وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

آیا ازدواج نکردن و مجرد ماندن گناه است

آیا ازدواج نکردن و مجرد ماندن گناه است

آیا ازدواج نکردن و مجرد ماندن گناه است

از پیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله) روایت شده است که فرمود: ما استَفادَ امرء مُسلِم فائِدَةً بَعدَ الإسلامِ أفضَلُ مِن زَوجَة مُسلِمَة تَسُرُّهُ إذا نَظَرَ إلَیها وَتُطیعُهُ إذا أمَرَها وَتَحفَظُهُ إذا غابَ عَنها فی نَفسِها وَمالِهِ:

«مرد مسلمان فایده اى بعد از مسلمان شدن نصیبش نشده است که برتر باشد از  همسری که هرگاه به او بنگرد دلش شاد مى شود، خواسته اش را اطاعت کند و چون شوهر از خانه بیرون رود او از خود و اموال شوهر حفاظت مى کند» کافى، ج ۵، ص ۳۲۷.

وجوب ازدواج

پرسش ۴ . آيا ازدواج در اسلام واجب است؛ يا اينكه شخص مى تواند تا پايان عمر خود مجرد بماند؟

همه مراجع: اصل ازدواج در اسلام واجب نيست و از مستحباتى است كه به آن بسيار سفارش شده است؛ ولى اگر كسى به واسطه نداشتن همسر، به حرام بيفتد، ازدواج بر او واجب مى گردد و حق ندارد تا پايان عمر مجرد بماند.

پرسش ۵ . منظور از به گناه افتادن در اثر ازدواج نكردن چيست؟ آيا گناهان مقاربتى مقصود است يا گناهان ديگرى نظير نگاه شهوت آلود را نيز شامل مى شود؟

همه مراجع: مقصود اعم است و شامل هر گناهى مى گردد.[۲]

تأخير ازدواج

پرسش ۶ . اگر جوانى از نظر شغلى و مالى، قادر به ازدواج نباشد؛ آيا باز ازدواج بر او واجب است؟

همه مراجع: اگر امكانات ازدواج براى او فراهم نباشد، معذور است؛ ولى بايد خود را از گناه حفظ كند.[۳]

 • [۱]. العروه الوثقى، ج ۲، النكاح ؛ توضيح المسائل مراجع، م ۲۴۴۳ ؛ خامنه اى، استفتاء، س ۷۹۵ ؛ وحيد، توضيح المسائل، م ۲۵۰۷.
 • [۲]. العروة الوثقى، ج ۲، كتاب النكاح، م ۴.
 • [۳]. امام، استفتائات، ج ۳، احكام ازدواج، س ۹؛ خامنه اى، استفتاء، س ۷۹۵ ؛ تبريزى، صراط النجاة، ج ۵، س ۵۱۳؛ دفتر: همه مراجع.(احكام ازدواج،پرسمان).

مسأله ۲۴۴۳ کسی که بواسطه نداشتن زن به حرام می افتد (۱) واجب است زن بگیرد (۲).

این مسأله، در رساله آیت اللّه (بهجت) نیست.

(۱) (اراکی): یا موجب خوف به حرام افتادن می‌باشد و یا نداشتن زن برای او ضرر بدنی دارد..

(زنجانی): بی اختیار به حرام می افتد..

(۲) (فاضل): این وجوب به خاطر جلوگیری از حرام است یعنی اگر مطمئن شود که به حرام می افتد واجب است زن بگیرد.

(نوری): و همچنین زنی که بواسطه نداشتن شوهر به حرام می افتد، واجب است اقدام به شوهر کردن نماید.

(مکارم): رجوع کنید به احکام نکاح یا ازدواج و زناشویی قبل از مسأله

 • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

 

لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=26610

حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احکام ازدواج 

ویژه نامه احکام زن و شوهرکلید: آیا ازدواج نکردن و مجرد ماندن گناه است آیا ازدواج نکردن و مجرد ماندن گناه است آیا ازدواج نکردن و مجرد ماندن گناه است ازدواج نکردن و مجرد ماندن اگر کسي نخواهد ازدواج کند از نظر اسلام گناه دارد … آیا ازدواج در اسلام واجب است کسی که ازدواج نکنه ، آیا واقعا خارج از سنّته آیا ازدواج نکردن و مجرد ماندن گناه است آیا ازدواج نکردن و مجرد ماندن گناه است آیا ازدواج نکردن و مجرد ماندن گناه است آیا ازدواج نکردن و مجرد ماندن گناه است  تجرد

