آیا کاشت ناخن مانع غسل و وضو استReviewed by مهدي يوسف وند on Aug 15Rating: 5.0

آیا کاشت ناخن مانع غسل و وضو است

1- در وضو و غسل نبايد مانعي وجود داشته باشد كه سبب شود آب به محل  وضو و غسل نرسد. حال اگر كسي ناخن مصنوعي كاشت و يا هر مانع غير ضروري (از جهت شرع) را قرار داد بايد آن مانع را برطرف كند. اما اگر مانع ضروري بود مثلا پزشك تشخيص داد كه مدت زماني دست شكسته در گچ باشد وظيفه آنست كه وضوي جبيره بگيرد. اما لازم به ذكر است كه :

در كاشت ناخن آرايشگاه ها (به غير از كاشت توسط عمل جراحي) امكان برداشتن آن به راحتي وجود دارد، و شخص خود مي تواند اين كار را انجام دهد و يا با صرف هزينه، ديگري اين كار را براي او انجام دهد. با اين توضيحات مشخص است كه مسئله جبيره منتفي است. متاسفانه افراد به بهانه هاي واهي وظيفه خود را كه انجام غسل و وضو است به درستي انجام نمي دهند. 

2- برخی از مراجع در صورت وجود مانع در اعضای وضو علاوه بر وضو یا غسل جبیره، تیمم را هم لازم می دانند، اینجا کلیک کنید.

3-وضو و غسل جبیره ای: اگر برداشتن مانع به هیچ عنوان ممکن نباشد يا موجب حرج و سختي غير قابل تحمل باشد، به صورت جبيره اي وضو و غسل را انجام دهد یعنی در هنگام وضو به نیت وضو روی ناخن مصنوعی دست تر بکشد. اینجا کلیک کنید.

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س: اگر كسى ناخن مصنوعى بكارد، براى وضو و غسلش چه بايد بكند؟

ج) در صورت كاشت ناخن، براى وضو و غسل بايد مانع ـ ولو با صرف هزينه ممكن ـ برطرف گردد و چنانچه می‌داند امكان برطرف‌کردن آن نيست و يا رفع آن با مشقّت غير قابل تحمّل همراه بوده و يا ضرر قابل توجهى دارد، در وقت نماز بايد وضو يا غسل را انجام دهد سپس مبادرت به اين كار كند و وضو و غسل‌هاى بعدى را بايد به‌صورت جبيره انجام دهد(يعنى با دست مرطوب مانع را مسح نمايد)؛ اما در صورتى که امکان برطرف کردن آن ـ ولو در روز‌هاي بعد ـ باشد و برطرف نكند، وضو و غسل جبيره باطل خواهد بود.

س:آيا مى‌توان عمداً کارى کرد که وظيفه، وضو و غسل جبيره شود مانند کاشت ناخن يا جراحى بينى که صرفاً به خاطر زيبايى انجام مى‌گيرد و ضرورتى ندارد؟ اگر جايز نيست، افرادى که داراى شغل‌هايى هستند که سبب ايجاد مانع مى‌شود و برطرف کردن آن برايشان مشقت دارد آيا در صورت امکان تغيير شغل، وظيفه دارند که آن را تغيير دهند؟ (مانند نقاش‌ها که گاهى پشت بدنشان هم رنگى مى‌شود و بايد کسى اين مانع را برايشان برطرف کند و يا رنگ بگونه‌اى است که به راحتى برطرف نمى‌شود.)

ج) ايجاد مانعى كه موجب تبدّل وظيفه وضو و غسل به وضو و غسل جبيره‌اى مى‌شود، چنانچه در غير وقت نماز باشد، مانع ندارد ولى در وقت نماز بايد وضو يا غسل را انجام دهد سپس مبادرت به ايجاد مانع نمايد، و افراد مشتغل به كارهايى كه موجب ايجاد مانع مى‌شود (مانند نقاشى، يا گچ‌كارى و امثال آن) چنانچه نتوانند در وقت وضو يا غسل آن مانع را برطرف كنند شستن روى همان مانع كفايت مي كند.

