درباره نویسنده

حجت الاسلام مهدی یوسف وند

حجت الاسلام مهدی یوسف وند

-مدرس حوزه و بنیانگذار سایت هدانا/ -تحصیل در محضر جمعی از مراجع و بزرگان حوزه علمیه قم./-الْحَمْدُ للّه توفيق نصيب شد، كه درباره ي معارف هدايت بخش اهل البيت عليهم السلام مطالبي را همراه با تیم خوب هدانا برای شما بنويسیم. امیدواریم مورد توجه شما همراهان عزیر قرار بگیرد.

مطالب مشابه

45 Comments

 1. رضا

  سلام خسته نباشین من الان یک سال ونیم ازدواج کردم ولی مشکل آنچنانی باهم نداشتیم ولی احساس زیادی بین ما نبود من تنها گناهی که کردم چندتا پیامک بهش دادم اونم فقط از روی ناراحتی گفتم که تو راضی منم راضی بیا ازهم جدا بشیم با اینکه میدونه چیزی تو دلم نیست اینو کرده بهانه ومیگه طلاق میخوام وگرنه خودکشی میکنم چهارتا برادر و۳تا خواهر با مامان باباش راضی به طلاق ما نیستن وهمشونم از من همایت میکنن ولی اون پاش روکرده تو یه کفش و طلاق میخواد من یه گناه دیگه داشتم که نزدیک ۳ ماه بیکار بودم الان مغازه دارم آیا زنم بدون داشتن هیچ مدرکی زد من میتواند طلاق بگیرد؟قسم خورده که طلاق میخواد نظر شما چیست؟ ممنون

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   حتما باید با یک مشاور صحبت کنید. شما باید نحوه ارتباط برقرار کردن رو با همسرتون بهتر از اینها یاد بگیرید. حتی اگر نیاز بشه با همسرتون با هم مشاوره بروید خیلی وقتها هم خانم حرفهای زیادی برای گفتن دارد که ما مردها کمتر بدان توجه می کنیم.
   خانم ها نیاز به محبت دارند و معمولا هم بسیار بخشنده و فداکار هستند، اگر از شما صداقت ببینند و مهربانی مطمئنا نظرشون رو تغییر می دهند. از دعا هم غافل نشویدف مدتی نماز جعفر که در مفاتیح امده را بخوانید و از خداوند بخواهید قلب همسرتان را به شما مهربان کند، در کنار دعا باز تاکید می کنم مشاوره بروید. ما هم برای شما دعا می کنیم.
   لازم هست گذشته رو اصلاح کنید و مهم تر از همه ثابت کنید که ایشان را دوست دارید و همسر ایده الی هستید که می توانید او را خوشبخت کنید. قسم هم در حالت عصبانیت بی ارزش هست و اعتباری ندارد، با یک مشاور صحبت کنید، و با هدیه و صحبت کردن می توانید فضا رو برگردونید.
   طلاق به این راحتی ها نیست. باید پرونده را به صورت کامل از جهت حقوقی دید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 2. آزیتا

  سلام من حدود ۶ماه با آقایی عقد كردم.تو این مدت فهمیدم معتاد هستن.و منو مورد ضرب وشتم قرار میداد نفقه هم نمیداد. من درخواست طلاق دادم و فهمیدم که این اقا ثابقه دار هستن و چند مورد پرونده سرقت دارن.میخواستم بدونم با این عسر وهرج میتوانم زود طلاق بگیرم؟؟

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   شما باید ابتدا با یک مشاور خانواده و پس از آن با یک وکیل قوی صحبت کنید، اسناد و مدارک خود را ارائه کنید، مسیر قضایی رو کامل برای شما توضیح می دهند.

   در صورتیکه بتوانید دروغ گویی ایشان را در غالب سوء رفتار ایشان همراه با اعتیاد اثبات نمایند میتوانید طلاق بگیرید. با مطالبی که نوشته اید، پرونده به نفع شماست و انشاالله می توانید به حق خود با توکل به خدا برسید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 3. مهدیه

  سلام وخسته نباشید
  ببخشید من ۲۲سالمه۳سال که ازدواج کردم تواین سه سال خیلی سعی کردم بابیکاری ومشروب خوردن شوهرم کناربیام خیلی وقتا خواستم کمک وراهنماییش کنم اما هربار بهم گفت تو بچه ای نمیفهمی
  اصلا بهم نفقه نمیده اماهربارپول لازم داشته باشم اونم ضروری باشه بهم میده اماواسه نیازام نه میگه ازبابات بگیرکلا زندگیم خیلی سخت شده
  خیلی وقتاازنظرمالی کمکش کردم اماالان خانوادش میگن وظیفتون بوده اما یه ریالم واسه من نبوده
  ازتون خواهش میکنم کمکم کنید الانم ۴ماهه باردارم وکاملاناخواسته بوده
  لطفا به ایمیلم جواب بدین
  مشاوره هم رفتم بعدچندجلسه گفتن اصلا ادامه زندگی به صلاحم نیست
  خیلی ازفرصتای زندگیموازدست دادم خستم