🔗 لینک کوتاه

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

60 نظرات
 1. خانم می گوید

  سلام و درود خدمت شما
  من یک دختر مذهبی هستم. تمام سعیم در زندگی این هست ان شاالله که یک مسلمان واقعی باشم و واجبات خداوند را به طور درست انجام دهم. ولی من در زمینه ازدواج بسیار سرسخت هستم. و این موضوع پدر و مادرم را می آزارد.
  من الان ۲۶ سالمه و مجرد هستم. بنده هم مثل تمام دختر خانم ها خواستگارهایی داشته ام اما اصلا هیچوقت قصد ازدواج نداشته ام. پدر و مادرم هم بسیار از این موضوع ناراحت هستن. ناراحتی آنها باعث شده. من به ازدواج رو بیاورم و حاضر بشم به خواستگارهایی که مناسب هستن فکر کنم.
  به تازگی برای بنده خواستگاری آمده که به نظر پدر و مادرم مناسب هست اما من با آقا پسر صحبت کردن و اصلا باب میل من نبوده و از ملاک های من دور بوده. ولی پدرو مادرم بسیار بسیار مصر هستن که من ایشون رو قبول کنم. الان نزدیک به سه ماهه که درگیر این موضوع هستم.
  چون ما در شهرستان زندگی میکنیم. معمولا دخترخانم ها تا قبل از ۲۵ سالگی ازدواج می کنند. و این موضوع پدرو مادرم را می ترساند و فکر میکنند دیگر هیچوقت برای من خواستگاری نمی آید؛ به همین علت بسیار اصرار دارند من این خواستگار را قبول کنم.
  به تازگی پدرم گفته اگر این خواستگار را قبول نکنم از من راضی نخواهد بود و تمام نماز و روزه و اعمال واجبات و مستحبات من قبول نخواهد بود. و همچنین گفته هیچوقت برایم دعا نمیکند و به هیج عنوان در هیچ زمینه ای از من راضی نخواهد. و اگر ازدواج نکنم مرا عاق خواهد کرد!
  خیلی با منطق باهاشون صحبت کردم اما چون از سن ازدواجم گذشته بسیار بسیار به من اصرار می کنند و فضای خانه بسیار برای من وحشتناک شده و قابل زندگی کردن نیست!
  به پدرم میگویم: پدر جان من از خداوند میخواهم که همسر خوبی را نصیبم کند اما پدرم می گوید دیگر برای من خواستگار نمی آید و من بدبخت خواهم شد! چون سنم بالا رفته و دیگر کسی به خواستگاری من نمی آید.
  من الان چند وقته که دست به دعا شده ام و نذر و نیاز کرده ام، چله گرفته ام که خواستگار خوبی برایم بیاید. خواستگاری که باب میل من باشد.اما میترسم که وقتی پدرم از من راضی نیست دعایم برآورده نشود. و حرف پدرم درست از آب بر بیاید.
  میخواهم از شما در این زمینه راهنمایی بخواهم که با وجود این شرایط باز هم به دعا کردن ادامه دهم، دعایی که اگر برآورده شود مطمئنم آرزوی قلبی پدرم هم هست و عاقبت به خیر خواهم شد. یا بدون رضایت پدرم به هیج عنوان دعایم برآورده نخواهد شد و عاقبت به شّر خواهم شد؟!
  ممنون میشم با توجه به این شرایط راهنماییم کنیم.
  یاعلی

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   از نظر اسلام هر چند ازدواج دختران باید با اجازه و مشورت پدر باشد ولی به این معنا نیست که پدر بدون دخالت دختر بتواند او را به عقد ازدواج کسی در آورد. بلکه رضایت دختر شرط اصلی تحقق عقد ازدواج است.
   در فرهنگ اسلام، معیارهای انتخاب همسر مشخص شده است و هر یک از دختر و پسر باید برای همسر گزینی به آن معیارها توجه کنند. بعضی از این معیارها عبارت اند از: دین داری، اخلاق نیک، شرافت خانوادگی، عاقل و دانا بودن، سلامت روح و جسم، زیبایی، و هم کفو بودن، تناسب دینی، ایمانی، فکری، جسمی، تحصیلی، سنّی، مالی، خانوادگی، اجتماعی و… .
   پدر و مادر باید منطقی باشند و در چنین مسئله مهمی شما را راهنمایی کنند نه اینکه تهدید کنند، یا با حرفهایشان قدرت تصمیم گیری را از شما سلب کنند که شما نتوانید پسر را خوب بشناسید. دقت کنید شما نیز باید معیارهایتان را با یک مشاور مورد بررسی قرار بدهید، چه بسا ترس درونی، یا برخی پیش فرضهای غلط سبب شده که هر خواستگاری را رد کنید. چندین جلسه با خواستگار داشته باشید، اگر دیدید واقعا دین دار هست و ملاک اول او خدا و دین داری است و سایر ملاکات را دارد، توکل به خدا داشته باشید. عجله نداشته باشید از سمت دیگر هم سریع رد نکنید، حتی در دوران نامزدی شرعی شناخت نسبی ایجاد می شود.
   اگر دیدید شوهر مناسبی نیست، رد کنید دعای پدر و مادر شما نیز اگر بر خلاف رویه درست شما باشد تاثیری ندارد، پدر و مادر هم نباید به گونه ای رفتار کنند که شما چشم بسته ازدواج کنید و گاهی شاهدیم یک عمر دختر با سختی زندگی می کند. پس از بالارفتن سن نترسید توکلتان به خدا باشد، حتما با یک مشاور از نزدیک هم صحبت کنید اولویت های خود را روی کاغذ بنویسید و بررسی کنید. اولویت های خواستگار را هم بنویسید و با مشاور صحبت کنید، مجموعه آنچه گفته شد همراه با توکل و توسل انشاالله ثمر بخش خواهد بود.
   پس این توضیحات را برای پدر و مادر بخوانید، شما هم دغدغه پدر و مادر راخوب درک کنید، اگر می خواهید رد کنید حتما با دلیل باشد و با ایشان خوب گفتگو کنید، تا در یک فضای صمیمی و دوستانه با پدر و مادر به یک گزینه خوب برسید، آنها نیز خوشبختی شما را می خواهند اما باید منطقی رفتار کنند و با حرفهایشان کاری نکنند شما انتخاب شتابزده ای داشته باشید.
   صلوات زیاد بفرستید.
   مدتی نماز جعفر طیار بخوانید، برای ازدواج موفق بسیار تاثیر گزار هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. خانم می گوید

    ممنون از راهنماییتون حاج آقا یوسف وند. ان شاالله حاجت روا بشین به حق سیدالشهدا
    التماس دعا

