وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

عدالت مرد داراي دو زن در همخوابي

عدالت مرد داراي دو زن در همخوابي

عدالت مرد داراي دو زن در همخوابي

پرسش ۱۱۹ . در چه صورت، مرد بايد حداقل هر چهار شب يك شب در بستر زن دائمى بخوابد؟

آيات عظام امام، بهجت، خامنه اى، صافى، مكارم و نورى: اگر مرد بيش از يك زن دارد، واجب است حداقل هر چهار شب، يك شب در بستر يكى از آنان بخوابد و اگر يك زن دارد، رعايت آن لازم نيست؛ ولى حق ندارد او را طورى رها كند كه نه مثل  زن شوهردار باشد و نه مثل زن بى شوهر.[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][1]

آيات عظام تبريزى، سيستانى، فاضل و وحيد:اگر مرد بيش از يك زن دارد،  واجب است حداقل هر چهار شب، يك شب در بستر يكى از آنان بخوابد و اگر  يك زن دارد، بنا بر احتياط [واجب] رعايت آن لازم است.[۲]

 • [۱]. خامنه اى، استفتائات، س ۳۴۰ ؛ امام، تحريرالوسيلة، ج ۲، القسم، م ۱ ؛ توضيح المسائل مراجع، م ۲۴۱۷  و دفتر: بهجت.
 • [۲]. وحيد، توضيح المسائل، م ۲۴۸۱ ؛ سيستانى، تبريزى، فاضل، توضيح المسائل مراجع، م ۲۴۱۷.(احكام روابط زن و شوهر، پرسمان).

رساله توضيح المسائل زن و شوهر
[حق همخوابی زن دائم]

مسأله ۲۴۱۷ مرد نمی تواند زن دائمی خود را به طوری ترک کند که نه مثل زن شوهردار باشد نه مثل زن بی شوهر، لکن واجب نیست هر چهار شب یک شب نزد او بماند (۱).

این مسأله ، در رساله آیت اللّه (بهجت ) نیست.

(۱) (مکارم ): ولی اگر همسرهای متعدّد دارد باید در میان آنها از این جهات با عدالت رفتار نماید که شرح آن در کتابهای مفصل فقهی آمده است .

(اراکی ): مسأله مرد باید هر چهار شب یک شب ، نزد زن دائمی خود بماند.

(گلپایگانی ): مسأله اگر مرد بیش از یک زن داشته باشد باید در هر چهار شب یک شب نزد

زن دائمی خود بماند بلکه اگر یک زن داشته باشد نیز بنا بر احتیاط.

(خوئی )، (فاضل )، (سیستانی )، (تبریزی ): مسأله مرد اگر دو زن داشته باشد و نزد یکی از آنها یک شب بماند واجب است نزد دیگری نیز یک شب در ضمن چهار شب بماند و در غیر این صورت ماندن نزد زن واجب نیست بلی لازم است او را به طور کلّی متارکه ننماید و اولی و أحوط این است که مرد در هر چهار شب یک شب نزد زن دائمی خود بماند.

(فاضل ): اگر چند زن داشته باشد ..

(تبریزی ): مگر آن که زن از حق ّ خود صرفنظر کند ..

(فاضل ): مردی که یک زن دارد ..

(زنجانی ): مسأله مرد باید در هر چهار شب یک شب نزد زن دائمی خود بماند.

(صافی ): مسأله اگر مرد بیش از یک زن دائمی داشته باشد، و نزدیکی از آنها یک شب بماند باید نزد دیگران نیز در چهار شب یک شب بماند بلکه اگر یک زن داشته باشد نیز بنا بر احتیاط مستحب ّ.

[حق همخوابی و ارث در ازدواج موقت]

مسأله ۲۴۲۵ زنی که صیغه شده حق همخوابی ندارد و از شوهر ارث نمی‌برد و شوهر هم از او ارث نمی‌برد (۱).

این مسأله، در رساله آیت اللّه (بهجت) نیست

(۱) (اراکی): مگر در صورتی که ارث بردن را شرط کنند.

(خوئی)، (تبریزی): مگر در صورتی که ارث بردن را شرط کرده باشند که در این صورت هر که شرط کرده ارث می‌برد.

(سیستانی): و چنانچه ارث بردن را از یک طرف یا از هر دو طرف شرط کرده باشند صحت این شرط محل ّ اشکال است ولی مراعات احتیاط ترک نشود.

(زنجانی): مگر در صورتی که حق ّ همخوابی را شرط کرده باشند، و نیز اگر ارث بردن را شرط کرده باشند، هر کس ارث بردن وی شرط شده، ارث می‌برد.

(مکارم): مسأله [همسر ازدواج موقّت] از شوهر ارث نمی‌برد و شوهر هم از او ارث نمی‌برد و حق ّ واجب همخوابی نیز ندارد.

 • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

مطابق نظر آيت الله سيستاني
مطابق نظر آيت الله سيستاني

مسأله ۲۴۳۵ ـ مرد اگر مثلاً دو زن دائمی داشته باشد، و پیش یکی از آنها یک شب بماند، واجب است پیش دیگری نیز یک شب در ضمن چهار شب بماند، و در غیر این صورت، ماندن نزد زن واجب نیست، بلی لازم است او را به طور کلی متارکه ننماید، و اولی و احوط این است که مرد در هر چهار شب یک شب نزد زن دائمی خود بماند.

