وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

کتاب عرفانی که مرحوم امام خمینی به عروس خود هدیه کرد و سفارش به خواندن آن داشتند

اين كتاب ها حجتى است از مولى‏ بر اين عبد … اميد است در اين معراج انسانى و معجون رحمانى دل از غير خالى كنى و با آب حيات قلب را شستشو دهى و چهار تكبير زده خود را از خودى برهانى تا به دوست برسى.

0

کتاب عرفانی که مرحوم امام خمینی به عروس خود هدیه کرد و سفارش به خواندن آن داشتند

 

بسمه تعالى‏

افسوس كه عمر در بطالت بگذشت
با بار گنه بدون طاعت بگذشت‏
فردا كه به صحنه مجازات روم
گويند كه هنگام ندامت بگذشت‏

كتاب آداب الصلاه را، كه به دختر عزيزم فاطى، كه خدايش از مصلّين قرار دهد، اعطا مى‏ نمايم، از تاريخ اتمام آن بيش از چهل سال مى‏ گذرد. و قبل از آن- به چند سال- كتاب سرّ الصلاة را اتمام نمودم. و از آن سال ها تا كنون بيش از چهل سال مى ‏گذرد و من نه اسرار صلاه را دريافتم، و نه به آداب آن پرداختم، كه يافتن غير از بافتن است و ساختن جدا از پرداختن. و اين كتاب ها حجتى است از مولى‏ بر اين عبد بى ‏مايه. و به خداى تعالى پناه مى‏ برم از آنكه مشمول آيه شريفه كمرشكن « لِمَ تَقُولُوَن ما لا تَفْعَلُونَ. كَبُرَ مَقْتاً عِندَ اللَّه انْ تَقْولُوا ما لا تَفْعَلُون » باشم، و پناهى جز رحمت واسعه‏ اش ندارم.

و تو اى دخترم، اميد است كه توفيق به كار بستن آداب اين معراج بزرگ الهى را داشته باشى و به راهنمائى اين براق الهى از بيت مظلم نفس هجرت كنى الى اللَّه. و به خداى بزرگ پناه مى‏ دهم تو را از آنكه مطالعه اين اوراق بر تعلّقات نفسانيه ‏ات نيفزايد و تو را چون نويسنده ملعبه شيطان نكند.

دخترم، هر چند در تو بحمد اللَّه لطافت روحى يافتم كه اميد آن است كه هدايت اللَّه شامل حالت شود و با عنايت او جلّ و علا از چاه عميق طبيعت خلاص شوى و به صراط مستقيم انسانيت راه يابى، لكن از كيد شيطان و نفس خطرناك تر از آن غافل مباش و به خداى بزرگ پناهنده شو انَّه رَحيمٌ بِعِبادِه.

دخترم، اگر از مطالعه اين اوراق خداى نخواسته نتيجه حاصل نشود مگر خودنمائى و مجلس آرائى و سر توى سرها آوردن، بهتر است از مطالعه آن صرف نظر، بلكه احتراز كنى كه مبادا چون من گرفتار تأسّف شوى. و اگر إن شاء اللَّه خود را مهيّا كنى كه از مطالبى كه از كتاب و سنّت و اخبار اهل بيت عصمت و افادات اهل معرفت اخذ شده است به جان استفاده كنى و استعداد و لطافت قريحه ‏اى را كه خداوند عطا فرموده به كار اندازى، بسم اللَّه، اين گوى و اين ميدان. اميد است در اين معراج انسانى و معجون رحمانى دل از غير خالى كنى و با آب حيات قلب را شستشو دهى و چهار تكبير زده خود را از خودى برهانى تا به دوست برسى: وَ مَنْ يَخْرُجْ مِنْ بَيْتِهِ مُهاجِراً الىَ اللَّه وَ رَسُولِهِ ثُمَّ يُدْرِكْهُ الْمَوتُ فَقَدْ وَقَعَ اجْرُهُ عَلَى اللَّه.
بارالها، ما را مهاجر الى اللَّه و رسوله قرار ده و به فنا برسان؛ و فاطى و احمد را توفيق خدمت عنايت كن و به سعادت برسان.

– و السّلام- 2 صفر المظفّر 1405- روح اللَّه الموسوي الخمينى

منبع:هدانابرگرفته از‏آداب الصلاه (آداب نماز) / حضرت امام خمینی رحمه الله، مقدمه، ص: 13 و14

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.