تغيير سال خمسيReviewed by مهدي يوسف وند on Jan 31Rating: 4.0

تغيير سال خمسي

تغيير سال خمسي

پرسش 22 . آيا تغيير زمان حساب سال خمسى جايز است؟

همه مراجع (به جز خامنه اى): جلو انداختن حساب سال به هر اندازه، اشكال ندارد؛ ولى تأخير آن جز با اجازه حاكم شرع جايز نيست

[1].

آيه اللّه خامنه اى: تقديم و تأخير سال خمسى جز با اجازه حاكم شرع جايز نيست، مگر با شرايط خاص.[2].

تبصره. البته جلو انداختن سال خمسى در صورتى جايز است كه به صاحبان خمس ضررى وارد نيايد، مثلاً به اين طريق كه اگر در اثناى سال، منافع خود را تخميس نمايد، مى تواند مبدأ را پس از تخميس مذكور قرار دهد و با گذشت يك سال، به حساب سال خود رسيدگى كند.

  •  [1].مكارم، استفتاءات، ج 1، س 353؛ فاضل، جامع المسائل، ج 1، س 809؛ نورى، استفتاءات، ج 2، س 320؛ سيستانى، المسائل المنتخبه، م 611؛ صافى، جامع الاحكام، ج 1، س 620؛ دفتر: امام، بهجت و تبريزى.
  • [2]. خامنه اى، اجوبة، س 1000.(احكام خمس،پرسمان).

امام خميني قدس سرهامام خميني قدس سره

کسی که مبداء سال خمسی وی روز دهم بهمن است اگر قبل از این که یک سال بگذرد مثلاً 6 ماه بعد از مبداء سال خمسی سود حاصله اموال خود را تخمیس نماید آیا در روز دهم ماه بهمن سال بعد که پایان سال خمسی وی است باید سود حاصله اموال را تخمیس نماید یا این که چون 6 ماه قبل تخمیس نموده می تواند تخمیس ننماید و صبر نماید یک سال بعد از آخرین روزی که تخمیس نموده، تخمیس نماید. لطفاًنظر امام راحل (ره)را بیان نمایید.

سال خمسی قهری است نه اختیاری و تغییر آن در صورتی که موجب ضرر برای صاحبان خمس نباشد، با اجازه مرجع تقلید جایز است. ( رک: استفتائات امام خمینی، ج4 ، ص221، س4304 )

حضرت امام در پاسخ به این سوال که آیا میتوان راس سال خمسی را تغییر داد چنین فرموده اند: سال را نمیتوان تغییر دهد مگر با اجازه ولی امر. (رساله توضیح المسائل،چ 1378، ص 482، س40)


مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س 1001: شخصی می‏ گوید که سر سال خمسی‏ اش ماه یازدهم سال بوده است، ولی بر اثر فراموش کردن آن، قبل از پرداخت خمس در ماه دوازدهم برای خانه ‏اش فرش و ساعت و موکت خریده است و در حال حاضر تصمیم گرفته که سال خمسی اش را به ماه رمضان تغییر دهد، اشاره به این نکته لازم است که این شخص مبلغ هشتاد و سه هزار تومان سهمین مربوط به سال گذشته و امسال بدهکار است که آن را به‌صورت قسطی می‏پردازد، نظر شریف حضرتعالی راجع به سهم امام و سادات کالاهای مذکور چیست؟

ج: تقديم و تأخير سال خمسى جايز نيست مگر با اجازه ولى امر خمس و بعد از حساب مدت گذشته و مشروط است به اينکه موجب وارد شدن ضرر به صاحبان خمس نشود، و در مورد اجناسى که پول پرداختى بابت خريد آن از درآمد سال قبل بوده است، بايد خمس آن پول‏ها پرداخت شود.

س 1002: آیا انسان می‏تواند خودش خمس مالش را حساب نموده و سپس آنچه را بر او واجب است به وکلای جنابعالی بپردازد؟

ج: اشکال ندارد. اجوبه الاستفتائات.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

تغییر زمان سال خمسی

پرسش :آیا تغییر زمان حساب سال جایز است؟

پاسخ :جلو انداختن حساب سال به هر اندازه هیچ مانعى ندارد ولى تاخیر آن جز با اجازه حاکم شرع جایز نیست. استفتائات آيت الله مكارم شيرازي.


مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: ۱سال خمسی پدر من اول فروردین است خرید لباس من در اواخر اسفند ماه است در حالیکه به آن نیاز داریم به سال خمسی پدر من برخورد می کند در ضمن من شاغل نیستم آیا به این لباس خمس تعلق می گیرد ؟
۲ ـ در پانزده سال پیش پدرم منزلی خرید که به یک میلیون و دویست هزار تومان آن خمس تعلق گرفته بود الآن پول خمس را چگونه بدهیم به قیمت فعلی که ترقی کرده یا قیمت سابق ؟ نمازهایی که در این منزله خوانده ایم چگونه است ؟
۳ ـ اگر بخواهیم روز سال خمسی را عوض کنیم چگونه است ؟
۴ ـ آیا به هدیه خمس می گیرد ؟
۵ ـ نماز خواندن با لباسهایی که به آن خمس گرفته بود و ما نمی دانستیم به آن خمس گرفته آیا باید قضا کنیم ؟

پاسخ: ۱ـ اگر پدر لباس را به شما تملیک می کند خمس ندارد .

۲ ـ اگر خمس به قیمت آن تعلق گرفته همان مقدار پول را باید بپردازید و نمازها اشکالی ندارد .

۳ ـ می توانید سال را جلو بیاندازید به این ترتیب که در یکی از روزهای سال قبل از روز خمس ، خمس موجودی خود را بپردازید سپس اولین روز بعد از آن که کار بیا کاسبی انجام می دهید سر سال خواهد بود .

۴ ـ اگر در مؤونه مصرف نشود خمس دارد .

۵ ـ در این صورت نماز صحیح است .

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی سیستانی.

لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=25824

حتما بخوانيد 

*- ويژه نامه احكام خمسكليد: تغيير سال خمسيتغيير سال خمسيتغيير سال خمسيتغيير سال خمسيتغيير سال خمسيتغيير سال خمسيتغيير سال خمسيتغيير سال خمسيتغيير سال خمسي جابه جا كردن سال خمسي به ماه ديگر  تغيير سال خمسي تغيير سال خمسي تغيير سال خمسي تغيير سال خمسي تغيير سال خمسي تغيير سال خمسي تغيير سال خمسي تغيير سال خمسي تغيير سال خمسي تغيير سال خمسي تغيير سال خمسي