 2. نشناس می گوید

  وقتی پول نیست چه ازدواجی اولین قدم ازدواج کردن پول وقتی پول شام شب به ۱۸ ساعت کار به ذور بدست میاد
  دیگه ازدواج کردن معنی نمیده با دست خالی نمیشه ازدواج کرد ازدواج به درد کسی میخوره که ماهی ۱۰ میلیون پول داره
  من ماهی ۵۰۰ هزار تومن از صاحب کارم حقوق میگیرم به نظر تون با ماهی ۵۰۰٫۰۰۰ تومن میشه ازدواج کرد
  حتی پس انداز نمیشه ،،، پول کرایه ماشین اجاره خونم و تازه از ۲۰ برج هم پول کم میارم از ۵۰ نفر قرض میکنم
  تا تو این ۱۰ روز غذا بخورم کدوم ازدواج ازدواج دیگه رفته زیر خاک با این فقر و تنگ دستی تازه این کار رو که پیدا کردم
  که ماهی ۵۰۰٫۰۰۰ تومن میده بابتش ۷ سال دعا کردم تا ۲۵ سالگی که بدون حقوق کار میکردم هیچ کدوم حقوق نمیدادن
  الان من ۳۵ سالمه کل پس اندازی که دارم ۱۰۰٫۰۰۰ تومن به نظر تون با ۱۰۰ هزار تومن و یه خونه اجاره ای میشه رفت
  خواستگاری در امد من ماهی ۵۰۰ هزار تومن اگر کسی بود که با همچین شرایطی حاضر شد ازدواج کنه به من حتما خبر بدید
  تو این ۳۵ سال هم که مجرد بودم گناه نکردم و خیلی دعا کردم اخرشم خدا یه کاری کرد هر ماه بخاطر دست تنگی ۱۰ روز پول کم میارم ولی صاحب کار من ماهی ۱۵ میلیون میگیره ۵ سال هم از من کوچیک تره ۳۰ سالشه ماهی ۱۵ میلیون میگیره تازه به من ماهی ۵۰۰ هزار تومن هم میده یه جوری نگاه میکنه که انگار خورشید رو این خلق کرده روز قیامت خورشید با سرعتی باور نکردنی به زمین بر خورد میکنه و پولدار و فقیر همه میرن زیر خاک انسان ادعا خدایی کرد پیش خورشید ولی ۱۰۰۰ سال هم ادعا بکنه
  انسان در مقابل قدرت خورشید به اندازه یه نخود کوچولو هست اگر انسان ادعا خدایی نمیکرد الان این ۱۰ میلیارد انسان روی زمین نبود انسان هیچ وقت نمیتونه خدا و خورشید باشه انسان یک موجود خلق شده توسط خداست و این ادعا که انسان در مقابل خدای خودش کرد باعث شد ۷ اسمان از خدا دور بشه یکی میگفت چرا من خدا رو با چشم نمیتونم ببینم بخاطر اینکه
  ۷ اسمان فاصله داریم با خدا

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   بخشی از مشکلات متاسفانه نوعا فرهنگ غلط و سخت گیری های غیر ضروری در زمینه ازدواج هست که کار را بر جوانان سخت کرده است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. Abozar می گوید

  سلام من ازیه دخترخوشم اومده مغازه لباس زنانه داره با نگاهاش فهمیدم که ازم خوشش میادمنم ازش خوشم میادچون نمیشناسمش برم‌جلو باهاش اشنا بشم مشکلی پیش نمیاد ممنون

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   صرف نگاه و خوش آمدن دلیل این نیست که حتما مشترکاتی با هم دارید هیچ مشاوری به شما نمی گوید که در آینده به صرف دیدن یک نگاه حتما خوشبخت می شوید. دقت کنید عشق واقعی بر اساس تعقل و محبت بنا نهاده شده و اینکه علاقه دارید برای گام اول خوب است و لازم هست اما کافی نیست. قبل از هر کاری با مادر و خانواده مشورت کنید که تحقیقات بیشتری در باره او داشته باشند و اگر دیدید اصالت خانوادگی و نجابت رفتاری هست می توانید بقیه مراحل را بروید. اما اگر بدون تحقیق و به صرف نگاه و احساسات جلو بروید این علاقه چه بسا کاذب باشد و شعله ور تر شود و نتوانید برای آینده خود به درستی تصمیم بگیرید و می بینید و می بینیم چنین ازدواجهای با آنکه با عشق امروزی شروع شده اما سر انجام خوبی در اکثر موارد ندارد.
   پس با تحقیق و تعقل و مشورت جلو بروید و از دعا غافل نشوید. مدتی نماز جعفر طیار بخوانید و از خداوند بخواهید همسری خوب قسمت شما بکند یا اگر این شخص گزینه خوبی برای ازدواج است موانع ازدواج به سرعت برطرف بشود.
   از توسل به امام عصر ارواحنا فدا هم غافل نشوید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. امید می گوید

  سلام من ۲۹سالمه شهوت زیاداذیتم میکنه شرایط ازدواج هم ندارم هرکاری میکنم شهوت ازبین نمیره ممنون رهنمای کنید

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   بهترین راه ازدواج است و اگر شرایط ازدواج نیست باید تقوا پیشه کرد و با ورزش و کنترل افکار و نگاه و تغذیه مدیریت داشت.
   در سایت درباره راه های کنترل شهوت سرچ کنید و بیشتر دراین باره بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 5. ‌m می گوید

  سلام.من یه دختر۲۰ساله هستم.تو سن خیلی کم ۱۳/۱۴سالگی وارد دوره دوستی با پسر شدم.من ادمی بودم ک مخالف این ارتباطات بودم.ولی تمام همکلاسی های من از خوب بودن این رابطه میگفتن.منم ک ادم صادق و یه رویی بودم.وحش میکردم چون ب کسی یه حسی دارم نباید کم بزارم.قول ازدواج داده میشد و من هم جدی میگرفتم و وارد رابطه نزدیک شدم.من یه دخترم ک هرکجا پا میزارم خواستگار های پیدا میشه و با خانواده صحبت میکنم.اما من میترسم و افسردگی گرفتم و اخلاق و رفتار یه دختر رو ندارم.پشیمون زیاد اینجوری کرده.و قصد دارم با ازدواج نکردن خودم رو ازار بدم چون ساده و احمق بودم .خانوادم واسه ازدواجم اسرار دارن سر تیکه های خوب.رد میکنم همه رو.چون واقعا میترسم..اعتمادی هم به مشاور ها ندارم.بنظر شما تکلیف من چیه

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   حتما با یک مشاور خانم امین از نزدیک صحبت کنید، بخشی از ترس شما بخاطر روابط گذشته هست، و آثار این ارتباطات نوعا روی خانم ها زیاد هست. شکست های عشقی، آثار وضعی گناه شخص را به سمت افسردگی می برد.
   بهترین کار توبه هست، شما از صمیم قلب با خدا ارتباط برقرار کنید و از خدا بخواهید زمینه یک زندگی خوب و پاک دینی را برای شما فراهم کند. ازدواج نکردن مخصوصا در این زمان و سالهای آینده آسیب های فراوانی را به شما خواهد زد. و زمینه حضور بیشتر شیطان هست. توکلتان به خدای بزرگ باشد، قطعا وجود یک مشاور به شما کمک می کند، شما ارتباط خودتان را با خدا ابتدا اصلاح کنید، خداوند هم ارتباط شما را با دیگران اصلاح می کند. اولویت های دینی را برای ازدواج قرار بدهید و اگر گزینه مناسبی آمد و خانواده خوبی هم داشت با تکل به خدا پیش بروید، قطعا خدای متعال نیز مهر و مودت را در یک رابطه ای که بر اساس دین و دستورات خدا باشد قرار خواهد داد.
   روزانه پس از نماز صبح سوره یس و دعای فرج بخوانید، ارتباط قلبی خود را با امام زمان بیشتر کنید، دعا و توجه ایشان به زندگی شما زندگی جدیدی را برای شما ایجاد خواهد کرد، به آینده فکر کنید و گذشته را فراموش کنید تا بتوانید تصمیمات درست بگیرید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. ‌M می گوید

