وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست

اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست

طلاق دادگاهى

پرسش ۲۴۰ . دخترى بعد از گذشت چند هفته از ازدواج، به جهت اختلاف فكرى و عقيدتى به هيچ وجه حاضر به زندگى با شوهر نيست و به منزل پدرش رفته است، شوهر نيز از روى عناد حاضر به طلاق نيست، آيا حاكم شرع مى تواند براى نجات زندگى دختر، صيغه طلاق را اجرا كند؟

آيات عظام امام، بهجت، تبريزى و سيستانى: اگر به فرض هم احراز شود كه ادامه زندگى با شوهر ياد شده، با عسر و حرج فراوان همراه است، باز براى حاكم شرع ولايت بر طلاق ايجاد نمى كند، بلكه اختيار طلاق با شوهر است.

آيات عظام خامنه اى، صافى، فاضل، مكارم، نورى و وحيد: اگر احراز شود كه ادامه زندگى با شوهر ياد شده، با عسر و حرج فراوان همراه است و او نيز از طلاق زن امتناع مى ورزد (هر چند با اجبار او به طلاق)، حاكم شرع يا نماينده اش مى تواند طلاق بدهد؛ ولى صرف عدم تمايل به زندگى و ناسازگارى با شوهر از موارد عسر و حرج نيست.

امتناع از طلاق

پرسش ۲۴۱ . چنانچه شوهر همسر خود را اذيت كند و نفقه اش را ندهد و از دادن طلاق نيز امتناع ورزد، آيا دادگاه مى تواند طلاق دهد؟

همه مراجع (به جز امام): اگر احراز شود كه شوهر نفقه زن را نمى دهد، حاكم شرع يا نماينده اش او را بين پرداخت نفقه يا طلاق مخير مى كند. چنانچه از هر دو امتناع ورزد (و امكان پرداخت نفقه از مال او نباشد) مى تواند به تقاضاى زن وى را طلاق دهد.[۳]

امام: اختيار طلاق با شوهر است ولى زن مى تواند با مراجعه به دادگاه او را وادار كند كه نفقه اش را بدهد.[۴]

تنفر زن و طلاق

پرسش ۲۴۳ . شوهرى به تمام وظايف و حقوق زناشويى عمل مى كند ولى زن از ادامه زندگى با او نفرت و كراهت دارد و مى خواهد با بذل مهريه تقاضاى طلاق كند؛ آيا با فرض امتناع مرد از طلاق، حاكم شرع مى تواند طلاق بدهد؟

همه مراجع: خير، در فرض ياد شده، حاكم شرع نمى تواند مرد را وادار به طلاق كند و اين طلاق صحيح نيست.[۵]

 • [۱]. تبريزى، استفتائات، س ۱۷۰۴ و صراط النجاه، ج ۲، س ۱۲۱۵؛ امام، استفتائات، ج ۳، احكام طلاق، س ۲۳ و ۴۳؛ سيستانى، سايت، طلاق و دفتر: بهجت.
 • [۲]. فاضل، جامع المسائل، ج ۱، س ۱۵۸۶ ؛ صافى، جامع الاحكام، ج ۲، س ۱۴۴۹ و ۱۴۵۰؛ مكارم، استفتائات، ج ۱، س ۹۳۲ ؛ خامنه اى، استفتاء، س ۸۸۸ ؛ نورى، استفتائات، ج ۲، س ۶۹۵.
 • [۳]. تبريزى، استفتائات، س ۱۶۷۲؛ خامنه اى، استفتاء، س ۹۳۳؛ وحيد، منهاج الصالحين، ج ۳، م ۱۴۰۶؛ سيستانى، منهاج الصالحين، ج ۳، م ۳۵۶؛ فاضل، جامع المسائل، ج ۱، س ۱۵۹۴ ؛ مكارم، استفتائات، ج ۱، س ۹۳۷ و ۹۳۹؛ صافى، جامع الاحكام، ج ۲، س ۱۳۴۴ ؛ دفتر:بهجت و نورى.
 • [۴]. امام، استفتائات، ج ۳،احكام طلاق، س ۱۲ و ۲۳.
 • [۵]. خامنه اى، استفتاء، س ۹۱۳؛ مكارم، استفتائات، ج ۲، س ۱۱۴۵ و ۱۱۴۷ و دفتر: همه مراجع.(احكام ازدواج،پرسمان).

مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

  مسئله۴۰۹ـ اگر شوهری بدون دلیل شرعی ، همسرش را اذیت و آزار کند او می تواند به حاکم شرع مراجعه کند تا شوهر، ملزم به حسن رفتار گرددو اگر سودمند واقع نشد به هر گونه که حاکم صلاح بداند او را تنبیه می نماید و اگر آن هم فایده نبخشید، زن می تواند درخواست طلاق کند و اگر شوهر، اورا طلاق نداد واجبار به حسن معاشرت، میسر نشد، حاکم شرع آن زن را طلاق می دهد.

مسئله۴۲۳ـ چه زمانی ، زن می تواند از حاکم شرع، در خواست طلاق کند؟
آیا زنی که شوهرش دائم با او بدرفتاری می کند و یا نیاز جنسی اورا ارضاء نمی کند به طوری که بیم آن می رود که به او نگاه افتد، می تواند پیشنهاد طلاق دهد و آیا در چنین صورت، طلاق داده می شود؟

جواب: اگر شوهری از انجام حقوق همسرش خود داری کندو پس از اجبارحاکم شرع به رعایت یکی از دو امر (طلاق و یا حسن معاشرت)، نتیجه گرفته نشود زن می تواند از حاکم شرع در خواست طلاق کند و مواردی که زن می تواند از حاکم شرع در خواست طلاق کند به قرار ذیل است:

۱ـ موقعی که شوهر،نفقه و هزینه زندگی همسرش را نپردازدو حاضر به طلاق دادن هم نشود و همچنین اگر شوهری قادر به پرداخت هزینه نباشد و ازدیگر سو،طلاق هم ندهد.

۲ـاگر شوهری همسرش را بیازارد و برابر دستور خدا با وی رفتار نیکو کند.

۳ـ هرگاه مردی همسرش را رها کرده و او بلا تکلیف گذاردطوری که گویا شوهر ندارد.
و اما درصورتی که مرد فقط نیاز جنسی همسرش را نمی تواند بطور کامل برآورده سازد و بیم آن رود که زن به گناه افتد هر چند که بنابر احتیاط واجب شوهر هر طور که شده از نظر مسائل جنسی همسرش را ارضاء کند و یا او را طلاق دهد با این وجود اگر چنین نکرد بهتر ان است که زن شیوه صبر و انتظار پیشه کند.

مسئله۴۴۳ـ یک زن و شوهر در کشور غیر اسلامی برابر مقرارت آن کشور طلاق قانونی گرفته اند اما مرد،حق قانونی و شرعی همسرش را نمی دهد و حرف واسطه ها را نمی پذیرد تکلیف چنین زنی چیست با علم به این که صبر و شکیبایی بر این وضع برای او فوق العاده طاقت فرسا می باشد؟

جواب: آن زن به حاکم شرع و یا نماینده او مراجعه می کند و آنان شوهر را به رعایت یکی از دو کار الزام می کنند یا هزینه بپردازدو یا طلاق شرعی دهد هر چند با وکالت دادن به یک شخص ثالث. و هر گاه شوهر از هر دو کار خود درای کرد و پرداخت نفقه، از دارایی شوهر امکان نداشت حاکم شرع و یا نماینده او،وی را طلاق می دهند.

حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احکام ازدواج 

ویژه نامه احکام زن و شوهر

نحوه خواندن صیغه ازدواج دائم (متن+ترجمه)

نحوه خواندن صیغه ازدواج موقت(متن+ترجمه)کلید: اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست اگر مرد طلاق نمی دهد تکلیف چیست اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست اگر مرد طلاق ندهد تکلیف

🔗 لینک کوتاه
95 نظرات
 1. هانی می گوید

  سلام وقت بخیر
  ببخشید من الان حدود هفت سال عقد کردم و بنا ب دشمنی هایی ی سال بعده عقدم بین منو شوهرم اختلاف پیش اومد اونا منو تهمت زدن ولی در تمام دادگاه تبرعه شدم.شوهرم گفت میریم سرزندگی منم صبر کردم بعد دیدم ادم فرستادن برای جداشدن بصورت توافقی .
  من حدود هفت ماه با این قضیه صبر کردم دیدم چیزی نمیشه رفتم مهریه و نفقمو اجرا گزاشتم شاید فرجی بشه ب زندگیم برسم ولی بنا ب اشنایی ک داشتن قاضی تعداد سکه و تقسیطشو جوری برید ک ب نفع اون شد من تمام مراحل مشاوره و دادگاه گفتم فقط زندگی میخام.اونم خواست منو از نفقه رد کنه تمکین شکایت کرد بازم گفتم زندگی و شکایتش رد شد.اون تو دادگاه میگه زندگی میخام خودش بیاد .ن عروسی ن هیچی.اینم برم باخونوادش زندگی کنم.دیروز ک دادگاه داشتیم قاضی بهش گفت اینطور ک تو میگی نمیشه .ب قاضی گفت حرف طلاقو تو پرونده ننویس ک امضا نمیکنم.حالا هیچ راهی هس ک من بتونم جدا شم یا ی شکایتی هس ک ب زندگیم برسم؟اخه هر راهیو انتخاب میکنم ب بن بست میخورم…بخدا من اصلا قصدم پول گرفتن نیس فقط قصدم زندگیه

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اینکه قصد شما زندگی هست، واقعا سطح فکری خوبی دارید، اما حتما توصیه می کنم با یک مشاور مذهبی از نزدیک صحبت کنید، واقعا اگر یک مردی -با توجه به آنچه نوشته اید- برخی از فداکاری های شما را متوجه نمی شود، خب فردا روز هم اگر وارد زندگی بشوید سر مورد دیگری طلاق می گیرد!، پس فکر کنید با چه کسی و برای چه می خواهید زندگی کنید، با تامل و دقت.
   توصیه می کنیم جلساتی را با همسرتان به یک مشاور مذهبی رجوع کنید، اگر واقعا مشخص شد که سطح تفکر شوهر نسبت به زندگی پایین هست، الان که فرصت دارید و جوان هستید و می توانید زندگی بهتر دیگری را تشکیل بدهید، خب چرا این کار را نکنید؟. کمی فکر کنید الان فرصت دارید، فردا روز که پا به سن گذاشتد و بچه هم داشتید و بهانه های دیگر این مرد آمد و طلاق داد چه می کنید؟!.

