قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست

صفحه اصلی/احكام/ازدواج و طلاق/اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست
 • اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست
اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیستReviewed by مهدي يوسف وند on Apr 6Rating: 5.0

اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست

طلاق دادگاهى

پرسش 240 . دخترى بعد از گذشت چند هفته از ازدواج، به جهت اختلاف فكرى و عقيدتى به هيچ وجه حاضر به زندگى با شوهر نيست و به منزل پدرش رفته است، شوهر نيز از روى عناد حاضر به طلاق نيست، آيا حاكم شرع مى تواند براى نجات زندگى دختر، صيغه طلاق را اجرا كند؟

آيات عظام امام، بهجت، تبريزى و سيستانى: اگر به فرض هم احراز شود كه ادامه زندگى با شوهر ياد شده، با عسر و حرج فراوان همراه است، باز براى حاكم شرع ولايت بر طلاق ايجاد نمى كند، بلكه اختيار طلاق با شوهر است.

آيات عظام خامنه اى، صافى، فاضل، مكارم، نورى و وحيد: اگر احراز شود كه ادامه زندگى با شوهر ياد شده، با عسر و حرج فراوان همراه است و او نيز از طلاق زن امتناع مى ورزد (هر چند با اجبار او به طلاق)، حاكم شرع يا نماينده اش مى تواند طلاق بدهد؛ ولى صرف عدم تمايل به زندگى و ناسازگارى با شوهر از موارد عسر و حرج نيست.

[2]

امتناع از طلاق

پرسش 241 . چنانچه شوهر همسر خود را اذيت كند و نفقه اش را ندهد و از دادن طلاق نيز امتناع ورزد، آيا دادگاه مى تواند طلاق دهد؟

همه مراجع (به جز امام): اگر احراز شود كه شوهر نفقه زن را نمى دهد، حاكم شرع يا نماينده اش او را بين پرداخت نفقه يا طلاق مخير مى كند. چنانچه از هر دو امتناع ورزد (و امكان پرداخت نفقه از مال او نباشد) مى تواند به تقاضاى زن وى را طلاق دهد.[3]

امام: اختيار طلاق با شوهر است ولى زن مى تواند با مراجعه به دادگاه او را وادار كند كه نفقه اش را بدهد.[4]

تنفر زن و طلاق

پرسش 243 . شوهرى به تمام وظايف و حقوق زناشويى عمل مى كند ولى زن از ادامه زندگى با او نفرت و كراهت دارد و مى خواهد با بذل مهريه تقاضاى طلاق كند؛ آيا با فرض امتناع مرد از طلاق، حاكم شرع مى تواند طلاق بدهد؟

همه مراجع: خير، در فرض ياد شده، حاكم شرع نمى تواند مرد را وادار به طلاق كند و اين طلاق صحيح نيست.[5]

 • [1]. تبريزى، استفتائات، س 1704 و صراط النجاه، ج 2، س 1215؛ امام، استفتائات، ج 3، احكام طلاق، س 23 و 43؛ سيستانى، سايت، طلاق و دفتر: بهجت.
 • [2]. فاضل، جامع المسائل، ج 1، س 1586 ؛ صافى، جامع الاحكام، ج 2، س 1449 و 1450؛ مكارم، استفتائات، ج 1، س 932 ؛ خامنه اى، استفتاء، س 888 ؛ نورى، استفتائات، ج 2، س 695.
 • [3]. تبريزى، استفتائات، س 1672؛ خامنه اى، استفتاء، س 933؛ وحيد، منهاج الصالحين، ج 3، م 1406؛ سيستانى، منهاج الصالحين، ج 3، م 356؛ فاضل، جامع المسائل، ج 1، س 1594 ؛ مكارم، استفتائات، ج 1، س 937 و 939؛ صافى، جامع الاحكام، ج 2، س 1344 ؛ دفتر:بهجت و نورى.
 • [4]. امام، استفتائات، ج 3،احكام طلاق، س 12 و 23.
 • [5]. خامنه اى، استفتاء، س 913؛ مكارم، استفتائات، ج 2، س 1145 و 1147 و دفتر: همه مراجع.(احكام ازدواج،پرسمان).

مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

  مسئله409ـ اگر شوهری بدون دلیل شرعی ، همسرش را اذیت و آزار کند او می تواند به حاکم شرع مراجعه کند تا شوهر، ملزم به حسن رفتار گرددو اگر سودمند واقع نشد به هر گونه که حاکم صلاح بداند او را تنبیه می نماید و اگر آن هم فایده نبخشید، زن می تواند درخواست طلاق کند و اگر شوهر، اورا طلاق نداد واجبار به حسن معاشرت، میسر نشد، حاکم شرع آن زن را طلاق می دهد.

مسئله423ـ چه زمانی ، زن می تواند از حاکم شرع، در خواست طلاق کند؟
آیا زنی که شوهرش دائم با او بدرفتاری می کند و یا نیاز جنسی اورا ارضاء نمی کند به طوری که بیم آن می رود که به او نگاه افتد، می تواند پیشنهاد طلاق دهد و آیا در چنین صورت، طلاق داده می شود؟

جواب: اگر شوهری از انجام حقوق همسرش خود داری کندو پس از اجبارحاکم شرع به رعایت یکی از دو امر (طلاق و یا حسن معاشرت)، نتیجه گرفته نشود زن می تواند از حاکم شرع در خواست طلاق کند و مواردی که زن می تواند از حاکم شرع در خواست طلاق کند به قرار ذیل است:

1ـ موقعی که شوهر،نفقه و هزینه زندگی همسرش را نپردازدو حاضر به طلاق دادن هم نشود و همچنین اگر شوهری قادر به پرداخت هزینه نباشد و ازدیگر سو،طلاق هم ندهد.

2ـاگر شوهری همسرش را بیازارد و برابر دستور خدا با وی رفتار نیکو کند.

3ـ هرگاه مردی همسرش را رها کرده و او بلا تکلیف گذاردطوری که گویا شوهر ندارد.
و اما درصورتی که مرد فقط نیاز جنسی همسرش را نمی تواند بطور کامل برآورده سازد و بیم آن رود که زن به گناه افتد هر چند که بنابر احتیاط واجب شوهر هر طور که شده از نظر مسائل جنسی همسرش را ارضاء کند و یا او را طلاق دهد با این وجود اگر چنین نکرد بهتر ان است که زن شیوه صبر و انتظار پیشه کند.

مسئله443ـ یک زن و شوهر در کشور غیر اسلامی برابر مقرارت آن کشور طلاق قانونی گرفته اند اما مرد،حق قانونی و شرعی همسرش را نمی دهد و حرف واسطه ها را نمی پذیرد تکلیف چنین زنی چیست با علم به این که صبر و شکیبایی بر این وضع برای او فوق العاده طاقت فرسا می باشد؟

جواب: آن زن به حاکم شرع و یا نماینده او مراجعه می کند و آنان شوهر را به رعایت یکی از دو کار الزام می کنند یا هزینه بپردازدو یا طلاق شرعی دهد هر چند با وکالت دادن به یک شخص ثالث. و هر گاه شوهر از هر دو کار خود درای کرد و پرداخت نفقه، از دارایی شوهر امکان نداشت حاکم شرع و یا نماینده او،وی را طلاق می دهند.

حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احکام ازدواج 

ویژه نامه احکام زن و شوهر

نحوه خواندن صیغه ازدواج دائم (متن+ترجمه)

نحوه خواندن صیغه ازدواج موقت(متن+ترجمه)کلید: اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست اگر مرد طلاق نمی دهد تکلیف چیست اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست اگر مرد طلاق ندهد تکلیف 

۱۳۹۶-۱-۱۹ ۰۹:۳۷:۳۳ +۰۴:۳۰

۲۰ ديدگاه

 1. فاطمه ۱۳۹۶-۰۱-۲۹ در ۱۷:۴۹- پاسخ دادن

  شوهرم هميشه دست بزن دارد
  همه را ميزند، توي خيابان دعوا ميكند نميتوانم با او درد دل كنم چون باعث دعواميشود و من را هم ميزند
  چهار سال است ازدواج كرده ام، دكتر هم رفته ايم اما درست نميشود كه نميشود
  همش عصبي هست، هميشه پشت من را خالي ميكند ديگر خسته شده ام ادامه زندگي برايم خيلي سخت شده
  مادر و پدرم هم فوت شدن. و كسي را ندارم كه در مورد زندگيم مشورت كنم
  ميخواهم جدا شوم امكانش هست من را راهنمايي كنيد

