وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

انجام عمره مفرده بين عمره تمتع و حج‏

0

انجام عمره مفرده بين عمره تمتع و حج‏

لگو احکام حج و عمره

انجام عمره مفرده بين عمره تمتع و حج‏

 

180- بعد از عمره تمتع و قبل از حج، نبايد عمره مفرده بجا آورده شود؛[1] و اگر بجا آورده شد، صحت عمره مفرده، محل اشكال است؛ ولى براى عمره و حج تمتع، اشكالى ايجاد نمى‏شود.[2]

 

[1] ( 5)- آية اللَّه بهجت: اشكال ندارد.

آية اللَّه خامنه‏اى: بنا بر احتياط.
[2] ( 6)- آية اللَّه تبريزى: عمره مفرده بين عمره تمتع و حج تمتع مشروع نيست مگر اين كه از حرم‏خارج شود و در ماه ديگر غير از ماهى كه محرم براى عمره تمتع شده با احرام عمره مفرده داخل مكه شود كه در اين صورت عمره مفرده او صحيح است و عمره تمتع او تبديل به عمره مفرده مى‏شود.

آية اللَّه خويى، آية اللَّه گلپايگانى: فقط فرموده‏اند كه بجا آوردن عمره مفرده بين عمره تمتّع و حج تمتع جايز نيست.

آية اللَّه سيستانى: اگر بين عمره تمتع و حج، عمره مفرده بجا آورد، ظاهر اين است كه موجب بطلان عمره تمتّع خواهد شد و لازم است كه آن را اعاده نمايد. ولى اگر تا روز هشتم ذى‏حجّه در مكّه بماند و قصد حجّ كند عمره مفرده‏اش تمتّع به حساب مى‏آيد و مى‏تواند براى حجّ محرم شود.( مناسك، مسأله 137).

آية اللَّه فاضل: اين در صورتى است كه عمره مفرده را در همان ماهى كه عمره تمتّع انجام داده بجا آورده شود، امّا اگر در ماه ديگر انجام داده، عمره تمتّع او باطل شده و اگر تا هشتم ذى‏حجّه در مكّه بماند اين عمره مفرده عمره تمتّع محسوب مى‏شود و حجّ تمتّع او با همين عمره صحيح خواهد بود.

رعايت قصد رجا

 

181- عمره مفرده بعد از عمره تمتع نيز، با كمتر از يك ماه فاصله، بايد به‏قصد رجا انجام شود.[1]

 

[1] ( 1). جهت تفصيل اين مسأله به ذيل مسأله 2/ 184 مراجعه شود.

منبع: سایت هدانا برگرفته از مناسك حج با حواشى و مطابق با فتاوای دوازده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: خامنه ای، سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، وحید خراسانی، بهجت،فاضل ، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام حج و عمره

ویژه نامه احکام جامع سایت هدانا

 

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.