤسسة النشر الإسلامي التابعة لجماعة المدرسين بقم المشرفة.

۳. زندگي حضرت معصومه، مهدي منصوري، ص ۱۴، قم، كتابفروشي صحفي، ۱۳۸۰ق.

۴. تاريخ قم، حسن بن محمد بن حسن قمي، ترجمه حسن بن علي بن حسن عبد الملك قمي، ص ۲۱۳، تحقيق سيد جلال الدين تهراني، تهران، توس، ۱۳۶۱ش.

۵. منتهي الآمال، ج ۲، ص ۴۳۰-۴۳۱ ، قم ،انشاراتي هجرت، ۱۳۷۸، چاپ سيزدهم.

سوال سیتی

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.