وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

آیا فرزند زنا پس از ازدواج زن و مرد حلال زاده محسوب می شود

آیا فرزند زنا پس از ازدواج زن و مرد حلال زاده محسوب می شود

 

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

استفتاء اختصاصی سایت هدانا از دفتر مقام معظم رهبری

سوال: مردی با یک زن بدون عقد شرعی ، به قصد ازدواج بعدی، همبستر می شود و دارای فرزند می گردد و سپس او را به عقد شرعی در می آورد آیا روابط گذشته آنان، مشمول عقد شرعی می شود و آیا عقد بعدی عطف به ما سبق می شود؟ به هر حال وضع بچه ای که در حال ارتباط بدون عقد شرعی به وجود آمده است چیست؟

پاسخ: رابطه قبل از عقد حرام بوده و زنا محسوب می شود و ارتباطی با بعد از عقد ندارد و با علم به حرمت ارتباط، بچه متولد شده نیز زنازاده محسوب می شود.

منبع: استفتاء سایت هدانا از دفتر مقام معظم رهبری.


مطابق نظر آيت الله سيستانيمطابق نظر آيت الله سيستاني

 مسئله۴۳۴ـ مردی با یک زن بدون عقد شرعی ، به قصد ازدواج بعدی، همبستر می شود و دارای فرزند می گردد و سپس او را به عقد شرعی در می آورد آیا روابط گذشته آنان، مشمول عقد شرعی می شود و آیا عقد بعدی عطف به ما سبق می شود؟ به هر حال وضع بچه ای که در حال ارتباط بدون عقد شرعی به وجود آمده است چیست؟

جواب: در تحقق ازدواج، علاقه زن و شوهری با ایجاب و قبول لفظی انشاء می شود و هیچ چیز دیگر هر چند که به ایجاب و قبول دلالت نماید جای عقد لفظی را نمی گیرد. نتیجه آنکه چنین ازدواجی صحیح نمی باشد مگر پس از اجرای عقد لفظی و اثر آن به زمان پیش برنمی گردد.

و فرزند حاصل از چنین ازدواجی در صورت جهالت و نادانی پدر و مادر، حلال زاده است زیرا همبستری از روی اشتباه رخ داده است و اما اگر هر دو می دانسته اند، عملشان زنا و فرزند نیز ولد زنا شناخته می شود اگر یکی از آنان بداند و دیگری نداند فقط نسبت به آن کس که نمی دانسته، فرزند حلال زاده محسوب می شود.

منبع: سایت هدانا برگرفته از کتاب فقه برای غرب نشینان، آیت الله العظمی سیستانی.

حتما بخوانيد

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.