قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

اجازه پدر برای ازدواج در صورت غایب بودن

صفحه اصلی/احكام/ازدواج و طلاق/اجازه پدر برای ازدواج در صورت غایب بودن
اجازه پدر برای ازدواج در صورت غایب بودنReviewed by مهدي يوسف وند on Apr 8Rating: 1.5

اجازه پدر برای ازدواج در صورت غایب بودن

[مسأله 2377]
مسأله 2377 اگر پدر و جدّ پدری غایب باشند، به طوری که نشود از آنان اذن گرفت و دختر هم احتیاج به شوهر کردن داشته باشد لازم نیست از پدر و جدّ پدری اجازه بگیرد (1) و نیز اگر دختر باکره نباشد (2) در صورتی که بکارتش بوسیله شوهر کردن از بین رفته باشد، اجازه پدر و جد لازم نیست (3) ولی اگر بواسطه وطی به شُبهه یا زنا از بین رفته باشد، احتیاط مستحب ّ آن است که اجازه بگیرند.

(1) (فاضل ): و همچنین اگر همسر مناسبی برای دختر پیدا شود و بخواهد با پسری که شرعاً و عرفاً هم کفو او می باشد ازدواج کند و پدر و جد پدری بدون جهت مانع می شوند و سخت گیری می کنند در این صورت نیز اجازه آنان لازم نیست و همین طور اگر دختر باکره نباشد اجازه پدر و جدّ لازم نیست و در صورتی که بدون شوهر رفتن به او نزدیکی شده ، احتیاط رعایت شود.

(نوری ): و همچنین اگر از ازدواج با کسی که با دختر، کفو است ، شرعاً و عرفاً؛ او را منع کنند و دختر احتیاج به شوهر کردن داشته باشد ..

(2) (اراکی ): اجازه پدر و جدّ لازم نیست . [پایان مسأله ]

(3) (نوری ): بقیّه مسأله ذکر نشده .

(گلپایگانی )، (صافی ): مسأله اگر پدر و جد پدری غائب باشند و اجازه گرفتن از آنان ممکن نباشد و حاجت به تزویج باشد یا دختر باکره نباشد، اجازه پدر و جد لازم نیست .

(خوئی )، (تبریزی ): مسأله اگر دختر باکره نباشد یا این که باکره باشد ولی اجازه گرفتن از پدر یا جد پدری به جهت غائب بودن یا غیر آن ممکن نباشد، و دختر حاجت به شوهر کردن داشته باشد اجازه پدر و جدّ لازم نیست .

(بهجت ): مسأله اگر پدر و جدّ پدری غایب باشند، به طوری که نشود از آنان اذن گرفت و ازدواج برای دختر لازم باشد یا در ازدواج نکردن ، ضرر یا حرج (یعنی مشقّت شدیدی ) باشد و همچنین اگر پدر یا جدّ پدری از ازدواج او با کسی که هم کفو اوست ، با وجود تمام مقدمات و شرایط ممانعت کنند و او نیز تمایل به ازدواج دارد و ازدواج هم به مصلحت او باشد با اجتماع تمام شرایط می تواند ازدواج نماید.

(مکارم ): مسأله اگر به پدر یا جدّ پدری دسترسی نباشد و دختر هم احتیاج به شوهر کردن داشته باشد، یا اینکه دختر قبلًا شوهر کرده باشد، در این دو صورت نیز اجازه پدر و جدّ در ازدواج جدید لازم نیست .

(سیستانی ): مسأله اگر دختر باکره نباشد یا این که باکره باشد ولی پدر یا جدّ پدری اجازه ندهند، که با مردی که همتای او شرعاً و عرفاً می باشد ازدواج کند یا این که حاضر نباشند در امر ازدواج دختر به هیچ وجه مشارکت کنند یا آن که اهلیت اجازه دادن از جهت دیوانگی یا مانند آن را نداشته باشند، در این موارد اجازه آنان لازم نیست و همچنین اگر اجازه گرفتن از آنان به جهت غائب بودن یا غیر آن ممکن نباشد، و دختر حاجت زیادی در همان وقت به ازدواج داشته باشد اجازه پدر و جدّ لازم نیست .

(زنجانی ): مسأله اگر پدر یا جدّ پدری غایب باشند، به طوری که نتوان از آنها اذن گرفت و دختر احتیاج به تزویج داشته باشد، یا دختر باکره نباشد، اجازه پدر و جدّ لازم نیست ، ولی اگر بکارت دختر به سببی غیر از شوهر از بین رفته باشد، مثل آنکه در اثر پرش یا نعوذ باللّه زنای وی یا نزدیکی با وی از روی اشتباه ، از بین رفته باشد، اجازه پدر یا جدّ پدری لازم است .

توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید / جلد 2 / احکام‌ نِکاح‌ ‌ یا ‌ ازدواج‌ و زناشویی‌ / شرایط عقد / [مسأله‌ 2378].

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احکام ازدواج 

ویژه نامه احکام زن و شوهر

  1. اجازه پدر بعد از عقد
  2. اگر دختر بدون اجازه پدر ازدواج کند
  3. اجازه ازدواج دختر در صورت فوت پدر
  4. صيغه خواهر برادري
  5. مخالفت پدر با ازدواج دختر
  6. ازدواج موقت دختر بالای سی سال و اذن پدر
  7. اذن پدر برای دختر باکره پس از طلاق
  8. دختر رشیده کیست

نحوه خواندن صیغه ازدواج دائم (متن+ترجمه)

نحوه خواندن صیغه ازدواج موقت(متن+ترجمه)اجازه پدر برای ازدواج در صورت غایب بودن اجازه پدر برای ازدواج در صورت غایب بودن اجازه پدر برای ازدواج در صورت غایب بودن اجازه پدر برای ازدواج در صورت غایب بودن اجازه پدر برای ازدواج در صورت غایب بودن اجازه پدر برای ازدواج در صورت غایب بودن اجازه پدر برای ازدواج در صورت غایب بودن اجازه پدر برای ازدواج در صورت غایب بودن اجازه پدر برای ازدواج در صورت غایب بودن اجازه پدر برای ازدواج در صورت غایب بودناجازه پدر برای ازدواج در صورت غایب بودناجازه پدر برای ازدواج در صورت غایب بودن اجازه پدر برای ازدواج در صورت غایب بودن اجازه پدر برای ازدواج در صورت غایب بودن اجازه پدر برای ازدواج در صورت غایب بودن

۱۳۹۵-۹-۲۲ ۰۱:۴۴:۱۵ +۰۳:۳۰

ثبت ديدگاه

Avada WordPress Themes
Code Center