وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

3 گناه نابخشودنی در اسلام

یک عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: گمان بد و اعمال نادرست موجب می‌شود که انسان‌ها به خود اجازه تجسس در زندگی یکدیگر را بدهند.

0

حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر حسینی  با بیان این‌که «حریم خصوصی و توجه به آن یکی از مباحث مهم حقوقدانان و روانشناسان جهان امروز است» اظهار کرد: ما باید برای اینکه بتوانیم تجسس در زندگی افراد را کمرنگ کنیم به اصل مبانی و نگرش‌های اسلام نسبت به این موضوع مراجعه کنیم.

وی ادامه داد: اگر ما به این باور برسیم که قرآن برای هدایت و حفظ حرمت انسان‌ها نازل شده می‌توانیم اینگونه رفتارها را از بین ببریم. چراکه تجسس و رفتارهای ناپسند هرگز با مبانی قرآن و اسلام سازگاری ندارد و ورود به حریم خصوصی از مصداق‌هایی است که مورد سرزنش دین اسلام قرار گرفته است.

این عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی یادآور شد: از نظر حقوق شهروندی نیز تجسس در زندگی افراد کار نادرستی است. از منظر دین اسلام هم هر گناهی بخشوده می‌شود اما حق‌الناس هرگز بخشیده نمی‌شود و تجسس در زندگی افراد نیز به نوعی حق‌الناس محسوب می‌شود. در دین اسلام قدر و منزلت انسان‌ها به قدری بالاست که باید حرمت آنها حفظ شود و حرمت مؤمن از عرش خدا باشکوه‌تر است.

حسینی خاطرنشان کرد: ما در آیات قرآنی مفاهیمی داریم که باعث می‌شود زندگی انسان‌ها به شکلی درست رقم بخورد، یکی از آن آیات و سوره‌ها،‌ سوره حجرات و آیه 11 آن است که خداوند بعد از آنکه انسان‌ها را به سمت مسائل اخلاقی سوق می‌دهد به ما دستور می‌دهد که از گمان بد بپرهیزید و در زندگی یکدیگر تجسس نکنید.

وی یادآور شد: ما نباید به خاطر کوچکترین مسائل در زندگی همدیگر کنکاش کنیم و حریم و حرمت‌ها انسان‌ها را از بین ببریم.

این عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: ما باید کرامت انسان‌ها را بازسازی کنیم و بدانیم که سه گناه است که هرگز بخشوده نمی‌شود، غیبت، تمسخر و تجسس. ما باید نسبت به هم یک نگاه مثبت داشته باشیم و به جای اینکه دائما در زندگی همدیگر کنکاش کنیم نگاه‌های خود را تصحیح کنیم چراکه یکی از عوامل اصلی تجسس در زندگی افراد سوءظن و خود بزرگ‌بینی افراد است.

باشگاه خبرنگاران.

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.