وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

اهمیت زیارت عاشورا

1

اهمیت زیارت عاشورا

 

 علت اهمیت زیارت عاشورا چیست؟ فواید آن چیست؟ 

 

 

درباره زیارت حضرت سیدالشهدا روایات فراوانى وجود دارد[171] و در خصوص زیارت عاشوراى معروف، احادیث متعددى از امام باقر و امام صادق نقل شده است.[172] امام باقر این زیارت را به یکى از اصحابش به نام «علقمة بن محمد حضرى» آموزش داده است.

 

 

 از آن جا که زیارت نوعى اعلام موضع و مشخص کردن خط فکرى است و آثار سازنده عجیبى دارد، آنچه به عنوان متن زیارتى خوانده مى شود، از نظر محتوا و جهت دهى، از حساسیتى ویژه برخوردار است. به همین جهت ائمه با آموختن نحوه زیارت به یاران خود، به این عمل سازنده جهت و غناى بیشترى بخشیده اند؛ به گونه اى که زیارتنامه هاى رسیده از معصومان – مانند زیارت جامعه کبیره، عاشورا، آل یاسین و ناحیه مقدسه – گنجینه اى از تعالیم و آموزش هاى عالى آنان است.

 

 

 زیارت عاشورا – که از تعالیم امام باقر است – به سبب آثار سازنده فردى و اجتماعى و بیان مواضع فکرى و عقیدتى شیعه و نشانه گرفتن خط انحراف، اهمیت ویژه دارد. شمارى از دستاوردهاى این زیارت عبارت است از:

 

1. ایجاد پیوند معنوى با خاندان عصمت و تشدید علاقه و محبت به آنان

 

این محبت موجب مى شود، زائر آن بزرگان را الگوى خویش سازد و در جهت همسویى فکرى و عملى با آنان بکوشد؛ همچنان که در قسمتى از زیارت، از خدا مى خواهد زندگى و مرگش را یکسره همانند آنان قرار دهد: «اللهم اجعل محیاى محیا محمد و آل محمد و مماتى ممات محمد و آل محمد».

 

از آنجا که این محبت به خاطر خداوند است – و خاندان عصمت از آن جهت که الهى و منسوب به اویند، محبوب واقع شده اند – مایه تقّرب به خداوند است. در قسمتى از زیارت چنین مى خوانیم: «اللهم انى اتقرب الیک بالموالاة لنبیک و ال نبیک».

 

2. پیدایش روحیه ظلم ستیزى در زائر

 

 

تکرار لعن و نفرین بر ستمگران در این زیارت، موجب پیدایش روحیه ظلم ستیزى در زائر مى شود. او با اعلام برائت و نفرت از ستمگران و ابراز محبت به پیروان حق و دوستان خاندان عصمت، پایه هاى ایمان دینى خود را مستحکم مى کند.

 

مگر ایمان چیزى جز حب و بغض در راه خدا است: «هل الایمان الا الحب و البغض»؟ مؤمن واقعى در برابر ستم بى موضع نیست. از ستمگر نفرت و انزجار آشکارى دارد و با مظلوم و جبهه حق اعلام همراهى مى کند: «یا اباعبدالله انى سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم».

 

3. دورى جستن از خط انحراف

 

در این زیارت، ریشه هاى ظلم هدف قرار مى گیرد: «فلعن الله امةً اسست اساس الظلم و الجور علیکم اهل البیت و لعن الله امة دفعتکم عن مقامکم و ازالتکم عن مراتبکم التى رتبکم الله فیها». ستمى که در عاشورا تحقق یافت، در قلب تاریخ ستم ریشه دارد. این ظلم یک حلقه از حلقه هاى ستمى است که باانحراف مسیر اصیل خلافت آغاز شد.

 

 

4. الهام گرفتن، درس آموختن و الگو قرار دادن اسوه هاى هدایت

 

 

در این زیارت آمده است: «فاسئل الله الذى اکرمنى بمعرفتکم و معرفة اولیائکم ورزقنى البرائة من اعدائکم، ان یجعلنى معکم فى الدنیا و الآخرة و ان یثبت لى عندکم قدم صدق فى الدنیا و الاخرة».

 

زائر پس از آنکه به حق معرفت پیدا کرد و ستم و ستمگر را شناخت و از آنان دورى جست، با ثبات قدم در مکتب خاندان عصمت و پیروى عملى از آنان، خود را در مسیر سعادت دنیا و آخرت قرار مى دهد؛ یعنى، اسوه ها و الگوهاى هدایت را – که از سوى خداوند منصوب شده اند – سرمشق خود قرار مى دهد و همگامى با آنان را مى طلبد.

 

5. ترویج روحیه شهادت طلبى و ایثار و فداکارى در راه خدا

 

6. احیاى مکتب و راه و هدف خاندان عصمت

[171]. کامل الزیارات، ص180.
[172]. بحارالانوار، ج101، ص290؛ اقبال الاعمال، ص38؛ شیخ طوسى، مصباح المتهجد، صص 538 و542 و 547.

 

منبع: سایت هدانا برگرفته از پرسش ها و پاسخ ها «ویژه محرم»

 

حتما بخوانيد

 

ویژه نامه محرم و صفر

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

1 نظر
  1. سیدعلی می گوید

    بسم الله الرحمان الرحیم * الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم * السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین * ای خدای متعال عزیز مهربان جهاد و شهادت زیر پرچم اهل بیت و قائم آل محمد علیهم السلام را روزی ما فرما * آمین یا رب العالمین