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   باید با مشاور خانواده صحبت کنید، اینکه آیا می دونستید ایشون اهل مشروب هست؟!، یا در ملاک های شما دین داری بوده یا نه؟!، برای همین در روایات هست که با اهل ایمان ازدواج کنید… نزد یک مشاور خوب بروید، همسرتون رو هم قانع کنید که پیش مشاور بروند، نیاز هست بیشتر در جریان جزئیات قرار بگیرند. انشاالله قابل اصلاح هست، نا امید نباشید، از هنر زن بودن استفاده کنید و ایشون رو راضی کنید که جلساتی رو به مشاور رجوع کنند. مشروب رو هم ترک کنند، گناه بزرگی است و خداوند خیر و برکت را از آن خانه و زندگی می برد، و آرام آرام عقل رو زایل می کند و رفتارهای نادرست اخلاقی در زندگی زیاد می شود باید سبک زندگی رو تغییر و یک مسیر جدید رو شروع کید. پس لازم هست مشاور بیشتر در جریان زندگی و احوالات ایشون باشند و ملاک هایی که شما برای ازدواج داشتید رو بازنگری کنند و روشها و تکنیک های مدیریت زندگی رو یاد بگیرید، ان شاء الله.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 4. محمد

  سلام من الام در مراحل اولیه ی طلاقم زنم رفته ب دروغ پزشک قانونی و گفته ک زدمش ک دروغ در صورتی ک اون منو زده و ب دروغ گفته در این ۶ ماهه نزدیکی نداشتیم ک بتونه طلاق بگیره الانم ب میل خودش رفته و ب دروغ گفته من بیرونش کردم من فقط شکایت تمکین نوشتم زنم در موقع بحثامون فقط داد میزد ک همسایه ها هم شنیدن ب من چاقو کشیده ولی نزد چند بارم دست ب خودکشی زده ب عمدی منو عصبی میکرد ک من بزنمش منم نزدم نظرتون چیکار کنم ک من پیروز بشم منم طلاقش نمیخوام بدم تا اذیت بشه…….. چیکار کنم زود جواب بدید ممنون

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   حتما لازم هست با یک مشاور خانواده و یک وکیل صحبت کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 5. hamed

  با سلام من دو سال و نیمه تو عقدم از اول به خاطر مشکلاتی که پیش اومد مابین برادرام و زنم به ناچار خونه گرفتم و زندگی کردم تا موقعی که رسمی بریم سر خونه زندگیمون اما انگار ازدواج ما دووم نداشت. الان زنم یه هفتست به خاطر برادرش زد تو گوشم منم زدم تو گوش ایشون اما ایشون رفتن شکایت کردن و خواستار دیه هستن و قفل درب خونه هم عوض کردن. هنوز نمیتونم احساسم به زنم رو بکشم اما خیلیا میگن طلاق نگیری ایندت تباهه والا بلا موندم چکار کنم اگه برم سمت زنم قید همین پدر مادرمم باید بزنم و . . .

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   نیاز هست ریشه یابی کنید که اختلافات بین همسر شما و خانواده شما به چه علت هست، یک مشاور به خوبی می تواند به شما کمک بکند.
   از یک واسطه هم بخواهید پادر میانی کنید، طلاق امر کوچکی نیست، تمام تلاش خودتان را بکنید که زندگی رو بسازید.
   به دنبال این باشید که بتونید راهی پیدا کنید که با ایشون صحبت کنید، یه رستوران، یه جای خوب قرار بگذارید و با خرید گل عذر خواهی کنید… شاید در تماس اول جواب ندهند، اما شما با توکل به خدا با یک فاصله درست مجدد این تماسها رو ادامه بدهید.
   با خانواده هم صحبت کنید. لازم هست، طرفین اشتباهاتشون رو بپذیرند. از دعا هم غافل نشوید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 6. سمانه

  سلام.من ۲۴ سال دارم دو ساله ازدواج کردم شوهرم اخلاق خوبیدداره ولی از لحاظ جسه و اینا از چشمم افتاده .از اول مایل به ازدواج باهاش نبودم . حق طلاق هم ندارم به نظرتون چطور میتونم جدا شم؟؟؟؟؟ بخدا یه لحظه هم نمی تونم کنارش احساس خوبی داشته باشم. راهنماییم کنید لطفااا

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   مهدي يوسف وند

   سلام علیکم خواهر گرامی
   ببینید هر مردی ایراات خاص به خودش را دارد، باور کنید خیلی از خانمها دنبال یک همسر خوب و با اخلاق هستند، قدر نعمت رو بدونید، محاسن و خوبی های همسرتون رو ببینید.
   حتما با یک مشاور صحبت کنید، چه بسا شما در شبکه های مجازی یا محیط پیرامونی مردهایی را می بینید و به صورت ذهنی این مقایسه ها برای شما ایجاد شده است.