    این ناراحتیایی ک دارم و فشار اوردن به مغز و فکرم برای فراموش کردن گذشته ،درک مطلب رو اورده پایین و درست متوجه نمیشم.از سایتا متوجه نمیشم چطوری توبه کنم.امکانش هست شما واضح و ساده برام توضیح بدیدچطوری توبه کنم؟؟
    بنظر من حتی از طرفم مطمعن شدم برای ازدواج ،باید قبل ازدواج شخص رو در جریان بزارم.بالاخره باید بدونه با چه کسی میخواد ازدواج کنه.حتا ممکنه منو پس بزنه یا هیچ وقت ب مرحله ازدواج نرسم و از سرم بیوفته و بعدها یه زندگی سرد و خشکی رو شروع کنم

    1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

     سلام علیکم
     توبه ساده هست، قلبا از گذشته پشیمان باشید و به درگاه الهی معترف و از خداوند بخواهید که ببخشد و به خدا قول بدهید که دیگر سمت این گناه نمی روید، همین می شود توبه.
     اعتراف به گناه خودش گناه هست و شما نمی توانید در نزد دیگری از گناهان گذشته بگویید. لذا نیازی نیست بگویید که چه گناهی را مرتکب شده اید.
     اما اگر شرط ازدواج آقا باکره بودن شما باشد شما نمی توانید فریب بدهید یا خلاف شرط عمل کنید. (متاسفانه برخی دختران در هنگام دوستی های حرام متوجه برخی اشکالات در آینده نیستند!).
     در هر حال ضرورتی بر اینکه بگویید رابطه داشته اید و باکره نیستید وجود ندارد.
     وفقکم الله لکل الخیر

 6. H می گوید

  س من پسری هستم ۲۹ ساله ازلحاض مالی شرایط ازدواج ندارم وحتی خودارضای هم انجام میدم وچیکارکنم‌ازاین شهوت به گناه نیوفتم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   در سایت مقالات کنترل شهوت را سرچ کنید و بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 7. پسر تنها می گوید

  سلام. بنده پسری هستم ۳۱ ساله که حدود سه سال هست که متوجه شدم عقیم شدم ابتدا اوضاع و احوالاتم بسیار خراب بود تا کم کم با تزریق آمپول های هورمونی وضعیتم خوب شد ولی مرتب باید تزریق کنم . در این مدت کیس های ازدواجم ازدواج کردند و من ماندم و اوضاع و احوال زندگیم. با توجه به اینکه بنده نسبت به زیبا یی و همچنین اخلاق طرف بسیار حساس هستم و نمی خواهم تصمیم ازدواج سریع کنم تا کنون این شرایط بسیار مرا ناراحت کرده. چه کار کنم تا آخر عمرم ازدواج نکنم.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   قطعا ازدواج یک سنت دینی مستحب هست که آثار فراوان روحی برای مومنان خواهد داشت. با شرایطی که دارید حتما قبل از ادواج با مشاور هم صحبت کنید، و اینکه همسر آینده شما بدیهی است باید در جریان بیماری شما باشند و با اطلاع کامل قبول نمایند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 8. تنها می گوید

  سلام.من دختری ۳۷ ساله هستم و ۷ سال پیش با پسری که ۷ سال از من کوچکتر بود آشنا شدم البته این آقا بعد یک سال اصرار توانست من را راضی کند و من همان ابتدا درباره مسئله بزرگتر بودنم تذکر دادم و ایشان در جواب گفتن من تا تهش هستم. در طول این مدت به ایشان کمک کردم وارد دانشگاه شد و او را حمایت عاطفی میکردم تا سربازی رفت و حتی تا اینکه سر کار هم رفت. روابط ما بسیار عالی بود.به تمام معنا عشق ورزی میکرد و من هم که تا آنموقع عاشق نشده بودم تحت تاثیر رفتار و محبتهای این آقا عاشق شدم. آنقدر که زندگی کردن ثانیه ای بدون ایشان برایم برابر با مرگ بود.دو سال آخر که من وارد مقطع دکترا شدم و ایشان کمی از لحاظ شغلی و مالی وضع بهتری پیدا کردن زمزمه جدایی را شروع کردن. خدا میداند چه بلایی سر من می آمد. من حتی در طول دوران دانشجویی این آقا توانستم او را سر کار ببرم تا مشکل مالی نداشته باشد. لزومی به گفتن ندارد اما از جان برای ایشان مایه گذاشتم. ولی این اواخر سن من را بهانه کرد . گفت ما بهم نمیرسیم و باید جدا شویم. جدا میشدیم تا چند ماه و دوباره ایشان برمیگشت. تا آنجا که سراغ دارم از شدت این مشکل سیگاری هم شد. البته ایشان مهندس هستن و خانواده بسیار خوبی دارن و لحاظ خانواده ای کسی به دیگری برتری ندارد. در طول چند ماه که قهر میکرد و من میمردم و زنده میشدم و ایشان برمیگشت میگفت نمیتوانم عشقت را فراموش کنم. تقریبا یک سال است که از او هیچ خبری ندارم و بسیار دلتنگش بودم واین را بگویم در طول این ۷ سال تمام موقعیتهای ازدواجم را رد کردم به عشق و دوست داشتن ایشان.متاسفانه چند روز پیش با خبر شدم که ازدواج کرده اند. به همین سادگی.حالا من مانده ام و یک دنیا خاطره و یک عشقی که صادقانه دوستش داشتم و اینکه اصلا تمایلی به ازدواج ندارم.چون احساسی که این آقا در من ایجاد کردن را نمیتوانم از ذهنم پاک کنم. خیلی تلاش کردم اما نشد.حالا دو سوال. یکی اینکه کاری که این آقا کرد درست بود و ایشان چگونه پس میدهند تاوان یک عمر نابود شده و احساس سوخته من را و دیگر اینکه اگر من بخواهم دیگر ازدواج نکنم گناه کرده ام؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   پیام شما متاثر کننده بود. قطعا اگر متعهد به ازدواج با شما شده بودند، باید رعایت می کردند.
   شما نیز در برخی از جهات ظاهرا رفتار و ارتباط درستی نداشته اید، لذا شرع بارها توصیه کرده که دوستی هایی اینچنینی آسیب زاست مخصوصا برای خانم!.
   موارد زیادی را شاهدیم، که دوستی ها بدون حضور خدا و دین هست و هر دو در دنیا و آخرت خسارت می بینند، مگر با توبه مسیر را اصلاح کنند.
   در هر حال توکلتان به خدای بزرگ باشد، یاد خدا را بیشتر و قوی تر کنید، انشاالله همسری خوب و مناسب را خداوند برای شما روزی کند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 9. A می گوید