   از بنده می شنوید به عنوان مشاور عرض می کنم، چنین مردانی که نگاه و دیدشان دینی نیست و کوتاه است، حتی شده انسان مهریه را ببخشد و هرچه زودتر از این مرد طلاق بگیرد معقول و خداپسندانه هست. چون اینهمه کشمکش بدون دلیل در اول زندگی که این هست، نمی توان امیدوار بود که در آینده خطرات جدی تر شما را تهدید نکند. بسیاری از حریمها و مهربانی ها شکسته می شود. در هر حال پول و مهریه هر چقدر هم بالا باشد ارزش آسیب های فکری و روحی فعلی و آینده شما را ندارد. با این کار فرصت پیدا می کنید مجدد ازدواج کنید.
   در هر حال تاکید می کنم، تاکید جدی، حتما مشاور بروید، مشاور حرفهای شما را بشنود، حرفهای همسر شما را حتما بشنود، بعد باید تصمیم جدی و معقول را بگیرید. شما باید با مردی زندگی کنید که منطقی و مومن باشد، با چنین مردی هیچ بن بستی به فضل الهی در زندگی نخواهید داشت، پس شما نیز ملاکتان را باید در زندگی عوض کنید، گاهی خانمها ملاکات انتخاب همسرشان از همان اول اشکال داشته و بخشی از مشکلات بخاطر خودشان و ملاکات آنها است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. رضا می گوید

  سلام
  بنده همون رضا هستم ممنون از پاسخگویی شما…
  تحصیلات بنده کارشناسی ارشد و خانمم سیکله… اما چون دیگر معیارهای انتخاب منو داشتن در تصمیم نهایی من تحصیلات تاثیر نداشت و با این موضوع کنار اومدم و دیگه برام مهم نبود و نیس…
  من خانمم رو خیلی دوست دارم و بی بهانه براشون کادو میخرم هفته ای یکبار براش گل میخرم… به روش های سنتی و نوین بهشون ابراز علاقه میکنم… خیلی مودبانه و محترمانه باهشون رفتار میکنم تا حالا یکبار سرشون فریاد نزدم… به حرفاش گوش میدم… در کارهای منزل کمکش میکنم اصلا بهشون فشار نمیارم.. در مسائل جنسی همه فکر و ذهنم تامین نیازهای جنسیشه…. ادم صبوری هستم و کاملا اجتماعی و شوخ طبع اما در حد معقول … حالا یکسال از تاریخ ازدواجمون میگذره در این مدت خانمم حتی یکبار بهم ابراز علاقه نکرده بهشون گفتم میگفت راه و روش ابراز علاقه رو بلد نیست و من تمام انرژیمو گذاشتم تا شرایط رو براش مهیا کنم که بتوونه راحت ابراز علاقه کند حالا بهم میگه من به اجبار خانواده ام باهات ازدواج کردم و هیچ علاقه ای بهت ندارم نه اینکه ازت متنفر باشم اما نمیتوونم دوستت داشته باشم… من در زمان عقد بهشون گفتم اگه مجبوری بهم بگو اما ایشان شفاف نگفتن… میگه جرات گفتن نه به خانواده اشو نداشته… من ۳۰ سالمه و خانمم ۲۱ سال… من زندگی مستقلی دارم و تمام هزینه های ازدواج و منزل با من بوده و حتی یک ریال ازشون کمک نگرفتم… الان از من میخواد طلاقش بدم؟! از نظر ظاهری بنده چهره متوسط؛ شیک پوش؛ خوش اندام؛ اما کچل هستم… به ظاهرم هم میرسم… نمیگه از چی من خوشش نمیاد میگه تو هیچ عیبی ندارد مشکل منم!! از طرفی من به پاکدامنی اش هیچ شکی ندارم از رو بصیرت میگم و نفر سومی در زندگیشون نیس… ازش میخوام پیش مشاوره بریم قبول نمیکنه؟! الان مونده ام چکار کنم؟! خیلی دوستش دارم با اینکه دلمو شکوند! از طرفی نگرانشم اگه طلاقش بدم میدونم هیشکی از اعضای خانواده اش درکش نمیکنه و میترسم افسرده شود و کسی پیشش نباشه باهاش درد دل کنه!! چون خانواده اش همگی با طلاق مخالفند… از مخالف های خانواده اش هم میترسه… و این ترس کمی ایشون رو متردد کرده؟! من نه اهل دود و مشربات الکی هستتم و نه اهل عیاشی… تمام وسایل منزل رو به انتخابش ایشون بوده… در این یکسال کلی سختی کشیدم و تحمل کردم به امید اون لحظه ای که یکبار از خانمم محبت ببینم و کلمه عاشقانه بشنوم… ای کاش میدونستم چه عیبی دارم تا اصلاحش میکردم؟! میگم تو که مجبورت کردن چرا همون اولش بهم نگفتی میگه جراتشو نداشتم… الان میگه تقصیره خانواده اشه که زندگی دو تامون رو نابود کردن!! میگم اهداف و برنامه هات چین که نمیتوونی با محققشون کنی؟! چیزی نمیگه.. گیج شدم؟! نمیدونم از دری باید وارد شم که این مشکلم حل بشود؟! کلی ازش خواعش حتی التماسش کردم که زندگیمون رو خراب نکنه در جواب میگه من دوست ندارم و این حرفش نابودمو میکنه… اما چه کنم واقعا نگران وضعش بعد از طلاقم؟!

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   بنده پیام شما رو با دقت خواندم، مشکلی که هست این هست که تا زمانی که صحبت های همسر محترم شما شنیده نشود و مشخص نباشد واقعا هیچ مشاوری نمی تواند به صورت دقیق در این باره اظهار نظر کند و ریشه یابی کند. اینکه با این صبر و حوصله به دنبال حل مشکل هستید، و حتی به فکر همسرتان پس از طلاق هستید، خب این نشانه خوبی است که سطح فهم و نگاه بالای شما را می رساند.

   اما در همین حرف های شما نکات قابل تامل و سوال زیاد هست، مثلا این گفته شما: «در زمان عقد بهشون گفتم اگه مجبوری بهم بگو »!!!.
   ببینید هیچ مردی به زنش آن هم در روزهای خوش عقد چنین حرفی را نمی زند،فضای دوران عقد فضای خاص به خود است؛ ظاهرا شما از همان روزها متوجه همین عدم علاقه شده اید، یا مسائلی هست که مطرح نکرده اید، خب چرا همان زمان پیگیری نکردید، یا به فکر نبودید و به سادگی از کنار رفتارهای ایشان گذر کرده اید و الان ثمره اش شده کم فروغی عشق همسر شما؟!.

   در هر حال باید بررسی کرد ایشان جزو اقوام شما هست، مثلا دختر عمو و پسر عمو هستید، یا دختر خاله و پسر خاله و … که خانواده ها ایشان را مجبور به این ازدواج کرده باشند.
   نکته بعدی این هست که باید رفتارهای ایشان در زمان عقد هم بررسی بشود، حتی قبل از عقد باید دید چه تیپ شخصیتی و رفتاری را داشته اند، که آیا از زمان ازدواج سرد شده اند، یا قبلا هم همین بوده اند، آیا زمینه بیماری افسردگی و یا روانی در خانواده ایشان هست یا نه؟!، آیا شخص دیگری را دوست داشته اند و هزاران اگر دیگر…. خب برای اینکه مشکل شما اولا ریشه یابی بشود بعد برویم سر حل مشکل، لازم است یک مشاور حاذق از نزدیک با شما و ایشان صحبت کند و در کلام، بسیاری از اسرار درونی و رفتارها خودشان را نشان می دهند.

   بهترین و ضروری ترین توصیه بنده این هست که به مشاور رجوع کنید، چه بسا ما به عنوان مرد بسیاری از ویژگی ها و اولویت های اساسی را داشته باشیم، اما برای خانم ها برخی نکات ظریف جذاب تر و زمینه عشق و علاقه بیشتر را فراهم می کند که ما توجه نداشته باشیم. پس قبل از اینکه زندگی شما وارد مراحل جدید مثل طلاق یا بچه دار شدن بشود، وقت مشاوره بگیرید، یک یا دو جلسه خودتان بروید و بعد حتما راضی کنید که با شما به مشاور بیایند.
   و اگر نخواستند یا اصرار بر رفتارهایی داشتند که منطقی نیست، بحث فرق می کند و شما وظیفه ای نسبت به آینده ایشان ندارید و خود موظف هستید به وظایف دیگر خود برسید.

   از دستورالعمل هایی هم که در دیدگاه قبل برای محبت عرض کردیم هم غافل نشوید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. رضا می گوید

  سلام بنده خانمم را خیلی دوست دارم اما متاسفانه بنا بر حرف هایش به اجبار خانواده اش با من ازدواج کرده و هیچ علاقه ای به من نداشته و ندارد.. در خال حاضر از من خواسته که طلاقش بدم… اگر ایشان درخواست طلاق بدهد براساس شرع و قرآن باید مهریه اش رو پرداخت کنم؟!! یا میتوونم پرداخت نکنم؟! نمیخوام حق کسی بر گردنم بماند… لطفا راهنماییم کنید یک ساله که ازدواج کردیم…

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   دو بحث هست یک بحث فقهی و یک بحث ازباب مشاوره و نصیحت.
   ۱- شرعا بر مرد واجب است که مهریه زن را بپردازد. چه طلاق بدهد و چه همسرش باشد. اما چون حق طلاق با مرد است، و حق مهریه با زن است و زن دوست دارد طلاق بدهید، در مقابل شما نیز می توانید شرط کنید که شما از حق طلاق خود کوتاه می آیید، زن نیز از حق مهریه کوتاه بیاید. و اگر مرد سوء رفتار ندارد دادگاه نمی تواند بدون اجازه و رضایت شما طلاق بدهد. پس می توانید با هم به توافق برسید که زن مهریه را ببخشد، و مرد هم حق طلاق را.

   ۲- اما یک نصیحت، اولا توصیه اول بنده به همسر شماست، اگر علاقه نداشته اید چرا از همان اول ازدواج کردید، و با زندگی شوهر بازی کرده اند و پول و عمر همسرتان را به بازی گرفته اید. اینطور نیست ما مسئول رفتارمان در ارتباط با دیگران نباشیم، فکر نکنند اگر بروند و ازدواج دیگری بکنند خوشبخت می شوند!، اگر شوهر شما در راه زندگی تلاش می کند و به شما علاقه دارد، خب این کفران نعمت هست که انسان اگر مشکلی در این زندگی هست را برطرف نکند و بخواهد زندگی را خراب کند. کفران نعمت خشم خدا را به همراه دارد. و چه بسا بعدا زندگی این خانم دچار نکبت بشود.
   اگر نمی خواستند چرا ازدواج کردند. ما حق نداریم با زندگی دیگران بازی کنیم.
   من توصیه می کنم جلسات مشاوره ای را با حضور همسر محترمتان در فضایی آرام با یک مشاور داشته باشید، واقعا مسئله آنقدر سخت نیست که نتوان حل کرد.
   البته باید صحبت های خانم را هم شنید، شما نیز با محبت بیشتری برخورد کنید و جلسات مشاوره را داشته باشید حتما نیاز هست هر دو شما سبک زندگی و رفتارهای خود را تغییر بدهید.
   این دستورالعمل را هم که برای محبت در سایت گفته ایم از اینجا کلیک کنید و برای محبت همسر انجام بدهید. به همین کیفیتی که گفته ایم ذکر«یا وَدود» را بگویید به نیت محبت همسر.
   یک انگشتر عقیق با رکاب نقره هم که این ذکر بر آن نقش بسته باشد تهیه کنید.
   مدتی هم نماز جعفر طیار بخوانید که مبدا میل و محبت همسر شما تغییر کند و اگر محبت غیر هست از بین برود.
   آنچه نوشته ایم را به همسر محترمتان نیز نشان بدهید تا ایشان نیز بخوانند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. محمد ج ع می گوید

  با سلام خدمت شما
  بنده نزدیک به ۱۴ ماهه ازدواج کردم با خانومم سر موضوع های خیلی الکی بحث داریم البته این رو هم بگم ایشون اصلا از بنده حرف شنوی نداره و فقط کار خودش رو میکنه( تو همه موارد هم جنسی هم مسایل خونه حرفشنوی نذاره)
  ایشون تو اردیبهشت ماه رفتند که ادرس مطب یه دکتزی رو پیدا کنند هرچه من بهشون گفتم نرو اصلا توجه نکردند بعد که من اعتراظ کردم شروع به ناسازگاری کردند منهم عصبی شدم ایشون رو به منزل پدزیشون بردم و گله کردم این رو هم بگم یکم سر بچه داشتن دعوامون شد ایشون بچه نمیخواست ولی من میخواستم
  بعد به مادزشون گله کردم متوجه شدم مادرشون داره دخالت میکنه بهرحال بعد از گذشت ۲ ماه و ۴ مرتبه مراجعه با خانواده ایشون راضی به برگشت نشده و رفته شکایت طلاق کرده
  ایا راهی داره که من از مادرش که دخالت میکنه شکایت کنم و در ضمن ایشون اصلا نه تلفنش رو جواب میده نه پادرمیانی افراد رو قبول میکنه
  الان من باید چکار کنم و ایشون بابت چه موضوعی از من شکایت کرده؟؟؟؟؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   یکی از توصیه های قبل از ازدواج این هست که خانواده همسر خانواده فهمیده و خوبی باشند تا در مشکلات بتوانند کمک کنند، مادر ایشان باید مراقب زندگی دخترشان باشد وکارشکنی نکند. شما نیز کمی آرامش خود را حفظ کنید همان اول زندگی که مسیر شکایت را پی نمی گیرند. از قرائن پیداست که شما کمی انتظار دارید که حرف شما باشد.
   فراموش نکنید زندگی مشترک یعنی تفاهم و همفکری و انتظار اینکه در جزئیات زن از مرد همواره تبعیت کنید انتظار درستی نیست، آنچه هست در مواردی که شرع دستور داده بغیر از اموری که حرام است زن باید از مرد تبعیت کند چون مرد مدیر خانواده است، اما همین هم به این معنا نیست که زن در زندگی هیچ حقی نداشته باشد و فقط باید تابع مرد باشد، این غلط است. امیدوارم با همین یک خط کوتاه نوشتن مطلب را منتقل کرده باشم. پس بنا را در زندگی بر تفاهم و صحبت فرار بدهید و با هم و با عشق و علاقه روی موضوعات صحبت کنید.
   انتظار شما برای فرزند انتظار خوبی است اما شرایط خانم را هم ببینید، خب شاید دوست داشته باشند چند ماه بعد باشد، شما هم این فرصت را بدهید یا تشویق کنید مثلا جایزه قرار بدهید که فلان چیز را که دوست دارند برایشان تهیه می کنید، زندگی یعنی همین نشان بدهید که در مکتب اهل البیت بزرگ شده اید و احترام همسر را دارید در کنارش معقول و منطقی تصمیم می گیرید.
   نکته بعدی این هست که حتما به مشاور رجوع کنید، با زبان خوب و با واسطه بخواهید نزد یک مشاور مذهبی خوب بروید همه ما نیاز به مشاوره داریم، یادبگیریم و عمل کنیم، هرکدام از شما که نخواست به مشاور برود عیب مشخص می شود که از چه کسی هست، مشخص می شود که حق با کیست و چه کسی خودرای است و چه کسی منطقی؛ با مشاوره و فداکاری بسیاری از مشکلات حل می شود و همین که شما اینجا مسئله را مطرح کرده اید نشان دهنده این هست که فهمیده هستید و به دنبال راه حل می باشد.
   امیدوارم به حق اهل البیت خداوند محبت را بین شما و همسرتان قرار بدهد و موانع را برطرف سازد، مدتی نماز جعفر طیار بخوانید تا ان شاالله خداوند هر آنچه به صلاح است را رقم بزند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 5. ایمان می گوید