   اگر واقعا همسر شما دارای خوبی هایی باشند و شما بخواهید به همین راحتی ترک کنید، این نوعی کفران نعمت هست، مطمئن باشید ازدواج بعدی شما چه بسا بدتر از این باشد!.

   پس یک مشاور خوب خیلی می تونه در تغییر نگاه شما کمک کند. توصیفات بیشتر شما از خودتون و نگاه شما و روحیات همسر شما به مشاور کمک بیشتر می کند که به شما کمک کند، از جهت جسمی هم چه بسا بایک رژیم خوب به علاقه هاتون برسید، زندگی رو باید ساخت نه اینکه دنبال زندگی ساخته شده باشید، پیدا نمی کنید!
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 7. محمد

  من سی میلیون کار کردم برای کسی ک حیف اسم پدر ک بهش بگی اتوبوس خریدم تو شرکت واحد
  الان نصف روزه کار می‌کنه همش ب مادرم فوش میده یا دیوانه بازی در آورده ۱۰بار خواستم بزنمش ب قصد کشت مادرم نذاشت
  از بچه گی مارو هی میزد بیکار بود مادرمو میزد
  مادر ۲۰ساله کار می‌کنه ب خدا کل زندگیم مادرمه

  این آدم معتاده حدود ۳۰سال
  ن دین داره ن خدارو می‌شناسه ب همه چیز همه کس فوش میده
  مادرم میخواد طلاق بگیره چ جوری زود طلاقشو بگیرم
  ب خدا من از سرکار زود میام ک خدا نکرده بلای سر مادرم میاره
  ی راهی با نشون بدید
  جفت خواهرام ب خاطر بیکاری و معتادی و دست بزن این پدر شوهر نکردم چون جهیزیه نداشتن

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   مهدي يوسف وند

   سلام علیکم برادر عزیز
   پیام شما من رو متاثر کرد، اما توجه کنید امتحان شما در صبر و مدارا هست به هیچ عنوان به پدر بی احترامی نکنید، حتی اگر از این پدر ناراحت هستید…به هیچ عنوان دست بلند نکنید، خدای ناکرده عمر شما کوتاه می شود!، عواقب بدی دارد، ازمادر حمایت کنید، اما به هیچ عنوان بی احترامی نکنید، ایشان فردای قیامت باید جواب خودش را بدهد و خدا می بیند، شما وظیفه خود را انجام بدهید.

   امام صادق عليه السلام : نافرمانى والدين از گناهان كبيره است؛ زيرا خداوند متعال فرزند نافرمان را عصيانگر بدبخت قرار داده است.علل الشرائع : ۴۷۹/۲٫
   پيامبر خدا عليه السلام : به فرزند نافرمان گفته مى شود: هر كار [عبادى ]كه مى خواهى بكن كه من تو را نمى آمرزم.بحار الأنوار : ۷۴/۸۰/۸۲٫

   برای طلاق باید از طریق دادگاه و وکیل اقدام کنید، هر چند توصیه می کنیم تا می توانید وقت بگذارید، هزینه کنید تا پدراعتیاد را ترک کند و بهتر بشوند.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 8. علی

  سلام من با خانونی ۵ ساله رابطه دارم مارو گرفتن در خانه الانهم منتظر دادگاهی هستیم من خانوم رو عقد کردم ولی هنوز ثبت نکردم خانوم هم راضی به ازدواج نیست میخواد طلاق بگیره ولی من دوستش دارم نمیخواهم طلاقش بدم ایا میتونه? اگه راضی به ثبت اذدواج نشه چیکار باید انجام بدم?

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   اگر عقد شرعی خوانده شده است، ایشان همسر شرعی و قانونی شما هستند، لازم هست با یک وکیل مشورت کنید تا پرونده را از نزدیک مطالعه کنند.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 9. پریسا