  سلام من پسری هستم تا حالا با هیچ نامحرمی رابطهدنداشتم وبا اینکه شهوت زیادخیلی ازیتم میکنه میخوام تاداخرعمرازدواج نکنم ایا گناه داره یا نصف دینم کامل نمیشه چجوری کاملش کنم به جز اینکهدازدواج کنم ممنون راهنمای کنید

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر کسی می خواهد در دنیا سعادتمند باشد باید به سنت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم عمل کند. از خداوند بخواهید همسری خوب برای شما روزی کند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 10. ساسان می گوید

  باعرض سلام.
  من پسر جوانی هستم که مجرد هستم.
  وضع مالی خوبی دارم (جوری که توانایی کامل اداره خانواده را هم دارم)و از نظر جسمانی هم کاملا سالم و ورزشکاهم نیز هستم.
  بخاطر یک موضوع کاملا ساده و بی ارزش خودم با خودم لج کردم که ازدواج نکنم و خودم را از لذت ازدواج عمداً محروم کردم.
  حالا میخواهم بدانم با شرایطی که توضیح دادم،آیا از نظر دینی کار من حرام است؟ آیا فردای قیامت از من بازخواستی خواهد شد؟
  در ضمن بنده معتقد به اصول دین هستم و اصلا اهل چشم چرانی و روابط نامشروع نیستم (الحمدالله).
  خواهشا با این تعاریف کاملی که کردم،جوابم را بدهید؟
  آیا میشه بیان کرد که من به خودم ظلم میکنم؟
  آیا اشکالی ندارد که من مجرد بمانم؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   کار شما حرام نیست اگر با ازدواج نکردن به حرام دچار نمی شوید، اما کار بسیار ناپسندی است.
   ازدواج فقط مسائل جنسی نیست، از جهت روحی و فکری یک همسر خوب بسیار می تواند از جهت روحی و فکری به شما کمک کند، از جهت عبادت هم عبادت شخص همسر دار پاداش بیشتری دارد، لذا در قیامت آنهایی که ازدواج نکرده اند از این آثار محروم هستند در دنیا نیز از آثار ازدواج و برکات آن محروم هستند ، مخصوصا نظر لطف خداوند!.
   از خداوند بخواهید که همسری خوب و مومن و پاکدامن را روزی کند که بهترین هدیه خداوند است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 11. علی می گوید

  سلام من ۲۹سالمه سه ماه خودارضای ترک کردم اما امشب بهم زیادفشاراومدزدم نمتونم‌ازدواج‌کنم ایا راهی هست داروی چیزی هست این شهوت نابودکنه دیگه خیلی ازاین همه ناامیدشدم‌راهنمای کنید

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   در این سن حتما باید به دنبال ازدواج باشید تا از مسیر درست غریزه جنسی را مدیریت کنید. و اگر امکان ازدواج نیست با ورزش و کنترل غذا و نگاه مراقب باشید به گناه آلوده نشوید، استمنا حرام و باید از آن توبه کرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 12. Abozar می گوید

  سلام من جوان ۲۸ساله مجردم نیازجنسی بالاست چیکارکنم اروم شم دیگه خسته شدم ایا نیازجنسی ازبین برد برا همیشه

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   در این سن باید ازدواج کنید، و اگر زمینه ازدواج نیست، کنترل نگاه و تغذیه مناسب همراه با انجام ورزش بهترین راه هست.
   روی سایت سرچ کنید کنترل شهوت، مقالات متعددی منتشر شده است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 13. seyed می گوید

  خیلی پاسگزارم

 14. seyed می گوید

  سلام ببخشید اگر یک کاذب دوجنسه مونث که ظاهرمررانه ولی خلقیات زنانه دارد گفتیدکه میتواندبایک دختر آینده ازدواج کندوآیاقدرت باروری هم دارد ومیتواندصاحب فرزندازآن دخترشود وآیامیتوان گرایش جنسی نسبت به زنان دراین گونه افراد ایجادکرد چون علم فقط راهی گذاشته که این جور افراد آلت تناسلی وظاهرخودراباتغییر جنسیت تغییردهد ولی راهی برای تغییرگرایش قرارنداده ومن جایی خواندم که اینگونه افراد میتوانددبامشاوره های سکس درمانی و…گرایش را تغییردهند وشماهم گفتید مشاورخانواده آیامنظورتاک این بود خواهشا جواب دهید این فردکنکوری است وفقط به این جورافکار درذهنش بهاداده و وسواسیت زیادی به خرج میدهد.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   چون این موارد امور شخصی هست، توصیه می کنیم در زمان ازدواج با چند متخصص و مشاور صحبت کنید تا هم جنبه پزشکی و جنبه مشاوره ای را آگاه باشید.
   در این زمینه چون موضوعی غیر فقهی است تخصصی نداریم، لذا از اظهار نظر خود داری می کنیم و توصیه ما رجوع به پزشک، و یک روانشناس ماهر هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 15. Seyed می گوید

