وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

زوجیت گیاهان در قران

 زوجیت گیاهان در قران

حضرت آیت الله مکارم شیرازی
حضرت آیت الله مکارم شیرازی

قرآن و بيان مساله “زوجيّت در گياهان”

پرسش : نظر قرآن در مورد زوجیّت در گیاهان چیست؟

پاسخ اجمالی:

قرآن مجید دوازده قرن پیش از کشفیات علمی دانشمندان ، در پنج سوره لقمان، شعراء، ق، حج و انبیاء، مساله زوجیت در گیاهان را مورد اشاره قرار می دهد.

پاسخ تفصیلی:

در پنج آیهاز قرآنمجید اشاره به زوجیت در عالم گیاهان شده است، در آیه۱۰ سوره لقمان مى خوانیم: «وَاَنزَلْنَا مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَاَنْبَتْنَا فِیهَا مِنْ کُلِّ زَوْج کَرِیم»؛ (از آسمان آبی فرستادیم و به وسیله آن در روی زمین جفت­ هایی پر ارزش، از هر گیاهی رویاندیم).
همین مضمون در آیه۷ سورهشعراء و در آیه۷ سورهق آمده است.
و در آیه۵ سوره حجمى فرماید: «وَتَرَى الاَْرْضَ هَامِدَهً فَاِذَا اَنزَلْنَا عَلَیْهَا الْمَاءَ اهْتَزَّتْ وَرَبَتْ وَاَنْبَتَتْ مِنْ کُلِّ زَوْج بَهِیج»؛ (و همچنین زمین را [در فصل زمستان] خشک و مرده مى بینى، و هنگامى که آب باران بر آن فرو مى فرستیم، به جنبش در مى آید و رویش مى کند؛ و از هر جفت گیاهان بهجت انگیز مى رویاند).
در آیه۵۳ سورهطه نیز مى خوانیم: «وَاَنزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَاَخْرَجْنَا بِهِ اَزْوَاجاً مِّنْ نَّبَات شَتَّى»؛ (و از آسمان، آبی فرو فرستادم که به وسیله آن زوج­ هایی از انواع گیاهان مختلف را [از خاک تیره] بیرون آوردیم).
درست است که در گذشته انسان ها کم و بیش فهمیده بودند که بعضى از انواع گیاهان داراى نوعى نر و ماده است؛ و براى بارور ساختن آنها از طریق تلقیح استفاده مى کردند ـ مخصوصاً درخت نخل که وجود نر و ماده در آن از قدیم الایام معلوم بوده، و از طریق تلقیح، آنها را بارور مى کردند ـ ولى نخستین بار در اواسط قرن هیجدهم میلادى یک دانشمند و گیاه شناس معروف سوئدى به نام لینه این مساله را اعلام کرد که زوجیت (نر و ماده) در دنیاى گیاهان تقریباً یک مساله عمومى است؛ و گیاهان نیز همچون غالب حیوانات از طریق آمیزشنطفه نر و ماده بارور مى شوند و سپس میوه مى دهند.
امّا چنانکه دیدیم، قرآنمجید دوازده قرن قبل از این دانشمند، پرده از روى این راز برداشته بود؛ و در موارد متعددى به زوجیّت در جهان گیاهان اشاره کرده بود.(۱)
پی نوشت:
(۱). گردآوري از کتاب: پيام قرآن‏، آيت الله العظمى ناصر مكارم شيرازى، دار الكتب الاسلاميه‏، تهران‏، ۱۳۸۶ ه. ش‏، ج ۸، ص ۱۶۵.

[به این نوشته امتیاز بدهید]
[total: 0 امتیاز: ۰]

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.