وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

خمس زن و شوهر شاغل

خمس زن و شوهر شاغل

خمس درآمد زن

پرسش ۳۹ . آيا به درآمد زنى كه براى خود كسبى داشته و مخارج او را شوهر مى دهد، خمس تعلق مى گيرد؟
همه مراجع: آرى، بايد خمس آن را بدهد؛ ولى اگر مقدارى از آن را در نيازهاى زندگى خرج كرده باشد، تنها بايد خمس باقى مانده را بدهد.

[۱].توضيح المسائل مراجع، م ۱۷۵۷؛ نورى، توضيح المسائل، م ۱۷۵۳؛ العروة الوثقى، ج ۲، م ۸۳؛ خامنه اى،اجوبة، س ۹۹۷؛ دفتر: وحيد. پرسمان.


 

مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

خمس زن شاغل

س: آيا زنى كه حقوق‌بگير است و از مال شوهر جدايى ندارد بايد جدا خمس دهد يا مازاد بر نياز زندگى مشترک دادن خمس كفايت مى‌كند؟

ج) هر يک از زن و شوهر سال خمسى مستقلى به حَسب درآمد سالانه خويش دارند و بر هر کدام واجب است که خمس باقيمانده حقوق و درآمد سالانه خود را در پايان سال خمسى خود بپردازد.استفتائات جديد.

زن و شوهری که حقوق خود را به طور مشترک در امور منزل مصرف می‌کنند واجب است هر یک از آنها سال خمسی مستقلی به حساب درآمد خودش داشته و هر کدام خمس باقیمانده‌ی حقوق و درآمد سالانه‌ی خود را در پایان سال خمسی بپردازد، همچنین خانم خانه‌داری که همسرش سال خمسی دارد که درآن هنگام خمس اموال خود را می‌پردازد و وی نیز گاهی درآمدی دارد واجب است بر او که زمان دستیابی به اولین درآمد سال را، ابتدای سال خمسی خود قرار دهد و هر چه را در طول سال از منفعت کسب خرج مصارف شخصی خود، مثل زیارت، هدیه و مانند آن می‌کند خمس ندارد و هر چه از منفعت کسب سال، از مؤونه‌ی سالانه‌اش تا سر سال زیاد بیاید واجب است که خمس آن را بپردازد. رساله آموزشي جديد.

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد 

*- ويژه نامه احكام خمسكليد: خمس زن و شوهر شاغل خمس زن و شوهر شاغل خمس زن و شوهر شاغل خمس زن و شوهر شاغل خمس زن و شوهر شاغل خمس زن و شوهر شاغل

🔗 لینک کوتاه

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.