مطالب مشابه

17 Comments

 1. Mt

  آیا اگر دختر به زور ازدواج کرده بر مرد حلال است؟!

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   اگر دختر عقد را با كراهت اجازه دهد عقد صحیح است اما اگر به زور و اجبار بوده از اینجا کلیک کنید و به صورت کامل بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 2. مریم

  سلام به همگی
  من دخترم و تا به سن سی سالگی خودم تا به امروز اون شخصی رو که دوست دارم باهاش ازدواج کنم رو پیدا نکردم واسه همینم تا هرسنی که بشه صبر میکنم تا پیداش کنم و اگر زمانی هم باز فرد موردعلاقه ام رو پیدا نکردم ناراضی نخواهم بود….چون من خودم رو میشناسم نمیتونم با کسی که ملاکهای روحی منو نداره همراهی کنم! و وقتی نتونم مطمئنا باعث میشم طرف مقابل احساس خوشبختی رو با من نکنه و این ظلم بزرگی در حق او ودرنهایت حق خودم است!

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   نباید سختگیری های غیر منطقی داشت، طبیعتا همه ما ضعفهایی داریم و با ازدواج به دنبال کمال و رفع این نقصها می رویم.باورهاى غيرمنطقى درباره انتخاب همسر مى تواند مانع از يك گزينش صحيح شود . برای رهایی از محدود کردن خود برای ازدواج ،بهتر است با یک مشاور صحبت بشود و اولویت های و نگرش های شما مورد بررسی قرار بگیرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 3. يك مسلمان

  من نسبت به ازدواج حس بدي داشتم ولي الان اين تبديل به يه نوع افسردگي شده
  و هميشه به اين فك ميكنم كه خدا چرا دو جنس افريد
  و اين طرز فكر داره برام تبديل به يه فوبيا ميشه
  واسه همين تو مقاله هاي مختلف دارم دنبال غذاها يا دارو هايي ميگردم
  كه حس جنسي رو از بين ببره كه يه روز به سرم نزنه زن بگيرم

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   حتما خوب درمورد فواید ازدواج تحقیق نکرده اید که این سوال برای شما ایجاد شده!. از این که بگذریم خیلی از چیزها و دستورات هست که چه بسا عقل ما به آن راه نداشته باشه، مثل اینکه چرا نماز صبح ۲ رکعت است!. گاهی بهتر هست کمی ایمان داشته باشیم، کمی توکل!، همینکه خدا می فرماید، قطعا خیر و صلاح ما در آن هست… حالا بجای فوبیا و مطالعه از بین بردن حس جنسی، بهتر نبود راههای درست مدیریت این حس رو، راههای درست برخورد با همسر رو می خوندید!.
   به نظرم مشکل شما این چیزها نیست، مشکل این هست که خیلی به خودتون مطمئن هستید، به دانش و فهمتون، اما فراموش نکنید، فهم همه انسانها رو در تمام ادوار کنار هم بگذارند، باز درمقابل آنچه نمی دانیم، این فهم به اندازه سنگریزه در برابر کهکشانهاست!. به این فهم برسیم که خدای متعال درست آفریده، و درست هم توصیه کرده به ازدواج!. این ما هستیم که نادرست فکر می کنیم، نادرست نتیجه می گیریم، نادرست عمل می کنیم.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 4. دانش

  بنظرم در امر ازدواج نباید عجولانه قضاوت کرد

  پاسخ
 5. شهاب

  سلام… تکلیف بنده چی میشه.. تا حالا نزدیک ۴۰ مورد خواستگاری رفته ام ولی جواب منفی شنیدم.. ۲۶ سال سنمه. با تلاش و کوشش توانستم خانه و ماشینی تهیه کنم.. و شاغل هم میباشم.. ولی تاحالا نتوانستم ازدواج کنم… هرجا میروم . بقدری انتظارات بالاست که توان براورده کردن خواسته های مالی طرف مقابل را نداریم.. من دیگه موندم. دخترای امروزی چی میخوان از یک خواستگار

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   تا حدودی صحبت شما صحیح است اما هستند دختران مومن و خوبی که توقعات بالایی ندارند و شاهدیم که ازدواج های زیادی هم صورت می گیرد.
   لازم هست با یک مشاور از نزدیک بحث کنید، چه بسا اولویت های شما برای ازدواج درست نباشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 6. زهرا