س: آيا وجود جرم در زير ناخن‌ها و يا بلندى ناخن‌ها باعث بطلان وضو خواهد شد؟ ضمناً حكم نمازهاى خوانده شده چيست؟

ج) امور مذكور موجب بطلان وضو و نماز نيست. استفتائات جديد مقام معظم رهبري .


 

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

غسل كردن و وضو گرفتن با لاك : در غسل بايد تمام موانع برطرف شود و در وضو انگشتان دست بايد از لاك پاك شود، ولى در انگشتان پا اگر يك انگشت (جز انگشت كوچك) خالى از لاك باشد و بر روى آن مسح بكشند، صحيح است.
. وضو با موى مصنوعى : هرگاه مانع رسيدن آب به بدن نباشد اشكالى ندارد و اگر مانع باشد تنها در صورت ضرورت جايز است و در اين صورت، حكم جبيره دارد مگر اينكه واقعآ كشت حقيقى باشد و جزءِ بدن شود. و در فرض اوّل در صورت تشرّف به حج بايد يك كفّاره براى عمره و يك كفّاره براى حج بدهد.
. كاشت ناخن مصنوعى : هرگاه ضرورتى براى اين كار نباشد آن را ترك كنند و چنانچه ضرورت دارد و امكان جداسازى ناخن‌ هاى مصنوعى به هنگام غسل و وضو نباشد، با آن وضو و غسل جبيره اى مى‌گيرند.  600 مسئله كثير الابتلاء . رساله آيت الله مكارم شيرازي .


 

طبق نظر آيت الله صافي گلپايگاني

طبق نظر آيت الله صافي گلپايگاني

کاشت ناخن

س. كاشتن ناخن براي زنان چه حكمي دارد؟

ج. كاشتن ناخن به صورتي كه براي وضو و غسل نتوانيد آن را برداريد اشكال دارد ولي چنانچه شخصي مرتكب اين عمل شده باشد، در صورت امكان، ناخن مصنوعي را بردارد و وضو و غسل به نحو معمول انجام شود و در صورت عدم امكان برداشتن ناخن، با همان حال وضو و غسل جبيره انجام شود و احتياطاً تيمّم هم نماید. والله العالم. استفتائات آيت الله صافي گلپايگاني.


آيت الله وحيد خراساني

آیت الله وحید خراسانی

سؤال 20 – آيا کاشت ناخن جايز است؟ حکم وضو با آن چيست؟

جواب: کاشت ناخن اگر مانع از رسيدن آب به پوست يا ناخن اصلی گردد جايز نيست و موجب بطلان وضو و غسل میشود و اگر کسی چنين ناخنی کاشته بايد بردارد، و اگر برداشتن آن ممکن نیست یا خیلی سخت است، بنابر احتیاط واجب هم وضوی جبیره‌ای بگیرد و هم تیمم نماید، و بعداً که ناخن مصنوعی را برداشت بنابر احتیاط واجب نمازهایی را که به این نحو خوانده قضا نماید.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی


کاشت ناخن و مژه مصنوعی

مدتی است در آرایشگاههای زنانه روی مژه، ابرو، ناخن و… کار می کنند؛ مثلا ناخن مصنوعی روی ناخن می چسبانند که تا مدتی قابل جدا کردن نیست، یا روی پلک مژه مصنوعی قرار می دهند که قابلیت نصب گذاشتن و برداشتن را دارد. لطفا بفرمایید حکم انجام این کار برای زن آرایش شونده و آرایشگر چیست؟

طبق نظر مشهور مراجع کاشت ناخن یا چسباندن مژه وناخن ،ایجاد مانع عمدی بر اعضای وضو وغسل است واین کار مانع رسیدن آب به ناخن ومژه ها می شود لذا وضو و غسل را باطل می کند و باید حتما برای اولین نماز اقدام به برداشتن آن کنید (با حلاّل قوی که در آرایشگاه ها موجود است) والا وضو و غسل و نماز باطل می شود و وضو وغسل جبیره ای فقط در مواردی مانند تنگی وقت نماز و یا در سفر بودن و یا به هنگام شب و سحر که امکان دسترسی به آرایشگاه و برداشتن مانع وجود ندارد صحیح است و در غیر این موارد وضو و غسل حبیره ای باطل است و باید بعد از رفع مشکل مانند تنگی وقت و…فورا اقدام به برداشتن ناخن و مژه کنید ودر صورت عدم رفع ناخن مصنوعی یا مژه وضو وغسل جبیره ای باطل است لذا نماز نیز باطل می شود. منبع: ahkam.porsemani


