وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

انتقاد حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی از گرانی های ساعتی در دولت روحانی/این که بگوییم مشکلات جنبه روانی دارد و حباب است جواب قانع کننده ای برای مردم نیست

نباید مشکلات را انکار کرد. این که بگوییم مشکلات جنبه روانی دارد و حباب است جواب قانع کننده ای برای مردم نیست. باید وجود مشکلات را قبول کنیم و راه حل ارائه دهیم. اگر اینگونه برخورد کنیم مردم زودتر می پذیرند تا این که مشکلات انکار شده و صورت مسأله را پاک کنیم. ملت ما ملتی باهوش و مقاوم است و می تواند در برابر هجمه های دشمن مقاومت کند.

0

حضرت آیت الله العظمي مکارم شیرازی در دیدار محمود واعظی رییس دفتر رئیس جمهور با گرامیداشت سالگرد شهادت آیت الله بهشتی گفتند: ما با آقای بهشتی هم مباحثه بودیم و ایشان انسانی بسیار باهوش و متدین و از نظر علمی و فقهی بسیار قوی بودند. مرحوم بهشتی سرمایه ای بود که از نظام اسلامی گرفتند.

ايشان در ادامه با اشاره به مشکلات جامعه افزودند: مردم مرتب نامه می نویسند و تماس حضوری و غیر حضوری دارند و درخواست می کنند که مشکلات آن ها به دولت و مسؤولان منتقل شود. مشکل عمده مردم مشکل اقتصادی، تورم و افزایش قیمت ها است که می گویند گاهی در یک ساعت یا روز قیمت ها افزایش پیدا می کند.

حضرت آيت الله العظمي مكارم شيرازی هزینه های خانواده و مسکن، هزینه های سرسام آور ازدواج، مشکل بیکاری جوانان و لزوم مبارزه با مفاسد اقتصادی را از جمله مطالبات مردم برشمردند و اظهار داشتند: وقتی می بینیم که 4 هزار اتومبیل بدون اجازه وارد می شود انسان وحشت می کند و معلوم می شود که مافیای اقتصادی بزرگی پشت این صحنه است و اگر با قاطعیت با آن ها برخورد شود کار به اینجا نمی رسد.

ايشان ادامه دادند: مردم از عدم برخورد قاطع با مفسدان اقتصادی گله دارند. از دیگر مسائلی که مردم مطرح می کنند این است که چرا جلوی قاچاق گرفته نمی شود، جای تردید نیست که مشکلات اقتصادی، مردم را در فشار قرار داده است و هیچ مشکلی بدون راه حل نیست.

معظم له با بیان این که مسؤولان باید راه حلی برای مشکلات پیدا کنند، ابراز داشتند: اقشار ضعیف بسیار در فشار قرار گرفته اند، البته مقداری از مشکلات مربوط به تحمیل از خارج می شود، مقداری از مشکلات نیز ناشی از عملکرد عده ای از مردم است که دست به پنهان کردن اجناس و مسائل مورد نیاز مردم می زنند.

ايشان عنوان کردند: این منطق مضحک و زشت است که عده ای اجناس را ارزان خریده اند اما گران می فروشند، باید فرهنگ سازی کرد و مردم بدانند که در این شرایط سخت باید همکاری داشته باشند، متأسفانه عده ای همکاری نمی کنند.

حضرت آيت الله العظمي مكارم شيرازي خاطرنشان کردند: در شرایط فعلی باید دولت را تقویت کرد و هرگونه تضعیف دولت خلاف است. گاهی گفته می شود که دولت را باید عوض کرد، اگر دولت عوض شود چه کاری می توان انجام داد، امروز زمانی است که دشمن خود را برای ضربه زدن آماده کرده و هیچ راهی جز اتحاد و انسجام داخلی و دست به دست هم دادن برای حل مشکلات وجود ندارد.

ايشان اضافه کردند: قبول داریم که دولت و نظام اقتصادی و قضایی اشکالاتی دارد اما امروز زمانی نیست که بخواهیم تسویه حساب شخصی کنیم. همه باید دست به دست هم دهیم به میدان حل مشکلات برویم، باید ایرادها و انتقادات سازنده بیان شود و راه حل ها را مطرح کرد.

معظم له نسبت به آینده کشور و نظام اسلامی و فائق آمدن بر مشکلات ابراز امیدواری کردند و گفتند: اگر دست به دست هم دهیم می توانیم مشکلات را مانند گذشته پشت سر بگذاریم. نباید فراموش کرد که امروز آمریکا از هر زمانی منزوی تر است.

ايشان افزودند: انزوای آمریکا نقطه قوتی برای جمهوری اسلامی ایران است. کشورهای بسیاری با ایران همدردی می کنند. البته چند کشور خود فروخته هم هستند که اصلا به حساب نمی آیند. آمریکا با بسیاری از کشورها مشکل دارد و سبب انزوای آن شده است از این رو حربه آن ها قوی نیست که بتوانند به ایران ضربه بزنند.

