وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

ایدز چیست

0

ایدز چیست

بیماری ایدز (AIDS)  یک ناخوشی است و به مجموعه‌ای از علایم و بیماری‌ها اشاره دارد که در اثر ویروسی به نام اچ آی وی (ویروس نقص ایمنی انسانی) ایجاد می‌گردد و از این نظر یك بیماری عفونی به حساب می‌آید كه در آن سیستم ایمنی بدن انسان دچار نقص می‌شود.

این ناخوشی در اثر ورود ویروسی به نام ویروس نقص ایمنی انسانی یا  HIV به بدن ایجاد می‌گردد. این ویروس از این جهت خطرناك است كه به طور مستقیم به سیستم محافظ بدن (سیستم ایمنی) حمله می‌‌كند و آن را از بین می‌برد و بدن را در مقابل ویروس‌ها و دیگر عوامل مهاجم آسیب‌پذیر می‌نماید.

زمانی كه سیستم ایمنی بدن آسیب می بیند، بدن در مقابل ویروس‌ها، باكتری‌ها، قارچ‌ها و بیماری‌های بدخیم ضعیف می‌شود و با كوچك‌ترین تهاجمی به بیماری مبتلا می‌گردد، در حالی كه قبلاً به راحتی با این بیماری‌ها مقابله می‌كرده و بر آنها پیروز می‌شده است. با شروع این بیماری و پس از نقص ایمنی، با ساده‌ترین میكروب‌ها دچار بیماری‌های وخیم و غیر قابل درمانی می‌شوند. بنابراین ایدز به مجموعه‌ای از بیماری‌ها اطلاق می‌گردد که با فعالیت سرکوب‌کننده ایمنی بدن مرتبط باشد. از زمان ورود اچ آی وی به بدن تا ایجاد ایدز كه در آن سیستم ایمنی تخریب گردد و نتواند از بدن محافظت كند، زمانی طولانی لازم است؛ كه طول این مدت زمان بستگی به تغذیه، سلامت قبلی بیمار و درمان دارویی دارد.

اگر فردی كه رفتار پر مخاطره داشته است به موقع برای انجام آزمایش تشخیصی مراجعه نماید و در صورت مثبت بودن آزمایش، به طور مرتب پیگیری و مشاوره شود تا در موقع مناسب و قبل از ایجاد علایم تحت درمان قرار بگیرد، به احتمال زیاد یك زندگی طولانی و به طور نسبی طبیعی خواهد داشت. همچنین تغذیه‌ی مناسب به تأخیر در ایجاد عوارض بیماری كمك می‌كند و كسانی كه تغذیه‌ی خوبی داشته باشند دیرتر بیمار خواهند شد.

مرکز ملی پیشگیری از ایدز

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.