  سلام
  من ۲۰سالمه و از ۱۷سالگی ازدواج کردم بدون حتی ی کلمه حرف زدن با شوهرم.تاالان جز رفتار های بچگانه و زورگویی و توهین جنسی به خانواده و خودم چیزی ندیدم.ایا قانون و شرع اینقدر سفیهانه حق رو ب کسی داده اند که حتی اختیار تصمیماتش دست خودش هم نیست؟ایشان تاالان نفقه من رانداده اند و من هم ب این فکر نمیکردم که کارد به استخوان برسد و حالا مدرکی هم. ندارم من هم سعی در تعامل داشتم اما اکنون به نتیجه ی بدتری رسیدم که موجب اخاذی از پدرم هم شده.نه تنها نفقه نمیگرفتم از پدرم پول ب اجبار شوهرم میگرفتم و انها را باج میکردم ک مشکل ایشان حل شود.من تهدید ب مرگ شدم اگه بااو زندگی نکنم ایا میتواند کسی اینگونه باترس زندگی کند؟ایا اسلام بااینگونه امار طلاق اوردنای مسخره و خجالت اور از طرف قوه قضائیه موافق است؟ایا کسی در اسلام پس از اشتباه فرصت توبه ندارد که در ازدواج اگر در قسمت شروط ضمن شرطی قید نشود بنده محکوم ب زندگی با یک شخص مخالف درس و کار و پیشرفت وعامل تصمیم به خودکشی من باشد؟ایا ما مسلمانیم؟چطور مرد بدون اجازه همسرش هم میتواند اورا طلاق دهد اما زن بااین مکافات؟فکر نمیکنید که طاقت هرکس زیاد نیس و وارد رابطه با شخص دیگر شدن برای تسکین درد راحتتر باشد؟من از. کجا مدرک بیارم عسر و حرج دارم؟چ کسی منتظر روز طلاق است که بخواهد برایش مدرک جمع کند.رای اقوام درجه یک که شاهد بی عدالتی هستند هم ملاک نیس.خود را مسخره میکنیم یا خدای بالای سرمان را ؟انهم با قوانینی که به اسم اسلام و دین نوشته میشود.حقوق زن به هیچ عنوان رعیت نمیشود عرب جاهلیت به عجم جاهلیت تبدیل شده.ایران با تمدن که به زن احترام میگذاشت الان به باتلاق زنان تبدیل شده
  مدیون به معبودم هستین اگه دردمو نادیده بگیرین و پیاممو نذارین
  باتشکر فراوان

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   پیام شما رو کامل خواندیم، متاثر کننده هست!… دقت کنید مشکل اصلی انتخاب شما یا خانواده شماست که چنین شخصی را قبول کرده اند، امروز هم باید حمایت کنند!… متاسفانه افراد تا با همسرشان لذت می برند می گویند از موفقیت ماست اما تا زمانی که ناکامی در زندگی پیش می آید آسمان و ریسمان می بافند!… ببنید آزردن زنان توسط مردان نادان فقط که در ایران نبوده و نیست! این یک اختلال روانی است که عده ای دارند حالا چه مسلمان چه کافر!.
   حرف پیغمبر روشن هست، پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : بدانيد كه خداوند عزّ و جلّ و رسولش بيزارند از كسى كه به زنى آزار رساند، تا آن كه طلاق خُلع بگيرد .(ثواب الأعمال : ۳۳۸/۱ .) خب خدا و پیامبر بیزار هست یعنی چه؟!.چرا این تعابیر را نمی بینید؟!.
   پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : هر چه ايمان بنده بيشتر شود، زن دوستى او فزونتر مى شود.النوادر للراوندي : ۱۱۴/۱۰۹ .

   خواهر گرامی حرف پیامبر روشن هست اگر کسی به روایت بالا و دهها روایت دیگر عمل نکرد مطمئن باشید که از اسلام بویی نبرده!… اگر شوهری خانمش را تهدید به مرگ کرد، خب این یک روانی هست باید او را تیمارستان برد، چه ربطی به دیگران دارد!، البته شما ناراحت هستید و حق دارید.
   اسلام با آمار طلاق موافق نیست، اما بروید ببینید اینهایی که طلاق می گیرند چقدر بویی از دین برده اند؟!. انواع فسادها را می کنیم، بدحجابی ها رقصها، آهنگ ها، بعد از آسمان می نالیم… خب زندگی ها را باید اصلاح کرد.
   شما می توانید طلاق بگیرید، حتما با یک وکیل صحبت کنید و واقعا یا راه درمان چنین شوهری را پیش بگیرید یا طلاق بگیرید.
   ضمنا اقوام درجه یک هم حرفشان برای قاضی علم آور هست، شما وکیل بگیرید و مراحل را طی کنید، خیلی ها هم طلاق گرفتند!.
   از همه اینها گذشته مگر ما موافق این هستیم که حقوق زن رعایت نشود!، این همه حدیث و روایت درباره ظلم نکردن، درباره احترام به همسر، اما کو گوش شنوا،!!! باور نمی کنید در مشاوره هایی که خانم ها رجوع می کنند و از بد اخلاقی همسر می گویند ، ما چقدر ناراحت می شویم! هر کجا هم که بتوانیم چه در سخنرانی و چه در سایت از خانم ها دفاع می کنیم، منطق دین این هست اما چه کنیم که …!.
   اگر کسی به قانون عمل نکرد مگر مشکل از قانون است. برخی از مردم انواع گناه ها را می کنند، ماهواره ، فیلم فساد، و غیره… و به دین می خندند اما زمانی که به مشکل بر می خورند ندای وااسلاما سر می دهند!. و طنز اینجاست که می گویید ایران با تمدن به زن احترام می گذاشت!، بله احترام می گذاشت بروید تاریخ را بخوانید!. انصاف هم چیز خوبی است. حرف دین این است که به کسی ظلم نکنید!، آیا واقعا در عمرتان این کلام خدا و پیامبر را نشنیده اید!.