  سلام اگرکسی یک دوجنسه کاذب مونث باشدیعنی اندام تناسلی مردانه دارد وظاهرمردانه دارد ولی اخلاق و گرایشلت زنانه داشته باشد واصلاهم دوست ندارد که تغییرجنسیت دهدو ازجنسیت خودراضی باشد بایداحکام شرعی مردانه رارعایت کند چون ظاهروآلت مردانه داردایا احکام شرعی زنانه رارعایت کند چون خلقیات وروحیات زنانه دارد؟ وازاین میترسد که تمام نمازهایی که براساس احکام شرعی مردانه خوانده باطل شده باشد و دوست دارد که چندسال بعد بایک دخترازدواج کند وآیامیتواند صاحب فرزندازآن دختر شود واین افکار زمانش راپرکرده درصورتی که امسال کنکورهم دارد ونمیداند که اگرازدواج کند میتواند تمایلات جنسی رابرای همسرش فراهم کند یانه که اصلا فکر ازدواج را از سرش بیرون کند این راازشماپرسیدم که شاید شمااطلاعی داشته باشید ودرضمن جایی خواندم که آیت الله مکارم شیرازی درمورد احکام شرعی این جورافراد گفته که براساس احکام شرعی جنسیت فعلی خود رعایت کنند لطفاپاسخ دهید.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر خنثی مشکله نیست و کاملا ظاهر مردانه دارد، احکام مردها را باید رعایت کند و مراقب گرایش به مردها نیز باشد که آلوده به فساد نشود. و می تواند با خانم ها بعدا ازدواج کندالبته نیاز به مشاوره خانواده نیز هست. اما چون دوجنسه غیر قابل تشخیص نیست احکام مردها جاری هست. درباره ازدواج هم از اینجا کلیک کنید و کامل بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 16. F می گوید

  سلام من مجردم ازنگاهای زنان شوهرداروسوسه میشم من ادم سربه زیری هستم ۳۰ سالم هست تاحالا با هیچی دختری رابطه نداشتم وازاخرت دنیوی میترسم چیکارکنم وسوسه نشم به گناه نیوفتم کنترلش دیگه واسم سخت شده

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   کاملا طبیعی هست که در این سن باید ازدواج کنید و نیازهای طبیعی را به صورت حلال داشته باشید. با ازدواج همانطور که در روایات آمده نصف دین خود را کامل کنید.
   درسایت مقالاتی درباره کنترل شهوت هست سرچ کنید و مطالعه نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 17. یوسف می گوید

  سلام راستش من ۱۸ سالمه و به خودارضایی اعتیاد دارم اما الآن در دوران ترک هستم حتی چندین بار قصد انجام رابطه نامشروع را داشتم ولی به دلایلی موفق نشدم ایا ازدواج بر من واجب است؟ البته در حال حاضر توانایی ازدواج رو ندارم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر شرایط ازدواج را ندارید، بر شما واجب نیست اما لازم است تقوا پیشه کنید.
   حتما ورزش کنید، مراقب نگاه و عواملی که تحریک کننده است باشید، مطالبی را درباره خود ارضایی روی سایت منتشر کرده ایم، در قسمت جست و جو سرچ کنید و مطالعه نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 18. a.b می گوید

  سلام میخواستم راهنماییم کنید من مشکل گردن درد دارم تا حدی که دیگه قادر به انجام دادن کاری نیستم که درامد داشته باشم بتونم زندگی بچرخونم به همین خاطرم نمیخوام ازدواج کنم یه زن دیگه رو هم بد بخت کنم ولی زیادم نمیتونم خدمو کنترل کنم ناچار دست به خود ارضایی میزنم لطفا منو راهنماییم کنید که درباره ی ازدواج کردنم چیکار کنم ازدواج نکنم گناه داره یا نه نظرات خود را به شماره ***یا به ایمیل **** ارسال کنید ممنون میشم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   با یک مشاور از نزدیک صحبت کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 19. امید می گوید

  س من مجردم ۲۷سالمه امادیشب توخواب ارضا شدم ازخواب بیدارشدم‌دیدم‌ منی ازم خارج شده ایا گناه داره وبدن ضررداره با تشکر

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   در خواب که اختیاری برای فرد نیست، گناهی هم برای ارضا شدن نیست. فقط الان باید غسل جنابت کنید.
   ارضا در خواب امری طبیعی بدن هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 20. ابودر می گوید

  سلام من ۲۸ سالمه پسری پاکی هستم تا حالابا دختره رابطه نداشتم وعریزه جنسیم هم بالاس ونمیخوام تا اخرعمرزن بگیرم ایا گناه که نداره ممنون جواب بدین

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر واقعا به گناه نمی افتید، ازدواج نکردن گناه نیست، اما مجرد ماندن فضیلت نیست.
   از خداوند بخواهید که همسری خوب و مومن را بدهد، ازدواج زمینه تکامل روحی شماست، و فرزندان هم پس از شما اگر خوب تربیت شوند زمینه ساز بخشیده شدن و ارتقاء درجه در بهشت خواهد بود.
   وفقکم الله لکل الخیر

  2. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر واقعا به گناه نمی افتید، ازدواج نکردن گناه نیست، اما مجرد ماندن فضیلت نیست.
   از خداوند بخواهید که همسری خوب و مومن را بدهد، ازدواج زمینه تکامل روحی شماست، و فرزندان هم پس از شما اگر خوب تربیت شوند زمینه ساز بخشیده شدن و ارتقاء درجه در بهشت خواهد بود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 21. Mt می گوید

  آیا اگر دختر به زور ازدواج کرده بر مرد حلال است؟!

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر دختر عقد را با كراهت اجازه دهد عقد صحیح است اما اگر به زور و اجبار بوده از اینجا کلیک کنید و به صورت کامل بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 22. مریم می گوید

  سلام به همگی
  من دخترم و تا به سن سی سالگی خودم تا به امروز اون شخصی رو که دوست دارم باهاش ازدواج کنم رو پیدا نکردم واسه همینم تا هرسنی که بشه صبر میکنم تا پیداش کنم و اگر زمانی هم باز فرد موردعلاقه ام رو پیدا نکردم ناراضی نخواهم بود….چون من خودم رو میشناسم نمیتونم با کسی که ملاکهای روحی منو نداره همراهی کنم! و وقتی نتونم مطمئنا باعث میشم طرف مقابل احساس خوشبختی رو با من نکنه و این ظلم بزرگی در حق او ودرنهایت حق خودم است!

