وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

ارتداد همسر و ادامه زندگی یا طلاق

14

ارتداد همسر و ادامه زندگی یا طلاق

فهرست این نوشتار:

ارتداد همسر

پرسش 155 . اگر زن بفهمد كه شوهرش مرتد شده است، وظيفه اش چيست؟

همه مراجع: اگر مى داند كه شوهر مرتد شده، عقد باطل مى شود و بايد از او جدا شود و عده وفات نگه دارد.

تبصره 1 . طبق فتواى آية اللّه  سيستانى اگر ارتداد مرد پيش از نزديكى باشد نگه داشتن عده براى زن بنابر احتياط واجب است.

تبصره 2 . مرتد عبارت از مسلمانى است كه از اسلام برگردد و كافر شود.

پرسش 156 . با مردى ازدواج كردم كه ظاهرا مذهبى است؛ ولى بعد از يك سال متوجه تحولات اساسى در اعتقاد او شدم. او هيچ نوع از واجبات خود را انجام نمى دهد و آن را مسخره مى كند! به اسلام و انقلاب و روحانيت و حتى پيامبر اسلام (صلی الله علیه وآله)  اهانت مى كند! تكليف من چيست؟

همه مراجع: تا ارتداد او احراز نشود، رابطه زوجيت باقى است و صرف ترك واجبات يا ارتكاب محرمات شرعى، موجب ارتداد و خروج از دين نيست.[2]

پرسش 157 . اگر زن انسان از دين اسلام برگردد، تكليف چيست؟

همه مراجع (به جز تبريزى صافى و وحيد): اگر مى داند كه زن مرتد شده ـ چنانچه ارتدادش بعد از نزديكى بوده ـ بايد از او جدا شود و عده وفات نگه دارد. پس اگر در بين عده، مسلمان شود، عقد به قوت خود باقى است و اگر تا پايان عده مرتد بماند، عقد باطل است. اما اگر ارتداد پيش از نزديكى است، عقد باطل مى شود.[3]

آيات عظام تبريزى، صافى و وحيد: اگر مى داند كه زن مرتد شده ـ چنانچه ارتدادش بعد از نزديكى بوده ـ بايد از او جدا شود و عده وفات نگه دارد. پس اگر در بين عده مسلمان شود، بنا بر احتياط واجب چنانچه بخواهد با او بماند، دوباره عقد نمايد و اگر بخواهد جدا شود، طلاق دهد. اما اگر ارتداد پيش از نزديكى است، عقد باطل مى شود.[4]

تبصره. مرتد عبارت از مسلمانى است كه از اسلام برگردد و كافر شود.

 • [1]. امام، تحرير الوسيله، ج 2 الكفر، م 5 و 6 ؛خامنه اى، استفتاء، س 138 و 135 صافى، هداية العباد، ج 2، الكفر، م 5 و 6 ؛وحيد و تبريزى، منهاج الصالحين، م 1288 و 1289؛ سيستانى، منهاج الصالحين، ج 3، م 213 و دفتر: فاضل، نورى، بهجت و مكارم.
 • [2]. خامنه اى، استفتاء، س 138 و 135 ؛ توضيح المسائل مراجع، م 2448.
 • [3]. خامنه اى، استفتاء، س 138 و 135 ؛ توضيح المسائل مراجع، م 2448.
 • [4]. توضيح المسائل مراجع، م 2448 ؛ وحيد، توضيح المسائل، م 2512.(احكام ازدواج،پرسمان).

مطابق نظر آيت الله خامنه ايمطابق نظر آيت الله خامنه اي

س 336: آیا اگر کسی بعضی از ضروریات دین مانند روزه و غیر آن را انکار کند، حکم کافر را دارد یا خیر؟
ج: اگر انکار هر يک از ضروريات دين به انکار رسالت يا تکذيب پيامبر اکرم اسلام(صلى الله عليه وآله) يا وارد کردن نقصى به شريعت منجر شود، باعث کفر و ارتداد است.

س 337: آیا مجازاتهایی که برای مرتد و کفّار حربی وضع شده، از امور سیاسی و مسئولیت‏های رهبری‏ است یا این که مجازاتهای ثابتی تا روز قیامت هستند؟
ج: حکمِ شرعىِ الهى است. اجوبه الاستفتائات.


مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: مرتد چیست؟
آیا اعتقاد به واجب کفایی بودن نماز صبح انکار یکی از ضروریات اسلام محسوب می شود؟

پاسخ: ۱.مرتد کسی است که دین خودش را تغییر دهد.
۲.انکار ضروری دین است و اگر به تکذیب نبی و نفی رسالت برگردد ارتداد محقق می شود.

 پرسش: حدود یک سال است با خانمی ایرانی ازدواج کرده ام با مراسم عقد اسلامی و در مسجد مسلمان شش سالی است که ایشان مسیحی شده بود و بعد از اشنائی ما و صحبتهای زیاد و اشنائی بیشتر ایشان دوباره اسلام اورده و با خواندن ترجمه قرآن کریم و امدن به مسجد در مراسم اسلامی خود را مسلم خواند . چند ماهی است که با تماس دوباره با اشخاص از کلیسا اظهار پشیمانی و دور شدن از مسیح (ع) می نماید و چند دفعه ای اقرار به کفر و شرک و خداوندی حضرت مسیح می نماید از حضرتعالی تقاضای تکلیف شرعی خود را دارم ؟

پاسخ: اگر پس از ارتداد در اثناء عده در طول ۳ پاکی توبه نکند ازدواج شما باطل می شود .

پرسش: کسی که مرتد می شود و دین دیگری اختیار کند نجس است ؟

پاسخ: بلکه حکم اهل آن آیین را می گیرد. استفتائات آیت الله سیستانی

 

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

همسر و اموال فرد مرتد در زمان ارتداد و در زمان بازگشت به اسلام [مرتد ]

پرسش : اگرمردي مسلماني مسيحي شود بعد از حدود 6 ماه با ارشادات به اسلام برگشت حكم زنش در زمان مسيحيت و در زمان بازگشت به اسلام چيست؟چه بايد كرد؟

پاسخ : زن را دوباره عقد می کند ولی اموال بدون رضایت ورثه برنمی گردد.

مردی که زنش مسیحی شده [مرتد ]

پرسش : خانمی مسلمان بوده و مسیحی شده وظیفه شوهر او چیست؟

پاسخ : از زمان مسیحی شدن زن، مرد به اندازه عده وفات صبر می کند و اگر توبه نکرد از او جدا می شود.

جدا شدن از شوهر مرتد [مرتد ]

پرسش : اگر شوهر مرتد شود و نه فقط به دین اعتقادى نداشته باشد بلکه علیه آن نیز صحبت کند، حکم زندگى کردن همسرش با او چیست، لازم به ذکر است که امر به معروف و نهى از منکر نیز در او اثرى نداشته است؟

پاسخ : همسرش باید از او جدا شود و بر او حرام است و نیازى به طلاق ندارد.

کفایت علم شخصی در ثبوت حکم ارتداد [مرتد ]

پرسش : آیا مساله زوجیت و ارث در مورد مرتد منحصر به ثابت شدن ارتداد نزد حاکم شرع است؟ یعنی به عبارت دیگر اگر برای حاکم شرع ثابت نشود که شخصی مرتد است ولی مثلا همسر او به این مساله یقین داشته باشد بدون اجازه حاکم شرع باید از شوهرش جدا شود؟

پاسخ : هنگامی که موضوع در هر کسی ثابت شود باید به تکلیف عمل کند ولی حکم اعدام جز به دستور حاکم شرع جایز نیست یعنی اگر خود فرد مرتد بعدها توبه کند باید همسر و اموال خود را رها کند و برود.

