وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

سرفه کردن و آروغ زدن و آه کشیدن در نماز

سرفه کردن و آروغ زدن و آه کشیدن در نماز

رساله توضيح المسائل نماز

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][سرفه کردن و آروغ زدن و آه کشیدن در نماز]

مسأله ۱۱۳۳ سرفه کردن و آروغ زدن و آه کشیدن (۱) در نماز اشکال ندارد (۲)، ولی گفتن آخ و آه و مانند اینها که دو حرف است اگر عمدی باشد (۳) نماز را باطل می کند (۴).

(۱) (تبریزی:) یا اشاره کردن..

(۲) (زنجانی:) ولی اگر عمدی باشد و از آن دو حرف تولید شود مانند آخ و آه، نماز را باطل می کند بلکه اگر یک حرف هم تولید شود به احتیاط واجب نماز را باطل می کند.

(۳) (خوئی، تبریزی:) گفتن آخ و آه و مانند اینها، اگر عمدی باشد..

(۴) (بهجت:) ولی اگر بگوید «آه مِن ذُنُوبی» اشکال ندارد.

(مکارم:) مسأله سرفه کردن، آه کشیدن، عطسه زدن، نماز را باطل نمی کند، هر چند عمدی باشد، ولی گفتن «آخ» و «آه» و مانند اینها که دو حرف دارد اگر عمدی باشد بنا بر احتیاط واجب نماز را باطل می کند.

(سیستانی:) مسأله سرفه کردن و آروغ زدن در نماز اشکال ندارد و احتیاط لازم آن است که در نماز اختیاراً «آه» نکشد و ناله نکند؛ و امّا گفتن «آخ» و «آه» و مانند اینها، اگر عمدی باشد نماز را باطل می کند.

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

 طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي                حضرت آیت الله مکارم شیرازی

سرفه کردن و آه کشيدن در حال نماز [احکام حرف زدن ]

پرسش : سرفه کردن و عطسه زدن در نماز چه حکمی دارد؟

پاسخ : سرفه کردن، آه کشیدن، عطسه زدن، نماز را باطل نمى‏کند، هرچند عمدى باشد، ولى گفتن «آخ» و «آه» و مانند اینها که دو حرف دارد اگر عمدى باشد بنابر احتیاط واجب نماز را باطل مى‏کند.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی.

حتما بخوانيد

ويژه نامه احكام نمازکلید: سرفه کردن و آروغ زدن و آه کشیدن در نماز سرفه کردن و آروغ زدن و آه کشیدن در نماز سرفه کردن و آروغ زدن و آه کشیدن در نماز سرفه کردن و آروغ زدن و آه کشیدن در نماز سرفه کردن و آروغ زدن و آه کشیدن در نماز سرفه کردن و آروغ زدن و آه کشیدن در نماز سرفه کردن و آروغ زدن و آه کشیدن در نماز

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

[به این نوشته امتیاز بدهید]
[total: 1 امتیاز: ۵]

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.