  با سلام من حدود سه سالی هست که ازدواج کردیم متاسفانه همسر من که خانه دار است می گوید هیچ قانونی مبنی بر انجام وظایف خانه داری زن وجود ندارد و از ان ها تا حدودی امتناع می کند آیا راه حلی هست که آنها را بهبود ببخشم ؟ در ضمن بنده کارمند هستم و درآمد نسبتا متوسطی دارم .

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   بهترین راه مشاوره هست، یک مشاور خوب به شما می تواند کمک کند،،اساس زندگی دینی بر قانون نیست، خب مرد هم می تواند چند همسر انتخاب کند آیا خانم راضی هست؟!. یا مرد هم بگوید من فقط اندازه ای که شرع گفته برای زن خرج می کنم و بیش از آن تکلیفی ندارم.
   قانون مرحله پایین در یک زندگی است آنچه اساس یک زندگی دینی را تشکیل می دهد ? فداکاری است که همین در روایات بسیار تاکید شده است.
   تلاش مرد و زن مومن در منزل عبادت است، پیامبر گرامی اسلام فرمود : هيچ زنى نيست كه جرعه اى آب به شوهرش بنوشاند مگر آن كه اين عمل او برايش بهتر از يك سال باشد كه روزهايش را روزه بگيرد و شبهايش را به عبادت سپرى كند .إرشاد القلوب : ۱۷۵ .
   همین پاسخ بنده را به ایشان نشان بدهید امیدوارم با همین نصیحت کارساز واقع بشود و فراموش نکنید کمک مرد به همسر در خانه نیز عبادت است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 6. آرین می گوید

  سلام
  ۸ ماه پیش عقد کردیم
  همسر من با فحاشی و داءم حرف از طلاق قصد تهدید من را داشتند
  و الان کار به جایی رسیده که دیگه خوده منم به این زندگی راضی نیستم
  تو این چند ماه که عقد هستیم ایشان منزل پدر من حضور دارند و زندگی میکنیم.
  الان که ایشان ترک کردن منزل مارو خگدم میخواهم درخواست طلاق بدهم
  امادگی پرداخت مهریه را کامل دارم ولی ترس از حبس دارم. چون محل عقد ما شهرستان بوده و از انجایی که در شهرستان های کوچک همه همدیگرو میشناسن شاید تبانی بکنند و یه حبس برای من ببرند که این خیلی خیلی نگران کرده منو.
  ۲ سوال
  ایا میتوانند اینکارو انجام بدن؟
  و سوال دوم اینکه ماشین ایشون منزل پدریه من است و تا الان نیامدن که ماشینو ببرن
  ایا میتونن شکایت کنند که من جلوگیری میکنم از بردن ماشین یا علکی بگن که من ماشین خانم رو سرقت کردم؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   با وجود توانایی مالی و یا تقسیط مهریه قاضی حق حبس ندارد.
   شما قبل از هر کاری با حضور خانم با یک مشاور خانواده صحبت کنید و پس از آن اگر حل نشد حتما باید با یک وکیل صحبت کنید و از پیچ و خم های قانونی اطلاع پیدا کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 7. ساناز می گوید

  من دو سال و نیمه عقدم شوهرم بیکار بود الان پنج ماهه که تهران مشغول بکار شده و ازون زمان رفتارش با من سرد شده نه زنگ میزنه و نه زنگ منو جواب میده هزاران بار بهش پیام دادم که چته دلیاش چیه ولی جوابی نداده چندبار گفته میام حضوری حرف بزنیم ولی نیومده و منو بلاتکلیف گذاشته.میخوام درخواست طلاق بدم میتونم بخاطر بی محلی ها و بی خبریا و بی مسئولیتیاش ازش جدا شم؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   شما قبل از درخواست طلاق از طریق بزرگان فامیل، پدر و مادر ایشون و خودتان و ازباب نصیحت اقدام کنید و حتی به یک مشاور خانواده رجوع کنید. اگر مسیر های گفته شده به جایی نرسید و مرد نسبت به وظایف حقوقی و شرعی خود کوتاهی کرد مسیر دادگاه را می توان طی کرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 8. زهرا-الف می گوید

  سلام.من به خاطرسوءرفتارشوهرم سالها پیش چنددست خط ازایشان دارم …حال باگذشت ۲۰سال ایشان رفتارمطلوبی ندارند بسیار عقده ای وفحاش هستند وحاضربه طلاق هم نیستند.آیاصرفا داشتن دستخط ازیشان میتواند در امرگرفتن طلاق کمک رسان باشد یاخیر؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   بله اگر ایشان امضا کرده باشند، قطعا در روند اجرای حکم به شما کمک می کند. لازم است با یک وکیل صحبت کنید و پرونده شما را از نزدیک ببیند.
   قبل از هر کاری با یک مشاور خانواده هم صحبت کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 9. mary می گوید

  سلام و خسته نباشید
  من وقتی مدت ده ساله که با شوهرم ازدواج کردم و بیست سال اختلاف سنی داریم ایه پسر ۷ساله دارم همسرم قبل من یه ازدواج نام.فق داشته که حاصلش یه پسره که ده سال از من کوچیکتره از ابتدا که نامزد کردیم ب این اقا هیچ علاقه ای نداشتم من ۱۷سالم بود ان زمان وه وقتی در دوران نامزدی و عقد خواستم عکس العملی نشون بدم با مخالفت خانواده ام مواجع شدم اوضاع ما هر روز بدتر میشه از وقتی پسرمم ب دنیا اومد ایشون فقط ب نیاز جنسی خودشون میرسیدن وه ب فکر نیاز جنسی من نبودن منم چون خیلی اذیت میشدم یه ساله اجازه نزدیکی بهشونو ندادم که البته طی این مدت ب زور کتک چن بار کار خودشونو انجام دادن قبل این یه سال متوجه خیانتشم شدم
  ولی مشکل بزرگ من اینه که اصلا دوسش ندارم و وقتی نگاش میکنم فقط دوس دارم خودمو بکشم میگه میخوای طلاقت میدم ولی نه بچه نه مهریه بهت نمیدم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   خانواده شما نباید با این اختلافات و عدم علاقه شما را اجبار به این ازدواج می کردند. قطعا این اختلافات ریشه اش همان انتخاب اول هست.
   در هر حال امیدتان به خدای بزرگ باشد، شما باید دقت کنید که فرزندتان هم هست، یعنی با طلاق چه بسا مشکل هم زیاد بشود و زندگی آینده فرزندتان هم آسیب جدی ببیند. لذا تاوصیه می کنیم حضوری با مشاور صحبت کنید قطعا راهنمایی های بهتری می توان داشت. سعی کنید با مطالبع کتاب های خانواده از جهت رفتاری روی همسرتان تاثیر بگذارید، زمینه های دینی را در خانواده قوی تر کنید، آرام آرام شاهد تغییرات رفتاری ایشان خواهید بود، البته قبل از آن خود شما تا می توانید روحیه و اعتقادات را قوی کنید تا انشاالله مشکلات حل گردد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 10. علیرضا اشرفی می گوید

  سلام خسته نباشید
  ببخشید.خواهره من تقریبا یک سالو نیم پیش ازدواج کر ولی از همون اول رفتار شوهرش و خانواده شوهرش خوب نبود.ینی ۱۱ماهی که خواهرم زنه اون آدم بود به ما نمیگفته ولی همش اذیتش میکرده کتکش میزده همش باهاش دعوا میکرده ولی به ما اطلاع نمیداده بالاخره بعده ۱۱ ماه تقریبا ماه رمضانه ۹۶ اومد خونه ما درخواسته طلاق هم دادیم .متاسفانه چون اون موقع به ما نمیگفت مدرکی نداریم که ثابت کنیم اذیتش میکرده.یک سالی میشه که پروندش تو دادگاهه ولی متاسفانه اونا راضی نمیشن که هم مهریه بدن هم طلاق بدن .اینجوری حق ما ضایع میشه.از هر راهی میریم متاسفانه به بن بست میخوریم.الان هم وکیلمون بهمون گفته که بگید خونه ی پسر برای زندگی مناسب نیستو با خانوادش یکجا زندگی میکنن و خانودش تو زندگیمون دخالت میکنن حالا اونا یا یک خونه دیگه میگیرن یا خونه نمیگیرن در هر دو صورت تکلیف چیه؟میشه طلاق بگیره؟اخه اصلا مشکل ما خونه نیست که ما خونه رو بهونه میکنیم تا طلاقش رو بگیریم بخدا اصلا مرد زندگی نیس برای همین .
  ممنون میشم پاسخ بدین .باتشکر و خسته نباشین

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   حتما بایک مشاور خانواده طرفین باید صحبت کنند.
   درباب مسائل حقوقی حتما لازم هست با یک وکیل صحبت کنید، تا اسناد و مدارک شما را از نزدیک ببینند و نظر بدهند. چون قاضی وظیفه دارد بر اساس اسناد حکم بدهد و غیر از این هم راهی ندارد.
   در هر حال اگر واقعا چنین مردی هست که دست بزن دارد و با مشاوره هم حل نمی شود و قابل اصلاح نیست، توصیه می کنیم حتی توافقی هم که شده طلاق بگیرند و اصرار زیاد روی مهریه با اینکه خواهر محترم شما آسیب روحی بیشتر از این ببینند یا فرصت ازدواجهای بهتر را از دست بدهند معقول نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 11. علس می گوید