آيا وضو و غسل با ناخن كاشته شده صحيح است ؟
چرا وضو با حنا منعي ندارد با وجود اينكه كاملا در ناخن و پوست نفوذ مي كند؟

پاسخ: 

کاشتن ناخن مصنوعي در صورتي که برداشتن آن ممکن نباشد، بدون ضرورت و نياز از جهت آنکه مانع رسيدن آب به بدن مي گردد جايز نيست، ولي اگر ضرورت در بين باشد مانند آنکه ناخن کسي قطع شده باشد و ناخن مصنوعي بکارد اشکال ندارد.
در هرصورت اگر کسي ناخن مصنوعی بکارت، درصورتي که ممکن باشد در هنگام وضو و غسل ناخن مصنوعي را بردارد، اما اگر برداشتن آن ممکن نباشد يا موجب حرج و سختي غير قابل تحمل باشد، به صورت جبيره اي وضو و غسل را انجام دهد یعنی در هنگام وضو به نیت وضو روی ناخن مصنوعی دست بکشد وضو و غسل صحيح است.(1)
2. ناخن مصنوعی با حنا فرق می کند، حنا بعد از برطرف شدن جرم آن، فقط رنگ حنا در ناخن ها می ماند و رنگ مانع رسیدن آب نیست ولی ناخن مصنوعی از رسیدن آب به پوست بدن جلو گیری می کند و هرچیزی که مانع رسیدن آب به پوست بدن باشد باید در هنگام وضو و غسل بر داشته شود.
پی نوشت: (1) استفتائات از دفتر آيت الله خامنه اي. منبع: pasokhgoo.ir

 

 

لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=17969

لینک کوتاه مطلب:

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

 1. بررسي اعضاي وضو
 2. در اعضای وضو مانعی از رسیدن آب نباشد
 3. بعد از وضو در اعضا مانع ببينيم
 4. حکم ناخن بلند در وضو
 5. حكم مانيکور ناخن‌ براي وضو و غسل
 6. حكم استفاده از لاك ناخن در وضو و غسل
 7. حکم اکستنشن مژه (کاشت مژه مصنوعی) چیست
 8. مداد چشم و ريمل در وضو
 9. حكم وضو و غسل با كرم پوست
 10. كاشت مو و استفاده از كلاه گيس در وضو
 11. حكم استفاده از واكس و روغن و ژل مو در وضو
 12. آيا رنگ مو براي وضو و غسل اشكال دارد
 13. آيا رنگ خودكار مانع وضو است


كليد:آیا کاشت ناخن مانع غسل و وضو است آیا کاشت ناخن مانع غسل و وضو است آیا کاشت ناخن مانع غسل و وضو است هل زرع الظفر یمنع من الغسل و الوضوء ؟ حکم شرعی کاشت ناخن چیست  آیا کاشت ناخن مانع غسل و وضو است آیا کاشت ناخن مانع غسل و وضو است آیا کاشت ناخن مانع غسل و وضو است آیا کاشت ناخن مانع غسل و وضو است نظر مراجع درباره کاشت ناخن مصنوعی  کاشت ناخن» و حکم شرعی آن از نظر مراجع تقلید حکم شرعي کاشت ناخن مصنوعي از نظر مراجع تقليد آیا کاشت ناخن مصنوعی اشکال دارد حكم شرعي كاشتن ناخن براي نماز و وضو چيه وضو با ناخن مصنوعی حكم كاشت ناخن چيست  آيا با لاك مي شود نماز خواند؟ حكم كاشت ناخن چيست؟ آيا مي شود كليد:آیا کاشت ناخن مانع غسل و وضو است آیا کاشت ناخن مانع غسل و وضو است كاشت ناخن عروس  براي عروسي  آیا کاشت ناخن مانع غسل و وضو است هل زرع الظفر یمنع من الغسل و الوضوء ؟ حکم شرعی کاشت ناخن