سؤال 474. مرد مسلمانى که مسلمان زاده است اگر مرتد شود آیا ازدواج او باطل مى شود؟

جواب: اگر مرتد شود، یعنى منکر خدا یا پیغمبر(صلى الله علیه وآله) گردد، یا یکى از احکام مسلّم اسلام مانند واجب بودن نماز و روزه را انکار کند بطورى که انکار کردن آن معنایش انکار خدا یا پیغمبر(صلى الله علیه وآله) باشد، ازدواج او باطل مى شود و همسرش باید از او کناره گیرى کند و عدّه وفات یعنى عدّه زنى که شوهرش مرده است بگیرد و بعد مى تواند ازدواج کند و اگر زن یائسه باشد، یا هنوز نزدیکى نکرده باشند عده لازم نیست. > احکام خانواده در پرتو فقه اسلامى > 2. ارتداد

سؤال 1451 ـ لطفاً حکم کسى را که با اختیار و علم به این که اگر وارد جمع مشرکین و وهّابى هاى متعصّب شود او را مجبور به کفر و ارتداد مى کنند، با توجّه به این که بناى مرتد شدن را هم نداشته است، بیان نمایید.

جواب: ارتداد به صورت اجبارى اثر ندارد، و چنین کسى مرتد محسوب نمى شود.

سؤال 1452 ـ آیا زمان و مکان در اصل ارتداد، یا در تشدید و عدم تشدید حکم دخیل هستند؟

جواب: زمان و مکان در این مورد تأثیرى ندارد.

سؤال 1453 ـ اگر کسى با این که از پدر و مادر مسلمان متولّد شده نماز نخواند، بلکه به نماز و نمازگزار توهین نماید و همچنین به قرآن مجید جسارت کند، مثلاً بگوید: «آن را آتش مى زنم» و در مورد امام حسین(علیه السلام) بگوید: «او براى این که به مقام برسد جنگیده است» و در موارد فراوان اقرار به گناهان کبیره، همچون زنا، بکند چه حکمى دارد؟

جواب: چنین کسى مرتد است و حاکم شرع حق دارد حدّ ارتداد بر او جارى کند.

سؤال 1454 ـ زندگى کردن با افراد مرتد چه حکمى دارد؟ آیا مورد تأیید اسلام است؟

جواب: حرام است; مگر به منظور هدایت آنها به آیین حق.

سؤال 1455 ـ در مورد فرقه ضالّه بهائیّت، طرز تفکّر آنان، عقایدشان، برخورد ما با آنان و مواردى از این قبیل چه منابعى را معرّفى مى فرمایید تا مورد مطالعه قرار گیرد؟

جواب: کتابى به نام «محاکمه و بررسى در تاریخ باب و بهاء» که منبع بسیار خوبى است نوشته شده است، از کتاب «ارمغان استعمار» نیز مى توانید بهره بگیرید. این گروه جزء کفّار محاربند و در دامان استعمار پرورش یافته اند.

سؤال 1456 ـ عدّه اى مسلمان و حتّى اهل نماز هستند; ولى به هنگام خشم و عصبانیّت، یا وقتى که دچار بلایى سخت مى شوند، عادت دارند که نعوذ باللّه به ذات اقدس الهى جسارت کنند، حکم آنها چیست؟ وظیفه دیگران در برخورد با آنها چیست؟

جواب: اگر از حال عادى بیرون مى روند و مالک زبان خود نیستند از اسلام خارج نمى شوند، در غیر این صورت مرتد هستند و حاکم شرع باید حدّ مرتد بر آنها جارى کند.

سؤال 1457 ـ مسلمانانى که با زبان حقایق دین را انکار مى کنند یا حلال خدا را حرام، و حرام خدا را حلال مى دانند، مثلاً مى گویند: «ربا حلال است» یا مى گویند: «قیامتى نیست و بهشت و جهنّم همین دنیاست» و ما از باطن آنها آگاهى نداریم، حکم چنین کسانى چیست؟

جواب: هرگاه ظاهر حال آنها این باشد که جدّى سخن مى گویند، احکام ارتداد، در صورتى که سخنان آنها موجب انکار خدا یا نبوّت پیامبر اسلام(صلى الله علیه وآله)شود، بر آن مترتّب مى شود; ولى اگر قرائنى هرچند ظنّى بر عدم اعتقاد آنها به محتواى این الفاظ باشد، حکم ارتداد بر آنان جارى نمى شود.

سؤال 1458 ـ کسى که امامان(علیهم السلام) را سبّ کند چه حکمى دارد؟ آیا سابّ، مرتد است؟ آیا بین فطرى و ملّى در این مسأله فرقى هست؟

جواب: آرى مرتدّ است و ظاهراً در این جا فرقى بین فطرى و ملّى نیست.