  سلام خسته نباشید من چهار ماهه ازدواج کردم زنمو خیلی دوست دارم حتی چند هفته قبل از ازدواج درخواست هایی از من کرد گرون قیمت و من موافقت کردم و قبل از ازدواج با احترام صحبت میکرد و ابراز علاقه میکرد ولی بعد از ازدواج نافرمانی و‌بی احترامی میکند و حتی میگوید من هیچ وظیفه ای در قبال تو‌ندارم و تمکین نمی کند و حتی بعد از چهار ماه هنوز باکره هست و تلاشی برای همخوابی نمیکند الان یک ماه هست با من قهر هست ولی من با خانواده همسرم رفت و آمد دارم خانمم خانمم به من دروغ میگوید خیلی با جرات جلوی خانوادم میگوید من برای وقتی که شوهر نداشتم پس انداز میکنم ولی من چون دوستش داشتم مهریه را بالا گفتم در موقع نبودم خانمم بی پول نماند من به تمام وظایفم عمل کردم و هیچ بی احترامی به خانمم نکردم و هنوز دوسش دارم آیا دادگاه کمکم نمیکنه تا خلاص بشم دوستی ما یک طرفه هست آیا دادگاه اگر من طلاق ندهم و زنم طلاق بخواد درخواست زنم‌اولویت دارد؟؟؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   توصیه می کنیم حتما با یک مشاور صحبت کنید، لازم هست صحبت های خانم هم شنیده شود. ان شاالله با جلسات مشاوره مشکلات حل خواهد شد. اگر در اطرافیان خانم شخص فهمیده ای هست درخواست کنید وساطت کند تا ایشان به زندگی برگردند و مشکلات را با مشاور حل کنند.
   درباره مهریه بالا هم بارها هشدار داده شده!.
   دادگاه بر اساس مستندات نظر می دهد، قطعا اگر شما طلاق ندهید دادگاه تا زمانی که عدم صلاحیت شما را احراز نکند حکم طلاق نمی دهد، حتما با یک وکیل خوب صحبت کنید، تمام رفتارهای خانم را ب صورت حقوقی به دادخواست تبدیل کنید، وکیل می تواند به شما بسیار کمک نماید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 12. ناشناس می گوید

  با سلام.من زنی ۳۴ساله هستم ک۱۹ساله ازواج کردم و با شوهرم ۱۲سال اختلاف سنی دارم .ودارای دو دختر ۱۸و۱۱ساله ام.همسر من یکساله ک مارو ترک کرده ونه شب و نه روزبه منزل نمیاد و توی محل کارش میمونه.من چند بار هم رفتم ب صاحب کارش،گفتم فایده ای نداشته.برای خرج و مخارج زندگی هم کوتاهی میکنه و هفته ای مبلغی نا چیز اونم با هزار،بار زنگ زدن و التماس کردن بهمون میده ک به زور شکم دخترام سیر میشه .چه برسه ب خرج مدرسه و پوشاک و ….،من چون خانواده مذهبی و با ابرویی هستیم تا الان شکایتی به دادگاه و این جور مسایل نداشتیم.تا ب خودشم میگم تکلیف ما رو روشن کن میگه برو شکایت کن بیام طلاقت بدم.من خیلی زیاد به دخترام وابسته ام و از آینده اشون میترسم.الان میخاستم راهنماییم کنید.ممنون

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   کاملا واضح هست با توضیحات شما که چنین همسری دارند کوتاهی می کنند و فردای قیامت باید پاسخگو باشند.
   توصیه می کنیم با یک مشاور خانواده هم صحبت کنید هم شما و هم ایشان. اگر از کسی در فامیل مثل برادرش یا پدر حرف شنوی دارد بخواهید که او را نصیحت کنند.
   دختران شما در آینده نچندان دور می خواهند ازدواج کنند، و اگر پدر مسئولیت پذیر نباشد روی خواستگارها و روی اطرافیان تاثیر گزار هست.
   با شرایط شما نمی توان توصیه به طلاق کرد، دختران شما در بحث ازدواج آینده آسیب جدی می بینند.
   مسیر مشاوره را حتما طی کنید. مدتی هم نماز جعفر طیار بخوانید (مخصوصا پنج شنبه و جمعه ها) تا انشاالله زمینه تحول روحی همسرتان فراهم شود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 13. فرانك می گوید

  سلام. من ده ساله ازدواج كردم شوهرم بارها بهم خيانت كرده سالي دو يا سه بار همشم اخر مياد معذرت خواهي ك منو ببخش تكرار نميكنم وباز من گولشو ميخورم ميبخشم مشكل دومم اعتياد و سيگار كشيدنشون هست هر سال مواد رو ترك ميكنن و باز شروع ميكنن به كشيدن اصلن اراده نداره توي كار تنبله ن اجاره مغازه اش ميده ن خونه كلي بدهي وقرض بالا اورديم .رابطه جنسي اصلن ندارن ميگن تو هميشه هستي اما زنا ديگه هميشه نيستن و ب اونا حس داره به من نه. ديگه ازش خسته شدم ازش متنفرم اگه بخاطر ترس از خدا نبود تا الان ده بار خودكشي كرده بودم از زندگيم نااميدم هيچي اميدي ندارم ن بچه ن شوهر خوب ن خونه ن اينده ن بيمه هيچي. ميگه طلاقتم نميدم يبار رفتم براي طلاق حتي پول تمبر نداشتم بزم منصرف شدم دارم ديوونه ميشم شما. خرجي هم بهم نميده مهريه ام هم عندالوسعق زدم از سادگي الان من چيكار كنم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   قطعا طلاق راه آخر هست شما مسیر مشاوره را طی کنید. اعتیاد ایشان اگر وکیل داشته باشید و مراحل قانونی را طی کنید می تواند دلیلی بر عدم صلاحیت ایشان باشد.
   اگر میل جنسی به شما که همسرش هستید ندارد از عوارض اعتیاد و نشان دهنده تنوع طلبی جنسی و مشکلات روانی هست، لذا یک روانشناس و مشاور باید در این قسمت به ایشان مشاوره بدهد.
   از جهت قوه قضاییه و هزینه اگر توان پرداخت ندارید خدمات رایگان مشاوره در دادگاه های طلاق هست می توانید حضوری بروید و سوال کنید. در هر حال گام اول مسیر مشاوره و وساطت بزرگان فامیل هست پس از آن اگر همسر شما نخواست و تعهد اخلاقی و دینی به همسرش نداشت می توانید مسیر های دیگر را طی نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 14. امید می گوید

  سلام من با زنم مشکلی نداشتم و ندارم ولی به علت بعضی مشکلات نمیتوانستم زنم را زیاد به گردش ببرم وبا احوال خوش وخندون خندون برای دیدو بازدید عید رفتیم خونه مادرزنم وقتی خواستم انها راباز گردانم مادر زنم قبل زنم گفت که من دیگه نمیزارم ببری ودیگر دخترم و بهت نمیدم دختر من زندانی تو شده ووو…. باید اینم بگم که دختر یکی یه دونم هم نمیدنند ومن هم زنمو وهم دخترمو دوست دارم نمیخوام طلاق بدم ایم بگم کل کل ختاف من فقط و فقط سیگاره حالا تکلیف چیست باتشکر.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   مشکل شما خیلی ساده هست و با یک مشاوره ساده و توکل به خدا و کمی اصلاح در رفتار مثل ترک سیگار حل خواهد شد انشاالله.
   با همسرتان به یک مشاور خانواده امین رجوع کنید و پیرامو مسائل زندگی گفتگو کنید تا شما و ایشان را راهنمایی نمایند، به راحتی قابل حل شدن هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 15. م.ر می گوید

  سلام خداقوت .من اصفهانی ام همسرم نظامیه نیروی دریایی از اصفهان جنوب کشور منطقه ای که ما هستیم.قبلا فکر میکردم میتونم بیام این منطقه محروم و کار کنم اصفهان مدرس بودم اما اینجا هیچ موقعیتی برای کار ندارم و همسرمم پول بهم نمیده که خودم خرید کنم چیزهایی هم که من دوست دارم نمیخره فقط هرچی نظر خودش باشه .بهش گفتم اگه خانه خریدی به نام من میزنی صریحا گفت نه .ناراحت شدم .اما من دوساله که ازدواج کردیم مفت در اختیارش بودم .میخوام مهریه ام را طلب کنم و بزارم تو بانک سودش را بگیرم و برای خودم استقلال مالی داشته باشم .وقتی اون حاضر نیست از پول و مالش بگذره چرا من بگذرم؟اما چندتا مشکل دارم .اگه مهریه ام را طلب کنم شوهرم اجازه داره حق دیدار با پدر و مادرم را ازم بگیره؟اگه حق داره من را دیدار والدینم صلب کنه .مهریه ام را ببخشم و طلاق بگیرم .برگردم اصفهان میتونم کار کنم هروقت هم دلم خواست خانواده ام را ببینم هرچی هم دلم خواست بخرم .اصلا چرا ما خانمها ازدواج میکنیم ؟دست و پام فلج شد بعد از ازدواج خشکیدم تو خونه دیگه تحمل ندارم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   توصیه جدی می کنیم حتما به مشاور رجوع کنید هم شما و هم ایشان نباید سر مسائل جزئی به راحتی به فکر طلاق باشید. شما قطعا حقوقی دارید من حق را در مواردی به شما می دهم اما سر هر مسئله ساده ای مثل به نام کردن منزل که نباید زندگی را به لبه پرتگاه طلاق ببرید، نوعا در اوایل زندگی این درخواست ها کمی زیاده خواهی و به زندگی نگاه مادی داشتن صرف هست!.
   همسر شما هم باید برخی از نکات را توجه کنند و حتی کلاس های همسر داری بروند. در کنار هم با توکل به خدا زندگی کنید، اگر مهریه شما بالاهست چه اصراری دارید که بیشتر از آن از جهت مالی بدست بیاورید اینطور شخصیت همسرتان را تضعیف می کنید و از جهت روانی جایگاهش پایین می آید و خود شما در زندگی آسیب می بینید.
   باز هم توصیه می کنم با یک مشاور جلساتی را داشته باشید، شما با هر شخصی ازدواج کنید مشکلات هست، باید یاد گرفت که چطور مشکلات را حل کنید. کمی فداکاری و بخشش و زندگی مشترک را فقط مادیات ندیدن، زندگی را لذت بخش تر و شما را آرامتر می کند در مقابل هم همسر شما باید شرایط شما را درک کند و تمام تلاش خود را بکند که شما راضی باشید. اینکه مهریه را بگیرید و در بانک بگذارید این نگاه اصلا درست نیست، خب همسر شما هم از حقوقی که دارند استفاده می کنند، زندگی می شود میدان جنگ خواستن های شخصی، شما پول را می خواهید که به آرامش برسید در صورتی که به ناآرامی زندگی دامن می زنید، عشق و عاشقی یعنی از خود گذشتن بخاطر دیگری و با داشتن این روحیه لحظه لحظه زندگی زیبا می شود وگرنه پول و ثروت آنچنانی بدون داشتن نگاه درست هیچ کسی را خوشبخت نکرده و نخواهد کرد.
   در هر حال باید شیوه زندگی کردن و مقابله با مشکلات را یاد گرفت چون چه با وجود همسر چه بدون همسر اگر روحیه ضعیفی داشته باشیم همیشه مسئله ای برای ناراحت شدن هست و زمینه آسیب های روحی هست. علاوه بر مشاوره از دعا هم غافل نشوید وامیدتان به خدای بزرگ داشته باشید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 16. Leyla می گوید

  سلام خانمی هست۳۹ ساله وچهارسال جداازشوهرم زندگی میکنم…این مدت موفق ب طلاق نشدم اخیراتوافق کردیم من یک چهارم مهریه قبول کردم بقیش بذل کردم بااین وضع بازم طلاقم نمیدهددیگ خسته شدم ناراحتی جسمی وروانی گرفتم…
  توروخداراهنماییم کنیدنجات پیداکنم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   ابتدا با یک مشاور خانواده و سپس با یک وکیل قوی صحبت کنید، شما می توانید بخاطر این چهار سال و باقی حقوق به صورت رسمی از طریق دادگاه اقدام کنید. هر چند ابتدا توصیه می کنیم از طریق مشاور خانواده و بزرگان فامیل حل و فصل کنید مشکلات را و به یک توافق واحد برسید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 17. سمانه می گوید

  با سلام خدمت شما.من ۸ ساله که ازدواج کردم دو تا بچه دارم ولی به شوهرم علاقه ندارم میخوام ازش طلاق بگیرم چی کار کنم؟؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   قطعا طلاق آسیب زاست هم برای شما و مخصوصا بچه ها که در نبود پدر و مادر آسیب های روحی جدی می بینند.
   توصیه می کنیم با یک مشاور خانواده جلسات متعددی را داشته باشید، تا این عدم علاقه را ریشه یابی کنند!، یاد بگیرید همین زندگی رو خوب بسازید و اگر هم همسرتون مشکلاتی دارند با مشاور می تونید در ایشون تغییرات ایجاد کنید. بخش خانواده سایت هدانا را خوب مطالعه کنید مقالات خوبی درباره خانواده منتشر شده است که به شما کمک خواهد کرد.

