وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

استطاعت مالی زن برای حج با مهریه

زنى كه مهريه ‏اش براى مخارج حج كافى است، و آن را از شوهر خود طلبكار است،اگر شوهرش قدرت بر اداى آن دارد و مطالبه آن براى زن مفسده ‏اى ندارد، بافرض اين‏كه شوهر، نفقه و مخارج زندگى زن را مى ‏دهد، لازم است زن مهريه را مطالبه كند و به حج برود.

0

استطاعت مالی زن برای حج با مهریه

1-درباره استطاعت مالی در تکمیل نوشتار حاضر از اینجا کلیک کنید و بیشتر بخوانید.

2-درباره استطاعت بذلی در تکمیل نوشتار حاضر از اینجا کلیک کنید و بیشتر بخوانید.

لگو احکام حج و عمره

ميزان حصول استطاعت با مهريّه‏

62- زنى كه مهريه ‏اش براى مخارج حج كافى است، و آن را از شوهر خود طلبكار است،[1] اگر شوهرش قدرت بر اداى آن ندارد، زن حق مطالبه ندارد و مستطيع نيست؛ و اگر قدرت دارد و مطالبه آن براى زن مفسده ‏اى ندارد، بافرض اين‏كه شوهر، نفقه و مخارج زندگى زن را مى ‏دهد، لازم است زن مهريه را مطالبه كند و به حج برود؛ و چنانچه براى او مفسده دارد- مثل اين‏كه ممكن است به نزاع‏[2] و طلاق منجر شود- مستطيع نيست.

[1] ( 1). آية اللَّه بهجت: در صورتى كه مطالبه مهر از شوهر ناراحتى و يا مشكلاتى در زندگى ايجاد نكند وى‏ مستطيع است و مطالبه مهر منعى ندارد بلكه لازم است، ولى اگر موجب دردسر و ناراحتى براى وى شود و يا مراجعه به حاكم باعث منقصت شأن او گردد مطالبه لازم نيست.
[2] ( 2). آية اللَّه تبريزى: اگرمطالبه مهريّه موجب ناراحتى‏ هايى شود كه زن در زندگى‏ اش به حرج و مشقّت‏ بيفتد، حج بر او واجب نيست.

آية اللَّه خويى: يعنى مطالبه بر او حرجى يا در آن خوف ضرر باشد. حج بر او واجب نيست.

آية اللَّه سيستانى: اگر به حدّى باشد كه براى زن تحمّلش مشكل باشد.

آية اللَّه گلپايگانى: مجرّد طلاق باعث عدم وجوب حج نيست. بله اگر صرف مهريه در حج موجب شود كه زندگى او مختلّ شود حج بر او واجب نيست.( مجمع المسائل، ج 1، مسأله 33).

آية اللَّه مكارم: حتى اگر منجرّ به طلاق نشود ولى مشكلات مهمّى در زندگى او حاصل گردد حج لازم نيست.

 

وعده و مهر قراردادن حج‏

64- اگر به حج بردن همسر، به عنوان مهريه قرار داده شده باشد،[1] زوج بايد به آن عمل‏ كند؛ ولى اگر صِرف وعده بوده،[2] اداى آن‏[3] لازم نيست.

[1] ( 4). آية اللَّه مكارم: يا شرط ضمن العقد بوده است.
[2] ( 1). آية اللَّه بهجت: تنها وعده سفر موجب استطاعت نمى ‏شود ولى بر مرد لازم است كه به وعده خود وفا كند، اگر هنگام عقد ازدواج به او وعده داده است.( مناسك، ص 161، س 4).

آية اللَّه سيستانى: به احتياط واجب بايد به آن وفا كند.

آية اللَّه تبريزى، آية اللَّه خويى، آية اللَّه فاضل: اگر شرط ضمن العقد باشد، وفا واجب است و در غير آن، تخلف از وعده كراهت شديده دارد.
[3] ( 2). آية اللَّه مكارم: ولى بدون شك عمل به آن مستحب مؤكد است.

منبع: سایت هدانا برگرفته از مناسك حج با حواشى و مطابق با فتاوای دوازده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: خامنه ای، سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، وحید خراسانی، بهجت،فاضل ، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام حج و عمره

ویژه نامه احکام جامع سایت هدانا     

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.