   از همه اینها گذشته اینطور هم نیست که تمام زندگی های مردم دچار مشکل باشد، خب هستند افراد خوب و مردان خوبی که در کنار همسر به خوبی و خوشبختی زندگی می کنند. در هر حال توصیه می کنیم حتما با یک مشاور خوب صحبت کنید، نیاز هست مشکل را به درستی ریشه یابی کنید. اینکه شما ناراحت هستید، ناراحت کننده هست در قسمتی از صحبت ها هم حق دارید اما از مسیر درست انشاالله به دنبال حل مشکل باشید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 10. عاااا

  باسلام
  توی یکی از جوابهاتون گفتین قانون دست زنه،میشه لطفا ی نمونه اشو بگین؟زن زمانی ازمهریه و نفقه اش استفاده میکنه که واقعا بخاد جدا بشه،اما درهمین صورت بازهم بایدمرد اجازه و رضایت طلاق بده،وتازمانیکه ازاینها نگذره مرداجازه نمیده.تمام پرونده های طلاق ب این ختم میشه که زن از حقوقش بگذره تابتونه ازاسارت خلاص بشه،این کجاش و چیش ب نفع زنهاست؟درضمن اززمان عقد مردموظف ب پرداخت نفقه ست،حتی درزمان دوران عقد.بجز حق مسکن.چرا وقتی چیزی ب نفع مردهاست عرفه اما واسه زن دین و قانونه؟

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   عرض شد که زن می تواند شرایط خاص به خودش را در آغاز ازدواج قرار بدهد.
   ثانی تمام پرونده های طلاق هم اینطور نیست که شما مطرح می کنید، هستند خانم هایی هم که طلاق گرفته اند، اگر به آمار طلاق نگاه کنید متوجه می شوید!.
   ثالثا پرداخت نفقه بر شوهر زمانی که همسر تمکین می کند واجب است، ربطی هم به عرف ندارد، اگر خانم تمکین ندارد، نفقه هم به او تعلق نمی گیرد.
   در هر حال هیچگاه توصیه به طلاق نیست، حتما ابتدا باید ملاکهای دین را برای انتخاب همسر در نظر داشت و اگر هم مشکلی پیش آمد باید با یک مشاور امین مشکلات را مطرح کرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 11. كوثر

  با عرض سلام و خسته نباشى!
  من يك سوْال داشتم اگه ميشه لطفا جوابشو هر چه زودتر بنويسيد.
  من زمانى كه ازدواج كردم شوهرم رو اصلا إز نزديك نديده بودم در تمام زندگيم. يعنى چطورى بگم خانواده م ديدن و پسنديدن و خودشون هم جواب بله رو دادن. به دليل اينكه پسر عموى من عاشق من بود و من هم همينطور اين كار رو انجام دادن.
  هفت سال باهاش زندگى كردم ولى هيچ لذتى كه إز زندگى باهاش برده باشم رو نداشتم. خيلى كتك خوردم ازش. و خيلى تلاش ميكردم تو زندگيم كه به يك جايى برسم. منظورم إز درامد پولى هست. قالى ميبافتم. گلدوزى ميكردم. بچه دارى. هم به خودشو بچهاش ميرسيدم و هم به مادر پيرش. هر جايى كه ميرفتيم مادرشم باهامون بود.
  تا حتا شبها كه ميخوابيديم به مادرش ميگفت بيا زير پاى ما بگير بخواب. آه. خيلى زجر كشيدم.
  الان چهار ساله كه ازش دورم. و ميخوام طلاق بگيرم ازش. چون همون موقع هيچ علاقه ايى بهش نداشتم الان كه چهار سال ازش دورم كه ديگه ازش نفرت دارم وقتيكه كارهاش يادم مياد.
  خانوادم ميگه به خاطر بچهاش طلاق نگير. اما واقعا دوستش نداشتم و ندارم. موندم چى كار كنم.
  خواهش ميكنم راهنمايم كنيد كه چى كار كنم.
  ممنون

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   پیام شما رو با دقت خواندیم، متاثر شدیم!.
   همیشه توصیه اصلی این هست که با حضور مشاور یا بزرگان فامیل بتوان راه درستی را پیدا کرد، که فرزندان هم آسیب نبینند! و همسر هم بتواند خواسته ها و نیازهای درست و منطقی و به حق شما را برآورده کند. اگر چنین کاری رخ نداد و در گرفتن طلاق اصرار دارید باید با یک وکیل خوب مشورت کنید و از نزدیک شرایط و پرونده شما را مطالعه نماید تا بتواند راه قانونی درست را مطابق شرایط شما به شما نشان بدهد.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 12. ستاره