   با شناخت دقیقی که از اکثر آقایون داریم هیچ تضمینی نیست که زندگی بعدی شما بهتر از این زندگی باشد یا دچار آسیب های بعد از طلاق نشوید، لذا با تجربه ای که داریم عرض می کنیم تمام تلاشتون رو بگذارید روی همین زندگی، بچه ها رو هم خوب ببینید.
   مدتی هم پنج شنبه ها نماز جعفر طیار بخوانید، به نیت علاقه شما به همسر و علاقه ایشان به شما.
   وفقکم الله لکل الخیر

 18. رها می گوید

  سلام.. من صیغه اقایی بودم بمدت دوسال.. ولی اقا قبل از تمام شدن مدت بدون دلیل ومنطق مرا رها کرده و الان یکماه شده بلاتکلیفم.. تکلیف چیست؟ راهی برای طلاق هست؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   با دفتر مرجع تقلید تماس بگیرید و مشکل را شرح بدهید، مرجع به عنوان حاکم شرع می تواند ورود کند.
   یکی دیگر ار راهها پیگیری از طریق دادگاه است که می توانید پیگیر باشید و طلاق غیابی بگیرید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 19. کارن میرزایی می گوید

  باسلام طبق دستورات ایات عظام اگر مردی توانایی نزدیکی با خانم خودرا نداشته باشد و معتاد بوده ونزدیک به دوسال میباشد که خانم تحمل کردن وجوان هم هستن ولی طبق دستور مراجع تقلید باید خانم صبر پیشه کند . سئوال من اینجاس که مگه میشود این خانم تا اخر عمر با همسرخود بنا بدلایل ناتوانی شوهرنزدیکی نداشته باشد و تنها بعنوان کلفت وخدمه انجام وظیفه بکند .بنظر شما این دستوری که مراجع محترم تقلید فرمودند راه را برای بزهکاری این تیپ خانم ها باز نمیکنند خب چرا قانون اجازه به طلاق نمیدهند.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   قانون اجازه به طلاق به این خانمها می دهد و راه بسته نیست، از طریق درخواست عسر و حرج و اعتیاد و عدم صلاحیت می توانند ورود کنند و درخواست طلاق بدهند.
   اشکال کار این هست که متاسفانه با قوانین آشنا نیستید!.
   حتما با یک وکیل قوی صحبت کنید، نیاز به دانش حقوقی دارید، بیشتر به شما کمک خواهند کرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 20. محمد می گوید

  سلام. یک سال و نیمه که عقد کردم. دیوونه وار عاشق همسرمم. تو یه شهر نیستیم. وقتی پیشمه دنیا مال ماست ولی میرسه خونه پدرش از این رو به اون رو میشه .. کوچکترین حرفامو به پدر مادرش انتقال میده. بخدا تا حالا حتی تو خطاب نکردم همسرمو. ولی هربار سر کوچکترین چیزی پدرش زنگ میزنه اهانت میکنه و گوشیه همسرمو میگیره و خاموش میکنه و میگه دخترمو بهت نمیدم. خسته شدم از این وضع بخدا

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   یکی از علت های بروز این اشکالات را معمولا در طولانی شدن دوران عقد شاهدیم. شما باید مقدمات ازدواج را فراهم کنید. تا زمانی که نتوانید مستقیم در زندگی مشترک با هم گفتگو و تصمیم بگیرد این دخالتهای نابجا از دور در زندگی شما وجود خواهد داشت. یکی از برکات زیر یک سقف رفتن و زندگی مشترک بلوغ فکری طرفین هست، ایشان باید متوجه باشند از زمانی که ازدواج کرده اند لازم هست با گفتگو خودشان مستقلا با همسر مشکل را حل کنند نباید سر هر امر کوچکی پای پدر و مادر را به میان بکشند، زندگی آسیب می بیند. فقط در مسائل کلان باید ازمشاوره و حضور والدین بهره جست. با همسرتان صحبت کنید که زندگی خودش هست باید به مرحله ای از رشد و آمادگی برای زندگی برسد که مسائل را با آرامش با هم حل کنید، در مشاوره ها شاهدیم درد و دل های بیجا که خانمها نوعا از روی عواطف دارند، یا بخاطر طولانی شدن دوران عقد پیش می آید به زندگی آنها آسیب می زند. از یاد نبرید روزانه باید باهم چند ساعت صحبت کنید، تا خانم از جهت روانی با صحبت به آرامش برسند و گرنه همین صحبت ها را با دیگران انجام می دهند و چه بسا زمینه دخالتهای نابجاست! ایشان شاید خواهان این دخالتها نباشد و فقط به دنبال تخلیه روانی و آرامش باشد ولی زمینه بروز این اختلافات هست.
   علاوه بر اینها خانم باید با پدر و مادر خود صحبت کنند که به این راحتی سر هر امر ریز و درشتی حرف آخر را اول نزنند!، طلاق که بچه بازی نیست، پدر ایشان باید تا می تواند به عنوان دوست و ناصح عاقل به شما و زندگی دخترش کمک کند.

   مسئله بعد این هست که حتما باید هم شما و هم ایشان از نزدیک با یک مشاور صحبت کنید، چرایی حرفهای همسر را ریشه یابی کنید چه بسا شما هم رفتارهایی دارید که باعث ناراحتی ایشان می شود. با این سطح از علاقه انشاالله مطمئن هستم با چند جلسه مشاوره مشکل برطرف خواهد شد. از دعا هم غافل نشوید، مدتی نماز جعفر طیار بخوانید و سوره یاسین هم موثر هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 21. مریم می گوید

  سلام ببخشید اگر شوهر نسبت به پیامبر و ائمه توهین کند و انها را قبول نداشته باشد باوجودیکه اول مسلمان بوده چگونه میتوان طلاق گرفت؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   هرگاه کسى- پناه بر خدا- به خدا، یا پیامبر(صلی الله علیه و آله) یا یکى از ائمّه معصومین(علیهم السلام) یا فاطمه زهرا (سلام الله علیها) دشنام و ناسزا گوید یا عداوت داشته باشد، کافراست. اگر حال او حال عادى باشد، از اسلام بیرون رفته است و همسرش باید از او جدا بشود ولى اگر از حال طبیعى خارج شده و یا مشکوک است که از حال طبیعى خارج شده یا نه، محکوم به اسلام است و در صورت اوّل اگر توبه کند و دوباره آن زن به عقد آن مرد درآید عقدش صحیح است. وگرنه بدون طلاق زن شروع به عده می کند و از هم جدا می شوند. روند قانونی نیاز به شاهد و موارد دیگر دارد که توصیه می کنیم با وکیل صحبت کنید.
   در سایت هدانا سرچ کنید با عنوان «حکم کسی که به امامان فحش و ناسزا بگوید (العیاذبالله)»!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 22. فرشته می گوید

  از سال ٨٧ ازدواج كردم و يك دختر بچه ٦ ساله دارم بعد از ازدواجمان همسرم به بيماري ام اس مبتلا شد اما من با ايشان ماندم و تشويشقان كردم به دانشگاه برود و در رشته علوم قضايي مدرك گرفتند اما به دليل دانشگاه و مغازه هايي كه داشتيم در كنار من زندگي نمي كردند و در رفت و امد بودند تير ماه ٩٥ به دليل درخواست من كه با هم زندگي كنيم و ديگر نيازي به دور بودن نيست ايشان ترك منزل نمودند و دخترم و ما را رها كردند البته بخاطر اينكه خواهرشان وكيل بودند و خودشان قانون دان مرا براي گرفتن مهريه بسيار ازار دادند و حال كه حكم جلب ايشان را دارم در هيچ كدام از دادگاهها از جمله طلاق حضور ندارند به دليل طولاني شدن مراحل طلاق من به درخواست طلاقم عسر و حرج عدم پرداخت نفقه من همچنين ترك منزل و بيماري ام اس اقدام كرده ام اما قاضي مي گويد قرف صعب العلاج بودن نمي تواند مخاطره اميز باشد و باعث طلاق گردد و اينكه ايشان همسري را به صورت موقت هم اختيار نمو ده اند و قاضي مي گويد كه من زن صيغه اي را قبول ندارم براي طلاق حال به نظر شما من با ادله ترك منزل و نفقه مي توانم طلاق بگيرم يا بيماري ايشان هم بايد بر روي پرونده قرار بگيرد بهتر است با تو جه به اينكه ايشان پرونده را تا ديوان عالي كشور ادامه خواهند داد چه كار كنم بهتر است؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   حتما نیاز به مطالعه کامل پرونده داریم تا بتوانیم نظر نهایی را بدهیم، شما لازم است حتما با یک یا چند وکیل بسیار قوی صحبت کنید مخصوصا چون طرف شما آشنا به مسائل حقوقی هستند.
   شما می توانید به دفتر مرجعتان با وجود اسناد و مدارک رجوع کنید، و بخوهید که مرجعتان به عنوان حاکم شرع صیغه طلاق را بخوانند، این درصورتی است که ادله شما کافی و خطای قاضی محرز باشد. در این صورت شما به راحتی می توانید طلاق بگیرید، و از جهت قانونی ادامه روند را هم در دادگاه طی کنید. با یک وکیل خوب مشورت کنید راههای زیادی را به شما نشان خواهند داد.
   از دعا مخصوصا نماز جعفر طیار هم غافل نشوید آثار فراوانی دارد، هر روز بخوانید و صدقه بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 23. امید می گوید

  سلام من با دختری دوست شدم و اون باکره نبود ولی وقتی خانوادش فهمیدن ک باکره نیست انداختن گردنه من و ازم شکایت کردن و پرونده رو طوری پیش بردن که منو تا نزدیکی اعدام بردن در اخرم تنها راهی ک داشتم اینبود ک عقد کنمش الانم ب اجبار عقد کردم ولی نمیتونم باهاش زندگی کنم اونا هم راضی ب اینکه طلاق بدن نمیشن بعدم میگن باید مهریه رو بدی و الا میندازیمت زندان میخاستم بدونم اونا این کارو میتونن انجام بدن یانه ک بندازنم زندان

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   حتما باید با یک وکیل قوی صحبت کنید بخاطر رابطه دو شخص مجرد کسی رو اعدام نمی کنند! حد شرعی دارد.
   حتما به وکیل رجوع کنید وکیل هم پرونده پزشکی قانونی و شواهد دیگر رو بررسی می کنه و بر اساس روند پرونده به شما کمک خواهد کرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. امید می گوید

    همه چیز تموم شد من اونو تو زندان عقد کردم اونا هم رضایت دادن ولی من الان نمیخامباهاش زندگی کنم اگه میشه چنتا راه بهم بگین ک طلاقش بدم

    1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

     سلام علیکم
     بهترین راه حل الان رجوع به مشاور خانواده هست، هم شما و هم ایشون به مشاور رجوع کنید.
     طبیعتا اگر بخواهید طلاق بدهید مهریه را هم باید بپردازید.
     در همان زندان هم امیدوارم از وکیل استفاده کرده باشید چون تمام تصمیمات فعلی شما بر اساس مشاوره های حقوقی قبلی شماست. دقت کنید حتما با یک وکیل و مشاور خانواده خوب صحبت کنید، از راه دور نمی توان به صورت کامل بیش از این راهنمایی کرد.
     وفقکم الله لکل الخیر

 24. فرشاد می گوید

  سلام با توجه ب پرسش شماره ۲۴۳ ک مرد تمام وظایف قانونی وشرعی خودراانجام دهد و زن ب ادامه زندگی کراهت داشته باشد و تقاضای طلاق کند ایا میتواند درخواست مهریه کند؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   مهریه حق زن هست و می تواند درخواست کند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 25. رضا می گوید

  سلام خسته نباشین من الان یک سال ونیم ازدواج کردم ولی مشکل آنچنانی باهم نداشتیم ولی احساس زیادی بین ما نبود من تنها گناهی که کردم چندتا پیامک بهش دادم اونم فقط از روی ناراحتی گفتم که تو راضی منم راضی بیا ازهم جدا بشیم با اینکه میدونه چیزی تو دلم نیست اینو کرده بهانه ومیگه طلاق میخوام وگرنه خودکشی میکنم چهارتا برادر و۳تا خواهر با مامان باباش راضی به طلاق ما نیستن وهمشونم از من همایت میکنن ولی اون پاش روکرده تو یه کفش و طلاق میخواد من یه گناه دیگه داشتم که نزدیک ۳ ماه بیکار بودم الان مغازه دارم آیا زنم بدون داشتن هیچ مدرکی زد من میتواند طلاق بگیرد؟قسم خورده که طلاق میخواد نظر شما چیست؟ ممنون