  سلام .خسته نباشید.ببخشین اگه ما اون همسری که باب میلمونه در اون سنی که میخوایم بدست نیاوردیم وموقعیت خوبی برای ازدواج نبود،ایا ازدواج واجبه وباز هم بر روش تاکید میشه؟بعد اگه ازدوتج نکردیم وگناه هم نکردیم باز هم اشکالی نداره؟

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   اگر کسی به گناه نمی افتد می تواند مجرد بماند، اما این خلاف سیره دینداران و دین هست!. قطعا خود را از فضیلت بزرگی محروم کرده!.
   گاهی ملاکات شخص برای ازدواج غیر منطقی هست، برای همین توصیه می کنیم که اول ملاک و اولویت ها را با یک مشاور دینی بررسی کنید پس از آن به خواستگاران جواب مثبت یا رد بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
   1. مینا

    آقا چرا انقدر میگید ازدواج کنید.ازدواج کنید من خودم دختری ۳۲ساله ام.اوایل سال فردی از فامیل با ظاهری موجه و خانواده مومن و دیندار بودند.و نیت خودم را از ازدواج اینطور داشتم.رسالت من آرام کردن یک پسر مومن و همان زناشویی است.او را دوست بدارم.ولی آیا واقعیت آن چیزی هست که میبینید.این شخص اعتیاد داشت و با خانمهایی که صیغه کرده رابطه را ادامه داده بود.خوشبختانه با لطف خدا خودم را از عمیق ترین چاه بیرون کشیدم آن هم درست بعد مراسم عروسی در حالیکه دوشیزه ام.آیا الان که هدف از ازدواج رسیدن به مادیات طرف مقابل است را با گذشته یکی میکنید..آیا بهتر نیست ببینید اینهمه بچه های طلاق داریم…وقتی بنای ازدواج ها اصلا عشق و محبت نیست و شده فقط ارضای میل جنسی و فریب و حقه بازی…و نتیجه اش طلاق و بچه های بیسرپریته … چرا نمآیید هدف ازدواج جوونها رو بفهمید…

    پاسخ
    1. مهدي يوسف وند

     سلام علیکم
     البته نگاه شما خیلی مثبت نیست، شاید بخاطر ملاکهای شما در انتخاب همسر هست که تا الان نتوانسته اید ازدواج کنید. دقت کنید. ازدواج باعث تکامل روحی شماست، و جود یکحامی، یک همدم خوب بسیار به زندگی شما معنا می بخشد. بله اگر زندگی برای کسی بی معنی بود و خدا در آن جای نداشت و پر رنگ نبود، ازدواج و بچه را بیهوده می داند در صورتی که مشکل این فرد از ازدواج نیست از نوع افکار و عقاید هست.
     حالا مواردی هم برخی از زوجین شاید بخاطر اینکه آموزش های لازم همسر داری را ندیده اند، یا مومنانه زندگی نمی کنند به طلاق بینجامد، اما هزاران خانواده موفق هستند که فرزندان بسیار خوبی دارند و در کنار هم خوشبخت هستند. از همه اینها گذشته ارضای غریزه جنسی از راه حلال و با همسر یک نوع اظهار عشق هست و بسیار چیز خوبی است و به سلامتی و تندرستی جسمی و روحی هم کمک می کند.
     ازدواج علاوه بر فواید جسمی، دارای فواید روحی ـ روانی نیز هست. چرا که ازدواج فقط به خاطر روابط جنسی نیست بلکه می توان گفت بیشتر به علت روابط روحی و روانی است که ماندگار می ماند. ازدواج باعث آرامش،مسئولیت پذیری؛ تکامل فردی،محبت و عشق، همکاری و همبستگی، داشتن خانواده بزرگتر با حضور خانواده همسراست از جهت اجتماعی هم تداوم نسل،حفظ عفت و حیای فردی ـ اجتماعی را سبب می شود.
     از جهت دینی هم باعث افزایش ایمان، دوری از گناهان جنسی مثل استمنا، رابطه با نامحرم و …می شود. از همه اینها گذشته ازدواج باعث رضایت خداوند متعال هست.
     در هر حال توصیه می کنیم نگاهتون رو تغییر بدهید با یک مشاور روی اولویت های زندگی تان بحث کنید.
     وفقکم الله لکل الخیر