  باسلام وممنون بخاطر وقتی که بابت پاسخگویی به سوالات صرف میکنید.من خانمی ۲۶ساله هستم که به مدت دوسال عقد کردم و الان حدود ۴سال هست که با همسرم در یک خانه زندگی میکنیم.از اول شروع زندگی ،نود درصدمخارج از اجاره و پوشاک و خوراک و… بر عهده من بوده و هست.همسرم درمدت ازدواجمون اکثر مواقع بیکار بوده با اینکه تحصیلکرده و از نظر جسمی کاملا سالم هستند،از نظر رابطه هم تا امروز نزدیکی نداشتیم،یعنی از اول همیشه خودشون رو سرگرم بازی و کامپیوتر کردن وبه من نزدیک نشدن،در ضمن در حال حاضرمن بدلیل عدم رعایت بهداشت فردیشون نسبت بهشون کراهت دارم.برای حل مشکلات هم تنهایی مشاوره رفتم ولی همسرم حتی حاضر نیستن با کمک مشاور مشکلاتمون حل بشه.خیلی صبر کردم تا شاید درست بشه و در مقابل خدا شرمنده نشم و عذاب وجدان پیدا نکنم،ولی دیگه خسته شدم،ازشون خواستم که طلاق توافقی بگیریم با شرط اینکه من تمامی مهریه و حقم را میبخشم ولی ایشون راضی نمیشن،اگر درخواست طلاق بدم و ایشون نخواهند من را طلاق بدن،من چطور میتونم راضیشون کنم وآیا حقی به من داده میشه؟لازم به ذکر است که برای تمامی ادعاهایی هم که کردم مدرک دارم.

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   شرعا مرد حق ندارد چنین رفتاری را با همسر خود داشته باشد، این ظلم بزرگی است و خدای متعال با چنین افراد ظالمی از سر قهر برخورد خواهد کرد!.
   سعی کنید با یکی از بزرگان فامیل که می شناسید و منطقی هست مشورت کنید و از ایشان بخواهید نصیحت کنند. در هر حال تا می توانید به دنبال اصلاح باشید.
   شما قطعا حق شرعی و قانونی دارید.
   برای اینکه درت به حقتان برسید حتما باید با یک وکیل خوب مشورت کنید، راههای قانونی را به شما نشان خواهند داد.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 13. فاطمه

  شوهرم هميشه دست بزن دارد
  همه را ميزند، توي خيابان دعوا ميكند نميتوانم با او درد دل كنم چون باعث دعواميشود و من را هم ميزند
  چهار سال است ازدواج كرده ام، دكتر هم رفته ايم اما درست نميشود كه نميشود
  همش عصبي هست، هميشه پشت من را خالي ميكند ديگر خسته شده ام ادامه زندگي برايم خيلي سخت شده
  مادر و پدرم هم فوت شدن. و كسي را ندارم كه در مورد زندگيم مشورت كنم
  ميخواهم جدا شوم امكانش هست من را راهنمايي كنيد

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   توصیه ما همیشه رجوع به مشاور آگاه و مذهبی هست، یا کسی که در فامیل بتواند به طرفین کمک فکری بدهد، طلاق آسیب های خاص به خودش را دارد.
   در هر حال برای طلاق نیاز هست با یک وکیل مشورت کنید، پرونده و صحبت های شما را کامل بشنود و به صورت کامل به شما راهنمایی کند. در دادگاههای طلاق نیز کارشناسانی وجود دارند که می توانید سوال کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 14. سید

  سلام و ممنونم از جوابی که در پاسخ به سوال من دادین ،
  موضوعی که مد نطر من هست اینکه، هیچ کسی راضی نمیشه زندگی رو با وجود دوتا بچه بعد از ده سال رها کنه و حاضر بشه از مهریه هم بگذره، ولی شوهر حتی دادگاه هم نیاد و بخواد اذیت کنه، هیچ کس از آینده خبر نداره که در حین عقد شروط خاصی بزاره، حالا خانمی بخواد جدا بشه و شوهر امتناع کنه باید چیکار کنه ، آیا این انصافه چندین سال تو راه دادگاه باشه. بخاطر همین آمار خیانت در کشور ما بالا هست چون ازدواج خیلی راحتتر از طلاق گرفتن هست، که این داستان باید برعکس باشه. حتما باید زندگی به خودکشی و بزن بزن برسه تا بقیه متقاعد بشن که ادامه این زندگی امکان نداره. ممنون میشم راهکار برای طلاق یکطرفه برای خانمها بدین .
  براتون آرزوی سلامتی و موفقیت دارم