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۱-۲۹ در ۱۹:۴۳- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   توصیه ما همیشه رجوع به مشاور آگاه و مذهبی هست، یا کسی که در فامیل بتواند به طرفین کمک فکری بدهد، طلاق آسیب های خاص به خودش را دارد.
   در هر حال برای طلاق نیاز هست با یک وکیل مشورت کنید، پرونده و صحبت های شما را کامل بشنود و به صورت کامل به شما راهنمایی کند. در دادگاههای طلاق نیز کارشناسانی وجود دارند که می توانید سوال کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. سید ۱۳۹۶-۰۱-۲۶ در ۰۸:۲۲- پاسخ دادن

  سلام و ممنونم از جوابی که در پاسخ به سوال من دادین ،
  موضوعی که مد نطر من هست اینکه، هیچ کسی راضی نمیشه زندگی رو با وجود دوتا بچه بعد از ده سال رها کنه و حاضر بشه از مهریه هم بگذره، ولی شوهر حتی دادگاه هم نیاد و بخواد اذیت کنه، هیچ کس از آینده خبر نداره که در حین عقد شروط خاصی بزاره، حالا خانمی بخواد جدا بشه و شوهر امتناع کنه باید چیکار کنه ، آیا این انصافه چندین سال تو راه دادگاه باشه. بخاطر همین آمار خیانت در کشور ما بالا هست چون ازدواج خیلی راحتتر از طلاق گرفتن هست، که این داستان باید برعکس باشه. حتما باید زندگی به خودکشی و بزن بزن برسه تا بقیه متقاعد بشن که ادامه این زندگی امکان نداره. ممنون میشم راهکار برای طلاق یکطرفه برای خانمها بدین .
  براتون آرزوی سلامتی و موفقیت دارم

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۱-۲۷ در ۱۹:۴۳- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   ما نیز با بخشی از فرمایشات شما موافق هستیم.
   طولانی شدن روند دادگاه فقط برای زن نیست برای مرد نیز هست، شرعا چون تعهد داده نمی تواند تا دادگاه اجازه نداده ازدواج مجدد بکند!. چرایی طولانی شدن دادرسی ها گاهی بخاطر این هست که زمینه اصلاح فراهم شود، طلاق مسئله راحتی نیست که بتوان گفت یک شبه تسهیل کنند تا از هم جدا بشوند، کمی تاخیر منطقی هست اما نباید چند سال طول بکشد طرفین دچار بحرانهای اجتماعی می شوند.
   علت دیگر طولانی شدن روند دادگاه همان شلوغ بودن دادگاهها و مشکلات قوه قضاییه هست.
   در هر حال با داشتن یک وکیل خوب انشاالله آنچه به صلاح است در زمان کوتاه اتفاق بیفتد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. سادات ۱۳۹۶-۰۱-۲۰ در ۱۶:۱۱- پاسخ دادن

  مراجع ما نباید قانونگذار باشن بلکه جامعه امروز نیاز به انعطاف احکام ثانویه داره….پس قانون رو باید طبق صلاح روز نوشت…زن برده نیست

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۱-۲۰ در ۱۶:۲۰- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   مراجع قانونگذار نیستند!، تمام قانون دست زن هست، هر شرطی که دوست داشته باشد می تواند برای مرد قرار بدهد!…شما آزاد هستید شروطتان را مطرح کنید، و ثانیا باید در امر ازدواج دقت داشت!، خیلی ها هم زندگی می کنند و خوشبخت هستند.
   لطف کنید خودتان مطابق طلاح روزتان و صلاح آیند شروطی را که فکر می کنید معقول هست بنویسید بعد در خواستگاری مطرح کنید، اگر مرد پذیرفت خب زندگی کنیدف اگر نپذیرفت، باز اختیار دست شماست. تا زمانی که لذت می برند، کسی نمی گوید مراجع!، در هر حال مرجع فقط شیوه عقد را در رساله می نویسد.
   شما هستید که باید چشم باز کنید و طرف مقابل را بشناسید، خوب مشورت کنید و اگر خیلی می ترسید، حق طلاق را بگیرید!، توافق شماست، فردا هم اگر طوری بشود، خودتان مسئول هستید!، پس زن برده نیست! این چه حرفی است که می زنید!.
   اگر بر اثر اشتباه خودتان موفق نبودید، خب نمی توانید تقصیر را به گردن دیگری بیندازید!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. سید ۱۳۹۶-۰۱-۱۸ در ۱۹:۱۱- پاسخ دادن

