وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

اگر رکوع را فراموش کند

0

اگر رکوع را فراموش کند

اگر بعد از نماز یادش بیاید که یکی از ارکان نماز را انجام نداده مثلا رکوع را انجام نداده است، باید نماز را اعاده کند یعنی دوباره بخواند و اگر وقت آن گذشته باید قضا کند.

رساله توضيح المسائل نماز

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][مسأله 1041 اگر رکوع را فراموش کند]

اشاره

مسأله 1041 اگر رکوع را فراموش کند و پیش از آن که به سجده برسد، یادش بیاید (1)، باید بایستد بعد به رکوع رود (2) و چنانچه به حالت خمیدگی به رکوع برگردد (3)، نمازش باطل است.

(1) (بهجت:) اگر به قصد رکوع خم شده بود و مختصر مکثی در رکوع کرد، فقط قیام بعد از رکوع را انجام نداده، بنا بر این برمی گردد و آن قیام را به جا آورده و به سجده می رود و الّا باید ایستاده و بعد به رکوع رود؛ و احتیاط مستحب ّ است اگر فراموش کردن ِ رکوع قبل از خم شدن باشد، نماز را دو مرتبه بخواند و چنانچه به حالت خمیدگی به رکوع برگردد، نمازش باطل است.

(2) (سیستانی:) و کفایت نمی کند به حالت خمیدگی به رکوع برگردد.

 (3) (زنجانی:) کفایت نمی کند، بلکه باید بایستد بعد به رکوع رود.

(مکارم:) مسأله هر گاه رکوع را فراموش کند و پیش از سجده اوّل یا میان دو سجده، یا قبل از آن که پیشانی برای سجده دوّم به زمین رسد متوجّه شود، باید برگردد و بایستد و بعد به رکوع رود.

مسأله اختصاصی

(مکارم:) مسأله 939 رکوع از واجبات رکنی است که اگر ترک شود یا در یک رکعت دو رکوع یا بیشتر به جا آورد نماز باطل است خواه عمداً باشد یا از روی سهو و فراموشی.

[مسأله 1042 اگر بعد از آن که پیشانی به زمین برسد]

مسأله 1042 اگر بعد از آن که پیشانی به زمین برسد، یادش بیاید که رکوع نکرده (1) بنا بر احتیاط واجب باید بایستد و رکوع را به جا آورد و نماز را تمام کند و دوباره بخواند (2).

این مسأله، در رساله آیت اللّه بهجت نیست

 (1) (اراکی:) باید بایستد و رکوع را به جا آورد و نماز را تمام کند و بنا بر احتیاط واجب نماز را دوباره بخواند.

(خوئی، تبریزی، سیستانی، زنجانی:) لازم است برگردد و رکوع را بعد از ایستادن به جا آورد و در صورتی که در سجده دوّم یادش بیاید نمازش (سیستانی: بنا بر احتیاط لازم) باطل است.

(زنجانی:) به احتیاط واجب دو سجده را نادیده گرفته و پس از انجام رکوع و سجود نماز را تمام کند، پس از آن نماز را دوباره بخواند.

 (2) (فاضل:) و اگر در سجده دوّم یادش بیاید، نمازش باطل است و باید آن را از سر بگیرد.

(مکارم:) رجوع کنید به ذیل مسأله 1041.

(گلپایگانی، صافی:) مسأله اگر بعد از آن که برای سجده دوّم پیشانی به زمین رسید، یادش بیاید که رکوع نکرده نمازش باطل است ولی تا داخل سجده دوّم نشده اگر یادش بیاید که رکوع نکرده باید بایستد و رکوع را به جا آورد و بعد از تمام شدن نماز برای زیادی سجده احتیاطاً دو سجده سهو به جا آورد و اگر احتیاطاً نماز را دوباره بخواند بهتر است.

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

لینک کوتاه مطلب: http://goo.gl/sYrh5L

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

ويژه نامه احكام نمازکلید: اگر رکوع را فراموش کند اگر رکوع را فراموش کند اگر رکوع را فراموش کند اگر رکوع را فراموش کند اگر رکوع را فراموش کند اگر رکوع را فراموش کند اگر رکوع را فراموش کند اگر رکوع را فراموش کند اگر رکوع را فراموش کند

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.