قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

چگونگي استبراء از بول و مني

صفحه اصلی/1- احكام/طهارت/چگونگي استبراء از بول و مني
 • چگونگي استبراء از بول و مني
چگونگي استبراء از بول و منيReviewed by مهدي يوسف وند on May 15Rating: 5.0

چگونگي استبراء از بول و مني

1- استبرا در رساله  10 مرجع را از اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید.

2-استبرا از منی برای مردان این است که پس از خروج منی شخص ادرار نماید. اما استبرا از بول و ادرار این است که با دست از انتهاء آلت تا ابتدای آن بکشد که روش آن در ادامه توضیح داده می شود.

3- برای زنان عمل استبرا نیست.

روش استبراء

پرسش 141 . استبراء از بول[ادرار] و استبراء از منى چگونه انجام مى شود؟

همه مراجع (به جز مكارم): استبراء عمل مستحبى است كه مردها بعد از بيرون  آمدن بول انجام مى دهند تا اطمينان پيدا كنند بول در مجرا نمانده است و آن داراى اقسامى است. بهترين آنها اين است كه بعد از قطع شدن بول، سه مرتبه با انگشت  ميانه دست چپ از مخرج غائط تا بيخ آلت كشيده و بعد انگشت شست را روى  آلت و انگشت پهلوى شست را زير آن گذاشته و سه مرتبه تا ختنه گاه بكشند و  پس از آن سه مرتبه سر آلت را فشار دهند و استبراء از منى آن است كه بعد از خروج منى، بول كنند تا ذرات باقيمانده خارج شود.[1]

آيه اللّه  مكارم: استبراء عمل مستحبى است كه مردها بعد از بيرون آمدن بول  انجام مى دهند، به اين ترتيب كه چند مرتبه از بيخ آلت تا بالا، دست كشيده و قسمت بالا را چند مرتبه فشار دهند تا باقيمانده بول خارج شود، اما استبراء از منى آن است كه بعد از خروج منى، بول كنند تا ذرات باقيمانده خارج شود.[2]

تبصره 1. فايده استبرا از بول، اين است كه اگر آب مشكوكى بعد از آن خارج شود، پاك است و وضو را هم باطل نمى كند؛ اما اگر استبرا نكرده باشد، بايد وضو را اعاده كند و محل را بشويد.

فايده استبرا از منى، اين است كه اگر رطوبت مشكوكى از او خارج شود و  نداند منى است يا يكى از آب هاى پاك، غسل ندارد و اگر استبرا نكند و احتمال دهد ذرات منى در مجرا باقى بوده و همراه بول يا رطوبت ديگرى  خارج شده، بايد دوباره غسل كند.

تبصره 2. براى زن ها استبراء از بول نيست و اگر رطوبتى ببينند و شك كنند  پاك است يا نه، پاك مى باشد و وضو و غسل او را هم باطل نمى كند.

پرسش 142 . اگر در هنگام استبرا از بول يا بعد از آن، مايع سفيد و غليظى  خارج شود، آيا اين منى است يا چيز ديگر؟

همه مراجع: رطوبت ياد شده پاك است؛ مگر آنكه يقين كند كه منى يا بول است.[3]

 • [1]. توضيح المسائل مراجع، م 72 و 348 ؛ وحيد، توضيح المسائل، م 73 و 354 ؛ دفتر: خامنه اى.
 • [2]. توضيح المسائل مراجع، م 73.
 • [3]. توضيح المسائل مراجع، م 73 و 348 و العروة الوثقى، ج 1، مستحبات غسل الجنابه، م 3 و 24؛ وحيد،  توضيح المسائل، م 74 و 354؛ نورى، توضيح المسائل، م 73 و 349.(احكام روابط زن و شوهر، پرسمان).

 

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س: اينكه مى‌فرمايند رطوبت بعد از استبراء پاك مى‌باشد، فاصله زمانى بعد از استبراء تا ديدن رطوبت چقدر است؟

ج) فاصله خاصى معتبر نيست. 

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

نحوه استبراء از بول و استبراء از منی

پرسش : استبراء چیست و چگونه انجام می شود؟
پاسخ : استبراء عمل مستحبّى است که مردها بعد از بیرون آمدن بول انجام‏ مى‏دهند، به این ترتیب که چند مرتبه از بیخ آلت تا بالا دست مى‏ کشند و قسمت بالا را چند مرتبه فشار مى‏دهند، تا باقیمانده قطرات بول خارج شود، امّا استبراء از منى آن است که بعد از خروج منى بول کنند تا ذرّات باقى مانده خارج شود. استفتائات.