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   ما نیز با بخشی از فرمایشات شما موافق هستیم.
   طولانی شدن روند دادگاه فقط برای زن نیست برای مرد نیز هست، شرعا چون تعهد داده نمی تواند تا دادگاه اجازه نداده ازدواج مجدد بکند!. چرایی طولانی شدن دادرسی ها گاهی بخاطر این هست که زمینه اصلاح فراهم شود، طلاق مسئله راحتی نیست که بتوان گفت یک شبه تسهیل کنند تا از هم جدا بشوند، کمی تاخیر منطقی هست اما نباید چند سال طول بکشد طرفین دچار بحرانهای اجتماعی می شوند.
   علت دیگر طولانی شدن روند دادگاه همان شلوغ بودن دادگاهها و مشکلات قوه قضاییه هست.
   در هر حال با داشتن یک وکیل خوب انشاالله آنچه به صلاح است در زمان کوتاه اتفاق بیفتد.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 15. سادات

  مراجع ما نباید قانونگذار باشن بلکه جامعه امروز نیاز به انعطاف احکام ثانویه داره….پس قانون رو باید طبق صلاح روز نوشت…زن برده نیست

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   مراجع قانونگذار نیستند!، تمام قانون دست زن هست، هر شرطی که دوست داشته باشد می تواند برای مرد قرار بدهد!…شما آزاد هستید شروطتان را مطرح کنید، و ثانیا باید در امر ازدواج دقت داشت!، خیلی ها هم زندگی می کنند و خوشبخت هستند.
   لطف کنید خودتان مطابق طلاح روزتان و صلاح آیند شروطی را که فکر می کنید معقول هست بنویسید بعد در خواستگاری مطرح کنید، اگر مرد پذیرفت خب زندگی کنیدف اگر نپذیرفت، باز اختیار دست شماست. تا زمانی که لذت می برند، کسی نمی گوید مراجع!، در هر حال مرجع فقط شیوه عقد را در رساله می نویسد.
   شما هستید که باید چشم باز کنید و طرف مقابل را بشناسید، خوب مشورت کنید و اگر خیلی می ترسید، حق طلاق را بگیرید!، توافق شماست، فردا هم اگر طوری بشود، خودتان مسئول هستید!، پس زن برده نیست! این چه حرفی است که می زنید!.
   اگر بر اثر اشتباه خودتان موفق نبودید، خب نمی توانید تقصیر را به گردن دیگری بیندازید!.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 16. سید

  سلام و ممنون از راهنمایی خوبتون،
  خانمی به دلایل غیر محکمه پسند تقاضای طلاق داره و ادامه زندگی با شوهرش براش امکان نداره
  و حاضر به بخشیدن مهریه و اجرت المثل و تمام حقوقش هست .
  حالا با وجود دو تا پسر ۵ و ۹ ساله میخواد طلاق بگیره.سوال اینکه چه مدت طول میکشه تا طلاق بگیره و شوهرش هم قصد دادن طلاق نداره. باید چیکار کنه .ب نظرتون اینکه تا شوهر اجازه نده نمیتونه یا به سختی میتونه طلاق بگیره از حقوق بشر و ازادی انسانها به دوره . آیا فقط دوست داشتن یکطرفه ملاک زندگی هست . ممنون میشم جواب برام ایمیل یا تلگرام کنید

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   مقدار طول کشیدن طلاق بستگی به نوع پرونده دارد و اینکه طرفین روابطشان چطور هست.
   همه انسانها آزاد هستند و حقوقشان محفوظ هست، به هر اندازه تعهدات در ضمن عقد داده باشند باید متعهد باشند، علاوه بر این بحث های اخلاقی هم در اینجا مطرح هست.
   هیچ زنی با داشتن دو تا پسر به این راحتی تقاضای طلاق نمی دهد مگر اینکه مرد همه چیز را با یک چشم ببیند و فکر کند حق با اوست،و دلایل خانم محکمه پسند نیست!!!، توصیه می کنیم چنین مردی برود با یک مشاور قوی مذهبی بنشیند و صحبت کند!. حرفهای خانمش را هم خوب گوش کند، پس از چند سال زندگی کدام زنی به این راحتی آنهم با بخشیدن مهریه می خواهد طلاق بدهد!!.
   نوعا در این پرونده ها ها مردها هم کم تقصیر نیستند، در هر حال قضاوت نمی کنیم، اما حتما نیاز به مشاور در این مورد به خوبی دیده می شود!.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 17. حسین

  سلام من همسرم درخواست نفقه نموده و من هم به خاطر دروغگویی و عدم راز داری او به هیچ عنوان حاضر به سازش با ایشون نیستم با وجود اینکه سن دو تامونم کمه و من ۱۸ سالمه و محصلم و هنوز به خدمت سربازی نرفتم و همسرم هم باکره هست نفقه شامل حال او میشود؟خواهشمندم منو راهنمایی کنید ممنون

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   مطابق آنچه در عرف معمول امروز است، تا زمانى که زن به خانه شوهر نیامده نه نفقه دارد و نه براى خروج از منزل از شوهر اجازه مى گیرد، و این در واقع نوعى شرط ضمن عقد است.آيت الله مكارم شيرازي .