حضرت آيت الله العظمي مكارم شيرازي با بیان این که آمریکایی ها در توهم زندگی می کنند، اظهار داشتند: آمریکایی ها توهم دارند که ایران به هم می ریزد و به آن دل خوش کرده اند، این ها خیالاتی بیش نیست.

ايشان با اشاره به جریان بازار تهران ادامه دادند: مقداری از این مسأله عامل خارجی داشت اما عامل مردمی نیز وجود داشت که هشدار بود. هشدار این است که باید مسائل را جدی بگیریم و راه حل ارائه کنیم، این که قوای سه گانه هر هفته جلساتی با حضور مختصصان برای حل مشکلات دارد قابل توجه است.

معظم له با بیان این که شرایط فعلی یک امتحان تاریخی برای ملت ایران است، ابراز داشتند: اگر مردم و مسؤولان در این شرایط مقاومت کنند و دست به دست هم دهند به یقین با عنایت الهی پیروز خواهند شد، نباید روزهای سخت گذشته مانند زمان منافقان و جنگ تحمیلی را فراموش کنیم که دشمن تصور می کرد نظام از بین می رود.

ايشان ادامه دادند: مسأله مهم امروز مقاومت، امید و اتحاد است. راه دیگری جز این موارد نداریم.

حضرت آيت الله العظمي مكارم شيرازي با تأکید بر توجه به مسائل فرهنگی مانند حجاب وعفاف ابراز داشتند: حضور زنان در ورزشگاه ها یک تجربه شد و دیدیم که چه مشکلاتی ایجاد شد. این تجربه نشان می دهد که نباید بی حساب و بی گدار به آب زد، ممکن است عده ای خوششان بیاید اما باید آثار و نتایج کار را مورد بررسی قرار داد.

ايشان عنوان کردند: چیزی که می تواند کشور را در برابر دشمن حفظ کند دین، اعتقاد و اسلام است که با همین سرمایه توانستیم در جنگ تحمیلی و صحنه های دیگر بر دشمنان پیروز شویم، باید ایمان مردم و جامعه را حفظ کرد.

معظم له در بخش دیگر سخنان خود کنوانسیون ها و معاهدات بین المللی را راهی برای سلطه بیگانگان و دشمنان بر کشور دانستند و خاطرنشان کردند: سندهایی مانند 2030 و FATF از سوی بیگانگان تهیه شده و می خواهند بر کشور تحمیل کنند. چه معنایی دارد که این سندها را  بپذیریم. ما خودمان باید در داخل برای پولشویی و تروریسم برنامه داشته باشیم.

ايشان اضافه کردند: دشمنانی مانند آمریکا از شورای حقوق بشر خارج شده اند اما ایران را به رعایت حقوق بشر و معاهدات دعوت می کنند، ما حقوق بشر اسلامی داریم و باید برای مبارزه با تروریسم و پولشویی در داخل برنامه ارائه دهیم. همچنین باید برنامه های فرهنگی در برابر 2030 وجود داشته باشد.

حضرت آيت الله العظمي مكارم شيرازي با اشاره به مشکلات اخیر شهرستان کازرون گفتند: جمع زیادی از علمای این شهر به ما گفتند که مردم کازرون انسان هایی سالم، باهوش و مذهبی هستند اما متأسفانه براثر بی تدبیری برخی از مسؤولان مشکلاتی ایجاد شد یعنی می توانستند مشکلات را حل کنند چراکه خواسته های مردم قابل حل بود.

ايشان افزودند: برخی کارهای غیر منطقی سبب تحریک مردم شد. اگر در شرایط فعلی غفلت شود خواسته های اقتصادی و اجتماعی به مشکلات سیاسی تبدیل خواهد شد، از این رو باید هوشیار بود.

معظم له با تأکید بر ارتباط بیشتر دولت با مردم اظهار داشتند: دولت باید کارهای خود را خبر رسانی کند و ارتباط بیشتری با مردم داشته باشد. مسائل مایه امید باید برای مردم بیان شود، البته مشکلات را نیز باید با مردم در میان گذاشت.

ايشان ادامه دادند: نباید مشکلات را انکار کرد. این که بگوییم مشکلات جنبه روانی دارد و حباب است جواب قانع کننده ای برای مردم نیست. باید وجود مشکلات را قبول کنیم و راه حل ارائه دهیم. اگر اینگونه برخورد کنیم مردم زودتر می پذیرند تا این که مشکلات انکار شده و صورت مسأله را پاک کنیم. ملت ما ملتی باهوش و مقاوم است و می تواند در برابر هجمه های دشمن مقاومت کند.

1397/04/09

منبع: سایت هدانا برگرفته از وبسایت رسمی حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی.

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.