. استبراءِ از منى : استبرا از منى مخصوص مردان است كه بعد از خروج منى بول مى‌كنند تا ذرّات باقى مانده خارج شود. فايده اين كار آن است كه اگر رطوبت مشكوكى از او خارج شود و نداند منى است يا يكى از آب‌هاى پاك، غسل ندارد و اگر استبرا نكند واحتمال دهد ذرّات منى در مجرى باقى بوده و همراه بول يا رطوبت ديگرى خارج شده، بايد دوباره غسل كند. > احکام ویژه ( 600 مسئله كثير الابتلاء) > غسل و وضو، آیت الله مکارم شیرازی.

مسأله ـ براى زنان استبراء نیست، بنابراین هرگاه رطوبت مشکوکى از آنها خارج شود، پاک است؛ وضو و غسل هم ندارد.

سؤال ـ آیا استبراء از منى، همانند استبراء از بول، مخصوص آقایان است، یا شامل خانمها نیز مى‌شود؟ و به تعبیر دیگر آیا استبراء از منى براى زنان مستحب است؟
جواب : احتیاط مستحب آن است که زنان نیز بوسیله بول کردن قبل از غسل استبراء کنند.  > احکام بانوان (جدید) > احکام جنابت.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی.


مطابق نظر آيت الله سيستانيمطابق نظر آيت الله سيستاني

۲پرسش: استبرا چیست وطرزهای درست استبراء چگونه اند؟

پاسخ: استبرا عمل مستحبی است که مردها بعد از بیرون آمدن بول انجام میدهند برای آنکه اطمینان کنند بول در مجری نمانده است وان به گونه هایی انجام میشود یکی از انها این است که بعد از قطع شدن بول اگر مخرج غائط نجس شده اول ان را تطهیر کنند بعد سه دفعه با انگشت میانه دست چپ از مخرج غائط تا بیخ آلت بکشند و بعد انگشت شست را روی الت و انگشت پهلوی شست را زیر ان بگذارند و سه مرتبه تا ختنه گاه بکشند و پس از ان سه مرتبه سر آلت را فشار دهند.

مسأله ۶۹. احتیاط مستحب آن است كه طرف جلوی بدن در موقع استبراء (كه احكام آن بعداً گفته می‌‌شود) و موقع تطهیر مخرج ادرار و مدفوع، رو به قبله و پشت به قبله نباشد و در صورتی كه فرد می‌‌داند قطره یا قطرات اندکی از ادرار در مجرا باقی مانده و با عمل استبراء بیرون می‌‌آید، این احتیاط، شدیدتر می‌‌باشد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی سیستانی.


آيت الله وحيد خراساني

آیت الله وحید خراسانی

سؤال 55 – آيا روش آب کشيدن مخرج بول در زن با مرد متفاوت است؟

جواب: مخرج بول با غير آب پاک نمیشود، و در کر و جاری يک مرتبه شستن کافی است، ولی با آب قليل بنابر احتياط واجب بايد دو مرتبه شُست، و در اين مسأله فرقی بين زن و مرد نيست.

سؤال 6 – حکم استبراء برای زن چيست؟

جواب: برای زن استبراء از بول نيست، و اگر رطوبتی ببيند و شک کند که بول است يا نه، پاک میباشد و وضو و غسل او را هم باطل نمیکند.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله وحید خراسانی

حتما بخوانيد

 

 1. اگر سنگ توالت روبه قبله باشد وظيفه چيست
 2. رعايت قبله در دستشويي قطار و هواپيما
 3. پوشاندن سر هنگام دستشویی
 4. حكم شرعي ايستاده ادرار كردن
 5. نگاه به عورت
 6. وضو گرفتن در دستشويي
 7. وسواس در ترشحات ادرار
 8. آیا ادرار پسر یا دختر شیرخوار نجس است
 9. ادرار و مدفوع حیوانات حلال گوشت
 10. آيا بخار ادرار نجس است
 11. تطهير مخرج ادرار و مدفوع
 12. آيا ترشحات دستشویی نجس است
 13. خروج ادرار و باد معده در هنگام غسل حيض
 14. استبراء زنان


كليد: چگونگي استبراء از بول و مني چگونگي استبراء از بول و مني چگونگي استبراء از بول و مني چگونگي استبراء از بول و مني چگونگي استبراء از بول و مني چگونگي استبراء از بول و مني چگونگي استبراء از بول و مني چگونگي استبراء از بول و مني چگونگي استبراء از بول و مني چگونگي استبراء از بول و مني چگونگي استبراء از بول و مني چگونگي استبراء از بول و روش استبرا روش استبرا  روش استبرا روش استبرا  روش استبرا  روش استبرا  روش استبرا روش استبرا  روش استبرا   روش استبرا  روش استبرا استبرا چیست استبرا در زنان اموزش استبرا نحوه استبرا روش استبرا استبرا مکارم آموزش استبرا استبرا نکردن استبراء یعنی چ

هم‌رسانی، چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید:
افسرانفیس نماکلوب
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۰:۲۷:۲۹ +۰۳:۳۰

ثبت ديدگاه

Code Center