وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

خواندن نماز ظهر اول وقت در روز جمعه

خواندن نماز ظهر اول وقت در روز جمعه

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

وقت نماز فراداى ظهر و عصر روز جمعه

س: در صورتى كه بخواهيم در روز جمعه نماز ظهر و عصر خود را به صورت فرادا در منزل بخوانيم آيا بايد صبر كنيم تا نماز جمعه تمام شود يا اينكه مى‌توانيم در اول وقت نماز را بجاى بياوريم؟
ج) صبر كردن لازم نيست. استفتائات جديد.

س 610: آیا اقامه نماز جماعت ظهر همزمان با اقامه نماز جمعه در مکان دیگری نزدیک محل اقامه نماز جمعه جایز است؟

ج: اين کار فى‌نفسه اشکال ندارد و موجب برائت ذمّه مکلّف از فريضه ظهر جمعه مى‏شود، زيرا در عصر حاضر، نماز جمعه واجب تخييرى است، ولى با توجه به اينکه اقامه نماز جماعت ظهر در روز جمعه در مکانى نزديک محل اقامه نماز جمعه باعث تفرقه صفوف مؤمنين مى‏شود و چه بسا در نظر مردم بى‏احترامى و اهانت به امام جمعه و کاشف از بى‌اعتنايى به نماز جمعه است، بنا بر اين سزاوار است که مؤمنين اقدام به انجام آن نکنند، و حتى در صورتى که مستلزم مفاسد و حرام باشد، واجب است از اقامه آن اجتناب کنند. اجوبه الاستفتائات.


 

[/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

استفتاء اختصاصي سايت هدانا از دفتر حضرت آيت الله مكارم شيرازي

کد رهگیری: 9409210083

سوال:الف)در روز جمعه نماز ظهر و عصر خود را به صورت فرادا در منزل بخوانيم آيا بايد صبر كنيم تا نماز جمعه تمام شود يا اينكه مى‌توانيم در اول وقت نماز را بجاى بياوريم؟ ب)آیا اقامه نماز جماعت ظهر همزمان با اقامه نماز جمعه در مکان دیگری نزدیک محل اقامه نماز جمعه جایز است؟ 

پاسخ:  احتياط آن است که تا پايان وقت نماز جمعه، نماز ظهر و عصر به صورت جماعت يا فرادي ترک شود.

منبع: استفتاء سایت هدانا از دفترآیت الله مکارم شیرازی.

نماز ظهر اول وقت در روز جمعه [/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][وقت نماز جمعه ]

پرسش : خواندن نماز ظهر اوّل وقت در جمعه چه حکمي دارد؟

پاسخ : هر چند خواندن نمازظهر در اوّل وقت باطل نیست؛ ولی شایسته است به دلیل احترام نمازجمعه، نمازظهر را از اوّل وقت تاخیر انداخت؛ مخصوصاً اگر نماز جماعت و در مساجد باشد. البته چنانچه اقامه جماعت سبب وهن نمازجمعه شود، جماعت اشکال دارد.

برگزاری نماز جماعت ظهر جمعه 

پرسش :طبق معمول مراسم ترحیم در مساجد برگزار مى گردد، که بعضاً در روز جمعه واقع مى شود; مسجد تا مصلاّى شهر حدّاقل یک کیلومتر فاصله دارد. با توجّه به تحقیقاتى که از حاضرین شده، کسى قصد شرکت در نماز جمعه ندارد، همان گونه که قصد تحقیر نماز جمعه هم در کار نیست. آیا مى شود اوّل وقت نماز را به جماعت خواند؟

پاسخ :خواندن نماز جماعت در شرایط مزبور اشکالى ندارد; ولى بهتر است براى احترام نماز جمعه، جماعت را در وقت نماز جمعه ترک کنند.

خواندن نماز ظهر روز جمعه در اول وقت توسط بیماران 

پرسش :با توجّه به اینکه براى ما بیماران حضور در نماز جمعه امکان ندارد، آیا مى توانیم نماز ظهر جمعه را اوّل وقت بجا آوریم، یا باید تا پایان وقت نماز جمعه صبر کنیم؟

پاسخ :شما مى توانید نماز ظهر را در اوّل وقت بجا آورید. استفتائات آيت الله مكارم شيرازي.


 

مطابق نظر آيت الله سيستاني
مطابق نظر آيت الله سيستاني

استفتاء سايت هدانا از دفتر حضرت آيت الله سيستاني

کد استفتاء: 423922

پرسش:
الف)- در صورتى كه بخواهيم در روز جمعه نماز ظهر و عصر خود را به صورت فرادا در منزل بخوانيم آيا بايد صبر كنيم تا نماز جمعه تمام شود يا اينكه مى‌توانيم در اول وقت نماز را بجاى بياوريم؟
ب)- آیا اقامه نماز جماعت ظهر همزمان با اقامه نماز جمعه در مکان دیگری نزدیک محل اقامه نماز جمعه جایز است؟

پاسخ:  جایز است در اوّل وقت مبادرت به نماز ظهر شود.

لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=24788

*- ضمنا شما  مي توانيد از اينجا مشترك خبرنامه سايت شويد و جديد ترين مطالب را دريافت كنيد.

حتما بخوانيد

ويژه نامه احكام نماز

نماز جمعه چگونه خوانده مي شودكليد:  خواندن نماز ظهر اول وقت در روز جمعه خواندن نماز ظهر اول وقت در روز جمعه خواندن نماز ظهر اول وقت در روز جمعه خواندن نماز ظهر اول وقت در روز جمعه نماز جمعه  جمع خواندن نماز ظهر روز جمعهآیا این گفته که اگر مرد یا زن روز جمعه به نماز جمعه نرود و قصد داشته باشد جمعه را در خانه بخواند ( وقت نماز فراداى ظهر و عصر روز جمعه کیفیت خواندن نماز ظهر و عصر روز جمعه به تأخیر انداختن نماز ظهر در روز جمعه آیا در ظهر جمعه نماز ظهر را باید به تاخیر انداخت نماز جمعه و احکام آن – کسی که در نماز جمعه شرکت نکرده، آیا نمازی را که در منزل  نماز ظهر روز جمعه در اول وقت خواندن نماز ظهر اول وقت در روز جمعه خواندن نماز ظهر اول وقت در روز جمعه خواندن نماز ظهر اول وقت در روز جمعه خواندن نماز ظهر اول وقت در روز جمعه خواندن نماز ظهر اول وقت در روز جمعه خواندن نماز ظهر اول وقت در روز جمعه[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

نظر شما درباره این مطلب:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.