سؤال 1459 ـ آیا حکم مرتد فطرى، که به کشورهاى خارجى عزیمت مى کند، در آن بلاد قابل اجراست و نقض قوانین آن کشورها محسوب نمى گردد؟ آیا فرقى بین بلاد کفر و غیر آن هست؟

جواب: با فرار او حکم عوض نمى شود; ولى اگر نقض قوانین آن بلاد مشکل مهمّى به بار آورد اجراى آن حکم متوقّف مى شود; مگر در موارد استثنایى.

سؤال 1460 ـ آیا مى توان کسى که علناً ارتدادش را نمایان کرده را بدون اذن حاکم شرع، به قتل رساند؟ آیا در این مورد فرقى بین ملّى و فطرى هست؟

جواب: در هر دو صورت جایز نیست، و اجراى حدود بدون اذن حاکم شرع جایز نمى باشد.

سؤال 1461 ـ آیا غُلات، کسانى که به آنها «على اللّهى» مى گویند، مرتدّند؟

جواب: اگر واقعاً اعتقاد به الوهیّت حضرت على(علیه السلام) داشته باشند، کافرند; ولى بسیارى از غُلات فعلى ادّعاى خود را توجیه مى کنند که منجر به ادّعاى الوهیّت نشود و ما اظهارات آنها را مى پذیریم; مگر این که علم به خلاف آن داشته باشیم.

سؤال 1462 ـ بطور اتّفاقى از عقاید منحرف شخصى (مثل انکار نماز و روزه، تحریف قرآن و مانند آن) مطّلع مى شویم. آیا اطّلاع دادن به افرادى که با این شخص رفت و آمد دارند و از عقاید او بى خبرند، لازم است؟

جواب: اگر احتمال مى دهید که خطر و ضررى براى جامعه اسلامى، یا بعضى از مسلمانان ایجاد مى کند، خبر دهید; خواه خطر عقیدتى باشد یا غیر آن.

سؤال 1463 ـ آیا انکار حج و نماز و روزه باعث ارتداد مى شود؟

جواب: اگر انکار ضروریات اسلام توأم با علمِ به ضرورى بودن باشد موجب خارج شدن از دین مى شود و اگر توأم با علم نباشد باعث خروج از اسلام نمى گردد.

استفتائات جلد 2/ آیت الله مکارم شیرازی.

لينك كوتاه مطلب: https://hadana.ir/?p=27063

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احکام ازدواج 

ویژه نامه احکام زن و شوهر

نحوه خواندن صیغه ازدواج دائم (متن+ترجمه)

نحوه خواندن صیغه ازدواج موقت(متن+ترجمه)

اجازه پدر در ازدواج موقت کلید: حکم ارتداد همسر و ادامه زندگی یا طلاق  فحش به مقذسات ارتداد همسر و ادامه زندگی یا طلاق ارتداد همسر و ادامه زندگی یا طلاق ارتداد همسر و ادامه زندگی یا طلاق ارتداد همسر و ادامه زندگی یا طلاق ارتداد همسر و ادامه زندگی یا طلاق ارتداد همسر و ادامه زندگی یا طلاق ارتداد همسر و ادامه زندگی یا طلاق ارتداد همسر و ادامه زندگی یا طلاق ارتداد همسر و ادامه زندگی یا طلاق  ارتداد همسر و ادامه زندگی یا طلاق  ارتداد همسر و ادامه زندگی یا طلاق  ارتداد همسر و ادامه زندگی یا طلاق ارتداد همسر و ادامه زندگی یا طلاق  ارتداد همسر و ادامه زندگی یا طلاق  ارتداد همسر و ادامه زندگی یا طلاق  ارتداد همسر و ادامه زندگی یا طلاق ارتداد همسر و ادامه زندگی یا طلاق  ارتداد همسر و ادامه زندگی یا طلاق ارتداد همسر و ادامه زندگی یا طلاق ارتداد همسر و ادامه زندگی یا طلاق  ارتداد همسر و ادامه زندگی یا طلاق حکم ارتداد همسر و ادامه زندگی یا طلاق ارتداد همسر و ادامه زندگی یا طلاق ارتداد همسر و ادامه زندگی یا طلاق ارتداد همسر و ادامه زندگی یا طلاقارتداد همسر و ادامه زندگی یا طلاق ارتداد همسر و ادامه زندگی یا طلاق

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.