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   حتما باید با یک مشاور صحبت کنید. شما باید نحوه ارتباط برقرار کردن رو با همسرتون بهتر از اینها یاد بگیرید. حتی اگر نیاز بشه با همسرتون با هم مشاوره بروید خیلی وقتها هم خانم حرفهای زیادی برای گفتن دارد که ما مردها کمتر بدان توجه می کنیم.
   خانم ها نیاز به محبت دارند و معمولا هم بسیار بخشنده و فداکار هستند، اگر از شما صداقت ببینند و مهربانی مطمئنا نظرشون رو تغییر می دهند. از دعا هم غافل نشویدف مدتی نماز جعفر که در مفاتیح امده را بخوانید و از خداوند بخواهید قلب همسرتان را به شما مهربان کند، در کنار دعا باز تاکید می کنم مشاوره بروید. ما هم برای شما دعا می کنیم.
   لازم هست گذشته رو اصلاح کنید و مهم تر از همه ثابت کنید که ایشان را دوست دارید و همسر ایده الی هستید که می توانید او را خوشبخت کنید. قسم هم در حالت عصبانیت بی ارزش هست و اعتباری ندارد، با یک مشاور صحبت کنید، و با هدیه و صحبت کردن می توانید فضا رو برگردونید.
   طلاق به این راحتی ها نیست. باید پرونده را به صورت کامل از جهت حقوقی دید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 26. آزیتا می گوید

  سلام من حدود ۶ماه با آقایی عقد كردم.تو این مدت فهمیدم معتاد هستن.و منو مورد ضرب وشتم قرار میداد نفقه هم نمیداد. من درخواست طلاق دادم و فهمیدم که این اقا ثابقه دار هستن و چند مورد پرونده سرقت دارن.میخواستم بدونم با این عسر وهرج میتوانم زود طلاق بگیرم؟؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   شما باید ابتدا با یک مشاور خانواده و پس از آن با یک وکیل قوی صحبت کنید، اسناد و مدارک خود را ارائه کنید، مسیر قضایی رو کامل برای شما توضیح می دهند.

   در صورتیکه بتوانید دروغ گویی ایشان را در غالب سوء رفتار ایشان همراه با اعتیاد اثبات نمایند میتوانید طلاق بگیرید. با مطالبی که نوشته اید، پرونده به نفع شماست و انشاالله می توانید به حق خود با توکل به خدا برسید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 27. مهدیه می گوید

  سلام وخسته نباشید
  ببخشید من ۲۲سالمه۳سال که ازدواج کردم تواین سه سال خیلی سعی کردم بابیکاری ومشروب خوردن شوهرم کناربیام خیلی وقتا خواستم کمک وراهنماییش کنم اما هربار بهم گفت تو بچه ای نمیفهمی
  اصلا بهم نفقه نمیده اماهربارپول لازم داشته باشم اونم ضروری باشه بهم میده اماواسه نیازام نه میگه ازبابات بگیرکلا زندگیم خیلی سخت شده
  خیلی وقتاازنظرمالی کمکش کردم اماالان خانوادش میگن وظیفتون بوده اما یه ریالم واسه من نبوده
  ازتون خواهش میکنم کمکم کنید الانم ۴ماهه باردارم وکاملاناخواسته بوده
  لطفا به ایمیلم جواب بدین
  مشاوره هم رفتم بعدچندجلسه گفتن اصلا ادامه زندگی به صلاحم نیست
  خیلی ازفرصتای زندگیموازدست دادم خستم

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   باید با مشاور خانواده صحبت کنید، اینکه آیا می دونستید ایشون اهل مشروب هست؟!، یا در ملاک های شما دین داری بوده یا نه؟!، برای همین در روایات هست که با اهل ایمان ازدواج کنید… نزد یک مشاور خوب بروید، همسرتون رو هم قانع کنید که پیش مشاور بروند، نیاز هست بیشتر در جریان جزئیات قرار بگیرند. انشاالله قابل اصلاح هست، نا امید نباشید، از هنر زن بودن استفاده کنید و ایشون رو راضی کنید که جلساتی رو به مشاور رجوع کنند. مشروب رو هم ترک کنند، گناه بزرگی است و خداوند خیر و برکت را از آن خانه و زندگی می برد، و آرام آرام عقل رو زایل می کند و رفتارهای نادرست اخلاقی در زندگی زیاد می شود باید سبک زندگی رو تغییر و یک مسیر جدید رو شروع کید. پس لازم هست مشاور بیشتر در جریان زندگی و احوالات ایشون باشند و ملاک هایی که شما برای ازدواج داشتید رو بازنگری کنند و روشها و تکنیک های مدیریت زندگی رو یاد بگیرید، ان شاء الله.
   وفقکم الله لکل الخیر

 28. محمد می گوید

  سلام من الام در مراحل اولیه ی طلاقم زنم رفته ب دروغ پزشک قانونی و گفته ک زدمش ک دروغ در صورتی ک اون منو زده و ب دروغ گفته در این ۶ ماهه نزدیکی نداشتیم ک بتونه طلاق بگیره الانم ب میل خودش رفته و ب دروغ گفته من بیرونش کردم من فقط شکایت تمکین نوشتم زنم در موقع بحثامون فقط داد میزد ک همسایه ها هم شنیدن ب من چاقو کشیده ولی نزد چند بارم دست ب خودکشی زده ب عمدی منو عصبی میکرد ک من بزنمش منم نزدم نظرتون چیکار کنم ک من پیروز بشم منم طلاقش نمیخوام بدم تا اذیت بشه…….. چیکار کنم زود جواب بدید ممنون

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   حتما لازم هست با یک مشاور خانواده و یک وکیل صحبت کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 29. hamed می گوید

  با سلام من دو سال و نیمه تو عقدم از اول به خاطر مشکلاتی که پیش اومد مابین برادرام و زنم به ناچار خونه گرفتم و زندگی کردم تا موقعی که رسمی بریم سر خونه زندگیمون اما انگار ازدواج ما دووم نداشت. الان زنم یه هفتست به خاطر برادرش زد تو گوشم منم زدم تو گوش ایشون اما ایشون رفتن شکایت کردن و خواستار دیه هستن و قفل درب خونه هم عوض کردن. هنوز نمیتونم احساسم به زنم رو بکشم اما خیلیا میگن طلاق نگیری ایندت تباهه والا بلا موندم چکار کنم اگه برم سمت زنم قید همین پدر مادرمم باید بزنم و . . .

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   نیاز هست ریشه یابی کنید که اختلافات بین همسر شما و خانواده شما به چه علت هست، یک مشاور به خوبی می تواند به شما کمک بکند.
   از یک واسطه هم بخواهید پادر میانی کنید، طلاق امر کوچکی نیست، تمام تلاش خودتان را بکنید که زندگی رو بسازید.
   به دنبال این باشید که بتونید راهی پیدا کنید که با ایشون صحبت کنید، یه رستوران، یه جای خوب قرار بگذارید و با خرید گل عذر خواهی کنید… شاید در تماس اول جواب ندهند، اما شما با توکل به خدا با یک فاصله درست مجدد این تماسها رو ادامه بدهید.
   با خانواده هم صحبت کنید. لازم هست، طرفین اشتباهاتشون رو بپذیرند. از دعا هم غافل نشوید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 30. سمانه می گوید

  سلام.من ۲۴ سال دارم دو ساله ازدواج کردم شوهرم اخلاق خوبیدداره ولی از لحاظ جسه و اینا از چشمم افتاده .از اول مایل به ازدواج باهاش نبودم . حق طلاق هم ندارم به نظرتون چطور میتونم جدا شم؟؟؟؟؟ بخدا یه لحظه هم نمی تونم کنارش احساس خوبی داشته باشم. راهنماییم کنید لطفااا

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   ببینید هر مردی ایراات خاص به خودش را دارد، باور کنید خیلی از خانمها دنبال یک همسر خوب و با اخلاق هستند، قدر نعمت رو بدونید، محاسن و خوبی های همسرتون رو ببینید.
   حتما با یک مشاور صحبت کنید، چه بسا شما در شبکه های مجازی یا محیط پیرامونی مردهایی را می بینید و به صورت ذهنی این مقایسه ها برای شما ایجاد شده است.

   اگر واقعا همسر شما دارای خوبی هایی باشند و شما بخواهید به همین راحتی ترک کنید، این نوعی کفران نعمت هست، مطمئن باشید ازدواج بعدی شما چه بسا بدتر از این باشد!.

   پس یک مشاور خوب خیلی می تونه در تغییر نگاه شما کمک کند. توصیفات بیشتر شما از خودتون و نگاه شما و روحیات همسر شما به مشاور کمک بیشتر می کند که به شما کمک کند، از جهت جسمی هم چه بسا بایک رژیم خوب به علاقه هاتون برسید، زندگی رو باید ساخت نه اینکه دنبال زندگی ساخته شده باشید، پیدا نمی کنید!
   وفقکم الله لکل الخیر

 31. محمد می گوید

  من سی میلیون کار کردم برای کسی ک حیف اسم پدر ک بهش بگی اتوبوس خریدم تو شرکت واحد
  الان نصف روزه کار می‌کنه همش ب مادرم فوش میده یا دیوانه بازی در آورده ۱۰بار خواستم بزنمش ب قصد کشت مادرم نذاشت
  از بچه گی مارو هی میزد بیکار بود مادرمو میزد
  مادر ۲۰ساله کار می‌کنه ب خدا کل زندگیم مادرمه

  این آدم معتاده حدود ۳۰سال
  ن دین داره ن خدارو می‌شناسه ب همه چیز همه کس فوش میده
  مادرم میخواد طلاق بگیره چ جوری زود طلاقشو بگیرم
  ب خدا من از سرکار زود میام ک خدا نکرده بلای سر مادرم میاره
  ی راهی با نشون بدید
  جفت خواهرام ب خاطر بیکاری و معتادی و دست بزن این پدر شوهر نکردم چون جهیزیه نداشتن

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم برادر عزیز
   پیام شما من رو متاثر کرد، اما توجه کنید امتحان شما در صبر و مدارا هست به هیچ عنوان به پدر بی احترامی نکنید، حتی اگر از این پدر ناراحت هستید…به هیچ عنوان دست بلند نکنید، خدای ناکرده عمر شما کوتاه می شود!، عواقب بدی دارد، ازمادر حمایت کنید، اما به هیچ عنوان بی احترامی نکنید، ایشان فردای قیامت باید جواب خودش را بدهد و خدا می بیند، شما وظیفه خود را انجام بدهید.

   امام صادق عليه السلام : نافرمانى والدين از گناهان كبيره است؛ زيرا خداوند متعال فرزند نافرمان را عصيانگر بدبخت قرار داده است.علل الشرائع : ۴۷۹/۲٫
   پيامبر خدا عليه السلام : به فرزند نافرمان گفته مى شود: هر كار [عبادى ]كه مى خواهى بكن كه من تو را نمى آمرزم.بحار الأنوار : ۷۴/۸۰/۸۲٫

   برای طلاق باید از طریق دادگاه و وکیل اقدام کنید، هر چند توصیه می کنیم تا می توانید وقت بگذارید، هزینه کنید تا پدراعتیاد را ترک کند و بهتر بشوند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 32. علی می گوید

  سلام من با خانونی ۵ ساله رابطه دارم مارو گرفتن در خانه الانهم منتظر دادگاهی هستیم من خانوم رو عقد کردم ولی هنوز ثبت نکردم خانوم هم راضی به ازدواج نیست میخواد طلاق بگیره ولی من دوستش دارم نمیخواهم طلاقش بدم ایا میتونه? اگه راضی به ثبت اذدواج نشه چیکار باید انجام بدم?

