وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

آيا ابليس مى تواند جلوى چشم كسى پرده بكشد تا چيزى را نبيند يا به چشمش نيايد؟ لطفا مستند باشد.

0

آيا ابليس مى تواند جلوى چشم كسى پرده بكشد تا چيزى را نبيند يا به چشمش نيايد؟ لطفا مستند باشد.

منظور از پرده كشيدن ابليس، چيست؟ احتمالا منظور شما، معناى ظاهرى وعاميانه آن، نيست، و مراد از «پرده كشيدن ابليس»، «غافل كردن» شخص، از توجه به امور دينى و معنوى مى باشد و اينكه آيا ابليس چنين قدرتى را دارد؟ اگر فردى از هواهاى نفسانى پيروى كند، در واقع اين همان پرده اى است كه ابليس، در جلوى چشمان وى مى كشد واو را از درك دين ومعنويت غافل مى كند. به آيه 39 و 40 سوره حجر، توجه كنيد:

«…. لازينن لهم فى الارض ولا غوينهم اجمعين الا عبادك منهم المخلصين»

از اين كريمه به دست مى آيد كه ابليس، دنيا را در نظر انسانهايى جلوه ميدهد و ايشان با پيروى از خواهشهاى نفسانى، به وسيله ابليس، گمراه مى شوند، مگر بندگان خالص،

كه ابليس را از خود واعمالشان دور كرده اند.

آيه 17 سوره اعراف نيز بيانگر فريبهاى شيطان است:

«ثُمَّ لَآتِيَنَّهُمْ مِنْ بَيْنِ أَيْدِيهِمْ وَ مِنْ خَلْفِهِمْ وَ عَنْ أَيْمانِهِمْ وَ عَنْ شَمائِلِهِمْ وَ لا تَجِدُ أَكْثَرَهُمْ شاكِرِينَ» آيه درباره اغواء شيطان است. كه از هر سويى وارد مى شود بنظر ميايد مراد از «بَيْنِ أَيْدِيهِمْ»، مال دنياست و از «مِنْ خَلْفِهِمْ»، اولاد و از «أَيْمانِهِمْ»، وسوسه در امور دينى و افراط در آنها و عقائد مختلف و از «شَمائِلِهِمْ»، گناهان است. كه اموال دنيا در پيش رو و اولاد در پشت سر و بعد از مرگ‏اند و كارهاى ايمانى در سمت راست و گناهان سمت چپى‏اند.

يعنى مردم را از جهت اموال، اولاد، افراط در كارهاى دينى و عقيده‏هاى دينى و ارتكاب گناهان فريب داده و اضلال ميكنم./پرسمان

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.