     پاسخ
 7. محمد

  با سلام بنده اعتقاد دارم که چه کار مشروع وجه نامشروع گناه است خداوند وفتی ازدواج را واجب نکرده یعنی دارد بنده اش را امتحان میکند تا ببیند کدام بنده اش کار مشروع ونامشروع میکند وایا در مشروع بودن تا پایان عمر وفادار به هم میمانند یاخیر ودر نامشروع کاملا از دین خارج شده ومورد خشم وغضب خداوند قرار میگیرند ودر هیچ کدام ازمشروع ونا مشروع نبودن ها خداوند بنده اش را مورد لطف ومهربانی قرار میدهد به شرطی که خود را حرام نکندشهوت جزوی از امتحانات الهی میباشد وبنده خود مجردم و۳۵ سال سن داردم وبه لطف خدا ودعای خیر پدر ومادرم صاحب همه چیز هستم وتنها زندگی میکنم وپاک بودن از نظرازدواج تا چهل سالگی را بنده اعتقاد دارم خداوند مقام ومنزلتی اعطا میکند

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   اولا این اعتقاد شما پشتوانه دینی ندارد و بسیار غلط! و نشان دهنده جهل در دین و سیره اهل البیت علیهم السلام هست و بسیار خطرناک که باید اصلاح شود!!!!.
   ببینید بعد با افکار خود بسنجید:
   ۱- پيامبر خدا صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم : ازدواج سنّت من است ؛ پس هر كه از سنّت من روى گرداند از (امّت) من نيست . بحار الأنوار : ۱۰۳ / ۲۲۰ / ۲۳

   ۲-پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: بیشترین اهل جهنم انسانهای بی همسر هستند. من لا یحضره الفقیه، ج ۳، ص ۲۵۱
   ۳-پیامبر (ص) می فرمایند : بهترین افراد امّت من مردان همسردار و زنان شوهر دار هستند ، و بدترین افراد امّت من ، مردان بی همسر و زنان بی شوهرند . ( محدث نوری : مستدرک الوسائل ، ج ۱۴ ، ص ۱۵۳ . )
   ۴- دو رکعت نمازی که فرد ازدواج کرده‌ای می‌خواند، از شب‌خیزی و روزه‌داری یک مرد بی‌زن بهتر است.
   همین یک روایت نشاندهنده این هست که ازدواج چقدر در کمال و عبادات تاثیر می گذارد!.

   ۵-زنی خدمت امام صادق (علیه السلام) رسیده و به حضرت گفت: من زنی متبتّله هستم. امام صادق (علیه السلام) به آن زن فرمود: معنای تبتّل در نزد تو چیست؟ آن زن در جواب گفت: معنای آن این است که من تا ابد ازدواج نمی کنم. امام صادق (علیه السلام) فرمود: چرا ازدواج نمی کنی؟ آن زن گفت: می خواهم با تجرّد ــ و ازدواج نکردن ــ فضیلت و کمال را کسب نمایم. در این هنگام امام صادق (علیه السلام) به او فرمود: از محضر من دور شو. ــ ای زن ــ بدان اگر تجرّد و ترک ازدواج موجب فضیلت بود. هر آینه حضرت فاطمه ی زهرا (علیها السلام) سزاوارتر از دیگران بود که این فضیلت را کسب نماید. زیرا هیچ احدی ــ در کسب فضیلت ــ بر حضرت زهرا (علیها السلام) پیشی نگرفته است.الکافی ج ۵ ص ۵۰۹

   در هر حال بسیار اعتقاد بی پایه و زشت و حتی بدعت گونه هست و خنده داری هست که کسی فکر کند تا چهل سالگی ازدواج نکند، به کمالی می رسد!!!، آخر این چه حرف خنده داری هست که می زنید؟!! این اعتقاد باد کاشتن است است و منتظر درو کردن آن!!
   عمر خود را با این افکار سخیف هدر ندهید.
   ناکامی های شما در عدم ازدواج را به پای کمالات نگذارید!. بروید بایک روحانی و یک روانشناس از نزدیک بیشتر صحبت کنید و این موهومات را دور بریزید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 8. حمید

  ایا مجردن موندن تا اخر عمر گناه؟!

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   مجرد ماندن گناه نیست اما زمینه گناه را فراهم می کند و زمینه کسب بسیاری از توفیقات را از انسان سلب می کند.
   سنت و سیره دین مجرد ماندن نیست. با ازدواج زمینه تکامل روحی انسان فراهم می شود.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

|تماس با ما | حمایت از ما | تبلیغات | همکاری با ما |تمامي حقوق شرعاً و قانوناً براي تیم هدانا محفوظ مي باشد و نقل مطالب با ذكر منبع سبب امتنان است. © کپی رایت - هدانا HADANA.IR |

Code Center