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر عقد شرعی خوانده شده است، ایشان همسر شرعی و قانونی شما هستند، لازم هست با یک وکیل مشورت کنید تا پرونده را از نزدیک مطالعه کنند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 33. پریسا می گوید

  سلام
  من ۲۰سالمه و از ۱۷سالگی ازدواج کردم بدون حتی ی کلمه حرف زدن با شوهرم.تاالان جز رفتار های بچگانه و زورگویی و توهین جنسی به خانواده و خودم چیزی ندیدم.ایا قانون و شرع اینقدر سفیهانه حق رو ب کسی داده اند که حتی اختیار تصمیماتش دست خودش هم نیست؟ایشان تاالان نفقه من رانداده اند و من هم ب این فکر نمیکردم که کارد به استخوان برسد و حالا مدرکی هم. ندارم من هم سعی در تعامل داشتم اما اکنون به نتیجه ی بدتری رسیدم که موجب اخاذی از پدرم هم شده.نه تنها نفقه نمیگرفتم از پدرم پول ب اجبار شوهرم میگرفتم و انها را باج میکردم ک مشکل ایشان حل شود.من تهدید ب مرگ شدم اگه بااو زندگی نکنم ایا میتواند کسی اینگونه باترس زندگی کند؟ایا اسلام بااینگونه امار طلاق اوردنای مسخره و خجالت اور از طرف قوه قضائیه موافق است؟ایا کسی در اسلام پس از اشتباه فرصت توبه ندارد که در ازدواج اگر در قسمت شروط ضمن شرطی قید نشود بنده محکوم ب زندگی با یک شخص مخالف درس و کار و پیشرفت وعامل تصمیم به خودکشی من باشد؟ایا ما مسلمانیم؟چطور مرد بدون اجازه همسرش هم میتواند اورا طلاق دهد اما زن بااین مکافات؟فکر نمیکنید که طاقت هرکس زیاد نیس و وارد رابطه با شخص دیگر شدن برای تسکین درد راحتتر باشد؟من از. کجا مدرک بیارم عسر و حرج دارم؟چ کسی منتظر روز طلاق است که بخواهد برایش مدرک جمع کند.رای اقوام درجه یک که شاهد بی عدالتی هستند هم ملاک نیس.خود را مسخره میکنیم یا خدای بالای سرمان را ؟انهم با قوانینی که به اسم اسلام و دین نوشته میشود.حقوق زن به هیچ عنوان رعیت نمیشود عرب جاهلیت به عجم جاهلیت تبدیل شده.ایران با تمدن که به زن احترام میگذاشت الان به باتلاق زنان تبدیل شده
  مدیون به معبودم هستین اگه دردمو نادیده بگیرین و پیاممو نذارین
  باتشکر فراوان

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   پیام شما رو کامل خواندیم، متاثر کننده هست!… دقت کنید مشکل اصلی انتخاب شما یا خانواده شماست که چنین شخصی را قبول کرده اند، امروز هم باید حمایت کنند!… متاسفانه افراد تا با همسرشان لذت می برند می گویند از موفقیت ماست اما تا زمانی که ناکامی در زندگی پیش می آید آسمان و ریسمان می بافند!… ببنید آزردن زنان توسط مردان نادان فقط که در ایران نبوده و نیست! این یک اختلال روانی است که عده ای دارند حالا چه مسلمان چه کافر!.
   حرف پیغمبر روشن هست، پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : بدانيد كه خداوند عزّ و جلّ و رسولش بيزارند از كسى كه به زنى آزار رساند، تا آن كه طلاق خُلع بگيرد .(ثواب الأعمال : ۳۳۸/۱ .) خب خدا و پیامبر بیزار هست یعنی چه؟!.چرا این تعابیر را نمی بینید؟!.
   پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : هر چه ايمان بنده بيشتر شود، زن دوستى او فزونتر مى شود.النوادر للراوندي : ۱۱۴/۱۰۹ .

   خواهر گرامی حرف پیامبر روشن هست اگر کسی به روایت بالا و دهها روایت دیگر عمل نکرد مطمئن باشید که از اسلام بویی نبرده!… اگر شوهری خانمش را تهدید به مرگ کرد، خب این یک روانی هست باید او را تیمارستان برد، چه ربطی به دیگران دارد!، البته شما ناراحت هستید و حق دارید.
   اسلام با آمار طلاق موافق نیست، اما بروید ببینید اینهایی که طلاق می گیرند چقدر بویی از دین برده اند؟!. انواع فسادها را می کنیم، بدحجابی ها رقصها، آهنگ ها، بعد از آسمان می نالیم… خب زندگی ها را باید اصلاح کرد.
   شما می توانید طلاق بگیرید، حتما با یک وکیل صحبت کنید و واقعا یا راه درمان چنین شوهری را پیش بگیرید یا طلاق بگیرید.
   ضمنا اقوام درجه یک هم حرفشان برای قاضی علم آور هست، شما وکیل بگیرید و مراحل را طی کنید، خیلی ها هم طلاق گرفتند!.
   از همه اینها گذشته مگر ما موافق این هستیم که حقوق زن رعایت نشود!، این همه حدیث و روایت درباره ظلم نکردن، درباره احترام به همسر، اما کو گوش شنوا،!!! باور نمی کنید در مشاوره هایی که خانم ها رجوع می کنند و از بد اخلاقی همسر می گویند ، ما چقدر ناراحت می شویم! هر کجا هم که بتوانیم چه در سخنرانی و چه در سایت از خانم ها دفاع می کنیم، منطق دین این هست اما چه کنیم که …!.
   اگر کسی به قانون عمل نکرد مگر مشکل از قانون است. برخی از مردم انواع گناه ها را می کنند، ماهواره ، فیلم فساد، و غیره… و به دین می خندند اما زمانی که به مشکل بر می خورند ندای وااسلاما سر می دهند!. و طنز اینجاست که می گویید ایران با تمدن به زن احترام می گذاشت!، بله احترام می گذاشت بروید تاریخ را بخوانید!. انصاف هم چیز خوبی است. حرف دین این است که به کسی ظلم نکنید!، آیا واقعا در عمرتان این کلام خدا و پیامبر را نشنیده اید!.

   از همه اینها گذشته اینطور هم نیست که تمام زندگی های مردم دچار مشکل باشد، خب هستند افراد خوب و مردان خوبی که در کنار همسر به خوبی و خوشبختی زندگی می کنند. در هر حال توصیه می کنیم حتما با یک مشاور خوب صحبت کنید، نیاز هست مشکل را به درستی ریشه یابی کنید. اینکه شما ناراحت هستید، ناراحت کننده هست در قسمتی از صحبت ها هم حق دارید اما از مسیر درست انشاالله به دنبال حل مشکل باشید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 34. عاااا می گوید

  باسلام
  توی یکی از جوابهاتون گفتین قانون دست زنه،میشه لطفا ی نمونه اشو بگین؟زن زمانی ازمهریه و نفقه اش استفاده میکنه که واقعا بخاد جدا بشه،اما درهمین صورت بازهم بایدمرد اجازه و رضایت طلاق بده،وتازمانیکه ازاینها نگذره مرداجازه نمیده.تمام پرونده های طلاق ب این ختم میشه که زن از حقوقش بگذره تابتونه ازاسارت خلاص بشه،این کجاش و چیش ب نفع زنهاست؟درضمن اززمان عقد مردموظف ب پرداخت نفقه ست،حتی درزمان دوران عقد.بجز حق مسکن.چرا وقتی چیزی ب نفع مردهاست عرفه اما واسه زن دین و قانونه؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   عرض شد که زن می تواند شرایط خاص به خودش را در آغاز ازدواج قرار بدهد.
   ثانی تمام پرونده های طلاق هم اینطور نیست که شما مطرح می کنید، هستند خانم هایی هم که طلاق گرفته اند، اگر به آمار طلاق نگاه کنید متوجه می شوید!.
   ثالثا پرداخت نفقه بر شوهر زمانی که همسر تمکین می کند واجب است، ربطی هم به عرف ندارد، اگر خانم تمکین ندارد، نفقه هم به او تعلق نمی گیرد.
   در هر حال هیچگاه توصیه به طلاق نیست، حتما ابتدا باید ملاکهای دین را برای انتخاب همسر در نظر داشت و اگر هم مشکلی پیش آمد باید با یک مشاور امین مشکلات را مطرح کرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 35. كوثر می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشى!
  من يك سوْال داشتم اگه ميشه لطفا جوابشو هر چه زودتر بنويسيد.
  من زمانى كه ازدواج كردم شوهرم رو اصلا إز نزديك نديده بودم در تمام زندگيم. يعنى چطورى بگم خانواده م ديدن و پسنديدن و خودشون هم جواب بله رو دادن. به دليل اينكه پسر عموى من عاشق من بود و من هم همينطور اين كار رو انجام دادن.
  هفت سال باهاش زندگى كردم ولى هيچ لذتى كه إز زندگى باهاش برده باشم رو نداشتم. خيلى كتك خوردم ازش. و خيلى تلاش ميكردم تو زندگيم كه به يك جايى برسم. منظورم إز درامد پولى هست. قالى ميبافتم. گلدوزى ميكردم. بچه دارى. هم به خودشو بچهاش ميرسيدم و هم به مادر پيرش. هر جايى كه ميرفتيم مادرشم باهامون بود.
  تا حتا شبها كه ميخوابيديم به مادرش ميگفت بيا زير پاى ما بگير بخواب. آه. خيلى زجر كشيدم.
  الان چهار ساله كه ازش دورم. و ميخوام طلاق بگيرم ازش. چون همون موقع هيچ علاقه ايى بهش نداشتم الان كه چهار سال ازش دورم كه ديگه ازش نفرت دارم وقتيكه كارهاش يادم مياد.
  خانوادم ميگه به خاطر بچهاش طلاق نگير. اما واقعا دوستش نداشتم و ندارم. موندم چى كار كنم.
  خواهش ميكنم راهنمايم كنيد كه چى كار كنم.
  ممنون

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   پیام شما رو با دقت خواندیم، متاثر شدیم!.
   همیشه توصیه اصلی این هست که با حضور مشاور یا بزرگان فامیل بتوان راه درستی را پیدا کرد، که فرزندان هم آسیب نبینند! و همسر هم بتواند خواسته ها و نیازهای درست و منطقی و به حق شما را برآورده کند. اگر چنین کاری رخ نداد و در گرفتن طلاق اصرار دارید باید با یک وکیل خوب مشورت کنید و از نزدیک شرایط و پرونده شما را مطالعه نماید تا بتواند راه قانونی درست را مطابق شرایط شما به شما نشان بدهد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 36. ستاره می گوید

  باسلام وممنون بخاطر وقتی که بابت پاسخگویی به سوالات صرف میکنید.من خانمی ۲۶ساله هستم که به مدت دوسال عقد کردم و الان حدود ۴سال هست که با همسرم در یک خانه زندگی میکنیم.از اول شروع زندگی ،نود درصدمخارج از اجاره و پوشاک و خوراک و… بر عهده من بوده و هست.همسرم درمدت ازدواجمون اکثر مواقع بیکار بوده با اینکه تحصیلکرده و از نظر جسمی کاملا سالم هستند،از نظر رابطه هم تا امروز نزدیکی نداشتیم،یعنی از اول همیشه خودشون رو سرگرم بازی و کامپیوتر کردن وبه من نزدیک نشدن،در ضمن در حال حاضرمن بدلیل عدم رعایت بهداشت فردیشون نسبت بهشون کراهت دارم.برای حل مشکلات هم تنهایی مشاوره رفتم ولی همسرم حتی حاضر نیستن با کمک مشاور مشکلاتمون حل بشه.خیلی صبر کردم تا شاید درست بشه و در مقابل خدا شرمنده نشم و عذاب وجدان پیدا نکنم،ولی دیگه خسته شدم،ازشون خواستم که طلاق توافقی بگیریم با شرط اینکه من تمامی مهریه و حقم را میبخشم ولی ایشون راضی نمیشن،اگر درخواست طلاق بدم و ایشون نخواهند من را طلاق بدن،من چطور میتونم راضیشون کنم وآیا حقی به من داده میشه؟لازم به ذکر است که برای تمامی ادعاهایی هم که کردم مدرک دارم.

