وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

آيا به جز 14 معصوم(ع) شخص ديگرى معصوم است؟

0

آيا به جز 14 معصوم(ع) شخص ديگرى معصوم است؟

آيا به جز 14 معصوم(ع) شخص ديگرى معصوم است؟

از آن جا كه منشأ عصمت «اراده و اختيار» آدمى است‏(1) هر انسان صاحب اراده‏اى، مى‏تواند با رياضت شرعى و تهذيب نفس، به مقام عصمت دست يابد. عصمت منحصر به پيغمبران و امامان معصوم (ع) نيست‏(2) چنان كه حضرت مريم (س)، حضرت فاطمه (س) و مخلصينى ديگر(3)- كه نه نبى بودند و نه امام- به مقام شامخ عصمت دست يافته‏ اند. اما مقصود از عصمتِ معصومان، پيامبران و ائمه (ع) و حضرت زهرا (س)، تنها عصمت از گناهان- آن هم پس از سنين متعارف بلوغ و تكليف نيست- بلكه عصمت از سهو و خطا و از زمان طفوليت را نيز در بر مى‏گيرد.

 

روشن است كه چنين عصمتى منحصر در پيامبران چهاره معصوم (ع) است و اگر كسى ديگر هم داراى چنين مرتبه اى باشد براى ما شناخته شده نيست.(4) با «تهذيب نفس» مى‏توان در آينده، مصون ماند و نيز ممكن است گذشته را با كفّارات و… جبران كرد اما نمى‏توان آن را به گونه‏اى ترميم نمود كه نسبت به گذشته، عصمت تحصيل شود چون نمى‏توان واقع شده را تغيير داد. بلى اگر انسانى بتواند قبل از بلوغ نيز در سايه تعليم، تربيت، تهذيب و تزكيه به جايى برسد- كه در هنگام بلوغ نيز معصوم باشد- عصمتش فراگير خواهد بود. اگر افرادى در مقام وقوع نيز به چنين مقام ويژه‏اى نايل آيند براساس روايات و ادعيه، باز با هدايت و يارى پيامبران و ائمه (ع) به اين مرتبه نايل مى‏شوند: «بكم فتح الله و بكم يختم».(5) از آن جا كه آنان منشأ خير و سبب وصول آدمى به مراتب بالا ومقامات انسانى‏اند، باز در اين جهت بر تمامى انسان‏هاى برتر، مقدم‏اند.(6)

زآن كه منبع او بُده‏ست اين راى را

سر امام آيد هميشه پاى را

اى مقلد تو مجو پيشى بر آن‏ كاو بود منبع زنور آسمان‏
(7)

(1) پژوهشى در عصمت معصومان، تهران، پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامى، چاپ اول، 1377، فصل سوم، صص 72-. 43
000 (2) تفسير موضوعى قرآن كريم، ج 9، صص 20- 22 علامه طباطبايى، ولايت نامه، ترجمه همايون همتى، تهران، اميركبير، چاپ اول، صص 58-. 48
000 (3) علامه طباطبايى، الميزان، بيروت، مؤسسه الاعلمى للمطبوعات، ج 3، ص. 205
000 (4) جزوه راه و راهنماشناسى، تهران، اميركبير، س 1375، صص 676-. 675
000 (5) زيارت «جامعه كبيره».
000 (6) انسان و خلافت الهى، صص 125-. 155
000 (7) مثنوى، دفتر 3، ابيات 1548 و. 1549 .پرسمان

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.