14 نظرات
 1. معصوم السادات می گوید

  سلام
  ما در ترکیه زندگی میکنیم شوهر من مسیحی شده و غسل تعمید گرفته است و کارت مسیحیت گرفته طبق فتوای مراجع ازدواج ما باطل است اما شوهرم قبول نمیکند که ازدواج باطل است. من چگونه میتوانم از ایشان جدا شوم آیا مدارکی باید به دادگاه ارائه کنم؟ ممکن است در دادگاه همه چیز را انکار کند اما من شکی در مسیحی شدن ایشان ندارم و انگار با یک مرد غریبه زندگی میکنم. لطفا راهنمایی کنید و اینکه آیا در ترکیه بر این اساس میتوانم برای طلاق اقدام کنم یا باید به ایران برگردم.

  1. حجت الاسلام دکتر مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   یک بحث طلاق شرعی است، با دفتر مرجع خود تماس بگیرید، یک طلاق حقوقی است که با وکیل صحبت کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. صبا می گوید

  با سلام.
  حدود ۲ ماهی میشه که متوجه شدم همسرم نماز نمیخونه.باهاشون در این مورد صحبت کردم و امر به معروف نمودم.اما تاثیری نداشته.هفته پیش با هم خیلی مفصل صحبت کردیم.و به صورت آشکارا عنوان کردن که مرتد شدن و کلی ازین حرف ها.
  من ۸ ماهه باردار هستم و یک پسر ۵ ساله هم دارم.و در یک خانواده روحانی و‌بسیار مذهبی بزرگ شدم.همسرم هم خیلی مذهبی و معتقد بودن.ولی به یکبار تغییر شدید کردن.
  البته ناگفته نماند تو حرف هامون گفتم که در اینصورت به هم نامحرمیم و طلاق و …،ولی همسرم گفتن من طلاق نمی دهم و در دادگاه هم عنوان نمیکنم مرتد شدم. و اینکه بخاطر بچه ها و‌ زندگی این مسئله رو نادیده بگیر.
  البته از زمانی که شک داشتم رابطه ای بینمون صورت نگرفته. الان حکم من چیه؟ خیلی نگرانم.دلم برای بچه هامون میسوزه.توروخدا راهنمایی کنین.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   حتما با یک مشاور روحانی از نزدیک صحبت کنید و بخواهید که با ایشان گفتگو کنند.
   در بحث رابطه شما و ارتداد، با دفتر مرجعتان تماس حاصل فرمایید. اگر مرتد شده باشند نیازی به طلاق نیست و به صورت خود به خود از هم جدا می شوید و باید عده نگه بدارید.

   وفقکم الله لکل الخیر

 3. حمید رضا تک فلاح می گوید

  همسرم بعدازحدود۱۲سال ازازدوا ج به کررارچندین بارمنکرذات مقدس الهی شده و به زبان خود نیز به صراحت بیان کرده،اکنون چه بایدکنم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ابتدا با زبان مهربانی با ایشان صحبت نمایید. اگر اشکالات اعتقادی دارند، جلساتی را از یک روحانی مسلط به مباحث دینی و اعتقادی بخواهید تا برای شبهات ایشان داشته باشند. پس از این مراحل که طی کردید و حجت بر ایشان تمام شد بحث مسائل فقهی مطرح می شود.
   پس لازم است حتما هم شما و هم ایشان به یک روحانی و مشاور مذهبی رجوع نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. sahar می گوید