   در هر حال سعی کنید با مهر و محبت برخورد کنید، از جهت مالی کمکشون کنید، باعث می شود آرام آرام زندگی خود شما شیرین شود و آثار آن را ببینید. خانم تحت تاثیر شوهر هست، با مهربانی می توانید رفتارهای ایشان را تغییر بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 18. بيزن

  سلام من همسرم دادخواست طلاق داده به دليل كراهتي كه نسبت به من پيدا كرده بچه۷ساله داريم هر كاري مي كنم و كردم برنمي گرده وكيل گرفته و دلايلش عدم پرداخت نفقه و نداشتن رابطه جنسي از طرف من عنوان كرده در حاليكه اينا صحت نداره منم نمي خوام طلاقش بدم زندگيمو دوست دارم موندم چيكار كنم… وكيلشم قول ۱۰۰درصد داده ك طلاقشو مي گيره ميشه راهنمائيم كنيد

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   حتما باید با مشاور و یک وکیل خوب از نزدیک مشورت کنید.
   نیاز هست پرونده شما از نزدیک مورد مطالعه قرار بگیرد. به این راحتی نیست که بتوانند بدون رضایت شما طلاق بگیرند، مگر اینکه عدم صلاحیت یکی از زوجین برای قاضی محرز بشود.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
  2. محمد

   باسلام
   آيا بعد از اينكه زن دادخواست طلاق داد ،مرد مي تواند دادخواست منع اشتغال وي را درخواست كند؟

   پاسخ
   1. مهدي يوسف وند

    مهدي يوسف وند

    سلام علیکم
    تا زمانی که مرد طلاق نداده، خانم همسرش می باشد و می تواند اگر اشتغال زن مانع زندگی هست، درخواست منع اشتغال بدهد
    اگر در حین عقد تعهد و رضایت به اشتال داده اید، نمی توانید منع کنید.
    وفقکم الله لکل الخیر

    پاسخ
 19. منا

  چه بد شاید یه زن بعد زندگی مشترک از یه مرد متنفر بشه نتونه با اخلاقش بسازه بعد باید صبر و انتظار پیشه کنه خنده داره

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   راههای مختلفی هست، اگر خانم نخواست می تواند از طریق حاکم شرع(دادگاه) اقدام کند، ثانیا از همان ابتدا هم می تواند شرط وکالت طلاق را داشته باشد.
   تمام شرایط زندگی در اختیار خانم هست، در ابتدای زندگی می تواند شرایط خود را مطرح کند، ضمنا خنده دار زمانی هست که مهریه های بسیار بالا قرار می دهند!، آنجا چرا کسی نمی خندد! .
   موفق باشید

   پاسخ
   1. محمدحسن

    اره واقعا
    اونجا که بحث مهریه هست مهریه بالا میخوان ولی جایی که به ضررشون میگن این چه وضعشه این چه قانونیه
    همون اول بگو مهریه نمیخوام حق طلاق بده بهم

    پاسخ
    1. مهدي يوسف وند

     مهدي يوسف وند

     سلام علیکم
     ما هم با مهریه های سنگین امروزی مخالفیم!.
     مهریه در اسلام به اندازه متعارف و معقول سفارش شده و مستحب هست که به هر علتی طلاق گرفته شد، مرد مهریه را بدهد، نباید توقع داشت که مهریه را خانم کامل ببخشد! تا طلاق بگیرد.
     یک مهریه معقول.
     بر فرض هم خانم پس از چند سال زندگی ادامه زندگی برایش مقدور نبود توصیه دین به مردها این است با کرامت و احترام بدون اذیت کردن مهریه را بپردازند و اگر خانم می خواهد جدا بشود، مرد هم اگر واقعا دیگر راهی نبود اجازه طلاق را بدهد.
     هم زنها باید مهریه را بر اساس دین قرار بدهند و هم مردها رفتارشان را بر اساس دین، هیچگاه حق و تکلیف یکطرفه نیست!
     وفقکم الله لکل الخیر

     پاسخ
     1. مرجان

      الان كه مهريه كه قانوني تعدادي سكه شده كه زنم بخواد قسطي ميكنن قبول كنيد قانون به نفع مرده من ديدم مردهايي كه ميگن ماهى يه چيزى ميديم ولى طلاق نميديم تا موهاتون رنگ دندوناتون بشه

 20. فاطمه اسلامى

  كاش خانمها هم مرجع ميشدند كه يه نفر هم به داد دل خانمها برسه، اينا كه همه شون مرد هستن

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   الان مشکل شما چی هست که مراجع نمی توانند حل کنند؟!.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

| تمامي حقوق شرعاً و قانوناً براي تیم هدانا محفوظ مي باشد و نقل مطالب با ذكر منبع سبب امتنان است. © کپی رایت - هدانا HADANA.IR |

Code Center