وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

استخاره ذات الرقاع چيست

2

استخاره ذات الرقاع چيست

استخاره ذات الرقاع چيست

نحوه انجام «استخاره ذات الرّقاع»(1) که از امام صادق(علیه السلام) نقل شده، به این گونه است که هرگاه براى امور مهمّى بخواهى استخاره کنى، بدین شیوه عمل کن:

نخست شش قطعه کاغذ تهیه مى کنى و در سه قطعه آن مى نویسى:

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ، خِیَرَةً مِنَ اللّهِ الْعَزیزِ الحَکیمِ، لِفُلانِ بنِ فُلانَة اِفْعَل; به نام خداوند بخشنده مهربان. اختیار و گزینشى است از جانب خداوند عزیز و حکیم براى فلانى فرزند فلانى» (و به جاى این دو کلمه نام شخصى را که براى او استخاره مى کنى و اسم مادرش را مى نویسى);

در سه ورقه دیگر همین را مى نویسى، ولى به جاى «إفعل» مى نویسى «لاتفعل»، آنگاه آن کاغذها را زیر جانماز و سجّاده خود مى گذارى و دو رکعت نماز مى خوانى; پس از نماز به سجده مى روى و در سجده، صد مرتبه مى گویى «أَستَخیرُ اللّهَ برَحْمَتِهِ، خِیَرَةً فی عافِیَة; از رحمت الهى طلب خیر و سعادت همراه با عافیت مى کنم» سپس مى نشینى و مى گویى:

«أللّهُمَّ خِرْ لی، وَاخْتَر لی فی جَمیعِ اُمُوری فی یُسْر وَ عافِیَة; خدایا در همه امور به آسانى و عافیت خودت (آنچه را که صلاح است) برایم اختیار کن».

آنگاه دست مى برى و آن ورقه ها را به هم مخلوط مى کنى و یکى یکى بیرون مى آورى ; اگر سه تا از ورقه ها که در آنها «إفعل» نوشته شده، پشت سر هم بیرون آید، کارى را که نیّت کرده اى انجام مى دهى (و بسیار خوب است); و اگر سه تا «لا تفعل» خارج شد آن کار را انجام نمى دهى; ولى اگر یک بار «إفعل» و دفعه بعد «لا تفعل» بدست آمد، در این صورت سه ورقه دیگر را بیرون بیاور که در مجموع پنج ورقه خارج شود، در این صورت اگر سه تا «إفعل» بود و دو تا «لا تفعل» آن کار را انجام بده; ولى اگر بر عکس شد، انجام نده.(2)

 

 1. «رقاع» جمع «رُقعه» به معناى ورقه کاغذ است و چون در این نوع استخاره، از نوشتن بر ورقه ها استفاده مى شود، لذا به آن «استخاره ذات الرقاع» مى گویند. 
  2. بحارالانوار، جلد 88، صفحه 230، حدیث 5.

 منبع: مفاتيح نوين، آيت الله مكارم شيرازي.

لينك كوتاه مطلب: https://hadana.ir/?p=24529
حتما بخوانيد

ويژه نامه استخاره و آداب آنكليد:استخاره ذات الرقاع چيست استخاره ذات الرقاع چيست استخاره ذات الرقاع چيست استخاره ذات الرقاع چيست استخاره ذات الرقاع چيست استخاره ذات الرقاع چيست استخاره ذات الرقاع چيست

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

2 نظرات
 1. امیر می گوید

  سلام
  با تشکر
  من استخاره گرفتم ولی دو تا برگه اول افعل بود و برگه سوم لا تفعل. نمی دونستم باید چیکار کنم به خاطر همین برگه چهارم رو دراوردم که افعل بود ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر «لا تفعل» بدست آمد، در این صورت سه ورقه دیگر را بیرون بیاورید که در مجموع پنج ورقه خارج شود، در این صورت اگر سه تا «إفعل» بود و دو تا «لا تفعل» آن کار را انجام بده; ولى اگر بر عکس شد، انجام ندهید.
   وفقکم الله لکل الخیر