استبراء چيستReviewed by مهدي يوسف وند on Oct 7Rating: 1.0

استبراء چيست

 

مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

مسأله ۸۳. استبراء از ادرار، عمل مستحبّی است كه مردان برای اینكه مجرای ادرار كاملاً از ادرار تخلیه گردد بعد از بیرون آمدن ادرار انجام می‌دهند و این عمل به گونه‌‌هایی انجام می‌‌شود. یكی از آن روش‌‌ها این است كه فرد بعد از قطع شدن ادرار، اگر مخرج مدفوع نجس شده، اوّل آن را تطهیر كند بعد سه دفعه با انگشت میانه دست چپ، از مخرج مدفوع تا بیخ آلت بكشد و بعد انگشت شست را روی آلت و انگشت پهلوی شست را زیر آن بگذارد و سه مرتبه تا ختنه‌‌گاه بكشد و پس از آن سه مرتبه سر آلت را فشار دهد تا باقیمانده قطرات ادرار خارج شود؛ امّا استبراء از منی آن است كه بعد از خروج منی، ادرار كنند تا ذرّات باقیمانده منی خارج شود.

مسأله ۸۴. رطوبت‌‌هایی كه از انسان از مخرج ادرار خارج می‌‌شود – غیر از ادرار و منی – سه نوع است:

 اول: آبی كه گاه با تحریک شهوت از مرد خارج می‌‌شود و به آن «مَذْی» می‌‌گویند.

دوم:آبی كه گاه بعد از منی بیرون می‌‌آید و به آن «وَذْی» گفته می‌‌شود.

سوم:آبی كه گاه بعد از ادرار بیرون می‌‌آید و به آن «وَدْی» ‌می‌‌گویند.

همه این آب‌ها درصورتی كه بعد از خروج از مجرا، آلوده به ادرار و منی نباشد، پاک است.

 فایده استبراء از ادرار این است كه چنانچه انسان بعد از ادرار کردن، استبراء كند و بعد، آب مشكوكی از او خارج شود و شک كند كه ادرار است یا یكی از این سه آب، آن آب مشکوک، پاک است و وضو و غسل را هم باطل نمی‌‌كند. امّا اگر استبراء نكرده باید دوباره وضو بگیرد و محلّ را بشوید.

همچنین فایده استبراء از منی این است كه اگر رطوبت مشكوكی از او خارج شود و نداند منی است یا یكی از آب‌‌های پاک، آن فرد حکم جنب را ندارد و اگر استبراء نكند و رطوبت مشكوكی از او خارج شود و احتمال دهد منی باشد حکم جنب را دارد.

مسأله ۸۵. اگر مردی شک كند كه استبراء از ادرار كرده یا نه و رطوبتی از او بیرون آید كه نداند پاک است یا نه، نجس می‌‌باشد و چنانچه وضو گرفته باشد، باطل می‌‌شود ولی اگر شک كند استبرایی كه كرده درست بوده یا نه و رطوبتی از او بیرون آید كه نداند پاک است یا نه، پاک می‌باشد و وضو را هم باطل نمی‌‌كند.

مسأله ۸۶. كسی كه استبراء از ادرار نكرده یا شک دارد كه استبراء كرده یا نه، اگر به علّت آن كه مدّتی از ادرار كردن او گذشته، اطمینان كند که ادراری در مجرا نمانده است و رطوبتی ببیند و شک كند پاک است یا نه، آن رطوبت پاک می‌‌باشد و وضو را هم باطل نمی‌‌كند.

مسأله ۸۷. اگر انسان بعد از ادرار استبراء كند و وضو بگیرد، چنانچه بعد از وضو رطوبتی ببیند كه بداند یا ادرار است یا منی، واجب است برای نماز و سایرکارهایی که وضو لازم دارد احتیاطاً‌ غسل كند و وضو هم بگیرد ولی اگر‌‌‌‌‌‌‌‌‌ وضو نگرفته باشد، فقط وضو گرفتن كافی است.

مسأله ۸۸. برای زن استبراء از ادرار یا منی نیست و اگر رطوبتی ببیند و شک كند كه ادرار است یا نه، یا شک کند منی است یا نه پاک می‌‌باشد و وضو و غسل او را هم باطل نمی‌كند.

لينك كوتاه مطلب:http://hadana.ir/?p=21030

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانید

* ویژه نامه احکام طهارت

چگونگي استبراء از بول و منيكليد: استبراء چيست استبراء چيست استبراء چيست استبراء چيستاستبراء چيست  استبراء چيستاستبراء چيست استبراء چيست استبراء چيست  استبراء چيست استبراء چيست استبراء چيست

این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید:
افسرانفیس نماکلوب