قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

راههای محرم شدن دختر و پسر

///راههای محرم شدن دختر و پسر
  • راههای محرم شدن دختر و پسر
راههای محرم شدن دختر و پسرReviewed by مهدي يوسف وند on Mar 26Rating: 1.5

راههای محرم شدن دختر و پسر

راه هاى محرميت

پرسش 7 . به طور كلى دختر و پسر، از چند راه مى توانند با يكديگر محرم شوند؟

زن و مرد از سه راه به يكديگر محرم مى شوند: نسب (خويشاوندى)، رضاع (شيرخوردن) و ازدواج.

راه سوم (ازدواج) در فقه بر دو قسم است: دائمى و موقت. عقد دائم آن است كه مدت زناشويى در آن تعيين نشود و عقد موقّت آن است كه مدت زناشويى در آن تعيين شود. براى مثال زن را به مدّت يك  ساعت، يك  روز، يك  ماه، يك  سال و بيشتر عقد كنند.

[1] زنى كه به اين قسم عقد شود، متعه و صيغه گفته مى شود.

[1]. البته برخى از مراجع بزرگوار تقليد آيات عظام وحيد، تبريزى و مكارم معتقدند كه اگر مدت عقد موقت از عمر طبيعى زن و شوهر يا يكى از آن دو بيشتر باشد، احتياط واجب آن است كه احكام عقد دائم را بر آن جارى سازند و آيه اللّه  بهجت به صورت فتوا فرموده اند. و آيه اللّه  سيستانى مى فرمايد اين عقد موقت باطل است و به عقد دائم تبديل نمى شود (ر.ك: سيستانى، وحيد، تبريزى، منهاج الصالحين، فى عقد المتعه و مكارم، استفتاآت، ج 2، س 1008.(احكام ازدواج،پرسمان).

چند نکته:

1-دختر وپسر خودشان می توانند صیغه ی محرمیت را بخوانند.

2- براى خواندن صیغه عقد موقّت کافى است بعد از آن که مدّت و مهر معین شد،دختر اگر باكره است، اذن پدر را باید داشته باشد(طبق نظر برخی از مراجع اذن پدر لازم است). زن بگوید:  «زَوَّجْتُکَ نَفْسِى فِى الْمُدَّه الْمَعْلُومَه عَلَى الْمَهْرِ الْمَعْلُومِ» (من خودم را به همسرى تو در مدّت معین با مهر معین درآوردم) مرد نیز بگوید: «قَبِلْتُ» (قبول کردم) یا این که وکیل زن بگوید: «مَتَّعْتُ مُوَکلَتِى مُوَکلَکَ فِى الْمُدَّه الْمَعْلُومَه عَلَى الْمَهْرِ الْمَعْلُومِ» (موکله خودم را به ازدواج موکل تو در مدّت معین با مهر معین درآوردم) وکیل مرد نیز بگوید: «قَبِلْتُ لِمُوَکلِى هَکذا» (قبول کردم براى موکل خودم همین طور). احکام و شرایط خواندن صیغه را از اینجا بخوانید.

لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=26616

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احکام ازدواج 

ویژه نامه احکام زن و شوهرکلید: راههای محرم شدن دختر و پسر راههای محرم شدن دختر و پسر راههای محرم شدن دختر و پسر راههای محرم شدن دختر و پسر راههای محرم شدن دختر و پسر راههای محرم شدن دختر و پسر راههای محرم شدن دختر و پسر راه های محرم شدن پسر و دختر آیا دختر وپسر خودشان می توانند صیغه ی محرمیت را بخوانند محرم شدن دوست دختر دوست پسرامحرميّت و راه هاى آن یه ای که پسر برای دختر می خواند ودختر قبول می کند  آیه محرمیتمتن صیغه محرمیت بین دختر و پسرصیغه محرمیت بدون اذن پدر صیغه محرمیت دختر باکره صیغه محرمیت چیست محرم شدن در مکهمتن صیغه محرمیت دختر و پسر دختر باکره چیست راههای محرم شدن دختر و پسر راه محرم شدن دختر و پسر راههای محرم شدن دختر و پسر راههای محرم شدن دختر و پسر

هم‌رسانی، چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید:
افسرانفیس نماکلوب
توسط | ۱۳۹۶-۱-۱۹ ۰۹:۳۸:۱۵ +۰۴:۳۰ ۷ام فروردین ۱۳۹۵ ,|ازدواج و طلاق دسته بندی ها|برچسب ها:٪ s |بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه

چهار − 2 =

Code Center