  سلام و ممنون از راهنمایی خوبتون،
  خانمی به دلایل غیر محکمه پسند تقاضای طلاق داره و ادامه زندگی با شوهرش براش امکان نداره
  و حاضر به بخشیدن مهریه و اجرت المثل و تمام حقوقش هست .
  حالا با وجود دو تا پسر ۵ و ۹ ساله میخواد طلاق بگیره.سوال اینکه چه مدت طول میکشه تا طلاق بگیره و شوهرش هم قصد دادن طلاق نداره. باید چیکار کنه .ب نظرتون اینکه تا شوهر اجازه نده نمیتونه یا به سختی میتونه طلاق بگیره از حقوق بشر و ازادی انسانها به دوره . آیا فقط دوست داشتن یکطرفه ملاک زندگی هست . ممنون میشم جواب برام ایمیل یا تلگرام کنید

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۱-۱۹ در ۰۱:۳۱- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   مقدار طول کشیدن طلاق بستگی به نوع پرونده دارد و اینکه طرفین روابطشان چطور هست.
   همه انسانها آزاد هستند و حقوقشان محفوظ هست، به هر اندازه تعهدات در ضمن عقد داده باشند باید متعهد باشند، علاوه بر این بحث های اخلاقی هم در اینجا مطرح هست.
   هیچ زنی با داشتن دو تا پسر به این راحتی تقاضای طلاق نمی دهد مگر اینکه مرد همه چیز را با یک چشم ببیند و فکر کند حق با اوست،و دلایل خانم محکمه پسند نیست!!!، توصیه می کنیم چنین مردی برود با یک مشاور قوی مذهبی بنشیند و صحبت کند!. حرفهای خانمش را هم خوب گوش کند، پس از چند سال زندگی کدام زنی به این راحتی آنهم با بخشیدن مهریه می خواهد طلاق بدهد!!.
   نوعا در این پرونده ها ها مردها هم کم تقصیر نیستند، در هر حال قضاوت نمی کنیم، اما حتما نیاز به مشاور در این مورد به خوبی دیده می شود!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 5. حسین ۱۳۹۶-۰۱-۱۴ در ۱۸:۰۶- پاسخ دادن

  سلام من همسرم درخواست نفقه نموده و من هم به خاطر دروغگویی و عدم راز داری او به هیچ عنوان حاضر به سازش با ایشون نیستم با وجود اینکه سن دو تامونم کمه و من ۱۸ سالمه و محصلم و هنوز به خدمت سربازی نرفتم و همسرم هم باکره هست نفقه شامل حال او میشود؟خواهشمندم منو راهنمایی کنید ممنون

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۱-۱۶ در ۱۶:۲۶- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   مطابق آنچه در عرف معمول امروز است، تا زمانى که زن به خانه شوهر نیامده نه نفقه دارد و نه براى خروج از منزل از شوهر اجازه مى گیرد، و این در واقع نوعى شرط ضمن عقد است.آيت الله مكارم شيرازي .

   در هر حال سعی کنید با مهر و محبت برخورد کنید، از جهت مالی کمکشون کنید، باعث می شود آرام آرام زندگی خود شما شیرین شود و آثار آن را ببینید. خانم تحت تاثیر شوهر هست، با مهربانی می توانید رفتارهای ایشان را تغییر بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 6. بيزن ۱۳۹۶-۰۱-۰۳ در ۰۵:۰۹- پاسخ دادن

  سلام من همسرم دادخواست طلاق داده به دليل كراهتي كه نسبت به من پيدا كرده بچه۷ساله داريم هر كاري مي كنم و كردم برنمي گرده وكيل گرفته و دلايلش عدم پرداخت نفقه و نداشتن رابطه جنسي از طرف من عنوان كرده در حاليكه اينا صحت نداره منم نمي خوام طلاقش بدم زندگيمو دوست دارم موندم چيكار كنم… وكيلشم قول ۱۰۰درصد داده ك طلاقشو مي گيره ميشه راهنمائيم كنيد