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   شرعا مرد حق ندارد چنین رفتاری را با همسر خود داشته باشد، این ظلم بزرگی است و خدای متعال با چنین افراد ظالمی از سر قهر برخورد خواهد کرد!.
   سعی کنید با یکی از بزرگان فامیل که می شناسید و منطقی هست مشورت کنید و از ایشان بخواهید نصیحت کنند. در هر حال تا می توانید به دنبال اصلاح باشید.
   شما قطعا حق شرعی و قانونی دارید.
   برای اینکه درت به حقتان برسید حتما باید با یک وکیل خوب مشورت کنید، راههای قانونی را به شما نشان خواهند داد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 37. فاطمه می گوید

  شوهرم هميشه دست بزن دارد
  همه را ميزند، توي خيابان دعوا ميكند نميتوانم با او درد دل كنم چون باعث دعواميشود و من را هم ميزند
  چهار سال است ازدواج كرده ام، دكتر هم رفته ايم اما درست نميشود كه نميشود
  همش عصبي هست، هميشه پشت من را خالي ميكند ديگر خسته شده ام ادامه زندگي برايم خيلي سخت شده
  مادر و پدرم هم فوت شدن. و كسي را ندارم كه در مورد زندگيم مشورت كنم
  ميخواهم جدا شوم امكانش هست من را راهنمايي كنيد

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   توصیه ما همیشه رجوع به مشاور آگاه و مذهبی هست، یا کسی که در فامیل بتواند به طرفین کمک فکری بدهد، طلاق آسیب های خاص به خودش را دارد.
   در هر حال برای طلاق نیاز هست با یک وکیل مشورت کنید، پرونده و صحبت های شما را کامل بشنود و به صورت کامل به شما راهنمایی کند. در دادگاههای طلاق نیز کارشناسانی وجود دارند که می توانید سوال کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 38. سید می گوید

  سلام و ممنونم از جوابی که در پاسخ به سوال من دادین ،
  موضوعی که مد نطر من هست اینکه، هیچ کسی راضی نمیشه زندگی رو با وجود دوتا بچه بعد از ده سال رها کنه و حاضر بشه از مهریه هم بگذره، ولی شوهر حتی دادگاه هم نیاد و بخواد اذیت کنه، هیچ کس از آینده خبر نداره که در حین عقد شروط خاصی بزاره، حالا خانمی بخواد جدا بشه و شوهر امتناع کنه باید چیکار کنه ، آیا این انصافه چندین سال تو راه دادگاه باشه. بخاطر همین آمار خیانت در کشور ما بالا هست چون ازدواج خیلی راحتتر از طلاق گرفتن هست، که این داستان باید برعکس باشه. حتما باید زندگی به خودکشی و بزن بزن برسه تا بقیه متقاعد بشن که ادامه این زندگی امکان نداره. ممنون میشم راهکار برای طلاق یکطرفه برای خانمها بدین .
  براتون آرزوی سلامتی و موفقیت دارم

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   ما نیز با بخشی از فرمایشات شما موافق هستیم.
   طولانی شدن روند دادگاه فقط برای زن نیست برای مرد نیز هست، شرعا چون تعهد داده نمی تواند تا دادگاه اجازه نداده ازدواج مجدد بکند!. چرایی طولانی شدن دادرسی ها گاهی بخاطر این هست که زمینه اصلاح فراهم شود، طلاق مسئله راحتی نیست که بتوان گفت یک شبه تسهیل کنند تا از هم جدا بشوند، کمی تاخیر منطقی هست اما نباید چند سال طول بکشد طرفین دچار بحرانهای اجتماعی می شوند.
   علت دیگر طولانی شدن روند دادگاه همان شلوغ بودن دادگاهها و مشکلات قوه قضاییه هست.
   در هر حال با داشتن یک وکیل خوب انشاالله آنچه به صلاح است در زمان کوتاه اتفاق بیفتد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 39. سادات می گوید

  مراجع ما نباید قانونگذار باشن بلکه جامعه امروز نیاز به انعطاف احکام ثانویه داره….پس قانون رو باید طبق صلاح روز نوشت…زن برده نیست

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   مراجع قانونگذار نیستند!، تمام قانون دست زن هست، هر شرطی که دوست داشته باشد می تواند برای مرد قرار بدهد!…شما آزاد هستید شروطتان را مطرح کنید، و ثانیا باید در امر ازدواج دقت داشت!، خیلی ها هم زندگی می کنند و خوشبخت هستند.
   لطف کنید خودتان مطابق طلاح روزتان و صلاح آیند شروطی را که فکر می کنید معقول هست بنویسید بعد در خواستگاری مطرح کنید، اگر مرد پذیرفت خب زندگی کنیدف اگر نپذیرفت، باز اختیار دست شماست. تا زمانی که لذت می برند، کسی نمی گوید مراجع!، در هر حال مرجع فقط شیوه عقد را در رساله می نویسد.
   شما هستید که باید چشم باز کنید و طرف مقابل را بشناسید، خوب مشورت کنید و اگر خیلی می ترسید، حق طلاق را بگیرید!، توافق شماست، فردا هم اگر طوری بشود، خودتان مسئول هستید!، پس زن برده نیست! این چه حرفی است که می زنید!.
   اگر بر اثر اشتباه خودتان موفق نبودید، خب نمی توانید تقصیر را به گردن دیگری بیندازید!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 40. سید می گوید

  سلام و ممنون از راهنمایی خوبتون،
  خانمی به دلایل غیر محکمه پسند تقاضای طلاق داره و ادامه زندگی با شوهرش براش امکان نداره
  و حاضر به بخشیدن مهریه و اجرت المثل و تمام حقوقش هست .
  حالا با وجود دو تا پسر ۵ و ۹ ساله میخواد طلاق بگیره.سوال اینکه چه مدت طول میکشه تا طلاق بگیره و شوهرش هم قصد دادن طلاق نداره. باید چیکار کنه .ب نظرتون اینکه تا شوهر اجازه نده نمیتونه یا به سختی میتونه طلاق بگیره از حقوق بشر و ازادی انسانها به دوره . آیا فقط دوست داشتن یکطرفه ملاک زندگی هست . ممنون میشم جواب برام ایمیل یا تلگرام کنید

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   مقدار طول کشیدن طلاق بستگی به نوع پرونده دارد و اینکه طرفین روابطشان چطور هست.
   همه انسانها آزاد هستند و حقوقشان محفوظ هست، به هر اندازه تعهدات در ضمن عقد داده باشند باید متعهد باشند، علاوه بر این بحث های اخلاقی هم در اینجا مطرح هست.
   هیچ زنی با داشتن دو تا پسر به این راحتی تقاضای طلاق نمی دهد مگر اینکه مرد همه چیز را با یک چشم ببیند و فکر کند حق با اوست،و دلایل خانم محکمه پسند نیست!!!، توصیه می کنیم چنین مردی برود با یک مشاور قوی مذهبی بنشیند و صحبت کند!. حرفهای خانمش را هم خوب گوش کند، پس از چند سال زندگی کدام زنی به این راحتی آنهم با بخشیدن مهریه می خواهد طلاق بدهد!!.
   نوعا در این پرونده ها ها مردها هم کم تقصیر نیستند، در هر حال قضاوت نمی کنیم، اما حتما نیاز به مشاور در این مورد به خوبی دیده می شود!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 41. حسین می گوید

  سلام من همسرم درخواست نفقه نموده و من هم به خاطر دروغگویی و عدم راز داری او به هیچ عنوان حاضر به سازش با ایشون نیستم با وجود اینکه سن دو تامونم کمه و من ۱۸ سالمه و محصلم و هنوز به خدمت سربازی نرفتم و همسرم هم باکره هست نفقه شامل حال او میشود؟خواهشمندم منو راهنمایی کنید ممنون

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   مطابق آنچه در عرف معمول امروز است، تا زمانى که زن به خانه شوهر نیامده نه نفقه دارد و نه براى خروج از منزل از شوهر اجازه مى گیرد، و این در واقع نوعى شرط ضمن عقد است.آيت الله مكارم شيرازي .

   در هر حال سعی کنید با مهر و محبت برخورد کنید، از جهت مالی کمکشون کنید، باعث می شود آرام آرام زندگی خود شما شیرین شود و آثار آن را ببینید. خانم تحت تاثیر شوهر هست، با مهربانی می توانید رفتارهای ایشان را تغییر بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 42. بيزن می گوید

  سلام من همسرم دادخواست طلاق داده به دليل كراهتي كه نسبت به من پيدا كرده بچه۷ساله داريم هر كاري مي كنم و كردم برنمي گرده وكيل گرفته و دلايلش عدم پرداخت نفقه و نداشتن رابطه جنسي از طرف من عنوان كرده در حاليكه اينا صحت نداره منم نمي خوام طلاقش بدم زندگيمو دوست دارم موندم چيكار كنم… وكيلشم قول ۱۰۰درصد داده ك طلاقشو مي گيره ميشه راهنمائيم كنيد

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   حتما باید با مشاور و یک وکیل خوب از نزدیک مشورت کنید.
   نیاز هست پرونده شما از نزدیک مورد مطالعه قرار بگیرد. به این راحتی نیست که بتوانند بدون رضایت شما طلاق بگیرند، مگر اینکه عدم صلاحیت یکی از زوجین برای قاضی محرز بشود.
   وفقکم الله لکل الخیر

  2. محمد می گوید

   باسلام
   آيا بعد از اينكه زن دادخواست طلاق داد ،مرد مي تواند دادخواست منع اشتغال وي را درخواست كند؟

   1. مهدي يوسف وند می گوید

    سلام علیکم
    تا زمانی که مرد طلاق نداده، خانم همسرش می باشد و می تواند اگر اشتغال زن مانع زندگی هست، درخواست منع اشتغال بدهد
    اگر در حین عقد تعهد و رضایت به اشتال داده اید، نمی توانید منع کنید.
    وفقکم الله لکل الخیر

 43. منا می گوید

  چه بد شاید یه زن بعد زندگی مشترک از یه مرد متنفر بشه نتونه با اخلاقش بسازه بعد باید صبر و انتظار پیشه کنه خنده داره

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   راههای مختلفی هست، اگر خانم نخواست می تواند از طریق حاکم شرع(دادگاه) اقدام کند، ثانیا از همان ابتدا هم می تواند شرط وکالت طلاق را داشته باشد.
   تمام شرایط زندگی در اختیار خانم هست، در ابتدای زندگی می تواند شرایط خود را مطرح کند، ضمنا خنده دار زمانی هست که مهریه های بسیار بالا قرار می دهند!، آنجا چرا کسی نمی خندد! .
   موفق باشید

   1. محمدحسن می گوید

    اره واقعا
    اونجا که بحث مهریه هست مهریه بالا میخوان ولی جایی که به ضررشون میگن این چه وضعشه این چه قانونیه
    همون اول بگو مهریه نمیخوام حق طلاق بده بهم

    1. مهدي يوسف وند می گوید

     سلام علیکم
     ما هم با مهریه های سنگین امروزی مخالفیم!.
     مهریه در اسلام به اندازه متعارف و معقول سفارش شده و مستحب هست که به هر علتی طلاق گرفته شد، مرد مهریه را بدهد، نباید توقع داشت که مهریه را خانم کامل ببخشد! تا طلاق بگیرد.
     یک مهریه معقول.
     بر فرض هم خانم پس از چند سال زندگی ادامه زندگی برایش مقدور نبود توصیه دین به مردها این است با کرامت و احترام بدون اذیت کردن مهریه را بپردازند و اگر خانم می خواهد جدا بشود، مرد هم اگر واقعا دیگر راهی نبود اجازه طلاق را بدهد.
     هم زنها باید مهریه را بر اساس دین قرار بدهند و هم مردها رفتارشان را بر اساس دین، هیچگاه حق و تکلیف یکطرفه نیست!
     وفقکم الله لکل الخیر

     1. مرجان می گوید

      الان كه مهريه كه قانوني تعدادي سكه شده كه زنم بخواد قسطي ميكنن قبول كنيد قانون به نفع مرده من ديدم مردهايي كه ميگن ماهى يه چيزى ميديم ولى طلاق نميديم تا موهاتون رنگ دندوناتون بشه

 44. فاطمه اسلامى می گوید

  كاش خانمها هم مرجع ميشدند كه يه نفر هم به داد دل خانمها برسه، اينا كه همه شون مرد هستن

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   الان مشکل شما چی هست که مراجع نمی توانند حل کنند؟!.
   وفقکم الله لکل الخیر

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.