وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

آیا قدم برخى افراد خير يا شر است و يا دست فلان كس سبك است

0

آیا قدم برخى افراد خير يا شر است و يا دست فلان كس سبك است

 

آيا اين اعتقادات كه قدم برخى افراد خير يا شر است و يا دست فلان كس سبك است و يا هر وقت فلانى از مثلا فروشنده اى خريد مى كند موجب بركت در كسب اوست صحيح است؟

ماده بركت در اصل از برك (بر وزن برگ) به معنى سينه شتر است، و هنگامى كه برك البعير گفته شود مفهومش اين است كه شتر سينه خود را به زمين زد، سپس اين كلمه به معنى دوام و بقاء و زوال‏ ناپذيرى آمده، و در مورد هر نعمتى كه پايدار و با دوام باشد گفته شده است، مخزن آب را از اين رو بركه مى ‏گويند كه آب مدتى طولانى در آن باقى مى‏ ماند.

و نيز از آنجا كه سرمايه با دوام و زوال ناپذير فوائد زيادى دارد به موجود پرفايده مبارك گفته مى ‏شود، و شايسته ‏ترين كسى كه اين عنوان براى او سزاوار است ذات پاك خداوند است كه سرچشمه همه خيرات و بركات مى ‏باشد.

تفسير نمونه، ج 24، ص:316

پس اصل بركت خداوند است و هر چيز و هر كس كه با خداوند مر تبط و متصل باشد به اندازه ظرفيت و گنجا يش خود از اين كانون بركت برخور دار است. بندگان پاك و صالح خداوند به دليل ارتباط با حق و گام نهادن در راه بندگى داراى بركت هستند و وجود و اعمالشان داراى آثارى ماندگار و باقى است. مال و عمر و علم و سخن وخدمات آنها با بركت و پر فايده و سودمند به حال خداوند خودشان و جامعه است. هر چه ميزان ارتباط انسان باخداوند بيشتر گردد دامنه بركت و فايده بخشى و ماندگارى وجود و اعمال او گسترده تر مى گردد چنانچه انبيا و اوليا كه قربشان به خدا از همه انسانها بيشتر است از همه بابركت تر و مفيدتر به حال بشريت مى باشند و نه تنها مومنان بلكه كافران و حتى همه موجودات از بركات وجود آنها بهره مند هستند زيرا آنها مظهر صفات و كمالات خداوند مبارك و با بركت هستند و همچون خداى خود منشا همه بركات و خيرات و خوبى ها هستند و بقيه انسان ها به مقدار ايمان و اعمال صالح و منزلتشان در نزد خداوند و ارتباطشان با اولياى خدا- ع- از بركت برخوردارند. پرسمان.

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.