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۱-۰۵ در ۰۸:۰۸- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   حتما باید با مشاور و یک وکیل خوب از نزدیک مشورت کنید.
   نیاز هست پرونده شما از نزدیک مورد مطالعه قرار بگیرد. به این راحتی نیست که بتوانند بدون رضایت شما طلاق بگیرند، مگر اینکه عدم صلاحیت یکی از زوجین برای قاضی محرز بشود.
   وفقکم الله لکل الخیر

  • محمد ۱۳۹۶-۰۱-۱۶ در ۱۷:۳۸- پاسخ دادن

   باسلام
   آيا بعد از اينكه زن دادخواست طلاق داد ،مرد مي تواند دادخواست منع اشتغال وي را درخواست كند؟

   • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۱-۱۷ در ۱۸:۴۸- پاسخ دادن

    سلام علیکم
    تا زمانی که مرد طلاق نداده، خانم همسرش می باشد و می تواند اگر اشتغال زن مانع زندگی هست، درخواست منع اشتغال بدهد
    اگر در حین عقد تعهد و رضایت به اشتال داده اید، نمی توانید منع کنید.
    وفقکم الله لکل الخیر

 7. منا ۱۳۹۵-۱۲-۲۶ در ۲۲:۰۹- پاسخ دادن

  چه بد شاید یه زن بعد زندگی مشترک از یه مرد متنفر بشه نتونه با اخلاقش بسازه بعد باید صبر و انتظار پیشه کنه خنده داره

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۱۲-۲۶ در ۲۲:۱۸- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   راههای مختلفی هست، اگر خانم نخواست می تواند از طریق حاکم شرع(دادگاه) اقدام کند، ثانیا از همان ابتدا هم می تواند شرط وکالت طلاق را داشته باشد.
   تمام شرایط زندگی در اختیار خانم هست، در ابتدای زندگی می تواند شرایط خود را مطرح کند، ضمنا خنده دار زمانی هست که مهریه های بسیار بالا قرار می دهند!، آنجا چرا کسی نمی خندد! .
   موفق باشید

   • محمدحسن ۱۳۹۶-۰۲-۰۲ در ۱۳:۳۴- پاسخ دادن

    اره واقعا
    اونجا که بحث مهریه هست مهریه بالا میخوان ولی جایی که به ضررشون میگن این چه وضعشه این چه قانونیه
    همون اول بگو مهریه نمیخوام حق طلاق بده بهم

    • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۲-۰۲ در ۱۴:۱۱- پاسخ دادن

     سلام علیکم
     ما هم با مهریه های سنگین امروزی مخالفیم!.
     مهریه در اسلام به اندازه متعارف و معقول سفارش شده و مستحب هست که به هر علتی طلاق گرفته شد، مرد مهریه را بدهد، نباید توقع داشت که مهریه را خانم کامل ببخشد! تا طلاق بگیرد.
     یک مهریه معقول.
     بر فرض هم خانم پس از چند سال زندگی ادامه زندگی برایش مقدور نبود توصیه دین به مردها این است با کرامت و احترام بدون اذیت کردن مهریه را بپردازند و اگر خانم می خواهد جدا بشود، مرد هم اگر واقعا دیگر راهی نبود اجازه طلاق را بدهد.
     هم زنها باید مهریه را بر اساس دین قرار بدهند و هم مردها رفتارشان را بر اساس دین، هیچگاه حق و تکلیف یکطرفه نیست!
     وفقکم الله لکل الخیر

 8. فاطمه اسلامى ۱۳۹۵-۱۲-۲۵ در ۲۰:۰۸- پاسخ دادن

  كاش خانمها هم مرجع ميشدند كه يه نفر هم به داد دل خانمها برسه، اينا كه همه شون مرد هستن

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۱۲-۲۵ در ۲۰:۳۲- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   الان مشکل شما چی هست که مراجع نمی توانند حل کنند؟!.
   وفقکم الله لکل الخیر

ثبت ديدگاه

Code Center