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   نباید سختگیری های غیر منطقی داشت، طبیعتا همه ما ضعفهایی داریم و با ازدواج به دنبال کمال و رفع این نقصها می رویم.باورهاى غيرمنطقى درباره انتخاب همسر مى تواند مانع از يك گزينش صحيح شود . برای رهایی از محدود کردن خود برای ازدواج ،بهتر است با یک مشاور صحبت بشود و اولویت های و نگرش های شما مورد بررسی قرار بگیرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 23. يك مسلمان می گوید

  من نسبت به ازدواج حس بدي داشتم ولي الان اين تبديل به يه نوع افسردگي شده
  و هميشه به اين فك ميكنم كه خدا چرا دو جنس افريد
  و اين طرز فكر داره برام تبديل به يه فوبيا ميشه
  واسه همين تو مقاله هاي مختلف دارم دنبال غذاها يا دارو هايي ميگردم
  كه حس جنسي رو از بين ببره كه يه روز به سرم نزنه زن بگيرم

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   حتما خوب درمورد فواید ازدواج تحقیق نکرده اید که این سوال برای شما ایجاد شده!. از این که بگذریم خیلی از چیزها و دستورات هست که چه بسا عقل ما به آن راه نداشته باشه، مثل اینکه چرا نماز صبح ۲ رکعت است!. گاهی بهتر هست کمی ایمان داشته باشیم، کمی توکل!، همینکه خدا می فرماید، قطعا خیر و صلاح ما در آن هست… حالا بجای فوبیا و مطالعه از بین بردن حس جنسی، بهتر نبود راههای درست مدیریت این حس رو، راههای درست برخورد با همسر رو می خوندید!.
   به نظرم مشکل شما این چیزها نیست، مشکل این هست که خیلی به خودتون مطمئن هستید، به دانش و فهمتون، اما فراموش نکنید، فهم همه انسانها رو در تمام ادوار کنار هم بگذارند، باز درمقابل آنچه نمی دانیم، این فهم به اندازه سنگریزه در برابر کهکشانهاست!. به این فهم برسیم که خدای متعال درست آفریده، و درست هم توصیه کرده به ازدواج!. این ما هستیم که نادرست فکر می کنیم، نادرست نتیجه می گیریم، نادرست عمل می کنیم.
   وفقکم الله لکل الخیر

 24. دانش می گوید

  بنظرم در امر ازدواج نباید عجولانه قضاوت کرد

 25. شهاب می گوید

  سلام… تکلیف بنده چی میشه.. تا حالا نزدیک ۴۰ مورد خواستگاری رفته ام ولی جواب منفی شنیدم.. ۲۶ سال سنمه. با تلاش و کوشش توانستم خانه و ماشینی تهیه کنم.. و شاغل هم میباشم.. ولی تاحالا نتوانستم ازدواج کنم… هرجا میروم . بقدری انتظارات بالاست که توان براورده کردن خواسته های مالی طرف مقابل را نداریم.. من دیگه موندم. دخترای امروزی چی میخوان از یک خواستگار

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   تا حدودی صحبت شما صحیح است اما هستند دختران مومن و خوبی که توقعات بالایی ندارند و شاهدیم که ازدواج های زیادی هم صورت می گیرد.
   لازم هست با یک مشاور از نزدیک بحث کنید، چه بسا اولویت های شما برای ازدواج درست نباشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 26. زهرا می گوید

  سلام .خسته نباشید.ببخشین اگه ما اون همسری که باب میلمونه در اون سنی که میخوایم بدست نیاوردیم وموقعیت خوبی برای ازدواج نبود،ایا ازدواج واجبه وباز هم بر روش تاکید میشه؟بعد اگه ازدوتج نکردیم وگناه هم نکردیم باز هم اشکالی نداره؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر کسی به گناه نمی افتد می تواند مجرد بماند، اما این خلاف سیره دینداران و دین هست!. قطعا خود را از فضیلت بزرگی محروم کرده!.
   گاهی ملاکات شخص برای ازدواج غیر منطقی هست، برای همین توصیه می کنیم که اول ملاک و اولویت ها را با یک مشاور دینی بررسی کنید پس از آن به خواستگاران جواب مثبت یا رد بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. مینا می گوید

    آقا چرا انقدر میگید ازدواج کنید.ازدواج کنید من خودم دختری ۳۲ساله ام.اوایل سال فردی از فامیل با ظاهری موجه و خانواده مومن و دیندار بودند.و نیت خودم را از ازدواج اینطور داشتم.رسالت من آرام کردن یک پسر مومن و همان زناشویی است.او را دوست بدارم.ولی آیا واقعیت آن چیزی هست که میبینید.این شخص اعتیاد داشت و با خانمهایی که صیغه کرده رابطه را ادامه داده بود.خوشبختانه با لطف خدا خودم را از عمیق ترین چاه بیرون کشیدم آن هم درست بعد مراسم عروسی در حالیکه دوشیزه ام.آیا الان که هدف از ازدواج رسیدن به مادیات طرف مقابل است را با گذشته یکی میکنید..آیا بهتر نیست ببینید اینهمه بچه های طلاق داریم…وقتی بنای ازدواج ها اصلا عشق و محبت نیست و شده فقط ارضای میل جنسی و فریب و حقه بازی…و نتیجه اش طلاق و بچه های بیسرپریته … چرا نمآیید هدف ازدواج جوونها رو بفهمید…