  باسلام
  شوهر مدت مدت یکساله که مسیحی شده و مخالف این کار بودم ,روی همین موضوع به اختلاف برخوریدم و الان ده ماهه که جدا زندگی میکنیم
  تکلیف من الان چیه؟
  اگه به خودم اثبات باشه که اون مرتد شده (و مدارکی هم موجوده,اما نمیخوام من این موضوع رو بر علیه اش بیان کنم) باز واسه این موضوع تکلیف چیه؟
  اگه با وجود اینکه به دین و پیامبر توهین میکرد و جدا از اون مسحیت هم انتخاب کرده بود ولی در عموم بیان نکرده شرایط برا من چجور پیش میره
  لطفا راهنمایی کنید منو چون من توی مسیر دادگاه رفتنم و الان حکم دادگاه برگشت به زندگیه من از این موضوع تغییر دین چیزی بیان نکردم ولی برای خودم به صورت کاملا روشن مشخصه که تغییر دین داده و حتی منتظر فرصت برا خروج از کشوره

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   شما حتما با وکیل درباره بحث برگشت از دین ایشان هم صحبت کنید، اگر ادله داشته باشید به روند پرونده شما کمک می کند.
   در هر حال اگر واقعا مرتد شده باشند، شرعا دیگر همسر شما نیستند و شما باید عده وفات را شروع کنید. و پس از آن می توانید مجدد ازدواج نمایید.

   وفقکم الله لکل الخیر

 5. حمید تفرشی می گوید

  با سلام
  احتراما ، پسر من با همسرش حدود چهار سال است که در کانادا زندگی میکنند و فرزندی هم ندارند ، عروسم در کانادا رفته مسیحی شده ، و الان مدت ۴ ماه هست که پسر آمده تهران و با ما زندگی میکنه …و هر چه بهش می گفتم بابا چرا بر نمی گردد کانادا و سر خونه و زندگی ات …چیزی نمی گفت ..تا اینکه بالاخره دیشب گفت که همسرش مسیحی شده و من دیگه نمیخواهم با او زندگی کنم ، ظاهرا همسرش هم از اینکه شوهرش ول کرده و رفته ایران ، شکایتی نداره ، حالا شرعا پسر من چه کار باید بکنه و اگر کارشان به طلاق بکشد ….که خواهد کشید تکلیف مهریه عروسم چه خواهد شد ؟ آیا باید پرداخت کرد ؟ و از همین ایران باید اقدام به طلاق کرد ؟
  ضمن تشکر خواهش میکنم راهنمای بفرماعید

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   از زمان مسیحی شدن زن، مرد به اندازه عده وفات صبر می کند و اگر توبه نکرد از او جدا می شود.
   ارتداد در حکم فوت است و مهریه مانند زمان فوت به طور کامل به زوجه پرداخت می شود.
   شرعا با ارتداد طلاق حاصل شده، اما برا ثبت قانونی باید توسط یک وکیل در دادگاه طلاق را ثبت کنید و پیگیر سایر مراحل قانونی باشید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 6. علی می گوید

  زنی با وجود این که از ارتداد شوهرش باخبر بوده با او نزدیکی کرده و صاحب فرزند شده.
  این فرزند حرام زاده است یا حلال زاده?

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ثبوت ارتداد به این راحتی نیست، گاهی برخی از افراد بر اثر ناملایمات یا جهل اظهار ارتداد می کنند.
   در هر حال بر فرض اینکه کسی مرتدد باشد و اثبات شودو توبه هم نکند ؛ فرزند در حکم زنازاده می باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 7. محمدرضا می گوید

  شوهر خواهرم ابتدا مسلمان بوده و پس از ازدواج مسیحی شده و چند ماه است که با وجود نهی از منکر نزدیکان مسیحی مانده است. او به خواهرم گفته که باید بدون مراجعه به دادگاه و جاری شدن صیغه طلاق و پرداخت مهریه از او جدا شود; چون ازدواج آن ها دیگر باطل شده است. آیا ادعای او صحت دارد و خواهرم قادر به گرفتن مهریه نیست?

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   با ارتداد یقینی شوهر ازدواج باطل است و شوهر باید مهریه را باید بدهد و اگر نداد می تواند از دادگاه اقدام کند و خانم حقش را بگیرد.
   مهریه تعهدی است که مرد داده و ربطی به مسیحی شدن او هم ندارد و حق خانم هست و می تواند بگیرد!.
   تا می توانید باز راهنمایی لازم را برای ارشاد و هدایت او انجام بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر