وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

آیا هر کسی می تواند مرتد را به قتل برساند

0

آیا هر کسی می تواند مرتد را به قتل برساند

فهرست این نوشتار:

تا زمانی که شخص مرتد ارتداد خود را اعلام و تبلیغ نکرده مال و اموال او محفوظ است و برای ادام مرتد باید قاضی و حاکم شرع دستور به کشتن او بدهد و هیچ کسی بدون اجازه قانونی نمی تواند چنین کاری کند!.

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

کفایت علم شخصی در ثبوت حکم ارتداد [fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][مرتد ]

پرسش : آیا مساله زوجیت و ارث در مورد مرتد منحصر به ثابت شدن ارتداد نزد حاکم شرع است؟ یعنی به عبارت دیگر اگر برای حاکم شرع ثابت نشود که شخصی مرتد است ولی مثلا همسر او به این مساله یقین داشته باشد بدون اجازه حاکم شرع باید از شوهرش جدا شود؟

پاسخ : هنگامی که موضوع در هر کسی ثابت شود باید به تکلیف عمل کند ولی حکم اعدام جز به دستور حاکم شرع جایز نیست یعنی اگر خود فرد مرتد بعدها توبه کند باید همسر و اموال خود را رها کند و برود.

راهنمایی و هدایت مرتدّ [مرتد ]

پرسش : یکی از دوستان من قصد جدی برای تغییر دین خود از اسلام به مسیحیت دارد. آیا با این کار او مرتد می شود؟ آیا ریختن خون این شحص مباح است؟ وظیفه شرعی من نسبت به او چیست؟

پاسخ : در صورتی که عقیده خود را ابراز و اعلاننکند مجازاتی نمی شود ولی از اسلام خارج خواهد شد و همسر او نیز باید از او جدا شود و وظیفه شما آن است که ایشان را با زبان خوش توام با ادب و احترام نهی از منکر کنید و اگر موثر نشد با ایشان قطع رابطه نمایید.

مجازات مرتد [مرتد ]

پرسش : اگر یک جوان مسلمان زاده خداوند را در مسیحیت پیدا کند و مسیحی شود تکلیفش چیست؟ آیا مرتد است و خونش حلال است؟

پاسخ : چنین کسی مرتد است ولی مادام که تظاهر و تبلیغ نکند جان و مالش محفوظ است.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی.

حتما بخوانيد

ویژه نامه کفار و بلاد کفر و احکام غرب نشینان

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.