مسأله ۲۴۳۶ ـ شوهر نمی‌تواند بیش از چهار ماه با زن جوان خود نزدیکی را ترک کند مگر آنکه نزدیکی برای او ضرر یا مشقت زیاد داشته باشد، یا آنکه زن خود راضی به ترک آن باشد، و یا آنکه در ضمن عقد ازدواج ترک آن را بر زن شرط کرده باشد، و در این حکم ـ بنا بر احتیاط واجب ـ فرقی نیست میان اینکه شوهر حاضر باشد یا مسافر، پس ـ بنا بر احتیاط واجب ـ جایز نیست سفر غیر لازم را بدون عذر و بدون رضایت همسر بیش از چهار ماه ادامه دهد. رساله توضيح المسائل آيت الله سيستاني.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

سؤال ـ اگر شخصى دو همسر داشته باشد، آیا لازم است یک شب را نزدِ یکى، و شب بعد را نزد دیگرى باشد؟ یا از هر چهار شب باید یک شب را نزد هر یک از آنها باشد، و دو شب دیگر را آزاد است هر کجا باشد؟
جواب : از هر چهار شب واجب است یک شب را نزد هر یک از آنها باشد، و دو شب دیگر را مختار است، هر چند بهتر آن است که در میان آنها مساوات قائل شود.  > احکام بانوان (جدید) >  ۳ـ حق آمیزش و همخوابى،آيت الله مكارم شيرازي .

رعایت مساوات در همخوابی بین دو زوجه 

پرسش :گر شخصی دو همسر داشته باشد، آیا لازم است یک شب را نزد یکی و شب بعد را نزد دیگری باشد یا از هر چهار شب باید یک شب را نزد هر یک از آن ها باشد و دو شب دیگر را آزاد است؟

پاسخ :از هر چهار شب واجب است یک شب را نزد هر یک از آن ها باشد و دو شب دیگر را مختار است، هر چند بهتر آن است که رعایت مساوات در همخوابی بین دو زوجه را بنماید.

حق هم خوابی در ازدواج موقت 

پرسش :من یک ازدواج موقت کرده ام می شود به من توضیح دهید که در ازدواج موقت حق هم خوابی ندارند یعنی چه ؟

پاسخ :منظور این است که مرد مجبور نیست که هر چهار شب یک شب نزد او بخوابد بلکه از این نظر آزاد است.

رعایت عدالت میان همسران [معاشرت زن و شوهر]

پرسش :منظور از عدالت میان همسران چیست؟

پاسخ :منظور از عدالت آن است که بر طبق شیون آنها هرکدام متناسب حالش رفتار کند و عدالت همیشه به معناى مساوات نیست و در مورد حقّ القسم آن است که براى هرکدام یکى از چهار شب را قرار دهد. استفتائات آيت الله مكارم شيرازي .

لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=23864

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید. حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احكام روابط زن و شوهر

احکام و آداب بچه دار شدن از منظر اسلام كليد: عدالت مرد داراي دو زن در همخوابي عدالت مرد داراي دو زن در همخوابي عدالت مرد داراي دو زن در همخوابي عدالت مرد داراي دو زن در همخوابي عدالت مرد داراي دو زن در همخوابي عدالت مرد داراي دو زن در همخوابي عدالت مرد داراي دو زن در همخوابي  عدالت مرد داراي دو زن در همخوابي  عدالت مرد داراي دو زن در همخوابي  عدالت مرد داراي دو زن در همخوابي عدالت مرد داراي دو زن در همخوابي X دو زنX دو همسرX عدالت مردX چهار شب عدالت مرد داراي دو زن در همخوابي عدالت مرد داراي دو زن در همخوابي عدالت مرد داراي دو زن در همخوابيعدالت مرد داراي دو زن در همخوابي عدالت مرد داراي دو زن در همخوابي[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

🔗 لینک کوتاه

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

2 نظرات
 1. نیکی می گوید

  سلام و عرض ادب.
  حکم مردی که دارای دو همسر عقد دائمی است و عدالت را در هیچ موردی رعایت نمیکند چیست؟
  همسر دوم :بعنوان مثال ار ۳۶۵ روز سال نهاتا ۵ روز در منزل همسر دوم میماند. سه هفته حتی سر نمیزند نه تلفن نه خبری . روابط زناشویی ۴۵ روز یکبار اگر اتقاق بیفتد. نه حتی فرصتی برای مکالمه حضوری .هر وقت دلش خواست بیاید نخواست نیاید و اطلاع ندهد و پاسخگو هم بابت غیبتش نباشد
  همسر اول : کل سال منزل همسر اول + سفر و مهمانی ، دوا و درمان . رفع نیازهای عاطفی ، مالی ، زناشویی و…………………!
  مردی که خود را در دینداری بدون خطا میداند و از نظر خودش مرد مومن خداست.
  🙁

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   توجه کنید، اصلا بحث سر یک همسر یا دو همسر نیست!. این رفتاری که در توضیحات نوشته اید حتی در صورت وجود یک همسر هم اصلا زیبنده نیست. و از جهت دینی و شرعی مورد نکوهش هست. و اگر خانم بخواهد می تواند از جهت حقوقی هم پیگیری کند و راههای خاص به خودش را طی کند.
   در هر حال بی عدالتی در میان همسران، گناه می باشد!.
   اما قبل از آن توصیه می کنیم، با یک مشاور امین طرفین گفتگو کنند، یا از طریق یک واسط امین در فامیل، این کاستی ها را تذکر بدهند. انشاالله با مشاوره این مشکلات برطرف خواهد شد.
   وفقکم الله لکل الخیر