    1. مهدي يوسف وند می گوید

     سلام علیکم
     البته نگاه شما خیلی مثبت نیست، شاید بخاطر ملاکهای شما در انتخاب همسر هست که تا الان نتوانسته اید ازدواج کنید. دقت کنید. ازدواج باعث تکامل روحی شماست، و جود یکحامی، یک همدم خوب بسیار به زندگی شما معنا می بخشد. بله اگر زندگی برای کسی بی معنی بود و خدا در آن جای نداشت و پر رنگ نبود، ازدواج و بچه را بیهوده می داند در صورتی که مشکل این فرد از ازدواج نیست از نوع افکار و عقاید هست.
     حالا مواردی هم برخی از زوجین شاید بخاطر اینکه آموزش های لازم همسر داری را ندیده اند، یا مومنانه زندگی نمی کنند به طلاق بینجامد، اما هزاران خانواده موفق هستند که فرزندان بسیار خوبی دارند و در کنار هم خوشبخت هستند. از همه اینها گذشته ارضای غریزه جنسی از راه حلال و با همسر یک نوع اظهار عشق هست و بسیار چیز خوبی است و به سلامتی و تندرستی جسمی و روحی هم کمک می کند.
     ازدواج علاوه بر فواید جسمی، دارای فواید روحی ـ روانی نیز هست. چرا که ازدواج فقط به خاطر روابط جنسی نیست بلکه می توان گفت بیشتر به علت روابط روحی و روانی است که ماندگار می ماند. ازدواج باعث آرامش،مسئولیت پذیری؛ تکامل فردی،محبت و عشق، همکاری و همبستگی، داشتن خانواده بزرگتر با حضور خانواده همسراست از جهت اجتماعی هم تداوم نسل،حفظ عفت و حیای فردی ـ اجتماعی را سبب می شود.
     از جهت دینی هم باعث افزایش ایمان، دوری از گناهان جنسی مثل استمنا، رابطه با نامحرم و …می شود. از همه اینها گذشته ازدواج باعث رضایت خداوند متعال هست.
     در هر حال توصیه می کنیم نگاهتون رو تغییر بدهید با یک مشاور روی اولویت های زندگی تان بحث کنید.
     وفقکم الله لکل الخیر

 27. محمد می گوید

  با سلام بنده اعتقاد دارم که چه کار مشروع وجه نامشروع گناه است خداوند وفتی ازدواج را واجب نکرده یعنی دارد بنده اش را امتحان میکند تا ببیند کدام بنده اش کار مشروع ونامشروع میکند وایا در مشروع بودن تا پایان عمر وفادار به هم میمانند یاخیر ودر نامشروع کاملا از دین خارج شده ومورد خشم وغضب خداوند قرار میگیرند ودر هیچ کدام ازمشروع ونا مشروع نبودن ها خداوند بنده اش را مورد لطف ومهربانی قرار میدهد به شرطی که خود را حرام نکندشهوت جزوی از امتحانات الهی میباشد وبنده خود مجردم و۳۵ سال سن داردم وبه لطف خدا ودعای خیر پدر ومادرم صاحب همه چیز هستم وتنها زندگی میکنم وپاک بودن از نظرازدواج تا چهل سالگی را بنده اعتقاد دارم خداوند مقام ومنزلتی اعطا میکند

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اولا این اعتقاد شما پشتوانه دینی ندارد و بسیار غلط! و نشان دهنده جهل در دین و سیره اهل البیت علیهم السلام هست و بسیار خطرناک که باید اصلاح شود!!!!.
   ببینید بعد با افکار خود بسنجید:
   ۱- پيامبر خدا صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم : ازدواج سنّت من است ؛ پس هر كه از سنّت من روى گرداند از (امّت) من نيست . بحار الأنوار : ۱۰۳ / ۲۲۰ / ۲۳

   ۲-پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: بیشترین اهل جهنم انسانهای بی همسر هستند. من لا یحضره الفقیه، ج ۳، ص ۲۵۱
   ۳-پیامبر (ص) می فرمایند : بهترین افراد امّت من مردان همسردار و زنان شوهر دار هستند ، و بدترین افراد امّت من ، مردان بی همسر و زنان بی شوهرند . ( محدث نوری : مستدرک الوسائل ، ج ۱۴ ، ص ۱۵۳ . )
   ۴- دو رکعت نمازی که فرد ازدواج کرده‌ای می‌خواند، از شب‌خیزی و روزه‌داری یک مرد بی‌زن بهتر است.
   همین یک روایت نشاندهنده این هست که ازدواج چقدر در کمال و عبادات تاثیر می گذارد!.

   ۵-زنی خدمت امام صادق (علیه السلام) رسیده و به حضرت گفت: من زنی متبتّله هستم. امام صادق (علیه السلام) به آن زن فرمود: معنای تبتّل در نزد تو چیست؟ آن زن در جواب گفت: معنای آن این است که من تا ابد ازدواج نمی کنم. امام صادق (علیه السلام) فرمود: چرا ازدواج نمی کنی؟ آن زن گفت: می خواهم با تجرّد ــ و ازدواج نکردن ــ فضیلت و کمال را کسب نمایم. در این هنگام امام صادق (علیه السلام) به او فرمود: از محضر من دور شو. ــ ای زن ــ بدان اگر تجرّد و ترک ازدواج موجب فضیلت بود. هر آینه حضرت فاطمه ی زهرا (علیها السلام) سزاوارتر از دیگران بود که این فضیلت را کسب نماید. زیرا هیچ احدی ــ در کسب فضیلت ــ بر حضرت زهرا (علیها السلام) پیشی نگرفته است.الکافی ج ۵ ص ۵۰۹

   در هر حال بسیار اعتقاد بی پایه و زشت و حتی بدعت گونه هست و خنده داری هست که کسی فکر کند تا چهل سالگی ازدواج نکند، به کمالی می رسد!!!، آخر این چه حرف خنده داری هست که می زنید؟!! این اعتقاد باد کاشتن است است و منتظر درو کردن آن!!
   عمر خود را با این افکار سخیف هدر ندهید.
   ناکامی های شما در عدم ازدواج را به پای کمالات نگذارید!. بروید بایک روحانی و یک روانشناس از نزدیک بیشتر صحبت کنید و این موهومات را دور بریزید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 28. حمید می گوید

  ایا مجردن موندن تا اخر عمر گناه؟!

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   مجرد ماندن گناه نیست اما زمینه گناه را فراهم می کند و زمینه کسب بسیاری از توفیقات را از انسان سلب می کند.
   سنت و سیره دین مجرد ماندن نیست. با ازدواج زمینه تکامل روحی انسان فراهم می شود.
   وفقکم الله لکل الخیر